Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит МЕТОДОЛОГІЯ ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙ ЗІ СТАТУТНИМ КАПІТАЛОМ ПІДПРИЄМСТВ, ЗАСНОВАНИХ НА КОМУНАЛЬНІЙ ВЛАСНОСТІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

МЕТОДОЛОГІЯ ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙ ЗІ СТАТУТНИМ КАПІТАЛОМ ПІДПРИЄМСТВ, ЗАСНОВАНИХ НА КОМУНАЛЬНІЙ ВЛАСНОСТІ


В статье нашли дальнейшее развитие вопросы исследования методологических основ учета операций с уставным капиталом предприятий коммунальной собственности с учетом особенностей его формирования, изменений по решениях органов местного самоуправления (увеличения, уменьшения) согласно законодательства. This article presents a further research on the issues regarding the methodolo-gical basis for accounting of the opera-tions with the Utilities’ paid-in capital considering particular features of its (ca-pital’s) establishment, and adjustments as required by the local authorities reso-lutions, in compliance with the legislation in force.

Ключові слова:

223 сутності, студенти стикаються з першого практичного заняття, присвяченого відображенню господарських операцій на бухгалтерських рахунках, і це при тому, що пояснення змісту ПДВ не входить до переліку питань робочої програми дисципліни.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Закон № 287) [1] визначає право комунальної власності як право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ОМС). Відповідно до ст. 29, 60 Закону № 287 ОМС здійснюють повноваження щодо володіння, розпорядження, користування об’єктами права комунальної власності, в тому числі у сфері житлово-комунального господарства (ЖКГ) і виконують усі майнові операції: продають (відчужують) комунальне майно, купують, передають будь-яким особам у постійне (тимчасове) користування, як внески в статутні фонди підприємств, заснованих на комунальній власності, здають їх в оренду, визначають в договорах умови використання та фінансування об’єктів, переданих у користування чи оренду чи які приватизуються.

Досліджуючи організаційно-економічні механізми здійснення операцій зі статутним капіталом підприємств, заснованих на комунальній власності та особливості методології їх обліку, важливо знати, яким підприємствам, за яких умов і яким чином згідно законодавства ОМС можуть передати комунальне майно в статутний капітал — підприємствам тільки комунальної чи і інших форм власності? Виходячи зі змісту частини першої ст. 63 Господарського кодексу України (ГКУ) [2], яка визначає комунальне підприємство як таке, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, підприємствами комунальної власності (ПКВ) у правовому аспекті цього терміну розуміють: комунальні унітарні підприємства та господарські товариства, в статутному капіталі яких 100 % належить відповідній територіальній громаді. Але окрім комунальної існують і підприємства змішаної форми власності, які також належать до комунального сектору економіки. До них, відповідно до ст. 24 ГКУ, слід віднести юридичних осіб, у статутному фонді яких частка територіальної громади перевищує 50 % чи становить величину, яка забезпечує ОМС право вирішального впливу на їх господарську діяльність. При цьому чинне законодавство (Конституція, ГКУ, ЦКУ, інші закони [1—4]) не містить прямої заборони ОМС виступати засновниками та учасниками будь-якого господарського товариства, окрім тих, учасники яких від імені товариства здійснюють підприємницьку діяльність, тобто повних і командитних. Отже, територіальні громади в особі міських рад можуть створювати такі господарські товариства: товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), акціонерні товариства (АТ — закриті або відкриті) товариства з додатковою відповідальністю.

Як зазначається в ст. 78 ГКУ комунальне унітарне підприємство (КУП) утворюється компетентним ОМС у розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Оскільки майно КУП є комунальною власністю, то і відповідно закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління. Статутний фонд КУП утворюється рішенням органу управління до реєстрації його як суб’єкта господарювання і його мінімальний розмір встановлюється відповідною місцевою радою та, як правило, формується шляхом передачі новоствореному підприємству комунального майна (цілісного майнового комплексу (ЦМК), наприклад, ЦМК водопостачання, водовідведення, теплопостачання). Аналіз нормативноправової бази, яка регламентує формування та зміну статутного капіталу підприємств комунального сектора економіки, а також формування корпоративних прав територіальних громад, показав, що у цій сфері основою правового регулювання є ГКУ, ЦКУ та Закон № 287. Чинні нормативно-правові акти стосуються переважно найзагальніших питань формування та зміни статутного капіталу, в той час як низка процедурних питань неврегульована і не розроблено механізмів регулювання. На сьогодні не існує нормативного акту, який би відображав особливості формування статутного капіталу підприємств, заснованих на комунальній власності у сфері ЖКГ та ПКВ. Відповідні ради жодного з міст (селищ) України не затвердили власного нормативно-правового акта, який би регламентував порядок формування і зміни статутного капіталу підприємств сфери ЖКГ, заснованих на комунальній власності.

