Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 2.7.1. Основні аспекти діяльності ПРООН в Україні


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.7.1. Основні аспекти діяльності ПРООН в Україні


1. Eнергетика та навколишнє природне середовище: а) подолання бар’єрів на шляху зменшення викидів парникових газів через підвищення енергоефективності системи централізованого теплопостачання.

Україна є однією з найменш енергоефективних країн світу, маючи найвищий рівень викидів на одиницю ВНП серед країн СНД. Останній кадастр викидів показав, що їх рівень в Україні значно перевищує рівень більшості Європейських країн і є одним з найвищих у світі. Згідно з цим кадастром рівень викидів парникових газів в Україні у 2002 році становив 487 мільйонів тонн карбонового еквіваленту (у 2001 році ця цифра становила 482 мільйони тонн). Викиди СО

2 на душу населення становили 10 тонн на рік. На потреби теплопостачання для будівель припадає приблизно 25 % усього палива, що споживається в Україні. Отож, існує величезний потенціал для підвищення енергоефективності в даному секторі, і Україна активно намагається його використати; б) оцінка національного потенціалу у сфері глобального екологічного управління в Україні (ОНП).

Україна бере активну участь у вирішенні міжнародних екологічних проблем і є стороною 19 міжнародних конвенцій та протоколів. У рамках виконання положень міжнародних конвенцій та впровадження інституційних заходів Україна потребує допомоги, оскільки вона відносно недавно приєдналася до Кіотського та Картахенського протоколів, Конвенції з боротьби з опустелюванням, Конвенції із захисту навколишнього середовища в басейні Дунаю та деяких інших. Метою проекту ОНП для України є оцінювання її можливостей виконання обов’язків, взятих у рамках глобальних екологічних конвенцій, зокрема конвенцій, пов’язаних зі змінами клімату, деградацією земель, біорізноманіттям, міграцією водоплавних птахів, біобезпекою. Головним результатом цього процесу була підготовка Національного звіту з оцінки та Національного плану дій;

ференції міністрів охорони навколишнього середовища в рамках процесу «Довкілля для Європи».

Метою проекту є сприяння Уряду України у створенні одного з найважливіших елементів національної інфраструктури (в рамках Кіотського протоколу) — Секретаріату спільного впровадження. Він дозволить забезпечити надходження додаткових іноземних інвестицій до національної економіки України через проекти СВ; г) збереження унікального біологічного різноманіття та зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище регіону Українських Карпат.

Важко переоцінити екологічне значення Карпатських гір, які формують своєрідний «екологічний коридор» і сприяють, таким чином, транскордонній міграції рослин, тварин та птахів, а також збереженню генетичного різноманіття. Лісові екосистеми Карпат мають надзвичайно велике значення завдяки своїм природозахисним, водорегулювальним, господарським та соціальним функціям; ґ) програма ПРООН-ГЕФ екологічного оздоровлення басейну Дніпра — проміжна фаза (PDFB).

Проміжна фаза (PDFB) «Впровадження першочергових заходів стратегічної програми дій для басейну Дніпра: зниження промислового хімічного забруднення та створення єдиного інституційного механізму; д) ПРООН/ГЕФ Розбудова екологічного коридору в Поліссі.

Мета проекту — забезпечити охорону та послідовне використання біологічного розмаїття прісноводних екосистем. Загрози біорозмаїттю заболочених місцевостей усуватимуться шляхом інтегрування захисту біорозмаїття з соціально-економічними цілями. Наприкінці проекту буде досягнуто галузевої інтеграції у сфері управління й захисту цільових місцевостей та сусідніх із ними територій. Діяльність у межах виконання проекту включатиме розширення системи заповідних територій, проведення коригувальних заходів на територіях, що перебувають під загрозою, а також розроблення компонентів послідовного користування та заходів із підвищення рівня громадської обізнаності. Проект містить інтегровані механізми для моніторингу наслідків з точки зору структури/функцій екосистеми та послідовного використання цих земель місцевим населенням. І, нарешті, ризики проекту зводитимуться до мінімуму шляхом застосування найкращих технологій, знань і досвіду, а також через активне залучення місцевих громад до підтримки природоохоронних завдань проекту ГЕФ.

2. ВІЛ/СНІД: а) врядування з питань ВІЛ/СНІД.

в) створення Секретаріату СВ в Україні.

Загальна мета проекту полягає в наданні допомоги у вирішенні економічних, соціальних та медичних наслідків епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні та в розробленні стратегії найкращого вирішення проблем, пов’язаних із ВІЛ/СНІДом, в усіх галузях; б) Запобігання ВІЛ та інфекціям, що передаються статевим шляхом, серед військовослужбовців Збройних сил України та співробітників правоохоронних органів України.

