Posibniki.com.ua Інформатика Нелінійні моделі економічних процесів 8.4. Математичний опис стану економічного агента з використанням теорії випадкових процесів


< Попередня  Змiст  Наступна >

8.4. Математичний опис стану економічного агента з використанням теорії випадкових процесів


Нехай економічна система або агент (ЕА) перебуває в одному з можливих скінченних числових станів. Перехід від одного до іншого відбувається в дискретний момент часу t, причому стани позначатимуться цілими числами . Вважається відомою ймовірність того, що ЕА пербуває у станіj для моменту t і випадково перейде до стан, де N n або для компактного запису ,(8.6) N

N...,2,1,... ,2 ,1 ,0=tN...,2,1, моменти часу ... ,2 ,1 ,0=t)1(+t ij mM= )1(t ij mM=

0> ij m)1(t

0> ij m)1(+t у і для )1(+t . Відповідно до сказаного вище вводиться матриця переходів {} ij mM=

0> ij m є ймовірність, що ЕА від стану j у момент t перейде до стану і для )1(+t , причому умова 1 = ? = i ij m забезпечує перехід до одного з допустимих станів )1(+t . Описаний стохастичний процес називається дискретним марковським.

Виконується таке співвідношення:

1 = i ний процес називається дискретним марковським.

Виконується таке співвідношення: 1 = ? = i ij m забезпечує перехід до одного з допустимих станів )1(+t . Описаний стохастичний процес називається дискретним марковським.

Виконується таке співвідношення: умова 1

1 = ? = i ij m забезпечує перехід до одного з допустимих станів )1(+t . Описаний стохастичний процес називається дискретним марковським.

Виконується таке співвідношення: = j

1 =+ jiji txmtx

1 )()1( ( Ni ..., ,2 ,1= ),(8.5) ? = =+ j jiji txmtx

1 )()1( ( Ni ..., ,2 ,1= ),(8.5) ? = =+ j jiji txmtx

1 )()1( ( Ni ..., ,2 ,1= ),(8.5) )()1(tMxtx=+ )()1(tMxtx=+ де )(tx — найімовірніший вектор, для якого

0? i x , 1

1 = ? = i i x. Має місце твердження: для додатної 0>M марківської матриці, істинності співвідношення (10.5) виконується

1 = i ної 0>M марківської матриці, істинності співвідношення (10.5) виконується ної 0>M марківської матриці, істинності співвідношення (10.5) виконується ytx t = ?? )(lim ,де )(tx — найімовірніший вектор, для якого

0? i x , 1

1 = ? = i i x. Має місце твердження: для додатної 0>M марківської матриці, істинності співвідношення (10.5) виконується ytx t = ?? )(lim ,

Нехай ЕА спостерігається неперервно. Висловлюється гіпотеза: ймовірність того, що ЕА не змінить свого стану протягом дискретного часу ? , дорівнює )(?1?? . Це так зване припущення про неперервність. N ? ji де i с — початкові ймовірності.

менту ?+t,за умови для t він перебуває у стані )(jij? ; величина )1(? ij a? — імовірність того, що ЕА перебуває у стані і для моменту ?+t за умови, що для t він перебуває в стані і. ij a

0? ij a ? = ji ijii aa .

Тоді рівняння поведінки ЕА записуються

Розглядаються такі величини: ? ij a — ймовірність того, що ЕА перебуває в стані і для моменту ?+t,за умови для t він перебуває у стані )(jij? ; величина )1(? ij a? — імовірність того, що ЕА перебуває у стані і для моменту ?+t за умови, що для t він перебуває в стані і.

Допускається, що величини ij a задовольняють умови:

0? ij a ; ? ? = N ji ijii aa .

Тоді рівняння поведінки ЕА записуються ?+?=+ jijiiji txatxatx)()()1()(?? Ni ..., ,2 ,1? ? ?+?=+ ji jijiiji txatxatx)()()1()(?? , ( Ni ..., ,2 ,1= )(8.6) ? ? ?+?=+ ji jijiiji txatxatx)()()1()(?? , ( Ni ..., ,2 ,1= )(8.6)

Беручи до уваги співвідношення )(0)()()( 2 ???+ ? ?+=+txtxtx iii , де доданок )(0 2 ? — похибка розкладу в ряд Тейлора, за умови 0?? від дискретного виразу (8.6) отримується лінійна система звичайних диференціальних рівнянь:

Беручи до уваги співвідношення )(0)()()( 2 ???+ ? ?+=+txtxtx iii , де доданок )(0 2 ? — похибка розкладу в ряд Тейлора, за умови 0?? від дискретного виразу (8.6) отримується лінійна система звичайних диференціальних рівнянь: +?= iijiii i xaxa dt dx ; ii сx=)0( ,(8.7) ? +?= iijiii i xaxa dt dx ; ii сx=)0( ,(8.7)

Диференціальна система (8.7) породжує набір функцій, що задовольняє умови

0)(?tx i , i розв’язків дискретної моделі (8.6). Тобто властивості розв’язків (8.6), що справедливо для усіх ? , повинні зберігатися для розв’язків диференціальної системи.

0t= i tx1)( 0

0?t і ? = i tx1)( . Справді, розв’язки математичної моделі (8.7) є границями для 0??


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 9.МЕТОДИ ТА МОДЕЛІ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ1
Також пропонується така класифікація модельних (лабораторних) експериментів:
9.2. Клітинні мережі з опосередкованою взаємодією в моделюванні багатоагентних економічних систем
9.3. Моделювання ринкової взаємодії виробників
9.4. Моделювання соціальної напруженості в трудовому колективі
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)