Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 6.2.2. Метод прямого розрахунку потреби в оборотних коштах


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.2.2. Метод прямого розрахунку потреби в оборотних коштах


Для всебічного й комплексного аналізу фінансовоекономічного стану підприємств, упорядкування та оптимального використання виробничих запасів наказом Мінпромполітики

України від 16.12.97 р. №332 передбачене використання ухвалених тим самим наказом Методичних матеріалів «Про порядок визначення нормативу власних обігових коштів» для підпри

196

На практиці використовується два методи визначення потреби в оборотних коштах: прямий і економічний.

Метод прямого розрахунку передбачає розроблення обґрунтованих норм і нормативів на кожному підприємстві з урахуванням багатьох факторів, які пов’язані з особливостями постачання, виробництва та реалізації продукції.

Цей метод дає змогу зробити розрахунки індивідуальних і сукупного нормативів. До індивідуальних належать нормативи оборотних коштів: у виробничих запасах (сировина, основні й допоміжні матеріали, куповані напівфабрикати, паливо, тара, запасні частини, малоцінні та швидкозношувані предмети); у незавершеному виробництві і напівфабрикатах власного виробництва; у витратах майбутніх періодів; у готовій проду кції.

Виробничі запаси створюються на підприємстві для забезпечення безперервного процесу виробництва й реалізації проду кції.

У складі виробничих запасів найбільшу питому вагу мають сировина, матеріали й куповані напівфабрикати.

Норматив оборотних коштів щодо цих запасів рекомендується визначати за формулою: де Н — норматив оборотних коштів для сировини, матеріалів і купованих напівфабрикатів, тис. грн;

О в — одноденні витрати сировини, матеріалів, напівфабрикатів, тис. грн; N — норма оборотних коштів, днів.

О в — одноденні витрати сировини, матеріалів, напівфабрикатів, тис. грн; N — норма оборотних коштів, днів.

Одноденне витрачання сировини, матеріалів і купованих напівфабрикатів визначається за кошторисом витрат на виробництво IV кварталу планового року, без урахування поворотних відходів, діленням їх суми на 90.

Норма оборотних коштів (у днях) включає такі елементи: транспортний запас; підготовчий запас; технологічний запас; поточний (складський) запас; гарантійний (страховий) запас.

Транспортний запас установлюється як різниця між часом перебування вантажу в дорозі від постачальника до споживача та час ом пробігу розрахункових документів, їх оформлення вантажовідправником і опрацювання банками за місцезнаходженням постачальника і споживача.

Приклад1

Час руху вантажу від постачальника до споживача — 8 днів. Пробіг документів — 2 дні. Опрацювання документів у постачальника і в банківських установах — 2 дні. За цих умов транспортний запас дорівню

197

За наявності кількох постачальників транспортний запас щодо конкретних видів матеріальних цінностей розраховується як середньозважена величина.

Якщо сировина й матеріали надходять до споживача раніше за прибуття розрахункових документів (або ці процеси збігаються в часі), транспортний запас не утворюється.

Підготовчий запас — це час для прийняття, розвантаження, сортування, складування матеріалів, проведення аналізу.

Технологічний запас включає час на підготовчі операції (сушіння лісоматеріалів, подрібнення брухту, розкроювання матеріалів), якщо вони не є складовою виробничого циклу. Норма технологічного запасу визначається конкретними у мовами роботи кожного підприємства і тривалістю підготовчих операцій.

Поточний запас — норма оборотних коштів у частині поточного запасу, що залежить від частоти та ритмічності поставок матеріалів, рівномірності їх споживання у виробництві. Що частіше вони н адходять на адресу споживача, то меншим буде поточний запас. Інтервал поставок визначається на підставі договорів з постачальниками або з фактичних даних про надходження за попередній період. Поточний запас рекомендується брати в розмірі 50% середнього інтервалу між поставками.

Гарантійний (страховий) запас створюється з метою запобігання наслідкам можливих перебоїв у постачанні: порушення умо в постачання або затримки вантажу в дорозі; зміни постачальником строків відвантаження в межах, що допускаються особливими умовами постачання чи договором. Норма оборотних коштів на страховий запас установлюється, як звичайно, у межах 50% поточного запасу.

В окремих випадках, пов’язаних з підвищеним ризиком несвоєчасного надходження матеріалів, норму оборотних коштів у частині страхового запасу окремих видів матеріалів можна збільшити на понад 50% норми оборотних коштів на поточний запас.

На підставі норм оборотних коштів, обчислених за названими вище складовими елементами, визначається норматив для окремих видів, груп і в цілому щодо сировини, основних матеріалів і купованих напівфабрикатів. Загальна потреба в оборотних коштах визначається за допомогою розраху нку, наведеного в табл. 6.4.

За даними таблиці 6.4 сума оборотних коштів дорівнює

944,5 тис. грн, а середня норма оборотних коштів становить 22,3 дні (944,5 : 42,4).

