Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит УДОСКОНАЛЕННЯ ЗМІСТУ РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ ДИСЦИПЛІНИ «БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК» («ТЕОРІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ»)


< Попередня  Змiст  Наступна >

УДОСКОНАЛЕННЯ ЗМІСТУ РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ ДИСЦИПЛІНИ «БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК» («ТЕОРІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ»)


В статье предлагаются изменения в содержании рабочей программы дисциплины «Теория бухгалтерского учета», направленные на более глубокое усвоение содержания и взаимосвязей основных бухгалтерских категорий. It is proposed in the article the modif-ications of the working program’s con-tents of the discipline «Accounting the-ory» directed at providing of deeper mastering of the contents and correla-tions the main accounting categories.

Ключові слова: облікова інформація, користувачі, активи, пасиви, доходи, витрати, собівартість, баланс, звіт про фінансові результати

Метою дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку» є викладення концептуальних основ бухгалтерського обліку — його сутності, призначення, засадничих принципів, функцій, предмета, методу; розкриття облікової процедури — від вступного балансу через спостереження, документування і відображення господарських операцій за певний період на бухгалтерських рахунках до заключного (підсумкового) балансу; ознайомлення з технічними прийомами відображення і узагальнення інформації в бухгалтерському обліку.

Отже, опанувавши курс «Теорія бухгалтерського обліку», студент має розуміти:

— сутність і призначення бухгалтерського обліку;

— сутність і будову бухгалтерського балансу як єдності засобів та їх джерел;

— зміст понять «активи», «зобов’язання», «капітал»;

— призначення та будову бухгалтерських рахунків;

— сутність подвійного запису і бухгалтерського проведення;

— сутність бухгалтерських категорій «витрати», «доходи», «фінансові результати», їх взаємозв’язок з активами і пасивами, взаємозв’язок балансу і звіту про фінансові результати;

— методику обліку основних видів господарських засобів, розрахунків, витрат, доходів і формування фінансового результату діяльності.

Робоча програма дисципліни має бути побудована таким чином, щоб забезпечити формування у студента розуміння цих засадничих питань бухгалтерського обліку.

220 УДК 657.1М. Г. Кірданов, канд. екон. наук, доц. кафедри обліку підприємницької діяльності

Зміст чинної робочої програми в цілому відповідає такій вимозі, але досвід викладання «Теорії бухгалтерського обліку» («Бухгалтерського обліку») засвідчує доцільність внесення певних змін, зміщення деяких акцентів.

1. Розглядаючи сутність і призначення бухгалтерського обліку, слід окреслити коло користувачів облікової інформації, виділити зовнішніх та внутрішніх користувачів, зазначити, в чому полягає прагматичний інтерес щодо облікової інформації кожної групи користувачів, підкреслити потенційну конфліктність інтересів різних груп користувачів і в цьому зв’язку наголосити на законодавчо (нормативно) встановлених вимогах до якості облікової інформації, що мають запобігти переважанню інтересів певної групи користувачів при формуванні бухгалтерської інформації.

Доцільно розкрити, якими професіями (видами трудової діяльності) може займатися фахівець-бухгалтер, його місце і роль серед менеджерів підприємства. Особливо слід наголошувати на тому, що сучасний бухгалтер — це не статист у «нарукавниках», що фіксує господарські події, а аналітик, який мусить уміти розраховувати ефективність різних варіантів господарських рішень і обирати найоптимальніший.

2. Розглядаючи сутність об’єктів бухгалтерського обліку, потрібно подавати різні визначення (трактування) активів та пасивів підприємства, що наведені в підручниках та нормативних документах, пояснюючи зміст цих визначень. Потрібно детально розкрити сутність доходів, витрат та фінансового результату як бухгалтерських категорій та їх взаємозв’язок із активами та пасивами, оскільки студенти, досить ґрунтовно розглядаючи зміст та структуру активів і пасивів, не зовсім розуміють категорії «доходи», «витрати», «фінансовий результат» і їх вплив (взаємозв’язок) на активи та пасиви підприємства.

