Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 4.2.8. Переваги торгової системи COT


< Попередня  Змiст  Наступна >

4.2.8. Переваги торгової системи COT


Практично всі великі держави нині є членами COT. Окрім суто економічних переваг, які досягаються шляхом зниження бар’єрів у торгівлі, система COT позитивно впливає на політичну й соціальну ситуацію у країнах, а також на індивідуальний добробут громадян.

А. Переваги СОТ для споживачів.

Система COT заохочує до конкуренції та знижує торговельні бар’єри, внаслідок чого споживачі виграють. Найочевидніша ви-

Як правило, митні тарифи, державні виробничі субсидії та кількісні обмеження імпорту ведуть не до захисту вітчизняного ринку, а до підвищення вартості життя. Так, у Великої Британії споживачі платять на 500 млн фунтів у рік більше за одяг через торговельні обмеження на імпорт текстилю; для канадців ця сума складає приблизно 780 млн канадських доларів. Показово, що лібералізація сектору телекомунікацій у Європейському Союзі привела до зниження цін за послуги в середньому на 7—10 %.

Ширший вибір товарів і послуг — також безсумнівна перевага вільної торгівлі. Зовнішня конкуренція стимулює ефективне вітчизняне виробництво, опосередковано знижує ціни й підвищує якість вітчизняної продукції.

У результаті активнішого товарообміну розвиваються нові технології, як це відбулося, наприклад, із мобільним зв’язком.

Збільшення експорту вітчизняної продукції також підвищує доходи виробників, податкові надходження до бюджету, а отже, і доходи та добробут населення в цілому.

Б. Вигоди СОТ для економіки країни в цілому.

Економічні вигоди:

1. Неможливо провести чітку межу між впливом вільної торгівлі на споживачів, виробників і державу. Зниження торговельних бар’єрів сприяє росту торгівлі, що веде до підвищення як державних, так і особистих доходів.

2. У довгостроковій перспективі розвиток торгівлі веде до підвищення зайнятості в експортних галузях економіки, хоча короткострокове скорочення робочих місць у результаті конкуренції вітчизняних виробників із закордонними практично неминуче. Однак протекціонізм не вирішує проблеми зайнятості. Навпаки, підвищення торгових бар’єрів викликає зниження ефективності виробництва та якості вітчизняної продукції, що за умови обмеження імпорту веде до зростання цін, негативно позначається на обсягах продажу та, зрештою, на кількості робочих місць. Така ситуація склалася, наприклад, у 1980-их pp. у США, коли було введено жорсткі обмеження на імпорт японських автомобілів.

3. Застосування принципів СОТ дозволяє підвищити ефективність зовнішньоекономічної діяльності держави за рахунок зменшення тарифних і нетарифних торговельних бар’єрів. Недис-

года вільної торгівлі для споживача — це зниження вартості життя. У результаті зниження протекціоністських торговельних бар’єрів дешевшають готові імпортовані товари й послуги, а також вітчизняна продукція, у виробництві якої використовуються імпортні комплектуючі.

Політичні вигоди:

1. Уряд має більше можливостей захищатися від дій лобістських груп, здійснювати державну політику в інтересах розвитку всіх галузей економіки, а не окремих її частин, що допомагає уникнути викривлень конкурентного середовища.

2. Створюються передумови для боротьби з корупцією та позитивних змін у законодавчій системі, що сприяє припливу інвестицій у країну. Застосування деяких форм нетарифних обмежень (наприклад, імпортних квот) пов’язано з можливістю корупції серед чиновників, що розподіляють ці квоти. Зараз у рамках СОТ ведеться робота щодо скорочення й усунення багатьох чинних квот.

3. Прозорість і відкритість інформації, чіткі критерії безпеки, регламентовані стандарти, застосування принципу недискримінації впливають на політичну ситуацію, знижуючи можливість лобіювання рішень і маніпуляцій.

Вигоди системи СОТ для відносин між країнами:

1. СОТ надає рівне право голосу всім країнам, обмежуючи в такий спосіб можливість економічного диктату великих держав. Учасникам не потрібно вести переговори щодо торговельних угод із кожним із численних партнерів, тому що відповідно до принципу недискримінації досягнуті в ході переговорів рівні зобов’язань автоматично поширюються на всіх членів СОТ.

2. Система СОТ створює ефективний механізм для вирішення торговельних суперечок, що передбачає зобов’язання незастосування односторонніх дій. Кожна суперечка розглядається окремо з огляду на чинні норми та правила. Після ухвалення рішення країни концентрують свої зусилля на його виконанні й, можливо, наступному перегляді норм і правил шляхом переговорів. Угоди COT створюють правову основу для прийняття чітких рішень.

3. Система COT допомагає безперешкодному здійсненню торгівлі та з допомогою конструктивного механізму вирішення суперечок зміцнює міжнародну стабільність і співробітництво.

Встановленою метою COT є підтримка вільної торгівлі та економічного зростання. Багато людей висловлюють думку, що вільна торгівля не допомагає зробити життя звичайних людей процвітаючим, а лише робить багатих (країн та людей) багатши-

кримінаційний підхід, передбачуваність і прозорість економіки приваблюють партнерів і підвищують товарообіг, сприяють оптимізації діяльності та зниженню витрат компаній, створенню сприятливого клімату для торгівлі та інвестицій, припливу капіталу у країну.

Критики доводять, що малі країни у COT користуються незначним впливом, і всупереч цілі СОТ у допомозі країнам, що розвиваються, впливові нації в організації фокусуються на їхніх власних комерційних інтересах. Вони також стверджують, що принципи здоров’я, безпеки та охорони довкілля стабільно ігноруються.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
4.3. Основні напрями діяльності Конференції ООН із торгівлі й розвитку (ЮНКТАД)
4.6. Торговельні об’єднання країн Латинської Америки та Африки
РОЗДІЛ 5 МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВІ ІНСТИТУЦІЇ
5.2. Передумови створення Бреттон-Вудських міжнародних фінансових інституцій
5.3. Міжнародний валютний фонд 5.3.1. Загальна інформація
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)