< Попередня  Змiст  Наступна >

ВИСНОВКИ


Становлення ринку капіталів тісно пов’язане з процесом первісного нагромадження капіталу, являє собою логічне продовження цього процесу. Первісне нагромадження капіталу і становлення ринку капіталів — це характерні риси трансформаційної економіки. Найважливіше значення у процесі первісного нагромадження капіталу відіграла приватизація державної власності. Всі незаконні способи приватизації державного майна та цінностей базу ються на його розкраданні та пограбуванні. Наслідком такої приватизації в пострадянських країнах стало утворення потужного тіньового капіталу та тіньового номенклатурнокапіталістичного сектору. Зростання капіталів відбулося за рахунок перерозподілу раніше створеного національного ресурсу, а не за рахунок зростання суспільного капіталу у вартісному і матеріально-уречевленому вираженні. В пострадянських країнах з’яв ляється новий клас власників капіталу.

Формування фондового ринку в постсоціалістичних країнах відбувалося у процесі приватизації державного майна. Фондовий ринок пострадянських країн характеризується низьким рівнем прозорості та ліквідності, через що він поки не став фінансовим інструментом перерозподілу ресурсів тією мірою, якою потребує розвиток економіки. Цінні папери грають ще незначну роль у пе-

реливанні та перерозподілі фінансових ресурсів у державі, у залученні необхідних для розвитку економіки інвестиційних ресурсів.

Завдяки роздержавленню та приватизації в постсоціалістичних країнах почалося становлення ринків землі та нерухомості. Найважчим виявляється процес становлення ринку землі, дуже повільно земля включається в ринкові відносини, що певною мірою гальмує процеси на ринку нерух омості. Саме тому ринки землі та нерухомості розвиваються нерівномірно. Вирізняють три етапи розвитку ринку землі. Характерною рисою сучасного, третього етапу є перетворення землі в капітал, капіталізація землі. Розвиток ринків землі і нерухомості вимагає регулювання й контролю їх розвитку з боку держави.

Поява і розвиток процесів наймання праці породжує форму вання ринків праці в постсоціалістичних країнах. Складовими ринку праці є товар, робоча сила в певній кількості і якості, ціна товару робоча сила, попит і пропонування. Ці складові мають певні особливості у країнах з трансформаційною економікою. В постсоціалістичних країнах відбувся перехід від повної до ефективної неповної зайнятості, відбулося скорочення зайнятості та зростанн я безробіття. Як наслідок, в постсоціалістичних країнах склався нестандартний (гнучкий) ринок праці, ринкова трансформація викликала зниження заробітної плати, падіння якості життя населення.

Необхідність усунення всіх недоліків трансформаційного процесу вимагає певних дій з боку всіх суб’єктів економіки, потребує сильної державної влади та ефективного державного регулювання ус іх сфер і галузей суспільного життя.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Охарактеризуйте роль процесів становлення та розвитку ринків чинників виробництва у трансформаційних змінах у постсоціалістичних країнах.

2. Поясність, яким чином роздержавлення і приватизація в пострадянських (постсоціалістичних) країнах призвели до перерозподілу державної власності на користь меншості за рахунок пограбування більшості, до первісного нагромадження капіталу і становлення ринку капіталів.

3. Розкрийте особливості етапів становлення фондового ринку в Україні.

4. Які характерні риси фондового ринку України?

5. Назвіть особливі риси землі та нерухомості, які визначають специфічність цих ринкових об’єктів.

6. Розкрийте особливості становлення і розвитку ринків землі та нерухомості в постсоціалістичних країнах.

7. Охарактеризуйте вплив держави на розвиток ринків землі та нерухомості.

8. Які складові ринку праці? Визначте особливості попиту на робочу силу, пропонування робочої сили, зайнятості у постсоціалістичних країнах.

9. Чому в сучасних постсоціалістичних країнах необхідним є державне регулювання оплати праці? Нерухомість


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРИНЦИПИ ФОРМУВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОГО СЕРЕДОВИЩА У ПЕРЕХІДНІЙ ЕКОНОМІЦІ УКРАЇ
2. ТРАНСФОРМАЦІЯ СИСТЕМИ ВІДНОСИН ВЛАСНОСТІ ТА СУБ’ЄКТИ ГОСПОДАРЮВАННЯ
3. ШЛЯХИ ПІДНЕСЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Частина 2. 3. ШЛЯХИ ПІДНЕСЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
4. УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМІВ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)