Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит МЕТОДИЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

МЕТОДИЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА


Будь-якому підприємству, що веде виробничу чи іншу комерційну діяльність, необхідно мати визначений капітал, що представляє собою сукупність коштів і матеріальних цінностей, фінансових вкладень і витрат на придбання ресурсів, необхідних для здійснення його господарської діяльності.

Актуальність теми зумовлена визначальним місцем власного капіталу у створенні підприємства будь-якої форми власності та подальшого його ефективного функціонування та розвитку.

Питання обліку власного капіталу, його структури, формування і використання розглянуті у наукових працях вітчизняних і зарубіжних учених, таких як Ф.Ф. Бутинець, Я.В. Соколов, В.М. Пархоменко, С.Ф. Голов, В.Ф. Палій, В.В. Сопко, Э.С. Хендриксен, М.Ф. Ван Бреда та інші автори.

Відповідно до НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», власний капітал — це частина в активах підприємства, яка залишається після вирахування його зобов’язань [1].

На відміну від національних положень, у міжнародних стандартах не використовується такий термін, як «власний капітал», натомість використовується поняття «чисті активи».

Власний капітал складається з таких елементів:

— зареєстрованого капіталу;

— капіталу у дооцінках;

— додаткового капіталу;

— резервного капіталу;

— нерозподіленого прибутку (непокритого збитку);

— неоплаченого капітал;

— вилучений капіталу [2].

У цих складових розкривається інформація про внески власників до капіталу підприємства, суму нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) за звітний період.

В економічній літературі виділяють різноманітні напрямки класифікації власного капіталу, це спричинило відмінності в методиках бухгалтерського обліку власного капіталу.

У світовій практиці власний капітал підприємства за часом таі джерелами утворення може бути розділений на дві складові:

1) вкладений (інвестований) капітал;

2) зароблений капітал:

— доходи і витрати, що відносяться безпосередньо на капітал;

— накопичений нерозподілений чистий прибуток;

— резерви, створені з чистого прибутку.

Складові власного капіталу за національними стандартами:

1) вкладений інвестиційний капітал:

— статутний капітал;

— додатково вкладений капітал;

2) накопичений капітал:

— нерозподілений прибуток (непокритий збиток);

— резервний капітал;

— інший додатковий капітал.

Класифікація власного капіталу за джерелами його утворення є досить важливою при визнанні його елементів, тому враховуючи різницю у джерелах формування у міжнародній і вітчизняній практиці, також існують відмінності у компонентах фінансової звітності за МСФЗ і НП(С)БО [3].

Організація обліку власного капіталу має певні недоліки:

— не розроблено окремий стандарт, який би мав регламентувати облік власного капіталу;

— аналітичний облік за окремими елементами власного капіталу є недосконалим;

— не розроблено нормативно-методичні рекомендацій щодо обліку власного капіталу.

Зважаючи на проблеми, які виникають при обліку власного капіталу,можна запро понувати наступні шляхи їх вирішення: продовження гармонізації міжнародних і національних стандартів бухгалтерського обліку; вдосконалення фінансової звітності із обліку власного капіталу; розробка стандартизованих форм первинних документів для обліку операцій із власним капіталом; визначення оптимального співвідношення між власним та залученим капіталом, який необхідний для фінансування активів суб’єкта господарювання; підприємства повинні чітко визначати порядок та умови збільшення або зменшення власного капіталу, порядок формування резервного капіталу, додаткового капіталу, порядок використання нерозподіленого прибутку.

Література

1. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: Затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 р. № 73.

2. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань, і господарських операцій підприємств і організацій: Затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 р. № 291, зі змінами та доповненнями.

3. Власний капітал: облік та представлення в звітності в контексті національних та міжнародних стандартів [Електронний ресурс] / Л. В. Коваль, В. В. Горбатюк // Економічні науки. Cер.: Облік і фінанси. — 2013. — Вип. 10(3).

— С. 310—318. Ковальчук В.В., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Супрович Г.О., к.е.н., ст. викладач кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРОБЛЕМИ УЗГОДЖЕННЯ БАНКІВСЬКОЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ З ВИМОГАМИ МСФЗ
ОСОБЛИВОСТІ ВІДОБРАЖЕННЯ ПОДІЙ ПІСЛЯ ДАТИ БАЛАНСУ ВІДПОВІДНО ДО НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЗАКОНОДАВСТВА РОЗВИНЕНИХ КРАЇН ЄВРОПИ
РЕГУЛЮВАННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ
ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ НА МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ ОБЛІКУ
ПОЗИКОВІ КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА, ДЖЕРЕЛА ЇХ ЗАЛУЧЕННЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)