Аналіз останніх досліджень і публікацій вітчизняних науковців та практиків [5—12] свідчить, що увага в основному приділяється загальним питанням обліку статутного капіталу: основам його побудови, обліку формування і змін у приватних товариствах і лише окремі роботи присвячені галузевим проблемам обліку [5—7, 10—12] з урахуванням діючої нормативно-правової бази функціонування інституту комунальної власності і особливостей формування і змін статутного капіталу ПКВ.

Групою фахівців під науковим керівництвом автора були проведені наукові дослідження [13]: проаналізовано чинну нормативно-правову базу, яка регламентує формування і зміни статутного капіталу суб’єктів господарювання та корпоративних прав територіальних громад; визначено межі регулювання на рівні законів та підзаконних актів; окреслено коло питань, що потребують додаткового регламентування і можуть бути врегульовані на рівні підзаконного нормативно-правового акта. Дослідженнями вста-

Метою статті є дослідження проблем обліку формування і змін (зменшення, збільшення) статутного капіталу підприємств, заснованих на комунальній власності, при різних господарських операціях, підтверджених юридичними фактами; обґрунтування потреби в розробці нормативного акту щодо порядку встановлення мінімального розміру статутного фонду ПКВ та особливостей перереєстрації при його змінах. Відповідно до мети дослідження важливо, наряду з формуванням організаційно-правових механізмів для підприємств, заснованих на комунальній власності у сфері ЖКГ, встановлення методологічних підходів щодо визнання корпоративних прав територіальної громади по внесках у статутний капітал таких підприємств, їх оцінки; документального забезпечення рішень ОМС і відображення їх у первинних документах і бухгалтерських записах, регістрах фінансовій звітності, а також обґрунтованості встановлених законодавчих норм щодо оподаткування цих операцій; узгодження методики обліку майнових операцій зі статутним капіталом при передачі майна в господарську діяльність інших підприємств за рішеннями ОМС, прийнятті на баланс чи вилученні комунального майна в процесі реструктуризації, ліквідації, реорганізації підприємства, з урахуванням того, що окреме майно не підлягає приватизації.

Статутний капітал ПКВ до 01.01.2004 р., як правило, не поділявся на зареєстрований і незареєстрований. Сума статутного капіталу, як внеску територіальної громади до статутного фонду, в статутах комунальних підприємств і рішеннях ОМС, переважно не визначалася і не фіксувалася при державній реєстрації, а була умовно-змінною. Аналіз показав, що відносини щодо операцій з майном у статутах підприємств практично не прописані, а в окремих лише наводиться перелік майна, яке передано на праві повного господарського відання без його вартісної оцінки на дату передачі. Крім того, більшість з них мають як додаток до статуту лише акти прийому-передачі майна.

Відомо, що чинне законодавство містить два терміни, які мають дуже близькі значення «статутний капітал» (ЦКУ) та «статутний фонд» (ГКУ, Закон України «Про господарські товариства» (Закон

новлено, що для врегулювання питань методології обліку операцій зі статутним капіталом ПКВ необхідно, перш за все, відповідним державним органам забезпечити єдність чинних нормативнометодичних вимог і їх однозначне тлумачення. Актуальність проблеми обумовлена розвитком права комунальної власності громад, недостатнім нормативно-законодавчим забезпеченням реалізації цього права та відсутністю прикладних економіко-правових та досліджень в галузі обліку, оподаткування, реформування ЖКГ і браком науково-практичних публікацій з цієї теми.