До виробничих запасів входять також допоміжні матеріали, паливо, тара, запасні частини й малоцінні швидкозношувані предмети, які беруть у часть у створенні нової вартості і теж потребу

198

Норматив оборотних коштів для допоміжних матеріалів розраховується множенням норми на величину одноденного їх витрачання за кошторисом витрат на виробництво. Норми за видами і групами допоміжних матеріалів розраховуються в такому самому порядку, як і для основних матеріалів.

Таблиця 6.4

РОЗРАХУНОК ЗАГАЛЬНОЇ ПОТРЕБИ В ОБОРОТНИХ КОШТАХ ДЛЯ ОСНО

ВНИХ МАТЕРІАЛІВ

Види матеріаль них цінностей Одноденні витрати, тис. грн 2 13,3 6 8,9 8 6,2 42,4
транспортний запас час на прий мання і скла дування технологічнийзапас поточний за пас страховий за пас Разом
3 4 5 6 7 8
3 2 4 10 5 24
2 2 2 8 4 18
1 1 2 14 7 25
4 2 2 12 6 26
2 1 2 6 3 14
22,3

Норматив оборотних коштів на паливо встановлюється для всіх видів палива (крім газу), що використовується як для технологічних цілей, так і для господарських потреб виробництва. Величина нормативу оборотних коштів на цю статтю визначається за методом, аналогічним методу розрахунку нормативу оборотних коштів на основні матеріали.

Розраховуючи одноденне витрачання за статтею «Паливо», з кошторису витрат на виробництво слід виключити вартість газового палива і додати витрати палива в непромислових господарствах, якщо ці витрати не були враховані в кошторисі витрат на основне виробництво.

Норматив оборотних коштів для тари визначається множенням норми, вираженої в гривнях (на 1000 грн товарної продукції), на обсяг товарної проду кції в оптових цінах підприємства в плановому році.

199

Оборотні кошти та їх організація на підприємстві Приклад2

Норма оборотних коштів на тару дорівнює 2 грн 80 коп. на 1000 грн товарної продукції. Товарна продукція в IV кварталі планового періоду —

50 тис. грн. Отже, норматив становитиме (2 грн 80 коп. ? 50 тис. грн)

14 тис. грн.

Норматив на запасні частини для ремонтів машин, устаткування і транспортних засобів визначається з урахуванням їхньої вартості за початковою оцінкою і норми оборотних коштів.

Норма оборотних коштів обчислюється в гривнях на 1000 грн вартості устаткування і транспортних засобів.

Норматив оборотних коштів на запасні частини в плановому році визначається множенням середньорічної вартості виробничого, силового обладнання і транспортних засобів, передбачених планом, на норму оборотних коштів на запасні частини.

Норматив для малоцінних та швидкозношуваних предметів залежить від складу цієї статті: малоцінний і швидкозношуваний господарський інвентар; спеціальний одяг і спеціальне взуття; спеціальний інстру мент і спеціальні пристосування; змінне обладнання; виробнича тара. Малоцінні та швидкозношувані предмети слу жать, як звичайно, менше одного року.

Потреба в оборотних коштах розраховується для створення запасів на складі та в експлуатації. У зв’язку з тим, що вартість малоцінних і швидкозношуваних предметів, які перебувають в експлуатації, відображається в обліку за мінусом зносу, то, обчислюючи норматив, беруть у рахунок 50 % їхньої повної вартості.

Решта вартості списується на собівартість проду кції під час передавання зі складу в експлуатацію. Для визначення нормативу оборотних коштів на складі малоцінні та швидкозношувані предмети враховуються за їхньою повною вартістю.

Норматив оборотних коштів для незавершеного виробництва встановлюється за формулою: де О в — одноденні витрати за планом IV кварталу, тис. грн;

Д — тривалість виробничого циклу, днів;

Д — тривалість виробничого циклу, днів;

К — коефіцієнт зростання витрат.

Незавершене виробництво — один з найважливіших напрямків авансування оборотних коштів. Його питома вага в промисловості перевищує 20% загальної суми оборотних коштів. Незавершеним виробництвом уважають виготовлення продукції на всіх стадіях виробничого процесу з моменту першої операції і до здавання готової проду

200

ва, тривалості виробничого циклу, розподілу витрат протягом виробничого циклу (обсяг незавершеного виробництва зростає, якщо більше витрат здійснюється на початку виробничого циклу).

Норма оборотних коштів для незавершеного виробництва визначається множенням тривалості виробничого циклу на коефіцієнт зростання витрат.

Одноденні витрати обчислюються діленням витрат на випуск продукції (за виробничою собівартістю) у IV кварталі планового року на 90.

Тривалість виробничого циклу визначається на підставі даних технологічних карт та інших планових нормативів виробництва.

Вона складається з часу, витраченого на оброблення деталей (технологічний запас), транспорту вання деталей від одного робочого місця до іншого і передавання готової продукції на склад (транспортний запас), перебування виробів між окремими операціями (оборотний запас), а також зі страхового запасу оброблених деталей. Якщо кількість виробів у незавершеному виробництві велика, а тривалість виробничого циклу в днях для різних виробів суттєво різниться, слід об’єднати проду кцію в групи, а потім за ними визначити середньозважений показник. Його величину розраховують для окремих видів або груп виробів на підставі відповідної частини їхньої виробничої собівартості за планом у загальному обсязі проду кції (табл.6.5).

