Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ І АНАЛІЗУ ОПЕРАЦІЙ З КОРПОРАТИВНИМИ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ З ВИКОРИСТАННЯМ АВТОМАТИЗОВАНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ І АНАЛІЗУ ОПЕРАЦІЙ З КОРПОРАТИВНИМИ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ З ВИКОРИСТАННЯМ АВТОМАТИЗОВАНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ


Визначено проблемні моменти автоматизації бухгалтерського обліку та оподаткування операцій з цінними паперами. Обґрунтовано доцільність ведення розширеного обліку вказаних операцій в умовах його автоматизації

Ключові слова: цінні папери, автоматизація, облік, акції, облігації.

Комп’ютеризація всіх галузей економіки України — один з основних факторів підвищення ефективності виробництва, а також забезпечення розвитку економіки й техніки нашої країни за вимогами міжнародних стандартів. Водночас в галузях агропромислового комплексу України спостерігається картина значного відставання від сучасних світових тенденцій. Практично всі віт-

чизняні технічні й технологічні засоби комп’ютеризації виявилися не придатними для використання у сучасних умовах і, як правило, замінюються на відповідні зарубіжні зразки дуже повільно. Тому проблема комп’ютеризації в Україні має не тільки кількісний, але й якісний характер, тобто полягає не лише у збільшенні кількості апаратних або технологічних засобів комп’ютеризації, а й у якісних змінах, зокрема — у впровадженні інформаційних систем нового покоління і є актуальною й на сьогоднішній день.

Проблемою автоматизації бухгалтерського обліку та оподаткування операції з цінними паперами займалися такі провідні вчені як В. М. Білик [2], В. П. Завгородній [3], В. Г. Козак [4] та ін. Більшість з них, розглядаючи цінні папери як об’єкт обліку, не враховували їхнього різноманіття. Останнім часом багато фірм, які спеціалізуються на наданні інформаційних послуг, на замовлення свої клієнтів доопрацьовують програмні продукти в частині визначення фінансового результату від інвестиційної та фінансової діяльності, оскільки такі програмні продукти не повністю задовольняють потреби користувачів. Отже, проблема автоматизованого обліку цінних паперів залишається мало розробленою в Україні.

Метою даної статті є висвітлення особливостей організації ведення обліку корпоративних цінних паперів з використанням автоматизованих інформаційних систем.

Для здійснення поставленої мети слід вирішити наступні завдання:

• висвітлити основні підходи до формування довідника «Цінні папери» в системі «1 С : Підприємство»;

• обґрунтувати доцільність ведення розширеного обліку фінансових результатів в умовах автоматизованого обліку.

Більшість сільськогосподарських підприємств ведуть бухгалтерський облік вручну, і лише деякі з них придбали персональні комп’ютери. Крім того, на думку багатьох економістів [1, 5], за умов ринкової економіки сучасним вимогам до управління підприємством, здебільшого, відповідають децентралізовані форми використання обчислювальної техніки, з переходом до діалогових систем комп’ютеризації бухгалтерських операцій на базі автоматизованого робочого місця (АРМ).

АРМ бухгалтера являє собою програмно-технічний комплекс індивідуального користування, призначений для автоматизації обліково-економічних робіт безпосередньо самим користувачем на своєму робочому місці при взаємодії з персональною електроннообчислювальною машиною у режимі діалогу [7]. На практиці АРМ є людино-машинною системою із спеціальним програмно-технічнимзабезпеченням, яка здатна поставляти органам управління та для власних потреб необхідну, повну та своєчасну інформацію.

В той же час, з появою персональних комп’ютерів користувач може:

• створювати тренажери для підготовки спеціалістів при роботі на комп’ютерів в умовах АРМ;

• персоналізувати АРМ;

• використовувати засоби обчислювальної техніки в повсякденному житті в реальному масштабі часу;

• створювати пакети підпрограм, які б дозволили розширити можливості АРМ.

Отже, АРМ бухгалтера є технологічним і технічним засобом, новим видом діяльності із створення інформації та управління нею з метою досягнення найефективніших результатів. Крім того, як свідчить практика, АРМ бухгалтера сприяє підвищенню статусу бухгалтера на підприємстві, оскільки він виконує дві функції: облікову та оператора.

