Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств Частина 2 10.3. Зміст поточного фінансового плану та порядок його складання


< Попередня  Змiст  Наступна >

Частина 2 10.3. Зміст поточного фінансового плану та порядок його складання


Важливе місце у фінансовому плануванні на підприємствах належить його виконанню — складанню звітного фінансового плану, в якому в узагальненому вигляді показується використання чистого доходу всередині підприємства, а також виконання державним підприємством фінансових зобов’язань перед державою і міністерством.

Звітний фінансовий план, що складаєтьс я за кожний квартал, півріччя і рік, дозволяє встановити, наскільки заплановані доходи і витрати підприємства забезпечували фінансовими ресурсами здійснення плану виробництва й реалізації продукції, вивчити причини відхилень показників звіту від плану, виявити «вузькі» місця, виявити резерви підвищення рентабельності виробництва.

В організації звичайної діяльності підприємств на базі госпрозрахунку велике зн ачення має фінансовий контроль і фінансові санкції за порушення договірної дисципліни. Чинний фінансовий контроль дозволяє вчасно виявляти й усувати порушення планово-фінансової дисципліни. Важлива роль у цьому належить оперативним фінансовим планам, що складаються на місяць.

Однак на багатьох підприємствах квартальні та місячні (оперативні) фінансові плани не скл адаються, хоч за їх допомогою можна значно поліпшити економічну діяльність підприємств.

Оперативний фінансовий контроль на підприємствах здійснюється на основі місячних бухгалтерських балансів і звітів, матеріалів статичного й оперативного обліку. Головним документом, що використовується для оперативного контролю, є фінансовий план, складений на місяць (платіжний календар). Він дає змог у

26

майбутні платежі і тим самим забезпечити безперебійне фінансування виробництва чи іншої діяльності.

Як водиться, фінансові негаразди в окремих підприємствах виникають через безгосподарність, незадовільне використання виробничих потужностей, вади у плануванні й керуванні підприємством, слабкий контроль за операційною діяльністю. Попередити можливі ускладнення можна, посиливши контроль за погано працюючими підприємствами за допо могою застосування інших форм контролю й удосконалення взаємовідносин підприємства з міністерством і фінансовокредитною системою.

Як відомо, наразі для контролю за діяльністю погано працюючих підприємств використовується метод гарантій, який полягає в тому, що якщо підприємство не може вчасно погасити отриману в банку позичку, то вона має бути стягнена за рахунок ре алізації застави чи з поручителя. За свій фінансовий стан підприємства самі несуть повну відповідальність. Це

— один із принципів їхнього переходу на комерційний розрахунок.

Фінансовий план обґрунтовують, використовуючи дані аналізу господарської діяльності підприємства в поточному році, а також показники діяльності та розвитку підприємства в плановому році.

Як уже з азначалося, орган управління розглядає проект фінансового плану підприємства протягом місяця, приймаючи рішення про його затвердження чи відхилення. У разі відхилення проекту фінансового плану підприємство має протягом 15 днів урахувати зауваження органу управління і повторно подати план на затвердження.

Фінансовий план має бути стабільним фінансовим документом. Унесення змін до затвердженого фінансового пла ну державного підприємства протягом року можливе не більше двох разів з дозволу органу управління, який затвердив план. Він же і контролює виконання фінансового плану.

Підприємство самостійно вибирає метод складання фінансового плану з урахуванням реалізації заходів, спрямованих на активізацію збутової діяльності, пошук нових каналів збуту, мо дифікацію номенклатури продукції, що виготовляється.

З методів фінансового планування найширше використовуються аналітичний метод та метод прямих розрахунків.

Основним критерієм оцінювання фінансового плану органом управління державним майном та прийняття ним рішення про затвердження цього плану є поліпшення показників фінансовогосподарської діяльності підприємства проти поточного періоду. Підприємство мусить за безпечити зростання прибутковості Фінансове планування на підприємствах

27своєї діяльності та спрямувати кошти, залучені і сформовані за рахунок усіх джерел, включаючи амортизацію, кредити банків, цільове фінансування з бюджету на потреби, що відповідають інтересам держави як власника.