Таблиця 6.5

РОЗРАХУНОК СЕРЕДНЬОЇ ТРИВАЛОСТІ ВИРОБНИЧОГО ЦИКЛУ

За даними таблиці середньозважена тривалість виробничого циклу дорівнює 20-ти дням (64110 : 3150). Такий розрахунок слід зробити для виробів, на які припадає 70—80% загальної собівартості випуску продукції.

За даними таблиці середньозважена тривалість виробничого циклу дорівнює 20-ти дням (64110 : 3150). Такий розрахунок слід зробити для виробів, на які припадає 70—80% загальної собівартості випуску продукції.

Коефіцієнт зростання витрат характеризує рівень готовності виробів у незавершеному виробництві, тобто відношення витрат

201

Оборотні кошти та їх організація на підприємстві у незавершеному виробництві до всієї собівартості готової продукції. Послідовність і темпи зростання витрат у різних виробництвах неоднакові. Вони залежать від особливостей продукції, що виробляється, технології та організації виробництва. Що більше витрат припадає на перші дні циклу, то вищим є коефіцієнт зростання витрат і більшим — норматив оборотних коштів.

Обчислення коефіцієнта зростання витрат залежить від розподілу витрат протягом виробничого циклу. За рівномірного розподілу витрат коефіцієнт зростання витрат (К) обчислюється з форму ли: де А — витрати, які здійснюються одноразово на початку виробничого циклу;

Б — наступні витрати, які включаються в собівартість продукції.

Б — наступні витрати, які включаються в собівартість продукції.

До одноразових витрат належать витрати сировини, матеріалів, які надходять до виробництва із самого початку виробничого циклу.

До наступних витрат відносять усі інші витрати — на заробітну плату, амортизаційні відрахування, електроенергію тощо.

Приклад3

Виробнича собівартість виробу — 250 грн. Витрати в перший день виробничого циклу — 150 грн. Протягом решти днів витрати розподіляються рівномірно. Отже, коефіцієнт зростання витрат дорівнюватиме

Якщо витрати на виготовлення одиниці продукції за днями виробничого циклу розподіляються нерівномірно, коефіцієнт зростання витрат (К) визначається як середньозважений показник.

Якщо витрати на виготовлення одиниці продукції за днями виробничого циклу розподіляються нерівномірно, коефіцієнт зростання витрат (К) визначається як середньозважений показник.

Витрати майбутніх періодів включають здійснені в даному плановому періоді такі виробничі витрати, що їх буде віднесено на собівартість продукції, котра випускатиметься в наступні періоди. До них належать витрати, пов’язані з підготовкою нових виробництв і нових видів проду кції, якщо вони не фінансуються з фонду розвитку виробництва, або витрати, пов’язані з проведенням гірничих розробок, гірничопідготовчих, розкривних та інших робіт.

Норматив оборотних коштів на витрати майбутніх періодів

202

Н = С

0 + В п – В в ,

Н = С

0 + В п – В в ,

203 де Н — норматив оборотних коштів на витрати майбутніх періодів;

С

0 — сума коштів, які вкладено в ці витрати на початок запланованого періоду (за відрахуванням отриманих банківських кредитів);

В п — витрати, що проводяться в плановому році і передбачені відповідними кошторисами;

В в — витрати, які включаються в собівартість продукції запланованого року та передбачені кошторисом виробництва.

Норматив оборотних коштів для готової продукції (Н) визначається за формулою: де О в.п — одноденний випуск продукції в IV кварталі планового року за виробничою собівартістю, грн; N г.п — норма запасу оборотних коштів для готової продукції, дні ом відповідно до затвердженого порядку пр кції, на оформлення і здавання платіжни ротних коштів поширюється на всю готову проду кцію на складі. тиву оборотних коштів економічним методом в.

До готової продукції належать вироби, завершені виробництвом, прийняті технічним контролем підприємства і здані на склад або прийняті замовник иймання продукції.

До готової продукції належать вироби, завершені виробництвом, прийняті технічним контролем підприємства і здані на склад або прийняті замовник иймання продукції.

Норма запасу оборотних коштів для готової продукції обчислюється в днях і включає час на комплектування виробів для поставки, пакування проду х документів у банк.

У разі великої номенклатури проду кції, що випускається, норма оборотних коштів для готової продукції на складі може бути визначена як середньозважена для груп продукції, які включають не менше 70—80% запланованого випуску готової продукції. Розрахована за цими даними середня норма обо


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.3. Джерела формування оборотних коштів
6.3.2. Використання банківських кредитів для формування оборотних коштів
6.4.2. Показники використання оборотних коштів
6.4.3. Способи прискорення оборотності оборотних коштів
6.4.4. Вплив розміщення оборотних коштів на фінансовий стан підприємства
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)