Таким чином, одним з напрямів подальшого вдосконалення обліку цінних паперів, безперечно, повинна стати його автоматизація. Але цей напрям удосконалення і обліку має, насамперед, технологічний характер, тобто пов’язаний з удосконаленням техніки обліку цінних паперів.

Серед автоматизованих робочих місць в Україні досить розповсюджено продукти російських виробників — фірми «1 С» (а саме

— «1 С : Підприємство 7.7») і корпорації «Парус» з однойменною назвою продукту. Крім того, за останні роки широкого застосування у сільськогосподарських підприємствах набуває «Автоматизоване робоче місце бухгалтера для сільськогосподарського підприємства», розроблене науковими співробітниками Інституту аграрної економіки УААН. Тим часом всі програмні продукти базуються на загальних принципах автоматизації облікового процесу [7].

Щодо автоматизації обліку цінних паперів, то тут можна виділити такі твердження:

• цінні папери слід обліковувати у складі статутного капіталу [4];

• цінні папери слід обліковувати у складі кредиторської заборгованості [8];

• АРМ з обліку цінних паперів має бути виокремленим [6].

На наш погляд, усі ці твердження мають право на існування, але ми підтримуємо першу позицію, мотивуючи це тим, що: ? по-перше, майже всі власники цінних паперів сільськогосподарських підприємств мають лише один тип цінних паперів — акції, основна частина з яких — прості;? по-друге, вихід учасників з акціонерного товариства або випуск нових цінних паперів (з метою залучення додаткових інвестицій) відбуваються вкрай рідко; ? по-третє, аналіз спеціалізованої економічної літератури свідчить про те, що нарахування і виплата дивідендів відбуваються рідко.

Автоматизований процес обліку цінних паперів у системі «1С : Підприємство 7.7» починається з введення нормативно-довідкової інформації (або констант), якими можна вважати підприємства — емітентів корпоративних прав (контрагентів), їх реквізити та фінансові інвестиції, зроблені підприємством на користь інших підприємств — власників корпоративних прав.

Проаналізувавши принцип побудови констант (а саме — цінних паперів) у системі «1 С : Підприємство», ми змогли зробити висновок про те, що довідник «Цінні папери», реалізований як трирівневий, є недосконалим, оскільки він не враховує можливості введення такої групи, як «форма випуску цінного паперу» (документарна чи бездокументарна). Дана система «1С : Підприємство» не враховує форму випуску цінного паперу та його належність фірмі-власникові. Тому вважаємо, що довідник «Цінні

Рис. 1. Орієнтовна схема побудови довідника «Цінні папери» у системі «1 С : Підприємство»

Рис. 1. Орієнтовна схема побудови довідника «Цінні папери» у системі «1 С : Підприємство»

Вивчаючи програму «1 С», можна помітити, що різні конфігурації містять різні довідники засновників і співробітників. У даній конфігурації («Бухгалтерский учет для Украины») наведені вище довідники розташовано разом. На наш погляд, журнал власників цінних паперів повинен мати такий вигляд (табл. 1).

Таблиця 1

ЖУРНАЛ ВЛАСНИКІВ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

Облікові номери власників цінних паперів Т ипи цінни х па пе р і в Ви ди цінних па пе р і в Цінні папери за підприємством Сплачено цінних паперів Ви к у п л е н о цінних па п е р і в , гр н
кіл ь кі ст ь сум а , гр н . кіл ь кі ст ь сум а , гр н .
12 3 4 56 7 8
05368 проста іменна 3505 18 401,25 3505 18401,25
08364 проста на пред’явника 6000 7500 6000 7500 150

Автоматизований облік цінних паперів повинен включати три основних напрями:

• формування статутного капіталу;

• облік фінансових інвестицій;

• облік фінансових результатів.

АРМ з автоматизованого обліку цінних паперів за першими двома напрямами мають більш-менш однакову структуру. Різниця полягає лише в тому, що в одному випадку фінансові інвестиції є довгостроковими вкладеннями, а в іншому — короткостроковими.

Система «1 С» дає користувачам можливість лише сформувати фінансові результати. На даному етапі система «1 С» формує фінансові результати від звичайної, інвестиційної та фінансової діяльності. Процес визначення податку на прибуток відбувається при формуванні звітності. Але, на жаль, нами не знайдено жодних документів (крім введення операцій вручну), які б дозволили сформувати фонд нарахування та виплати дивідендів. Тому вва-

жаємо, що автоматизований облік формування фінансових результатів повинен мати такий вигляд (рис. 2).