У разі подання фінансового плану, який не передбачає поліпшення показників діяльності підприємства в плановому році, його повертають для самостійного доопрацювання підприємству (або для доопрацювання спі льно з органом управління державним майном) та розроблення заходів, спрямованих на підвищення ефективності його діяльності. Безпосередньо втручатись у господарську діяльність підприємства орган управління не має права, але він має право затвердити чи не затвердити річний фінансовий план та вимагати від підприємства відповідних пояснень до поданого на з атвердження фінансового плану.

До річного фінансового плану державного підприємства згідно з установленою формою включаються основні показники, які характеризують фінансово-господарську діяльність підприємства в плановому році: фінансовий результат діяльності підприємства, основні джерела формування та надходження коштів з метою забезпечення потреб діяльності та розвитку підприємства, виконання його зобов’язань, передовсім зобов’яз ань зі сплати податків та обов’язкових платежів тощо.

Підприємство обов’язково до фінансового плану включає «Розрахунок формування фінансових результатів діяльності підприємства в плановому році». Орган управління державним майном аналізує статті доходів і витрат підприємства, які впливають на формування фінансового результату діяльності останнього. У поясн енні до фінансового плану підприємство має зазначити заходи, ужиті для збільшення доходів та скорочення витрат.

Отже, у разі збитковості особлива увага приділяється аналізу фінансового плану та діяльності підприємства, оскільки збитковість свідчить про нераціональність господарської діяльності, пов’язаної з неефективним використанням матеріальних та фінансових ресурсів. Діяльність збиткового підприємства п рипиняється або проводиться його реструктуризація чи санація (крім збитків, спричинених ужиттям заходів у сфері оборони й екологічної безпеки або в галузі соціальної діяльності).

Затверджена форма фінансового плану є розрахунковим документом, де визначено основні показники, що підлягають контролю в процесі управління підприємством. До таких показників

28

прибутковість;

спрямування коштів на його виробничий розвиток;

зростання власного капіталу;

обсяг надходжень податків та обов’язкових платежів;

погашення заборгованості минулих періодів перед бюджетом.

За виконання цих показників відповідає керівник підприємства відповідно до укладеного з ним контракту.

Розроблення фінансового плану державного підприємства ґрунтується на інформації з управлінського обліку, яка міститься в таких таблицях: ставки податків; інвестиційний план; обсяг і умови продажу; загальні витрати; план персоналу; прямі витрати (матеріали і комплекту вальні деталі); прямі витрати (відрядна заробітна плата).

Показники фінансового плану формуються на підставі фінансової звітності за алгоритмом табл. 10.3.

Таблиця 10.3

МЕТОДИКА РОЗРАХУНКУ ПОКАЗНИКІВ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУ ДЕРЖА

ВНОГО ПІДПРИЄМСТВА, тис. грн

№ з/п Показник Джерело для розрахунку показника
І. Джерела формування та надходження коштів  
1 Прибуток від звичайної діяльності до оподаткування Звіт про фінансові результати; оподатковуваний прибуток
2 Нерозподілений прибуток минулих періодів Баланс; нерозподілений прибуток
3 Амортизаційні відрахування Звіт про фінансові результати; амортизація
4 Довгострокові кредити банків Звіт про рух грошових коштів; надходження у формі позичок; бюджетний кредит
5 Інші довгострокові фінансові зобов’язання Звіт про рух грошових коштів; надходження у формі позичок суб’єктів господарювання
6 Інші довгострокові зобов’язання Звіт про рух грошових коштів
7 Короткострокові кредити банків Звіт про рух грошових коштів; надходження у формі позичок