3. У цьому зв’язку, поряд із докладним розглядом сутності, будови та призначення бухгалтерського балансу, що закріплено робочою програмою дисципліни, потрібно розкрити сутність, будову, призначення Звіту про фінансові результати і, що особливо важливо, його взаємозв’язок із бухгалтерським балансом, зокрема, взаємозв’язок прибутку (збитку) із величиною власного капіталу та змінами в активах підприємства. Оскільки має місце ситуація, що, засвоївши сутність активів і пасивів, будову бухгалтерських рахунків, почавши складати на практичних заняттях перші бухгалтерські проведення по найпростіших господарських операціях, студенти серед цих найпростіших господарських операцій зустрічають операції, пов’язані із виникненням витрат підприємства (на-

4. Звідси випливає необхідність розглядати чотири типи господарських операцій після вивчення будови бухгалтерського балансу і звіту про фінансові результати. При цьому, наводячи приклади типів господарських операцій, потрібно подавати господарські операції, що спричиняють витрати і доходи підприємства, і пояснювати вплив, що його справляють такого роду операції на бухгалтерський баланс та звіт про фінансові результати.

5. Розглядаючи сутність та будову бухгалтерських рахунків, так само необхідно детально зупинитися на особливостях будови рахунків витрат, доходів, фінансового результату, що обумовлені їх призначенням.

6. Розглядаючи загальні підходи до обліку основних господарських процесів та об’єктів, при вивченні особливостей обліку виробництва необхідно обов’язково розкрити сутність бухгалтерської категорії «виробнича собівартість продукції», сутність прямих і непрямих виробничих витрат, невиробничих витрат (витрат на період), причини поділу витрат на виробничі та витрати на період, причини невключення витрат на період до виробничої собівартості продукції, зміст та призначення повної собівартості продукції, сутність та призначення калькуляційних статей витрат (витрат за видами діяльності) та витрат за економічними елементами.

Не засвоївши цих категорій при вивченні основ бухгалтерського обліку, студенти матимуть труднощі, опановуючи наступні дисципліни облікового циклу.

Розглядаючи методику формування і визначення фінансового результату діяльності підприємства, потрібно показати, як за даними рахунків витрат і доходів складається звіт про фінансові результати, розкрити сутність чистого прибутку (збитку), пояснити, що означає розподіл прибутку і як він відображається на бухгалтерських рахунках, розкрити сутність категорії «нерозподілений прибуток» («непокриті збитки») і показати, як він відображається у бухгалтерському балансі.

Необхідно показати методику відображення у бухгалтерському обліку нарахування податку на прибуток.

Крім того, при розгляді обліку реалізації продукції (робіт, послуг) доцільно дати загальне поняття про податок на додану вартість (ПДВ) і розкрити загальну методику його відображення на бухгалтерських рахунках, оскільки з ПДВ, не розуміючи його

рахування заробітної плати персоналу, нарахування амортизації основних засобів), і не розуміють економічної сутності таких господарських операцій, не будучи ознайомленими ані з сутністю доходів та витрат, ані зі змістом Звіту про фінансові результати.

Пропоновані уточнення змісту робочої програми дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку» («Бухгалтерський облік») мають сприяти змістовнішому засвоєнню теоретичних та практичних засад бухгалтерського обліку, кращому розумінню взаємозв’язків бухгалтерських категорій, об’ємнішому баченню господарської діяльності з погляду бухгалтерського обліку, ефективнішому засвоєнню наступних облікових дисциплін.

Література

1. Велш Глен А., Шорт Деніел Г. Основи фінансового обліку. — К.: Основи, 1997. — 943 с.

2. Мэтьюс М. Р., Перера М. Х. Б. Теория бухгалтерского учета. — М.: Аудит, ЮНИТИ, 1999. — 663 с.

3. Нидлз Б., Андерсон Х. и др. Принципы бухгалтерского учета. — М.: Финансы и статистика, 1997.

— 496 с.

4. Хендриксен Э. С., Ван Бреда М. Ф. Теория бухгалтерского учета. — М.: Финансы и статистика, 2000.

— 576 с.

Стаття надійшла до редакції 28 квітня 2006 р. УДК 657.1Н. М. Лисенко, канд. екон. наук, проф. кафедри обліку підприємницької діяльності,

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ ВПЛИВУ МОНЕТАРНОГО ТИСКУ ІНФЛЯЦІЇ НА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ЕКОНОМІКИ ТА ЇЇ ЗРОСТАННЯ
ОСОБЛИВОСТІ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКІВ ЗІ СПОЖИВАЧАМИ ЖИТЛОВО–КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПІДПРИЄМСТВ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ
КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ВАРТОСТІ ЯК ОБ’ЄКТА ОЦІНКИ
СИСТЕМА ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ У СФЕРІ КАРТКОВОГО БІЗНЕСУ
ПРАВИЛА ПОДАТКОВОГО ОБЛІКУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)