Проект виконується спільно ПРООН та Фондом народонаселення ООН в Україні. Головним завданням проекту є впровадження ефективних механізмів для проведення комплексних заходів із пропаганди здорового способу життя серед особового складу військових та правоохоронних міністерств і служб в Україні з метою значного зменшення інфікування на ВІЛ та інфекції, що передаються статевим шляхом, а також вживання алкоголю та наркотиків серед особового складу зазначених вище міністерств і служб. Крім першочергових цільових груп, непряму користь від цієї програми отримає набагато більша кількість людей: партнери, друзі та сім’ї військовослужбовців і правоохоронців.

3. Демократичне врядування та доступ до правосуддя. а) доброчесність на практиці: програма врядування.

Програма врядування є однією з програм, які здійснюються в рамках Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні. Основною метою Програми Врядування є підтримка діяльності органів державної влади України у сфері забезпечення прозорості та підзвітності процесів прийняття державних рішень та створення умов для реалізації конституційних прав громадян щодо їх участі у прийнятті державних рішень; б) програма рівних можливостей.

МЕТОЮ програми є підтримка рівності між жінками та чоловіками в різних сферах життя, підвищення статусу жінок в Україні як крок назустріч досягненню сталого людського розвитку та розвитку демократичної держави; в) місія Європейського Союзу з надання прикордонної допомоги (EUBAM).

Місія Європейського Союзу з надання прикордонної допомоги (EUBAM) має на меті підвищення загальних спроможностей управління кордоном між Молдовою та Україною, наближення до стандартів та найкращих практик ЄС, підтримка країн у виконанні зобов’язань у рамках Планів дій. Серед конкретних завдань: підвищення ефективності здійснення прикордонного й митного контролю та прикордонного нагляду органами влади

Проект «Спільнота споживачів та громадські об’єднання» є спільною ініціативою Європейського Союзу та Програми розвитку ООН, яку було започатковано в 2006 році. Загальною метою проекту є збільшення впливу громадянського суспільства на економічне життя країни згідно з європейськими стандартами. Зокрема, він покликаний сприяти розширенню доступу громадян до інформації про безпеку товарів та послуг і захист прав споживачів, до результатів незалежного тестування, а також сприяти широкому обговоренню проблем, що стоять перед спільнотою споживачів в Україні; ґ) підтримка реформи державної служби в Україні.

Загальною метою проекту є підтримати програми українського уряду з реформування держслужби для досягнення більш прозорого та ефективного державного управління, функціонування на базі принципів, орієнтованих на ЄС, як це визначено Програмою розвитку державної служби, прийнятою у червні 2004 року. Більш конкретно проект долучиться до прийняття законодавства й адміністративних положень, які підтримують ці нові розробки у сфері політики та розбудову спроможності ГУДС щодо виконання його повноважень, точніше щодо його заходів із навчання й розвитку.

4. Місцевий розвиток та безпечне середовище для людського розвитку: а) муніципальна програма врядування та сталого розвитку.

Завданням Муніципальної програми врядування та сталого розвитку (МПВСР), що здійснюється ПРООН в Україні, є розвиток спільного та прозорого механізму сталого розвитку й демонстрація ефективності державно-приватного партнерства в управлінні з метою вирішення місцевих проблем; б) Чорнобильська програма відродження та розвитку.

Чорнобильська програма відродження та розвитку розпочала впровадження рекомендацій звіту «Гуманітарні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС: стратегія відродження», ініційованого низкою агенцій ООН у лютому 2002 року. Метою діяльності ЧПВР є підтримка зусиль Уряду України щодо подолання довготермінових соціальних, економічних і екологічних наслідків Чорнобильської катастрофи, створення більш сприятливих умов

Молдови та України впродовж спільного кордону, з особливою увагою до Придністровської ділянки; створення міжнародної митної системи контролю та ефективного механізму моніторингу кордону; г) спільнота споживачів та громадські об’єднання.

Місія програми «Створення безпечного середовища для молоді України» полягає у здійсненні низки ініціатив для підтримки уряду, місцевих органів самоврядування та молодіжних громад із метою збільшення їхніх інституційних можливостей шляхом розвитку галузевої політики та реплікації моделей найкращого досвіду. У глобальному масштабі діяльність програми сприяє людському розвиткові та становить рушійну силу в досягненні Цілей розвитку тисячоліття й пропагуванні безпечного середовища для людей; г) програма розвитку та інтеграції Криму ПРООН.