Фінансове планування на підприємствах

8 Суми авансів, одержаних від поставок продукції, виконання робіт (послуг) Приріст рядка «Баланс»; отримані аванси
9 Векселі видані Приріст рядка «Баланс»; рахунки до оплати
10 Товари, роботи, послуги, отримані на умовах відстрочки платежу Приріст рядка «Баланс»; рахунки до оплати
11 Цільове фінансування і цільові надходження, усього Рядок «Інші надходження» (обсяг фінансування інвестором, додаткові джерела фінансування)
  у тому числі: — субсидії, асигнування з бюджету (розшифрувати види бюджетних асигнувань)  
12 — кошти спеціальних цільових фондів (розшифрувати)  
13 Інші джерела  

29

Продовження табл. 10.3

№ з/п Показник Джерело для розрахунку показника
ІІ. Приріст активів підприємства  
1 Капітальні інвестиції, усього Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати
у тому числі: — капітальне будівництво Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати
— придбання (виготовлення) основних засобів Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати
— придбання (виготовлення) інших необоротних активів Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати
— придбання (створення) нематеріальних активів Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати
2 Модернізація, модифікація (добудова, дообладнання, реконструкція) основних засобів Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати:
3 Довгострокові фінансові інвестиції Звіт про рух грошових коштів; інвестиційні витрати; розміщення вільних грошових коштів; цінні папери; депозити строком понад 12 міс.
4 Приріст оборотних активів підприємства Приріст рядка «Баланс. Поточні активи»
5 Поточні фінансові інвестиції Звіт про рух грошових коштів; розміщення вільних грошових коштів; цінні папери; депозити строком меншим за 12 міс.
6 Інші витрати (розшифрувати)  
  ІІІ.Повернення залучених коштів, усього у тому числі: Звіт про рух грошових коштів; виплати на погашення позичок
  — довгострокові кредити банків Звіт про рух грошових коштів; виплати на погашення позик; бюджетний кредит
  — інші довгострокові фінансові зобов’язання  
  — інші довгострокові зобов’язання  
  — короткострокові кредити банків Звіт про рух грошових коштів; виплати на погашення позик

30

Закінчення табл. 10.3

№ з/п Показник Джерело для розрахунку показника
  — повернення позичок, кредитів та інших коштів, отриманих на зворотній основі з бюджету Звіт про рух грошових коштів; виплати на погашення позик
  — відшкодування витрат бюджету, пов’язаних з виконанням гарантійних зобов’язань Звіт про рух грошових коштів; виплати на погашення та обслуговування кредиту ЕКСІМБАНКУ, наданих під гарантії уряду
IV. Витрати, пов’язані з унесенням обов’язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів  
1 Сплата поточних податків та обов’язкових платежів до бюджету, усього
у тому числі: — податок на прибуток
— інші податки та обов’язкові платежі

Фінансове планування на підприємствах

2 Внески до державних цільових фондів, усього Звіт про рух грошових коштів; податкові виплати; відрахування у ФСС + відрахування до Пенсійного фонду
у тому числі: — внески на обов’язкове (державне) пенсійне страхування Звіт про рух грошових коштів; податкові виплати; відрахування до Пенсійного фонду
— внески на соціальне страхування у зв’язку з непрацездатністю Звіт про рух грошових коштів; податкові виплати; відрахування в ФСС
— внески на страхування на випадок безробіття Звіт про рух грошових коштів; податкові виплати; відрахування в ФССБ
3 Погашення податкової заборгованості, яка виникла на початок планового періоду, у тому числі реструктуровані та відстрочені суми, що підлягають сплаті в плановому році Приріст рядка «Баланс»; відстрочені податкові зобов’язання
4 Інші обов’язкові платежі (розшифрувати) Звіт про рух грошових коштів; податкові виплати; плата за використання надр тощо
V.Покриття збитків минулих періодів Графік погашення сум згідно з наказом по підприємству

 


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
10.6. Контролінг
ФІНАНСОВА САНАЦІЯ ТА БАНКРУТСТВО ПІДПРИЄМСТВ
11.1.2. Економічна сутність санації підприємств
11.1.3. Прийняття рішення про фінансове оздоровлення підприємства
11.1.4. Порядок проведення фінансової санації
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)