Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ АУДИТУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ АУДИТУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ


Виробничі запаси є основою господарської діяльності виробничих підприємств, забезпечуючи процес виробництва і, як наслідок, отримання прибутку та подальшого їх функціонування. Враховуючи той факт, що матеріальні витрати становлять значну частину виробничих витрат підприємства, суттєво спливають на формування собівартості виготовленої продукції, потребують дотримання умов зберігання їх зберігання та норм витрачання, контролю за їх наявністю і рухом, все більшої ролі набуває їх аудит з метою виявлення недоліків обліку їх надходження, зберігання та використання.

Питання аудиту запасів висвітлюють у своїх дослідженнях відомі українські вчені, зокрема Кулаковська Л.П., Давидов Г.М., Дікань Л.В., Петрик О.А., Пилипенко І.І., Піча Ю.В., Усач Б.Ф. і багато інших. Однак, не зважаючи на широке дослідження даної тематики, аудит запасів не втрачає своєї актуальності та потребує детальнішого розгляду.

Важливою умовою ефективного проведення аудиту виробничих засобів на підприємстві є формування цілісної системи аудиту з врахуванням усіх його найважливіших складових: методологічної, організаційної, інформаційної і технічної (рис. 1).

Методологічна складова передбачає визначення цілей, принципів, функцій аудиту виробничих запасів, а також методичних прийомів, способів і стандартів його здійснення.

Організаційна складова системи аудиту виробничих запасів передбачає визначення його організаційної структури, організаційних процедур і процесів. Залежно від специфіки та обсягів діяльності підприємства здійснення аудиту може покладатись на одну конкретну особу або на спеціально сформовану групу аудиторів та їх помічників. За умов функціонування служби внутрішнього аудиту на підприємстві проведення аудиту виробничих запасів може покладатися на одну особу або на спеціально створену службу внутрішнього аудиту [1, c. 118].

Рис. 1. Складові системи аудиту виробничих запасів на підприємстві

Рис. 1. Складові системи аудиту виробничих запасів на підприємстві

Технічна складова аудиту виробничих запасів тісно взаємопов’язана з організаційною і включає технічне забезпечення, програмне забезпечення і кадрове забезпечення. Використання комп’ютерів значно полегшує роботу аудитора, оскільки дозволяє збільшити обсяг вибірки та проаналізувати детальніше більшу частину інформації, а також краще підготувати методичні матеріали, робочі документи та звітну інформацію.

Оскільки аудит є незалежною оцінювальною експертною діяльністю, яка ґрунтується на вивченні та аналізі існуючої на підприємстві системи інформаційних потоків, тому інформаційна складова системи аудиту виробничих запасів підприємства є, напевно, найважливішою. Інформаційні потоки разом із джерелами їх формування та способами подання утворюють складову інформаційного забезпечення системи аудиту. Власне, під інформаційним забезпеченням аудиту варто розуміти систематизовану сукупність достатньої та релевантної інформації, яка може бути використана в процесі аудиту для досягнення поставленої мети та вирішення визначених завдань [1, c. 123].

Джерела інформації аудиту виробничих запасів являють собою предметну область аудиторського дослідження. Це нормативні документи, облікова політика підприємства та джерела, в яких зафіксована інформація, що характеризує залишки і рух виробничих запасів [3, c. 197].

Підготовка, організація і здійснення аудиту виробничих запасів підприємства визначається багатьма чинниками, а саме: розмірами та масштабами діяльності підприємства, складністю організаційної структури, наявністю коштів і власне потребами користувачів аудиторського висновку. Але в будь-якому випадку ефективність його організації та функціонування буде залежати від того, наскільки повно та якісно сформовані окремі складові його системи: методологічна, інформаційна, технічна та організаційна.

Література

1. Дмитренко О. М. Формування системи внутрішнього аудиту на підприємстві / О. М. Дмитренко // Збірник наукових праць Таврійського державного агротехнологічного університету (економічні науки) .

— 2013. — № 2(5).

— С. 116–126.

— Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/znptdau_2013_2(5)__17.pdf

2. Котова В.В. Удосконалення системи аудиту виробничих запасів підприємства / Матросова В.О., Котова В.В. // Сборники научных работ НТУ «ХПИ» : Наука і освіта — запорука розвитку. — НТУ «ХПИ», 2013.

3. Череп О.Г. Методика проведення аудиту запасів на великих промислових підприємствах/ Череп О.Г. // Вісник Житомирського державного технологічного університету Економічні науки.

Житомир: ЖДТУ, 2010. — № 3 (53). — С. 197–200.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРОБЛЕМИ АУДИТУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ В АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВАХ
ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ
МЕЖІ КОМПЕТЕНЦІЇ
ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ СТАНДАРТІВ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ НА ПІДПРИЄМСТВАХ
ЕТАПИ ТА ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИКИ АУДИТУ КРЕДИТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА ТОВАРИ, РОБОТИ, ПОСЛУГИ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)