Основна мета програми розвитку та інтеграції Криму ПРООН (ПРІК ПРООН) — сприяти стійкому людському розвиткові за допомогою збереження миру та стабільності в Криму і шляхом підтримки ініціатив із запобігання міжетнічним конфліктам та прискорення інтеграції різних етнічних груп; ґ) передання інформаційних технологій (IT) в Україну.

Метою проекту є задовольнити дедалі більший попит на висококваліфікованих спеціалістів у галузі інформаційних технологій в Україні за допомогою високоякісних дистанційних навчальних програм із комп’ютерних наук. Реалізація проекту відбуватиметься шляхом передання японських інформаційних технологій, а також інноваційних досліджень та успішного досвіду впровадження, отриманих Польсько-Японським інститутом інформаційних технологій (ПЯІІТ). Завдяки дистанційному характеру навчання через Інтернет уможливить розвиток спільних високоякісних навчальних програм із комп’ютерних наук з університетами Японії, України та Польщі. При цьому ПЯІІТ володіє всіма ресурсами щодо впровадження електронної освіти в Україні в галузі комп’ютерних наук, зокрема це ресурси у вигляді дидактичних матеріалів та викладацького складу, а також необхідний досвід щодо функціонування подібних проектів; д) місцевий розвиток, орієнтований на громаду.

життя та забезпечення сталого людського розвитку в регіонах, що зазнали впливу аварії на ЧАЕС. Завдяки партнерству з міжнародними організаціями, обласними й районними державними адміністраціями, сільськими радами, науковими установами, неурядовими організаціями та приватним бізнесом, ЧПВР надає підтримку громадам у реалізації їхніх ініціатив з економічного, соціального розвитку та відродження довкілля, а також сприяє поширенню інформації про Чорнобильську катастрофу в Україні та за її кордоном; в) створення безпечного середовища для молоді України.

Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» було започатковано у вересні 2007 року. Ініціатива фінансується Європейською комісією в рамках програми технічної допомоги та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні. Таким чином, фінансова підтримка проекту Європейським союзом зробила можливим значне поширення істотного позитивного досвіду у впровадженні подібних проектів, орієнтованих на соціальну мобілізацію громад, зокрема, Чорнобильської програми відродження та розвитку, Програми розвитку та інтеграції Криму, Муніципальної програми врядування та сталого розвитку.

5. Подолання бідності, досягнення процвітання та українських «Цілей розвитку тисячоліття»: а) підвищення освітнього потенціалу Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Головними цілями проекту є: підвищення освітнього потенціалу Київського національного університету імені Тараса Шевченка шляхом упровадження сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій у навчальний процес в університеті з подальшим поширенням отриманих результатів на всю систему вищої освіти в Україні; пропаганда української культури, науки та освіти в усьому світі; сприяння інтеграції України до світових інформаційних систем; б) проект «Цілі розвитку тисячоліття».

Діяльність проекту «Цілі розвитку тисячоліття» спрямовано на досягнення цілей розвитку тисячоліття в Україні. Місія Проекту — підтримка діяльності Уряду України шляхом здійснення заходів щодо удосконалення системи стратегічного планування та прогнозування, вироблення економічної та соціальної політики з урахуванням ЦРТ, залучення громадськості до процесу прийняття рішень на національному та регіональному рівнях; в) Білорусь, Україна, Молдова проти наркотиків.

БУМАД є програмою «парасолькового» типу, в рамках якої надається допомога Білорусі, Україні та Молдові. Загальним завданням цієї програми є зменшення інтенсивності торгівлі наркотиками з та по території цих країн до країн-членів ЄС. У рамках програми прийнято збалансований підхід, що враховує аспект юридичної заборони, а також аспекти зниження попиту на наркотики та співробітництва регіонів; г) аналітично-дорадчий центр Блакитної стрічки ПРООН.

Аналітично-дорадчий центр Блакитної стрічки створено в липні 2005 року Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй

6. Проект «Аграрна політика для людського розвитку» (АПЛР).

Проект «Аграрна політика для людського розвитку» (АПЛР) спрямовано на підтримку процесу формулювання й упровадження ефективної аграрної політики та політики розвитку сільської місцевості шляхом надання Уряду України консультативнотехнічної допомоги, а також через постійні консультації та діалог з основними зацікавленими сторонами й міжнародною донорською спільнотою.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
2.7.3. Діяльність Фонду народонаселення ООН (ФН) в Україні
2.7.4. Місія Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні
РОЗДІЛ 3 РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІЧНА ІНТЕГРАЦІЯ
3.2. Поняття, інституційна й економічна модель та позиції Європейського Союзу в глобальній економіці
Частина 2. 3.2. Поняття, інституційна й економічна модель та позиції Європейського Союзу в глобальній економіці
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)