Тобто, з аналізу випливає, що під статутним капіталом законодавство розуміє певну номінальну суму, а під статутним фондом розуміється її реальне внесення в один із фондів підприємства, в якому обліковується конкретне майно. Наприклад, до створення нового ТОВ його засновники повинні сформувати не менш як 50 % статутного капіталу, а на формування решти дається 1 рік. Після реєстрації такого товариства в його установчих і реєстраційних документах значитиметься повний розмір статутного капіталу [15], але ж в облікових документах буде відображено внесення лише 50 % заявленого номінального розміру. Таким чином, реальний статутний фонд товариства може цілий рік бути меншим за номінальний статутний капітал. Виходячи з викладеного, вважаємо, що терміни «статутний капітал» і «статутний фонд» вживалися як поняття близькі, але не тотожні — за винятком кількох випадків, коли в певному контексті можна було вжити обидва ці терміни як синоніми. Фахівцями запропоновано проект порядку формування і зміни статутного капіталу підприємства, заснованого на комунальній власності, який передбачається поширювати на підприємства, які належать до сфери ЖКГ. Формування та зміна статутного капіталу — це операції, які є правовими фактами і повинні мати документальне підтвердження, але вони зумовлюються або супроводжуються в ряді випадків іншими юридичними подіями. Так, створення підприємства може здійснюватися у різному порядку та на умовах залежно від того, виступатиме така особа правонаступником існуючих юридичних осіб чи ні, а якщо виступатиме, то яким чином і в якому обсязі до неї переходять права і обов’язки такої юридичної особи. В табл. 1 наведені можливі випадки формування та зміни статутного капіталу шляхом створення нових підприємств, заснованих на комунальній власності, та зміни статутного капіталу зареєстрованої юридичної особи, яка вже має зафіксований статутний капітал і який відобра-

№ 1576) [14]. Розглянемо визначення цих термінів та співвідношення цих понять з метою встановлення меж їх застосування, що є принципово важливим для документального забезпечення операцій, відображених у бухгалтерському обліку. Статті 144 та 155 ЦКУ зазначають, що статутний капітал ТОВ чи АТ складається з вартості вкладів його учасників і що «відповідно до статутного капіталу визначається мінімальний розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів» [3]. З цього можна побачити, що статутний капітал є насамперед певною номінальною сумою, відповідно до якої визначається майновий стан господарюючого суб’єкта. В той же час ст. 74, 75, 87 ГКУ згадують статутний фонд як один з фондів підприємства наряду з резервним, амортизаційним.

Таблиця 1

ВИДИ ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ З ФОРМУВАННЯ ТА ЗМІНИ

СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВ, ЗАСНОВАНИХ

НА КОМУНАЛЬНІЙ ВЛАСНОСТІ

Види господарських операцій Статутний капітал підприємств, заснованих на комунальній власності 1
Збільшення Зменшення
Формування статутного капіталу • створення абсолютно нового ПКВ; • створення нового ПКВ внаслідок злиття діючих суб’єктів господарювання; • створення нового шляхом перетворення діючого суб’єкта господарювання
• створення нового ПКВ внаслідок поділу діючих; • створення нового ПКВ внаслідок виділення з діючого • створення нового ПКВ внаслідок поділу діючих; • створення нового ПКВ внаслідок виділення з діючого
Зміна існуючого статутного капіталу • до внесення майна; • приєднання іншого суб’єкта господарювання; • номінальне збільшення статутного капіталу згідно рішення місцевої ради про збільшення мінімального розміру статутного фонду комунального унітарного підприємства (КУП) • зниження вартості чистих активів [25,29 ]; • невнесення учасниками часток до статутного фонду господарського товариства в установлений строк • виділення ПКВ з юрособи; • номінальне зменшення статутного капіталу згідно рішення місцевої ради про зменшення мінімального розміру статутного фонду КУП

1

Формування статутного капіталу нового суб’єкта господарювання при поділі підприємств (чи їх створені шляхом виділення із діючого) означає, що для одного відбувається прийняття, одночасно для іншого підприємства є вибуття майна із складу статутного капіталу. Також додаткове внесення майна чи його вилучення і відповідні зменшення статутного капіталу можуть поєднуватися з операціями виділу/поділу/приєднання або перетворенням (діюче підприємство припиняється, а створюється нове як правонаступник припиненого зі зміною організаційно-правової форми). На практиці також можливе збільшення чи зменшення розміру статутного капіталу навіть тоді, якщо підприємство і не одержало, і не втратило своє майно, а приймається рішення про направлення частки нерозподіленого прибутку на збільшення статутного фонду.

жається у фінансовій звітності підприємства. Такі зміни можуть бути як пов’язаними зі змінами в майні юридичної особи, так і не пов’язаними з ними залежно від виду господарських операцій. Крім того, можливі зміни статутного капіталу підприємства не пов’язані з фактичним набуттям або втратою майна.

