Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні КЛАСИФІКАЦІЯ ПРОДУКЦІЇ У ФІНАНСОВОМУ ТА УПРАВЛІНСЬКОМУ ОБЛІКУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРОДУКЦІЇ У ФІНАНСОВОМУ ТА УПРАВЛІНСЬКОМУ ОБЛІКУ


Головною складовою виробничого процесу, в різних видах діяльності, є готові вироби, виготовлені основними цехами підприємств. Вирішуючи основні завдання обліку продукції необхідно визначитися з економічною сутністю категорії «готова продукція».

За національними стандартами з бухгалтерського обліку готова продукція є активом [1]. Проте, вчені зарубіжних країн готову продукцію називають товарно-матеріальними запасами, які призначені для продажу, або для використання з виробничою метою [2, 3].

За умов динамічності економічних зв’язків ринкової економіки, коли швидко змінюється кожна складова виробничого процесу, важливо правильно і ефективно побудувати бухгалтерський облік на підприємстві. Організувати механізм бухгалтерського обліку виробничого процесу допомагає класифікація продукції.

Проблема класифікації продукції, з точки зору її взаємозв’язку і впливу на побудову бухгалтерського обліку, вітчизняними вченими не розглядалася. Беручи до уваги технологічний процес, продукцію слід розглядати як актив. Актив може бути роботою і послугою. Набуваючи матеріальної форми, актив виступає запасом. З цього випливає, що продукція повинна мати ознаки активу і запасу.

Особливістю фінансового обліку є відображення вартості продукції у будь-якій формі і в будь-який момент часу. В управлінському обліку, продукцію відображають коли вона проявляється у формі запасу чи виробу.

На визначення економічної сутності продукції, залежно від її форми існування, впливають технологічний процес і попит. За технологічним процесом продукцію класифікують як запас. У свою чергу, запаси класифікують за ступенем завершеності і технологічною складністю. Технологічний процес обумовлює вибір методів обліку затрат. Для продукції, що класифікована за технологічною складністю застосовуються методи обліку: позамовний, попроцесний, нормативний. Їх використовують для фінансового обліку. Ці ж методи обліку затрат можуть бути використані за центрами затрат і центрами відповідальності в управлінському обліку.

Результати правильно обраних методів надають інформацію про втрати на кожному етапі виробничого циклу, що дає можливість вчасно приймати управлінські рішення. Класифікація продукції полегшує побудову обліку виробництва. Таким чином, класифікацію продукції можна вважати видозміненою організацією облікового процесу в управлінському обліку.

За ступенем завершеності продукцію класифікують: напівфабрикати, незавершене виробництво, готова продукція. За технологічною складністю: проста, складна. Складна поділяється на основну, побічну, супутню.

З точки зору попиту, продукцію за формою існування поділяють: робота, послуга, відходи, брак. Робота — це затрачена праця робітників на створення продукції. Робота, як економічна категорія, виступає у вигляді заробітної плати, а по своїй суті є основною діяльністю спрямованою на створення продукції. Робота перетворюється в готову продукцію через робочу силу, що на ринку виступає товаром. Послуга — це діяльність спрямована на створення матеріальних і нематеріальних благ для суспільства. Як актив, послуга виступає дебіторською заборгованістю. Відходи є технологічні (нормативні) і понаднормативні. У випадку, коли відходи мають форму запасів, їх можна реалізувати. Отже, вони є готовою продукцією або запасами призначеними для продажу. Продукція, що не відповідає технологічним нормам, вимогам замовника вважається браком. Брак може бути у вигляді понаднормативних відходів і у вигляді завершеної готової продукції. Для продукції, що класифікована за попитом застосовується метод обліку затрат «директкостинг». Цей метод можна використовувати як у фінансовому обліку так і в управлінському обліку, за центрами відповідальності.

Отже, готова продукція — це актив, не залежно від форми існування, виробництво якого завершено, відповідає технічним умовам виробництва і вимогам замовника, призначений для споживання, як для потреб виробника, так і для потреб зовнішнього ринку.

У звязку з існуванням облікових підсистем: фінансового і управлінського обліку, класифікація продукції не може бути однозначною. Так, на-

приклад, продукція, що є в управлінському обліку напівфабрикатом, у фінансовому може бути готовою продукцією. Класифікація продукції допомагає побудувати обліковий процес у різних облікових підсистемах.

ЛІТЕРАТУРА

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси». Наказ Міністерства фінансів України № 290 від 20.11.99 р.

2. Друри К. Управленческий и производственный учет. М.:ЮНИТИ, 2002.

— 1071 с.

3. Хорнгрен Ч. Т., Дж. Фостер. Бухгалтерский учет: управленческий аспект. — М.: Финансы и статистика, 1995. — 630 с. Людмила Слюсарчук, доцент, Національний авіаційний університет


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ КАЛЬКУЛИРОВАНИЯ СЕБЕСТОИМОСТИ ПРОДУКЦИИ В СООТВЕТСТВИЕ С МЕТОДИКОЙ УЧЕТА ЗАТРАТ НА ПРОИЗВОДСТВО ПО ЦЕНТРАМ ОТВЕТСТВЕННОСТИ
ВНУТРІШНІЙ АУДИТ: ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ
ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ ЩОДО ІСНУВАННЯ СТРАТЕГІЧНОГО КОНТРОЛЮ
УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ТА АДМІНІСТУВАННЯ ПДВ
ОСОБЛИВОСТІ ОПЕРАТИВНОГО ОБЛІКУ НА ЗЕРНОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)