Posibniki.com.ua Фінанси Фінансові інвестиції 10.3. Методи оцінювання та обліку фінансових інвестицій підприємства


< Попередня  Змiст  Наступна >

10.3. Методи оцінювання та обліку фінансових інвестицій підприємства


Фінансові інвестиції, як і інші активи, підлягають бухгалтерському обліку в складі активів тільки тоді, коли є достатня впевненість у тому, що майбутня економічна вигода, втілена в них, буде одержана підприємством. Одного лише існування витрат на їх придбання недостатньо. Якщо впевненості в економічній доцільності немає, оплачені витрати на придбання інвестицій розгля даються як витрати, а не як активи.

Порядок оцінювання, обліку фінансових інвестицій та розкриття інформації про фінансові інвестиції у фінансовій звітності повинні відповідати вимогам Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції».

Під час придбання всі фінансові інвестиції первинно оцінюються та відображуються в бухгалтерському обліку за собівартістю, що форму ється відповідно до актів, які були передані в оплату. Згідно з П(С) БО 12 існує три способи придбання фінансових інвестицій, які повинні охоплювати всі можливі варіанти компенсації їхньої вартості: за грошові кошти; в обмін на інші активи, відмінні від коштів; в обмін на цінні папери власної емісії.

У разі при дбання фінансової інвестиції за грошові кошти, її собівартість складається з ціни придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з її придбанням.

Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на цінні папери власної емісії, то собівартість фінансової інвестиції визначається за справедливою вартістю пер еданих цінних паперів.

Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на інші активи, то її собівартість визначається за справедливою вартістю цих активів.

Справедлива вартість — це сума, за якою може бути здійснено обмін активу або оплата зобов’язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими і незалежними сторонами. На практиці її отото жнюють з ринковою вартістю фінансових інвестицій, тобто це сума, яку можна отримати від продажу цінних паперів на активному ринку.

П(С)БО 12 вимагає оцінювання (переоцінювання) фінансових інвестицій на кожну дату балансу (рис. 10.7).

* Включаючи інвестиції в асоційовані, дочірні підприємства та спільні підприємства, які придбані та утримуються виключно для продажу протягом 12 місяців з дати придбання.

Рис. 10.7. Методи оцінювання фінансових інвестицій

Дане положення фактично визначає три способи (методи) визначення вартості фінансових інвестицій для обліку на дату балансу: метод участі в капіталі — для інвестицій в асоційовані, дочірні підприємства та у спільну діяльність зі створенням юридичної особи, крім випадків, коли:

дані фінансові інвестиції придбані та утримуються виключно для продажу протягом дванадцяти місяців з дати придбання; асоційоване, дочірнє та спільне підприємство веде свою діяльність в умовах, які обмежують його здатність передавати кошти інвестору (учаснику спільного підприємства) протягом періоду, що перевищує дванадцять місяців; метод ефективної ставки відсотка — це метод нарахування амортизації дисконту або премії, за яким сума амортизації визначається як різниця між доходами за фіксованою ставкою відсотка і добутком ефективної ставки та амортизованої вартості на початок періоду, за який нараховується відсоток. Цей метод використовується для фінансових інвестицій, що утримуються підприємством до їх пог ашення; метод справедливої вартості використовується для всіх фінансових інвестицій крім інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення або обліковуються за методом участі в капіталі (див. рис 10.7).

Усі поточні фінансові інвестиції на дату балансу відображаються за справедливою вартістю.

Собівартість фінансових інвестицій може бути як вищою, так і нижчою від справедливої вартості. У цьо му разі фінансові інвестиції підлягають переоцінюванню. Якщо підприємство є власником акцій кількох інших акціонерних товариств, то такі фінансові інструменти розглядаються як інвестиційний портфель короткострокових цінних паперів, а якщо володіє поточними борговими зобов’язаннями — портфель боргових зобов’язань. Зі зміною ринкової вартості переоцінювання підлягає, як правило, портфель, а не окрема і нвестиція.

Фінансові інвестиції, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо, відображаються на дату балансу за їх собівартістю з урахуванням зменшення корисності інвестицій.

Втрати від зменшення корисності фінансових інвестицій відображаються у складі інших витрат з одночасним зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій.

Оцінювання довгострокових фінансових і нвестицій на дату балансу залежить як від виду цінних паперів, що формують інвестиційний портфель, так і від рівня впливу інвестора на операційну і фінансову діяльності підприємства, акції якого були придбані.

Фінансові інвестиції, що утримуються підприємством до їх погашення, відображаються на дату балансу за амортизованою собівартістю фінансових інвестицій.