Питанням дискусій є визначення переліку майна, яке може вноситися до статутного капіталу підприємств ЖКГ. За загальним правилом, до статутного капіталу може вноситися будь-яке майно, не вилучене з цивільного обороту. Але у сфері ЖКГ є обмеження, зумовлені формою власності, на основі якої діє переважна більшість підприємств галузі і правовим режимом майна, що використовується. Це стосується можливості внесення до статутного капіталу підприємств громадами грошових коштів. Стаття 13 Закону № 1576 [14] та ст. 86 ГКУ [2] забороняють використання бюджетних та коштів, одержаних у кредит чи під заставу, для формування статутного капіталу товариств. На практиці це означає, що ОМС можуть для внесення до статутного капіталу таких суб’єктів використати лише грошові кошти місцевого бюджету розвитку згідно п. 3 частини другої ст. 71 БКУ [16, с. 75]. Крім того, згідно ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» [17] не допускається передача до статутного капіталу господарських товариств об’єктів інженерної інфраструктури та благоустрою міст (включаючи мережі, споруди, устаткування, які пов’язані з постачанням споживачам води, газу, тепла, а також відведенням і очищенням стічних вод), які перебувають у комунальній власності. Отже, передача такого майна у статутний капітал ТОВ чи АТ є відчуженням, приватизацією об’єктів, тому закон забороняє їх передавати до статутного капіталу товариств. Зазначені об’єкти можуть передаватися КУП на праві господарського відання чи оперативного управління, а до статутного капіталу товариств можуть вноситися окремі майнові права на об’єкти (право володіння і користування, без права розпорядження). Як засвідчила практика, особливості обліку статутного капіталу ПКВ пов’язані, перш за все, з юридично обґрунтованим розумінням організаційних і правових аспектів здійснення операцій, що призводять до змін розміру власного капіталу юридичних осіб, які засновані на власності територіальних громад. Складність ситуації в тому, що немає закону про комунальну власність і комунальне майно і в нормативній базі з обліку не урегульовані питання відображення процесів формування і змін статутного капіталу комунальних підприємств. Так, згідно другого речення п. 37 П(С)БО 2 у балансі комунального підприємства в статті «Статутний капітал» відображається сума фактичного внеску власника до статутного капіталу на дату складання балансу [18]. Це дозволяє відображати в обліку і звітності операції зміни статутного капіталу як при його збільшенні, так і при зменшенні шляхом надходження або вибуття комунального майна. Раніше в листі Мінфіну України [19] роз’яснювалося, що «якщо рішеннями (розпорядженнями) міс-

Отже, в процесі наукових досліджень здійснено огляд законодавчо-нормативної бази з зазначеної проблеми, дана економікоправова характеристика термінів «статутний фонд» та «статутний капітал» та досліджено розвиток цих термінів у законодавстві, визначено методологічні підходи відображення в обліку формування корпоративних прав територіальної громади по внесках у статутний капітал підприємств, заснованих на комунальній власності та їх оцінки. Визначено перелік операцій, з якими законодавство пов’язує формування (зміну) статутного капіталу; встановлено співвідношення між економічним характером змін статутного капіталу та конкретними операціями. На підставі проведеного аналізу було окреслено коло питань, що потребують додаткового регулювання. Тобто в процесі дослідження було з’ясовано, що встановлена нормативними документами загальна методологія обліку майна при надходженні в статутний капітал не передбачає особливостей, які притаманні КУП і впливають на методологію і організацію їх обліку, а значить виникає додаткова потреба в їх дослідженні та нормативно-методичних розробках.

