< Попередня  Змiст  Наступна >

ЗАПАСИ: ПИТАННЯ ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ


В умовах ринкової економіки економічно важливого значення набуває поліпшення використання матеріальних ресурсів. В управлінні матеріальними ресурсами значне місце набуває організація обліку і контролю за їх використанням.

Останнім часом з’явилися публікації з досліджуваної проблеми [4

— 6], які здебільшого висвітлюють ці питання з позицій їх відображення в нормативних документах.

Як показали дослідження, поки що недостатньо вивчене питання трансформації елементів витрат матеріальних ресурсів у елементи собівартості (статті витрат). Мало приділяється уваги змістовій характеристиці матеріальних витрат як економічній категорії та об’єкта бухгалтерського обліку виробничих витрат. А для дієвого контролю за формуванням собівартості продукції та побудови обліку ці аспекти мають надзвичайне значення.

Метою є встановлення змін в дійчій системі обіліку та контролю використання запасів на підприємствах.

Особливе значення в управлінні має інформація про відхилення формування витрат на виробництво, раціональне й економне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, які є основним джерелом підвищення ефективності виробництва.

Відповідно до П(С)БО 16 «Витрати» матеріальні витрати входять до складу виробничої собівартості продукції (робіт, послуг).

Харчова промисловість, належить до галузей, в яких сучасні проблеми організації обліку, його вдосконалення та розвитку взагалі та матеріальних витрат зокрема не сприйняті на належному рівні як дослідниками, так і практичними працівниками.

Розширення прав підприємств у розробці та впровадженні окремих елементів облікової політики слід розглядати, по-перше, як суворе дотримання єдиних принципів формування фактичної собівартості та визначення матеріальних витрат на виробництві; по-друге, як оцінку матеріальних ресурсів при використанні їх на виробництво продукції, робіт і послуг.

Від цього значною мірою залежить реальність балансових даних про майно підприємств, а також звітних показників собівартості, балансового прибутку, розрахунків з бюджетом.

Матеріальні витрати у масштабі суспільного виробництва, зводяться до витрат живої праці, адже те, що є сировиною для одного підприємства, виступає як продукт праці створений на іншому підприємстві.

Як економічна категорія матеріальні витрати виражають виробничі відносини між асоційованими виробниками з приводу привласнення і розподілу витрат уречевленої в певний проміжок часу праці.

Дослідження елемента матеріальних витрат показує, що він є не завжди прийнятним для управління матеріальними витратами на різних його рівнях, та використання інформації по них споживачами.

В умовах ринкової економіки важливого значення набуває поліпшення використання матеріальних ресурсів. Як в економічній літературі, так і на практиці питання обліку матеріальних ресурсів та їх використання розглядаються і здійснюються частіше ізольовано, без зв’язку з іншими функціями управління використанням матеріальних витрат .

Організація ефективної системи обліку і контролю за використанням матеріальних ресурсів, на наш погляд, має бути забезпечена тільки при тісному взаємозв’язку обліку з нормуванням, аналізом і системою матеріального стимулювання економії матеріальних ресурсів (зниження частки витрат у собівартості продукції тощо). Цей взаємозв’язок показано на рис. 1.

Рис. 1. Взаємозв’язок організації ефективної системи обліку і контролю за використанням матеріальних ресурсів

Рис. 1. Взаємозв’язок організації ефективної системи обліку і контролю за використанням матеріальних ресурсів

У зв’язку з цим бухгалтерський облік має забезпечувати інформацію для дослідження резервів зниження собівартості продукції за рахунок

раціонального використання матеріалів, зниження норм їх витрат, забезпечення належного зберігання.

Облік і контроль за використанням матеріальних ресурсів постійно перебувають в центрі уваги всіх органів управління. Це визначається тим, що проблема раціонального обліку матеріальних ресурсів має важливе значення, що зумовлено збільшенням вартості та дефіцитності сировини, матеріалів, палива і енергії, а в умовах ринкової економіки і удосконалення управління є постійним визначальним фактором зростання ефективності виробництва.

Облік матеріальних витрат, з одного боку, має відповідати в цих умовах завданню точного відображення, наукового групування, узагальнення і контролю даних про використання матеріальних ресурсів у процесі виробництва, а з іншого — постійно зростаючим вимогам персоналу управління щодо оперативної та придатної для використання інформації. В умовах автоматизації обліку друга функція стає головною.

