Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ПОЗИКОВІ КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА, ДЖЕРЕЛА ЇХ ЗАЛУЧЕННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПОЗИКОВІ КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА, ДЖЕРЕЛА ЇХ ЗАЛУЧЕННЯ


Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює необхідність ефективної діяльності підприємств. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно організувати діяльність і здійснювати управління капіталом.

Управління позиковим капіталом є важливим завданням загальної системи управління господарською діяльністю підпри-

вних засобів, визнання їх первісної вартості, нарахування амортизації та вибуття є суттєві розбіжності. Такі відмінності можна пояснити тим, що міжнародні стандарти обліку носять більш рекомендаційних характер і не враховують національні особливості, які мають місце під час ведення обліку. З метою консолідації МСБО 16 і П(С)БО 7 потрібно переглянути такі питання:

Позиковий капітал характеризує приваблювані для фінансування розвитку підприємства на зворотній основі засоби чи інші майнові цінності. Усі форми позикового капіталу, використовуваних підприємством, являють собою його фінансові зобов’язання, що підлягають погашенню в передбачений термін. Позичковий капітал являє собою ту його частину, що використовується в процесі інвестування в грошові інструменти (короткострокові і довготермінові депозитні вклади в комерційних банках), а також у боргові фондові інструменти (облігації, депозитні сертифікати, векселі і т.п.) [1, с. 23].

Основною метою управління позиковим капіталом є його оптимізація, тобто процес вибору найкращих форм його організації з урахуванням умов і особливостей здійснення господарської діяльності [2, с. 677].

Під «позиковим капіталом» слід розуміти кошти, які залучаються для фінансування господарської діяльності підприємства на принципах строковості, поверненості та платності.

Слід зазначити, що ефективна фінансова діяльність підприємства неможлива без постійного залучення позикових коштів. Їх використання в обороті підприємства зумовлене, з одного боку, об’єктивною необхідністю, а саме: невідповідністю у часі між надходженнями коштів і витратами, сезонністю виробництва, впровадженням інвестиційних проектів, які потребують значних обсягів вкладень на кілька років. З другого боку, за допомогою позикових коштів забезпечується розширення виробничо-госпо-дарської діяльності, оновлення технічної бази, використання ефекту фінансового левериджу та ін. [3, с. 81].

Відповідно до П(С)БО 11 «Зобов’язання», зобов’язання — це заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Управління залученням позикових коштів являє собою цілеспрямований процес їхнього формування з різних джерел і в різних формах відповідно до потреб торгового підприємства на різних етапах його розвитку. Основна мета цього управління поля-

ємства. Капітал є досить багатогранною категорією, оскільки може виступати у різноманітних формах. Наслідком цього є постійний рух капіталу, перетворення із однієї форми в іншу з паралельним функціонуванням, що є головною особливістю капіталу [6, с. 223].

Позикові кошти мають залучаються підприємством на цільовій основі, що є однією з умов наступного ефективного їх використання.

Управління позиковими коштами — це невід’ємна частина фінансового менеджменту на підприємстві, активно вживана для здійснення фінансового планування та розробки фінансової стратегії підприємства.

Ефективність використання короткострокових кредитних вкладень відображається у частині прибутку, який було отримано від реалізації продукції. На підприємстві цей ефект є позитивним, а отже, підприємство і надалі може залучати для своєї діяльності ці кредити. Основними видами кредитів, які використовує досліджуване підприємство є овердрафт і кредитна лінія. Головною відмінністю між цими видами ресурсів є те, що овердрафт надається дуже надійному підприємству для покриття дефіциту оборотних коштів з можливістю користуватися коштами понад встановленого ліміту [5, с. 157].

Отже, для успішної діяльності підприємства мало ефективно управляти власним і позиковим капіталом, необхідно знайти таке співвідношення між ними, яке б підвищувало рентабельність капіталу і діяльності підприємства в цілому.

Лiтература

1. Афанасьєв А. Планування структури капіталу [Текст] / А. Афанасьєв // Банківська справа. — 2010. — № 2. — С. 23–24.

2. Брігхем Е. Ф. Основи фінансового менеджменту [Текст] : пер. з англ. / Е. Ф. Брігхем ; ДНУ ім. Т. Г.Шевченка. — К. : ВАЗАКО ; Молодь, 2007. — 1000 с.

3. Воробйов Ю. М. Особливості формування фінансового капіталу підприємств [Текст] / Ю.М. Воробйов // Фінанси України. — 2011. — № 2. — С. 77–85.

4. Лемківський Л. М. Управління капіталом підприємства [Текст] / Л. М. Лемківський // Фінанси України. — 2010. — № 7. — С. 17–22.

5. Ситник Л. С. Фінансовий менеджмент [Текст] : навч. посіб. / Л. С. Ситник ; Мін-во освіти і науки України, Донецький національний університет. — К. : ЦУЛ, 2006. — 352 с.

6. Шелудько В.М. Фінансовий менеджмент [Текст] : підручник / В. М. Шелудько. — К. : Знання, 2006. — 439 с. (Вища освіта ХХI століття).


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРОБЛЕМИ ВИБОРУ МЕТОДІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ПРИ ПРОВЕДЕННІ СУДОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
ОБЛІК ТА АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ РОБОЧОГО ЧАСУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
ОБЛІК РОЗРАХУНКІВ З ОПЛАТИ ПРАЦІ ЗА УКРАЇНСЬКИМ ТА МІЖНАРОДНИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ
ВИЗНАЧЕННЯ ВИТРАТ НА ПОЛІПШЕННЯ ТА РЕМОНТ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ
ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БАЗИ ДЛЯ АНАЛІЗУ ТА АУДИТУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)