Posibniki.com.ua Маркетинг Маркетингове ціноутворення 2.4. Приклади розв’язання задач


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.4. Приклади розв’язання задач


• торгова націнка — 15 грн.

Задача 1. Припустимо, що фірма на умовах ковзних цін отримала замовлення на постачання певного виду обладнання. Дата отримання замовлення — 25.11.2014, строк поставки — 30.11.2015. Запропоновані постачальником умови визначення ціни встановлюють таку структуру ціни за складовими:

• вартість матеріалів — 50 %;

• вартість робочої сили — 25 %;

• постійні витрати — 25 %.

Очікується, що за період виконання контракту ціни на матеріали зростуть на 20 %, а ставки заробітної плати в машинобудуванні збільшаться на 5 %. Беручи за базисну ціну товару 10000 грн, визначте на умовах ковзних цін процент зростання ціни.

Розв’язання

Р = 10000 (0,5 х 1,20 + 0,25 · 1,25 + 1,05) = 11.475 грн.

Відповідь: Зростання ціни — на 11,25 %.

Р = 10000 (0,5 х 1,20 + 0,25 · 1,25 + 1,05) = 11.475 грн.

Відповідь: Зростання ціни — на 11,25 %.

2.5. Практичні завдання та ситуаційні вправи

Виробниче підприємство «Vital-M», засноване у 2005 р., є українським виробником медпрепаратів. Реалізація продукції підприємства здійснюється як на вітчизняному ринку, так і на зовнішньому. Підприємство експортує 35 % усієї продукції до Російської Федерації, Молдови, Латвії, Естонії, Білорусі. Поступово розширюється коло споживачів продукції. Товариство вже у вересні сформувало портфель замовлень від фірм Польщі, Болгарії, Чехії. У майбутньому планується збільшити обсяги експорту продукції до зазначених країн. Реалізація продукції підприємства на внутрішньому ринку здійснюється через мережу спеціалізованих аптек, які дотримуються відповідних умов зберігання продукції. Діяльність підприємства за кордоном опосередкована дистриб’юторами.

Ціноутворення на підприємстві відбувається на основі мінімальної рентабельності. На підприємстві є резерви підвищення рівня цін на внутрішньому та зовнішньому ринках, що обумовлено стабільним попитом на продукцію і відносно низьким рівнем конкуренції. Проте керівництво підприємства вирішило використовувати ефект масштабу за рахунок розширення виробництва ті ошуками нові сегменти ринку.

Керівництвом підприємства прийнято рішення про поглиблення асортименту продукції та розроблено план з впровадження виробництва якісно нової продукції. «Кілька років тому, проаналізувавши ситуацію, ми зрозуміли, що в Україні й за кордоном дуже популярні лікувальні трави й ліки на їхній основі», — говорить директор із маркетингу Андрій Тищенко. Протягом наступних років «Vital-M» планує презентувати на ринку дуже важливу запатентовану новинку «Гінкго-вітал» — препарат на основі екстракту гінкго білоба, що поліпшує мозковий кровообіг. «Vital-M» має патент на виготовлення продукції такого типу. Директор пояснив, що керівництво підприємства визначило технологію виробництва біопродуктів як найвищий пріоритет. Згідно з цим твердженням, впровадження у виробничий процес якісно нової продукції на основі зазначеної технології створить додаткові важелі для компанії у конкурентній боротьбі на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Починаючи масове просування «Гінкго-віталу», фахівці підприємства намагатимуться враховувати власний негативний досвід із просування продукції на ринку. Кілька років тому керівництво підприємства вирішило збільшити продаж одних своїх відомих ліків. Було проведено маркетингові дослідження, пройшла рекламна кампанія. Однак очікуваного збільшення продаж досягнуто не було. «Ми звернули увагу на один досить істотний фактор, — говорить Андрій Тищенко. — Виявляється, що відвідувачі тієї або іншої аптеки можуть не входити до числа покупців наших ліків». Власні маркетингові дослідження, проведені наприкінці 2012 р., показали, що потенційними споживачами «Гінкго-віталу» є представники середнього і вище від середнього класів віком від 35 до 50 років. Тобто, найактивніша частина населення, що багато працює й, відповідно, найбільше піддана розумовим і стресовим навантаженням.

