Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні ДИСЦИПЛІНА «ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ ОБЛІКУ» В ПІДГОТОВЦІ КВАЛІФІКОВАНИХ ФАХІВЦІВ З ОБЛІКУ І АУДИТУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ДИСЦИПЛІНА «ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ ОБЛІКУ» В ПІДГОТОВЦІ КВАЛІФІКОВАНИХ ФАХІВЦІВ З ОБЛІКУ І АУДИТУ


Сьогодні ми живемо у період розвитку суспільства, коли неможливо уявити собі робоче місце співробітників багатьох професій без застосування інформаційних систем і технологій, де основним компонентом є комп’ютер. Керівники підприємств, організацій, відомств, а також їх нижчих ланок управління розуміють, що ефективне застосування інформаційних систем — це шлях до успіху в будь-якій сфері діяльності, що досягається завдяки оперативному отриманню якісної інформації, більш точному прогнозу і сприяє своєчасному прийняттю управлінських рішень та запобіганню можливих помилок в управлінні.

В основі сучасного управління значне місце належить інформаційним системам і технологіям для ведення бухгалтерського обліку. Це пояснюється тим, що метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, як зазначено у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [4], є наданнякористувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів і стає можливим лише при використанні інформаційних технологій.

Бухгалтерській облік є класичною сферою застосування інформаційних систем і комп’ютерних технологій. По-перше, задачі обліку є досить трудомісткими і помилки бухгалтера можуть дорого коштувати підприємству, а тому очевидні переваги автоматизації роботи бухгалтерії. По-друге, задачі бухгалтерського обліку достатньо легко формалізуються і розробка систем автоматизації для нього не є технічно складною проблемою. Саме тому сучасний ринок програмних продуктів насичений різноманітними програмними засобами для автоматизованого ведення бухгалтерського обліку: від програм для спрощеного ведення обліку одним бухгалтером до універсальних потужних програмних комплексів, які можуть використовуватися на більшості промислових або торговельних підприємствах з метою ведення кількісного та багаторівневого аналітичного обліку й управління підприємством в цілому.

Без посади бухгалтера у своєму штаті не може обійтись жодне підприємство або фірма. Але бухгалтер сьогодні — це не просто обліковець, а справжній аналітик, здатний керувати економічною та фінансовою службами підприємства, прогнозувати його розвиток. Аудитор — це також висококваліфікований бухгалтер, який може здійснювати контроль та перевірку фінансової діяльності підприємства з точки зору дотримання законодавства та правильності застосування норм чинного законодавства.

Зрозуміло, що сучасний бухгалтер для виконання вказаних функцій повинен вміти застосовувати спеціалізовані програми для ведення бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту результатів діяльності підприємства та ставити задачу розробнику програмного продукту щодо створення нової або модернізації існуючої автоматизованої системи. Крім цього, як спеціаліст економічного напрямку, бухгалтер повинен вміло орієнтуватись на ринку програмних продуктів, які пропонуються різноманітними фірмами для застосування в бухгалтерському обліку і управлінні підприємством. Це підтверджується у сьогоденні і підвищеними (незважаючи на високий попит на бухгалтерів) вимогами різних підприємств, організацій до знань й умінь бухгалтера або аудитора: роботодавці хочуть бачити в бухгалтері не просто «рахункову машину», а висококваліфікованого фахівця, який володіє уміннями працювати з комп’ютером і бухгалтерськими програмами, а також здатний аналізувати дані та нормативні документи і в їхній величезній кількості знаходити за оптимальний час потрібну інформацію для прийняття найбільш вигідних бухгалтерських рішень.

Підготувати саме такого спеціаліста з обліку і аудиту: здатного розв’язувати завдання бухгалтерського обліку в умовах застосування сучасних інформаційних систем і комп’ютерних технологій, є метою дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку», яка передба-чена освітньо-професійною програмою (ОПП) підготовки бакалаврів економічного напрямку за спеціальністю «Облік і аудит» і належить до циклу нормативних дисциплін фахової підготовки.

Але чи повністю відповідають мета, завдання та структура дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку», що визначені ОПП, сучасним вимогам до фахівця з бухгалтерського обліку?

Звернемось до головних функцій бухгалтерського обліку, які в умовах ринкової економіки тісно переплітається з функціями внутрішньогосподарського аудиту. До них належать: облік, аналіз і контроль за необоротними та оборотними активами; коштами, розрахунками та іншими активами; виконанням завдань виробництва; мірою праці та її оплати; довгостроковими та поточними зобов’язаннями тощо.

На базі сучасних засобів обчислювальної техніки в практику підприємств запроваджуються інтегровані автоматизовані системи обліку, контролю і аудиту та розподілені системи обробки даних, які дозволяють комплексно виконувати вказані функції, тобто розв’язувати не лише завдання обліку, але й аналізу і аудиту, прогнозувати та моделювати управлінські рішення.

Все це потребує при підготовці висококваліфікованих спеціалістів з обліку і аудиту надавати систему теоретичних знань та практичних вмінь в галузі побудови і функціонування інформаційних систем та сучасних комп’ютерних технологій для комплексного їх використання в бухгалтерському обліку, аналізі та аудиті. А тому назва дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку», вивчення предмету та об’єктів дослідження, потребують перегляду в новому ОПП.

Більш доцільною є назва дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку, аналізу та аудиту», яка відповідає і науковому підходу до створення відповідних автоматизованих систем.