К оре с п онде нція ра ху нків К ре дит К од і назва ра ху нку 1. Фор м у в а н н я ст а т у т н о го ка пітал у 40 Статутни й капіт а л 46 Неопл а чений капітал 2. Зміна ст ат у т ного капі тал у 2.1 Збіл ь ш ення ст ат у т но го ка п і т а л у 40 Статутни й капіт а л 46 Неопл а чений капітал
Д е бе т Ко д і назва ра ху нку 46 Неопл а чений капітал 10 Основні засоби 11 Інші не оборотні матеріал ьні акти ви 12 Немате ріальні активи 14 До вгострок ові фінанс ові інвестиції 15 К а піталь ні інвестиції 20 Виробничі запас и 30 Каса 31 Рах у нки в банк ах 35 Поточ н і фінан с ові інвестиції ( далі — Рахунк и ак ти вів ) 46 Неопл а чений капітал Рахунки акти вів
Сформ овано СК підприємст ва ( відобража ється за р еєст р о в аний СК у відповідності до статут них документів ) Наді йш ли внески зас н овників в стат у тни й капітал ( відобража є ться фактичне надхо дження ма йна від засно в ників по с п равед ливій вар т ості [42] ) Збільшення СК за р ах у но к додатк ових внесків відповідно за р еє ст р ован их зм ін в установчих докумен т ах Наді йш ли додаткові внески засн овників в статутний капітал
1.1 1.2 2.1 . 1. 2.1 . 2.
К оре с п онде нція ра ху нків К ре дит К од і назва ра ху нку 40 Статутни й капіт а л 46 Неопл а чений капітал 46 Неопл а чений капітал 40 Статутни й капіт а л 67 Роз р ахунк и з учасника ми ( за нарах о вани ми ди в і дендами ) 46 Неопл а чений капітал 46 Неоплач е ний капіт а л
Д е бе т Ко д і назва ра ху нку 46 Неопл а чений капітал 30 Каса 31 Рах у нки в банка х 421 Емісійний дохід 46 Неопл а чений капітал 443 Прибут ок , вико ристан ий у звітно му пе ріоді ( нараховані дивіденди ) 67 Роз р ахунк и з учасник ами ( за на рахова ними дивідендами ) 443 Прибут ок , вико ристан ий у звітно му пе ріоді
2.2 . З м енш е ння ста т у т ного капіта л у 45 Ви л у чен и й капіта л Р ахунки акти вів 67 Розрахун ки з учасниками 30 Каса 31 Рах унки в бан к ах 45 Ви л у чен и й капіта л 67 Роз р ахунк и з учасника ми 45 Ви л у чен и й капіта л 421 Емісійний дохід 45 Ви л у чен и й капіта л 67 Розрахун ки з учасниками Рахунки акти вів
40 Статутни й капіт а л 45 Ви л у чен и й капіта л 40 Статутни й капіт а л 67 Роз р ахунк и з учасникам и 40 Статутни й капіт а л 45 Ви л у чен и й капіта л 421 Емісійний дохід 45 Ви л у чен и й капіта л 40 Статутни й капіт а л 45 Ви л у чен и й капіта л 67 Роз р ахунк и з учасникам и
Зменшення СК за рах у нок вилучен н я ма й на ( не нижче мінімал ь ного розміру статут ного капіта лу ) Пове р не н о засновн икам частин у м а йна відповідно внесен их змін Зменшення СК за рах у нок зменше ння но мінальної вартості акцій Відображено випл ату коштів ак ціонерам Зменшення СК в частині номіна льної вар тості анул ьовани х акцій . Вик у п акціоне р ами пов н істю сп лачених акцій , як і ану л юються Списан ня с у ми пе р евище ння ціни вик у п у над но мінальн о ю ва р т іс т ю акцій за ра ху нок в л асного емісійного доходу , якщо ціна викупу вища за н о мінал ь ну вартість Списан ня с у ми пе р евище ння ціни вик у п у над номінальною ва рт істю за ра хунок влас ного емісійного доход у , якщ о ціна вик у п у нижча за номінальн у вар т ість Зменшено статут ний капітал ТО В шляхом зменшення часток учасників . Відоб р ажен о забо ргов аність ТОВ учас никам згідно заре єстров аних змін до ус та новчих док у ментів . Погашення забо р гова ності ТО В пе р ед у часниками в частині зм е н ш е нн я часток в СК ( майно , грошові ко шт и і т . д .)
2.2 . 1. 2.2 . 2. 2.2 . 3. 2.2 . 4. 2.2 . 5. 2.2 . 6. 2.2 . 7. 2.2 . 8. 2.2 . 9. 2.2 . 10. 2.2 . 11.