Різниця між собівартістю та вартістю погашення фінансових інвестицій (дисконт або премія під час придбання) амортизується інвестором протягом періоду з дати придбання до дати їх погашення за методом ефективної ставки відсотка. Сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з нарахуванням відсотка (доходу від фінансової інвестиції), що підлягає отриманню, та відображається у складі інших фінансових до ходів або інших фінансових витрат з одночасним збільшенням або зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій. де N — номінальна вартість; Р

0 — ціна купівлі; С — річна номінальна сума відсотку; N — кількість років.

0 — ціна купівлі; С — річна номінальна сума відсотку; N — кількість років.

Наприклад підприємство 5 січня 2004 р. придбало облігації номінальною вартістю 200 грн за 180 грн. Фіксована ставка відсотка становить 11% річних. Виплата відсотків здійснюється щорічно в кінці року. Дата погашення облігації відбудеться через 4 роки.

Дисконт = 200 грн – 180 грн = 20 грн.

Дисконт = 200 грн – 180 грн = 20 грн.

Номінальна сума відсотку = 200 грн ? 0,11 = 22 грн. () ()

145,0

2/180200

224/180200 відсоткаставкаЕфективна= + +? =.

145,0

2/180200

224/180200 відсоткаставкаЕфективна= + +? =.

145,0

2/180200

224/180200 відсоткаставкаЕфективна= + +? =.

Номінальна сума відсотку = 200 грн ? 0,11 = 22 грн. () ()

145,0

2/180200

224/180200 відсоткаставкаЕфективна= + +? =.

Дата Номінальна сума відсотка, грн Сума відсотка за ефективною ставкою, грн * Сума амортизації дисконту, грн (гр. 3 — гр. 2)

** Визначається як добуток вартості інвестицій на попередню дату та ефективної ставки відсотка. ** Визначається додаванням вартості інвестицій на попередню дату і суми амортизації дисконту за звітний період.

Визначення суми амортизації премії та амортизації собівартості фінансових інвестицій за методом ефективної ставки відсотка розглянуто в наступному прикладі.

Підприємство 5 січня 2004 р. придбало облігації номінальною вартістю 200 грн за 215 грн. Фіксована ставка відсотка становить 11% річних. Виплата відсотків здійснюється щорічно в кінці року. Дата погашення облігації відбудеться через 4 роки.

Премія = 215 грн – 200 грн = 15 грн.

Премія = 215 грн – 200 грн = 15 грн.

Номі

нальна сума відсотку = 200 грн ? 0,11 = 22 грн. нальна сума відсотку = 200 грн ? 0,11 = 22 грн.

Використаємо формулу (10.10):

Дата Номінальна сума відсотка, грн Сума відсотка за ефективною ставкою, грн * Сума амортизації премії, грн (гр. 2 — гр. 3)

** Визначається як добуток вартості інвестицій на попередню дату та ефективної ставки відсотка. ** Визначається як різниця між вартістю інвестицій на попередню дату і сумою амортизації премії за звітний період.

Методи обліку й оцінювання довгострокових інвестицій в акції інших підприємств залежить від того, якою часткою в статутному капіталі володіє інвестор (див. рис. 10.7).

Підприємство є дочірнім, якщо інвестор володіє понад 50% акцій (контрольним пакетом) і контролює діяльність об’єкта інвестування, тобто приймає рішення з питань його фінансовогосподарської діяльності. Відповідно до чірнє підприємство — це підприємство, яке перебуває під контролем материнського (холдингового) підприємства.

Наявність контролю в інвестора передбачає: превалюючу участь у статутному капіталі дочірнього підприємства, право керівництва фінансовою і виробничою політикою підприємства, право призначення або заміни більшості членів ради директорів, право подавати більшість голосів на зборах правління або рівнозначного органу управління іншого підприємства.

Асоційованим підприємством називають підприємство, на яке інвестор має суттєвий вп лив, без можливості здійснення контролю над його політикою. На існування або наявність суттєвого впливу вказують: наявність блокувального (понад 25%) пакета акцій, участь головного підприємства у процесі прийняття рішень, укладення значних фінансово-господарських угод між підприємствами, взаємообмін управлінським персоналом, забезпечення інформацією, необхідною для виробничої, комерційної і фінансової діяльності.

Фінансові інвестиції в асоційовані та до чірні компанії і в спільну діяльність зі створенням юридичної особи (спільного підприємства) на дату балансу відображаються за вартістю, що визначена за методом участі в капіталі. Цей метод дозволяє відображати в балансі зростання (або зменшення) вкладеної інвестиції з урахуванням фінансових результатів підприємства, в яке здійснено інвестиції.

Фінансові інвестиції, що обліко вуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об’єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об’єктом інвестування.

Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою і нвестора в чистому прибутку (збитку) об’єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі. Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об’єкта інвестування.

Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на частку інвестора в су мі зміни загальної величини власного капіталу об’єкта інвестування за звітний період (крім змін за рахунок чистого прибутку (збитку) із включенням (виключенням) цієї суми до іншого додаткового капіталу інвестора або до додаткового вкладеного капіталу, якщо зміна величини власного капіталу об’єкта інвестування виникла в наслідок розміщення (випуску) акцій (час ток), що привело до виникнення (зменшення) емісійного доходу об’єкта інвестування). Якщо сума зменшення частки капіталу інвестора в сумі зміни загальної ве

личини власного капіталу об’єкта інвестування (крім змін за рахунок чистого збитку) більше іншого додаткового капіталу або додаткового вкладеного капіталу інвестора (якщо зменшення величини власного капіталу об’єкта інвестування виникло в наслідок випуску акцій, що призвело до зменшення емісійного доходу об’єкта інвестування), то на таку різницю зменшується (збі льшується) нерозподілений прибуток (непокритий збиток).

Зменшення балансової вартості фінансових інвестицій відображається в бухгалтерському обліку тільки на суму, що не призводить до від’ємного значення вартості фінансових інвестицій. Фінансові інвестиції, що внаслідок зменшення їх балансової вартості досягають нульової вартості, відображаються в бухгалтерському обліку у складі фінансових інвестицій за ну льовою вартістю.

Якщо інвестор (материнське (холдингове) підприємство, контрольний учасник, інвестор асоційованого підприємства) вносить або продає активи дочірньому, спільному, асоційованому підприємству відповідно і передає значні ризики та вигоди, пов’язані з їх володінням, то у складі фінансових результатів звітного періоду відображається лише та частина прибутку (збитку), яка припадає на ча стку інших інвесторів дочірнього, спільного, асоційованого підприємства відповідно.

Сума прибутку (збитку) від внеску або продажу дочірньому, спільному, асоційованому підприємству активів, що припадає на частку інвестора, включається до складу доходів (витрат) майбутніх періодів з визначенням їх прибутком (збитком) інвестора лише після продажу дочірнім, спільним, асоційованим підприємством цього активу іншим ос обам або в період амортизації одержаних чи придбаних необоротних активів. Цей актив вважається проданим дочірнім, спільним, асоційованим підприємством у межах кількості й вартості подібних активів, реалізованих ним після його одержання. Інвестор дочірнього, спільного, асоційованого підприємства відображає всю суму отриманих збитків, якщо внесок або продаж свідчить про зменшення чистої вар тості реалізації оборотних активів або зниження корисності необоротних активів.

Якщо інвестор (материнське (холдингове) підприємство, контрольний учасник, асоційоване підприємство) придбав активи відповідно в дочірнього, спільного, асоційованого підприємства, то сума прибутку (збитку) об’єкта інвестування від цієї операції, що припадає на частку інвестора, відображається лише після перепродажу цих активів іншим особам або в пе ріодах амортизації придбаних необоротних активів. Збитки, які виникли, внаслідок зменшення чистої вартості реалізації оборотних активів або зни

ження корисності необоротних активів, відображаються повністю в період здійснення операції.

Наприклад підприємство «А» в січні 2003 р. придбало частку (35%) у статутному капіталі підприємства «Б» за 300 000 грн.

Підприємство «А» веде облік інвестицій в асоційоване підприємство за методом участі в капіталі.

Протягом року додатковий капітал підприємства «Б» за рахунок дооцінювання необоротних ак тивів збільшився на 25000 грн.

Чистий прибуток за 2003 р. асоційованого підприємства становить 120000 грн, сума нарахованих дивідендів — 50000 грн.

Показники
Балансова вартість довгострокових фінансових інвестицій на початок року 300 000
Частка інвестора в статутному капіталі 35%
Зростання додаткового капіталу підприємства «Б» 25 000
Прибуток підприємства «Б» за звітний період 120 000
Нараховано дивідендів за звітний період 50 000
Частка прибутку інвестора (120 000 ? 0,35) 42 000
Частка інвестора в дивідендах (50 000 ? 0,35) 17 500
Частка інвестора в сумі збільшення додаткового капіталу (25 000 ? 0,35) 8 750
Балансова вартість інвестицій на 31.12.03 33 3250

У наведеному прикладі вартість довгострокових фінансових інвестицій на кінець року зросла на частку прибутку та частку в збільшенні додаткового капіталу інвестора за мінусом отриманих

дивідендів (300000 + 42000 + 8750 – 17500). дивідендів (300000 + 42000 + 8750 – 17500).


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
10.5. Корпоративне управління підприємством
10.6. Операції домогосподарств з фінансовими інструментами
Контрольні запитання
Рекомендована література
Розділ 11 УПРАВЛІННЯ БАНКІВСЬКИМИ ФІНАНСОВИМИ ІНВЕСТИЦІЯМИ 11.1. Комерційні банки на ринку цінних паперів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)