Предмет дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку, аналізу та аудиту» — облікова інформація, яка відображає результати господарської діяльності економічного об’єкта і на базі якої формуються управлінські рішення, а також методологічні та методичні аспекти її формування в умовах функціонування інформаційних систем і комп’ютерних технологій відповідно до чинного законодавства країни.

Кожна із складових предмета автоматизованого обліку, аналізу й аудиту має свої специфічні об’єкти. Об’єктами дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку, аналізу та аудиту» повинні стати інформаційні системи та комп’ютерні технології для обробки облікової інформації на базі об’єктів та методів бухгалтерського обліку, аналізу й аудиту.

До основних завдань дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку, аналізу та аудиту» потрібно віднести: ознайомлення студентів з системою теоретичних знань в галузі побудови і функціонування інформаційних систем обліку, аналізу та аудиту; набуття ними практичних вмінь виконувати постановку типових бухгалтерських задач під час створення або модернізації автоматизованої системи, а також

— застосовувати спеціалізовані програмні засоби і комп’ютерні технології длярозв’язку завдань обліку, аналізу та аудиту з метою ефективного управління економічними об’єктами.

Матеріал дисципліни повинен базуватись на знаннях навчальних дисциплін «Інформатика та комп`ютерна техніка», «Бухгалтерський облік», «Фінансовий облік», «Аудит» і може вивчатись паралельно з дисципліною «Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства».

Зміст дисципліни «Інформаційні системи і технології обліку, аналізу та аудиту», безумовно, повинен забезпечити виконання її основних завдань. Для цього навчальний матеріал пропонується згрупувати у три розділи.

Першим доцільно передбачити розділ: «Теоретичні основи інформаційних систем» на базі стислого огляду змісту питань, запропонованих у навчальному посібнику «Основи інформаційних систем» [3], з акцентом на спеціальність, кваліфікаційні вимоги до майбутнього бухгалтера або аудитора. При цьому особливу увагу слід приділити таким питанням:

— роль та класифікація інформаційних систем в управлінні економічними об’єктами та місце бухгалтерських програм;

— структура інформаційних систем та особливості структури інформаційної системи обліку;

— особливості облікової інформації як складової економічної інформації, засоби її формалізованого описання; технології обробки;

— організація інформаційних баз.

Кожне питання можна розглядати як окрему тему розділу.

Другій розділ: «Організаційно-методичні основи створення та функціонування інформаційних систем для обліку, аналізу і аудиту», бажано присвятити питанням:

— організації обліку та аудиту при застосуванні інформаційних систем і комп’ютерних технологій: трансформації елементів методу бухгалтерського обліку при використанні інформаційних систем обліку [2];

— комп’ютерним формам і системам бухгалтерського обліку;

— особливостям проведення на підприємстві аналізу фінансовогосподарської діяльності та внутрішньогосподарського аудиту за даними, що зберігаються в базі даних інформаційної системи підприємства;

— стадіям життєвого циклу інформаційної системи та ролі бухгалтера на кожній з них. І в останньому розділі: «Інформаційні системи обліку, аналізу і аудиту», пропонується розглянути:

— найпопулярніші програми для ведення бухгалтерського обліку в Україні («1С: Підприємство», «Парус», «Галактика» та ін.), можливості їх для розв’язування задач бухгалтерського та податкового обліку відповідно до закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» [4], в контексті Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 р. № 87;

— технології фінансового обліку і контролю роботи підприємства в умовах функціонування інформаційної системи;

— методику автоматизованого аудиту і аналізу ефективності діяльності підприємства:

— оцінці фінансового стану підприємства;

— визначення незадовільної структури балансу;

— розв’язування таких задач аналізу і аудиту, як визначення структури майна підприємства та джерел його створення; показників ліквідності підприємства та фінансової сталості; оцінки ефективності, ділової активності, становища підприємства на ринку цінних паперів; показників рентабельності кредитної здатності тощо [1].

Такий підхід до дисципліни, на думку автора, сприятиме більш якісному виконанню студентами дипломних і магістерських робіт, а отже, і професійній підготовці фахівців зі спеціальності «Облік і аудит».

ЛІТЕРАТУРА

1. Завгородний В. П. Автоматизация бухгалтерского учета, контроля, анализа и аудита. — К.: А.С.К., 1998.

— 768 с. (Экономика, Финансы, Право). Івахненков С. В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту: Навч. посіб. — К.: Знання-Прес, 2003. — 349 с.

2. Ситник В. Ф. ін. Основи інформаційних систем. Навч. посібник. Видання 2-е, переробл. і доповн. К.: КНЕУ, 2001.

— 420 с.

3. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні. Закон України від 16.07.99 р. № 996-XIV (із змінами і доповненнями) // Бухгалтерія. 2001. — № 52/2. — С. 14

—64. Н. О. Ільєнко, канд. екон. наук, НДІ праці та зайнятості населення


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ЗАПАСИ: ПИТАННЯ ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ
УПРАВЛІНСЬКИЙ АНАЛІЗ ЯК СКЛАДОВА БУХГАЛТЕРСЬКОГО УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ
ПОТЕНЦІЙНІ ПРАВА ПІДПРИЄМСТВА ЗА ПРОСТРОЧЕНИМ ДОГОВОРОМ: ВИЗНАННЯ ТА ОБЛІК
ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ АСПЕКТЫ И НАПРАВЛЕНИЯ РАЗВИТИЯ УПРАВЛЕНЧЕСКОГО УЧЕТА, ОТЧЕТНОСТИ И ВНУТРЕННЕГО АУДИТА В РЕСПУБЛИКЕ БЕЛАРУСЬ
СТАНОВЛЕННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЙОГО РОЗВИТКУ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)