цевих органів самоврядування встановлено, що об’єкти основних засобів передаються до статутного капіталу комунальних підприємств, то ця операція комунальними підприємствами відображається за кредитом рахунку 40 «Статутний капітал» і дебетом рахунку 10 «Основні засоби». Господарські операції з придбання (створення) та продажу об’єктів основних засобів відповідно до Положення (стандарту) 7 «Основні засоби» за рахунком 40 «Статутний капітал» [20] не відображаються». Тобто збільшувати чи зменшувати статутний капітал внаслідок купівлі або продажу майна не дозволяється. Тому, на практиці ПКВ застосовували згадане роз’яснення Мінфіну України і переважно так обліковували операції з комунальним майном. Але в Інструкції №291 не були передбачені для комунальних підприємств за рахунком 40 «Статутний капітал» зазначені кореспонденції рахунків і тепер не міститься будь-яких вказівок щодо застосування ними рахунку 46 «Неоплачений капітал» (в той час, як нею передбачено, що всі надходження в статутний капітал підприємств відображаються з використанням рахунку 46 «Неоплачений капітал») [20]. Цей підхід підтвердило Управління методології бухгалтерського обліку Мінфіну України пізніше в своєму роз’ясненні [15]. Для відображення в обліку операцій формування і змін статутного капіталу підприємств, заснованих на комунальній власності, з урахуванням особливостей кожної з них [21] згідно до Плану рахунків у табл. 2 пропонуються наступні кореспонденції рахунків.

Література

1. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР, зі змінами. Статті 1, 16, 17, 26

—29, 60.

2. Господарський кодекс України від 16.01.03 р. № 436—IV.

3. Цивільний кодекс України, із змінами від 16.01. 2003 р. № 435-IV.

4. Державний класифікатор України. Класифікація форм власно сті ДК 001:2004, затверджено наказом Держкомітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 р. № 97.

5. Лисенко Н. М. Особливості обліку власного капіталу комунальних підприємств. // Наук. праці КДТУ, 2003, Економ. науки, вип. 4, ч. 1, м. Кіровоград.

6. Лисенко Н. М. Проблемні питання обліку надходження основних засобів в статутний капітал. //Зб. наук. праць. — Актуальні проблеми економіки. — К.:, 2005, № 9. — С. 175—183.

7. Лисенко Н., Бабак А. Посібник з бухгалтерського обліку для підприємств комунальної галузі. — К.; Держжитлокомунгосп, 2004.

8. Сопко В. В. Основи побудови обліку власного капіталу. Загальна структура. Фінанси, облік і аудит: наук.зб. Вип. 6 / Відп. Ред. А. М. Мороз. — К,: КНЕУ, 2005. — С. 334

—341.

9. Сопко В., Гуцайлюк З., Щирба М., Бенько М. Бухгалтерський облік. Навч. посібник. — Тернопіль, Астон, 2005. — С. 138—152.

10. Як у бухгалтерському обліку комунального унітарного підприємства відображаються операції, що призводять до змін власного капіталу? В. Пархоменко, начальник Управління методології бухгалтерського обліку Мінфіну України. Вісник податкової служби України, липень 2005 р. — № 28 (358).

— С. 56.

11. Якщо безоплатна передача комунального майна відбувається за рішенням органу місцевого самоврядування, чи є це внеском засновника до статутного фонду комунального підприємства? /Баланс.

— 2004, 13.04.04 р. — № 15 (505), С. 47.

12. Роз’яснення начальника Управління методології бухгалтерського обліку Мінфіну України В.Пархоменко. //Праця і зарплата, 2003.

— № 10, Ст. 19.

13. Звіт про науково-дослідну роботу «Розробка порядку формування і зміни статутного капіталу підприємств комунальної власності у сфері житлово-комунального господарства». Номер держреєстрації 01050006559. Держжитлокомунгосп України, 2005 р.

14. Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р. № 1576—XII, зі змінами.

15. Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців від 15.05.2003 р. № 755

—IV, зі змінами.

16. Бюджетний кодекс України: Офіц. Видання. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2002.

17. Закон України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 р. № 2163-XII.

18. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затверджено наказом Мінфіну України від 31.03.99 р. № 87, зі змінами.

19. Лист Мінфіну України «Про окремі питання з бухгалтерського обліку» від 20.12.2002 р. № 053-29170.

20. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій. Наказ Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.

21. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну України № 88 від 24.05.95 р., зі змінами.

Стаття надійшла до редакції 25 квітня 2006 р. УДК 330.52(477):330.101.52І. Г. Манцуров, канд. екон. наук, доц., завідувач кафедри статистики

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКІВ ЗІ СПОЖИВАЧАМИ ЖИТЛОВО–КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПІДПРИЄМСТВ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ
КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ВАРТОСТІ ЯК ОБ’ЄКТА ОЦІНКИ
СИСТЕМА ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ У СФЕРІ КАРТКОВОГО БІЗНЕСУ
ПРАВИЛА ПОДАТКОВОГО ОБЛІКУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПЛАНУВАННЯ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)