Вартість «Гінкго-віталу» не можна назвати низькою, до того ж проблема несуттєвого і повільного погіршення пам’яті навряд чи входить до кола найважливіших питань, пов’язаних зі здоров’ям. Це означає, що малозабезпечені категорії громадян цей препа-

рат купувати, скоріше за все, не будуть. Тому компанії важливо було правильно визначити канали збуту, через які «Гінкго-вітал» міг би успішно продаватися.

Традиційно акцент робиться насамперед на аптеки, розташовані на жвавих міських магістралях, у великих торговельних центрах. З іншого боку, середня ціна «Гінкговіталу» становить близько 50—140 грн, залежно від форми упакування у 20 або 60 капсул, що дешевше від найближчих конкурентів, які також містять екстракт гінкго білоба («Танакан» — виробництва французької компанії «Ipsen» і «Мемоплант» — німецької «Dr. Willmar Schwab»). До того ж препарат планується продавати без рецепта, що збільшує його привабливість для споживача.

Наприкінці 2014 р. підприємство планує розширити лінію препарату. До цього моменту «Гінкго-вітал» продавався в упакуванні по 20 капсул. Випуск нової форми — 60 капсул — це відгук на пропозиції фахівців, які вони висловлювали.

Налагоджуючи дистрибуцію препарату, фахівці відділів маркетингу не стали шукати революційні рішення. «Регіональні представники компанії та дистриб’ютори постійно перебувають у контакті з менеджерами у закупівлі тих аптек, у яких має продаватись «Гінкго-вітал», — розповідає Андрій Тищенко, — що дозволить стежити за наявністю препарату в аптеці, динамікою купівельного попиту». На основі цього медпредставники надаватимуть інформацію про необхідні строки й обсяг поставок препарату дистриб’ютору.

Диверсифікація виробництва підприємства є обґрунтованою, що обумовлено жорсткою конкуренцією. Розширення асортименту, особливо за рахунок якісно нової продукції, дасть змогу вдосконалити виробництво та підвищити рівень його ефективності. Проте слід наголосити на певній особливості реалізації проекту диверсифікації. Проект виробництва харчової біодобавки планується запроваджувати три роки. Провідні фахівці заводу вважають проект ризикованим. Це обумовлено потребами у значних інвестицій. При цьому ринок майже не досліджений, продукція не відома споживачу, маркетингові дослідження проводити неможливо. Єдиним орієнтиром у цій справі стала висока популярність аналогічних харчових біопродуктів на західних ринках.

Згідно з проектом диверсифікації планується внести відповідні зміни і у процес реалізації продукції на внутрішньому та зовнішніх ринках. Товариство планує експортувати близько 35 % нової продукції на зовнішні ринки. Виходячи зі специфіки зберігання продукції (необхідність зберігання при температурі +3…+4 С), на підприємстві заплановано поповнити автопарк сімома вантажними, обладнаними холодильниками, машин. Термін зберігання харчової біодобавки планується збільшити до 18—24 місяців (термін зберігання продукції, що сьогодні виготовляється на підприємстві, становить 6—9 місяців). Відповідно до проекту диверсифікації на підприємстві мають створити власні підприємницькі структури (представництва) за кордоном, обов’язком яких буде вивчення попиту на продукцію та забезпечення її реалізації.

Питання для обговорення

1. У чому полягає специфіка розробки і реалізації стратегії диверсифікації на підприємстві?

2. Які ключові складові стратегії диверсифікації?

3. Як сформовано на підприємстві цінову політику, у тому числі для зовнішніх ринків?

Орієнтовний алгоритм роботи над ситуацією: І. Вступ (приблизно 10—15 хв.).

1. Викладач стисло характеризує ситуаційну вправу, її цілі. При цьому увага студентів акцентується на відсутності єдиного правильного рішення.

2. Викладач проводить розподіл студентів на міні-групи і пропонує учасникам зустрітись й обговорити завдання для домашньої роботи. II. Завдання для домашньої роботи. Продумати відповіді та зробити письмові нотатки до таких запитань.

1. Які фактори зовнішнього середовища впливають на функціонування підприємства-суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності?

2. У чому полягає сутність економічної категорії «ціна», які особливості ціноутворення? III. Виконання ситуаційної вправи.

Учасники міні-групи обговорюють завдання, шукають рішення й оформлюють їх у письмовий звіт, який презентують на занятті в аудиторії.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
3.2. Запитання і тести для самоконтролю
3.3. Задачі для самостійного розв’язання
Тема 4 ФОРМУВАННЯ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА
4.2. Запитання і тести для самоконтролю
4.3. Задачі для самостійного розв’язання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)