Як видно з викладеного, бухгалтерський облік інвестицій має складну систему, яка може бути досить легко реалізована за допомогою комплексної комп’ютерної системи. Ця система складається з ряду задач, які тісно пов’язані між собою.

Рис. 2. Порядок автоматизованого обліку фінансових результатів

Рис. 2. Порядок автоматизованого обліку фінансових результатів

Система інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку цінних паперів повинне включати: уніфіковану систему формування довідників; систему визначення облікових показників; уніфіковану систему документування.

Функціонування такої системи дозволить користувачам на різних підприємствах і в різних галузях народного господарства спростити обліковий процес і мати загальну картину про кожну окрему ділянку обліку.

Висновки. Важливими етапами вивчення будь-яких явищ є аналіз інформації отриманої у ході дослідження, та її можливе автоматизована опрацювання. Аналіз і автоматизація тісно пов’язані одне з одним, доповнюють одне одного і тим самим полегшують працю обліковця та менеджера з узагальнення отриманих даних. Аналіз найпопулярніших вітчизняних програмних продуктів з автоматизованого обліку цінних паперівдав зробити висновок про те, що довідник «Цінні папери» у системі «1 С : Підприємство» має лише трирівневу структуру і не дозволяє вести облік більш-менш розповсюджених цінних паперів у повному обсязі. Крім того, ці ж програмні продукти дають можливість лише сформувати фінансові результати, а процес визначення податку на прибуток відбувається при формуванні звітності. В той же час в них не передбачено жодних електронних форм документів (крім введення операцій вручну), які б дозволили сформувати фонд нарахування та виплати дивідендів.

ЛІТЕРАТУРА

1. Безрогов С. Н., Евдокимова Л. М., Ковтун И. В., Фомина Л. Ф. Автоматизированное рабочее место бухгалтера по учету кассовых операций, операций по расчетному счету, операций с подотчетными лицами и валютных операций в среде компьютерной бухгалтерии «Квестор»: Учеб. пособие / Санкт-Петербургский ун-т экономики и финансов. — СПб., 1994.

— 96 с.

2. Білик В. М., Дяків Р. С., Костирка В. С. Автоматизоване робоче місце менеджера торговельного підприємства: Навч. посіб. для студ. кооп. вищих навч. закладів / Укоопспілка; Навчально-методичний центр «Укоопосвіта». — К.: НМЦ «Укоопосвіта», 1999. — 350 с.

3. Завгородний В. П. Автоматизация бухгалтерского учета, контроля, анализа и аудита — К.: Интерпресс, 1998.

— 755 с.

4. Козак В. Г. Системний підхід до класифікації цінних паперів та проблеми їх реалізації / Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвідомчий науковий збірник. Вип. 65.

— КНЕУ, 2001.

— С. 396

—406.

5. Кузьмінський Ю. А. Автоматизація оперативного обліку та контролю міжнародних економічних операцій / Київський національний економічний ун-т. — К. : КНЕУ, 2001.

— 268 с.

6. Осейко Н. Н. Бухгалтерский учет с помощью персонального компьютера. — К., 1997.

7. Пономаренко О. М. Облік цінних паперів (теоретичні та організаційні аспекти). — Дис. на здобуття канд. екон. наук: 08.06.04 / Інститут аграрної економіки УААН. — К., 2001.

8. Шквір В. Д. Інформаційні системи та технології в обліку. — Л., 2003. Стаття надійшла до редакції 30.01.2006 р.УДК 657.1:658.1 А. П. Грінько, канд. екон. наук, доцент Харківський державний університет харчування та торгівлі


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ МЕТОДОЛОГІЇ ОБЛІКУ В ПОСТІНДУСТРІАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ
ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ НЕЗАЛЕЖНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ — АУДИТУ В УКРАЇНІ
КОНЦЕПЦІЯ КОМП’ЮТЕРНОЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПІДСИСТЕМИ КОНТРОЛЮ ТА АНАЛІЗУ ЕФЕКТИВНОСТІ ВКЛАДЕННЯ КАПІТАЛУ
ДО ПИТАННЯ ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ ОВЕРДРАФТУ
ГУДВИЛЛ КАК ОСОБЫЙ ВИД НЕМАТЕРИАЛЬНЫХ АКТИВОВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)