Виходячи з цих позицій, перед обліком матеріальних витрат стоять наступні завдання:

— правильне і своєчасне документування всіх операцій з відпуску матеріалів;

— контроль за зберіганням матеріальних ресурсів на всіх стадіях виробництва;

— постійний контроль за дотриманням встановлених норм і витрат матеріальних ресурсів у процесі виробництва;

— контроль за технологічними відходами та їх використанням, а також втратами;

— своєчасне отримання точної інформації про величину економії чи перевитрату матеріальних ресурсів порівняно з встановленими лімітами;

— правильний розподіл вартості використаних у виробництві матеріалів за об’єктами калькуляції.

Одним з головних завдань обліку матеріальних витрат є попередній і поточний контроль за додержанням кожним робітником, бригадою, дільницею, цехами встановлених норм витрат сировини, матеріалів, палива, енергії. Вирішити це завдання облік може лише в тому разі, якщо процес управління підприємством на всіх рівнях буде своєчасно забезпечений інформацією, на основі якої можуть бути вжиті заходи щодо запобігання зменшення невиробничих витрат у діяльності підприємства.

З позиції управління підприємством до обліку матеріальних витрат пред’являються такі вимоги:

— показники обліку мають бути простими і характеризувати відхилення наявності та руху матеріальних ресурсів від норм за всіма параметрами;

— дані, відображені в обліку, мають надходити тільки на ті рівні управління, на яких за ними можуть прийматися рішення;

— обсяг інформації має бути мінімальним, але достатнім для прийняття обгрунтованих управлінських рішень;

— облік має забезпечити можливість отримання необхідних даних пов’язаних з використанням матеріальних ресурсів;

— роботи з автоматизації мають охоплювати не тільки оперативний і бухгалтерський облік витрат, а й процес прийняття управлінських рішень.

Отже, дослідження показали, що матеріальні витрати є найважливішим об’єктом бухгалтерського обліку і виступають в двох якостях: як інформаційний засіб і як засіб контролю. Облік забезпечує суворо документоване інформаційне відображення за допомогою зафіксованих у документах фактів господарського життя в аспектах, заданих управлінням.

Організаційно-технологічні та економічні особливості харчової промисловості суттєво впливають на систему бухгалтерського обліку і контролю. Вони мають сприяти комплексності переробки сировини і запобіганню втрат на всіх стадіях виробництва. В умовах ринкової економіки слід також враховувати нові вимоги, що висовуються до системи бухгалтерського обліку як системи управління виробництвом.

ЛІТЕРАТУРА

1.Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р.

2.Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 9 «Запаси». Наказ Міністерства фінансів України № 246 від 20.10.1999 р. зі змінами та доповненнями.

3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №16 «Витрати».. Наказ Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999 р. зі змінами та доповненнями.

4. Облік операцій із запасами.// Все про бухгалтерський облік — 2005,№ 112. — С. 25—32

5. Сікора І. Особливості методики оцінки оборотних активів на виробничих підприємствах. // Бухгалтерський облік і аудит. — 2004 № 9. — С. 13—18.

6. Хліпальська В. Роль вартості матеріальних ресурсів в аналітичній оцінці фінансово-господарської діяльності підприємства. // Бухгалтерський облік і аудит

—2004, № 7. — С. 11

—18. Т. Г. Камінська,асистент, Національний аграрний університет


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПОТЕНЦІЙНІ ПРАВА ПІДПРИЄМСТВА ЗА ПРОСТРОЧЕНИМ ДОГОВОРОМ: ВИЗНАННЯ ТА ОБЛІК
ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ АСПЕКТЫ И НАПРАВЛЕНИЯ РАЗВИТИЯ УПРАВЛЕНЧЕСКОГО УЧЕТА, ОТЧЕТНОСТИ И ВНУТРЕННЕГО АУДИТА В РЕСПУБЛИКЕ БЕЛАРУСЬ
СТАНОВЛЕННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЙОГО РОЗВИТКУ
СИСТЕМА УЗГОДЖЕННЯ ПОДАТКОВОГО І ФІНАНСОВОГО ОБЛІКУ ВИТРАТ
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ВИТРАТ ВИРОБНИЦТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)