Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ


В статье рассматриваются взгляды ведущих ученых-экономистов относительно сущности управленческого учета. Определяется необходимость и место управленческого учета в системе управленческих решений. The article tells about views of different science-economists relatively manage-ment accounting. It is determines the nec-essary and place of management accounting in the system of management decisions.

Ключові слова: управлінський облік, управління, бізненс, інформація, управлінські рішення, система

Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює зростання потреби в інформації, яка потрібна для планування, контролю і прийняття управлінських рішень. З огляду на це, зростає інтерес бухгалтерів і менеджерів до управлінського обліку, можливостей його застосування на українських підприємствах.

На сьогодні гострими залишається питання щодо місця і ролі управлінського обліку в системі управління підприємством. Ці питання є предметом полеміки як вітчизняних так і зарубіжних вчених-економістів та бухгалтерів, серед яких слід зазначити Чумаченко М. Г., Сопко В. В., Єфіменко В. І., Голова С. Ф., Бутинця Ф. Ф., Нападовську Л. В., Аткинсона, Ентоні А., Банкера, Раджива Д., Каплана, Роберта С., Янга, Марка С. та інші.

Метою даної статті є вивчення поглядів провідних фахівців щодо сутності управлінського обліку, а також визначення необхідності та місця управлінського обліку в системі прийняття управлінських рішень.

Професор Бутинець Ф.Ф. [1] погляди з приводу місця управлінського обліку в системі управління підприємством пропонує класифікувати за наступними позиціями:

• управлінський облік як такий не існує, є лише виробничий облік, який включає планування та облік виробничих витрат, калькулювання та аналіз собівартості продукції (товарів, робіт, послуг);

• управлінський облік є самостійним видом обліку і навчальною дисципліною;

• управлінського обліку як такого не існує, оскільки всю інформацію для управління підприємством надають оперативнотехнічний, статистичний та бухгалтерський облік;

293

• управлінський облік виступає підсистемою бухгалтерського обліку.

В Україні термін «управлінський облік» з’явився в законі «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України», який було прийнято в 1999 році, як синонім внутрішньогосподарського обліку. Законом визначено, що внутрішньогосподарський (управлінський) облік це система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством [2].

Порівнюючи погляди вітчизняних фахівців із зарубіжними, можна дійти висновку, що вітчизняні фахівці, а саме, Жужгіна І. А. та Фомченкова Л. В. [3], Сопко В. В. [4], Бутинець Ф. Ф. [1], Л. В. Нападовська [5] визначають управлінський облік як процес виявлення, вимірювання, накопичення, обробки, аналізу, інтерпретації та передачі інформації для менеджерів з метою прийняття управлінських рішень. В той час, як останні дослідження західних фахівців [6] надають управлінському обліку якісного забарвлення та стратегічного значення й визначають управлінський облік — як добавляючий цінність процес безперервного удосконалення планування, проектування, оцінки та функціонування систем фінансової та не фінансової інформації, яка направляє дії менеджменту, мотивує поведінку, підтримує та створює культурні цінності, які необхідні для досягнення стратегічних, тактичних та оперативних цілей організації.

Звісно, дослідження щодо місця та ролі управлінського обліку на сьогодні є актуальними, оскільки він весь час знаходиться у розвитку, свідченням чого є його еволюція.

Так, за результатами дослідження Міжнародної федерації бухгалтерів [7] визначено, що у своєму розвитку управлінський облік пройшов чотири стадії, які є еволюційними, де управлінський облік розглядався як:

• до 1950 року — визначення вартості та фінансовий контроль;

• з 1965 року — інформація для планування та контролю;

• з 1985 року — зменшення витрачання ресурсів в бізнес процесах;

• з 1995 року — створення вартості через ефективне використання ресурсів.

Отже, управлінський облік — це певний процес, який створює додаткову вартість при прийнятті управлінського рішення.

Таким чином, виникає питання щодо місця управлінського обліку в системі прийняття управлінських рішень.

Розглядаючи систему прийняття управлінський рішень, слід зазначити, що бухгалтерський облік виступає як інформаційна система, що обслуговує зазначений процес (рис. 1).

Інформація

Бухгалтерський облік

Дані

Дані

Потреба в інформації Інформація

Менеджер

Вплив

Управлінський облік

Фінансовий облік

БІЗНЕС

Рис. 1. Бухгалтерський облік як інформаційна система для прийняття управлінських рішень [3]

Бухгалтерський облік саме в такий спосіб забезпечує інформацією процес прийняття і реалізації управлінських рішень.

Порівнюючи управлінський облік з фінансовим, слід зазначити, що частковою причиною виникнення розбіжностей є різні перспективи, які обираються в роботі кожного з напрямків. Отже, основним фактором розбіжностей між фінансовою та управлінською звітністю є кінцевий етап використання даної інформації, а саме, ці дані аналізуються по-різному [10].

Аналізуючи інформацію, що надається управлінським обліком, слід зазначити, що він є продовженням, а точніше подальшим поглибленням, деталізації даних фінансового обліку в частині витрат та доходів діяльності, коли розкривається вся ефективність придбання ресурсів, їх технологічної переробки тощо. Звісно, управлінський облік базується на даних фінансового обліку. Завдання управлінського обліку — з допомогою деталізації та предметноцільової конкретизації розкрити відповідність або невідповідність витрат бізнес-плановим бюджетним показникам. У разі відхилення визначити, хто був ініціатором економії або винуватцем перевитрат.

Отже, враховуючи вище викладене, слід зазначити, що управлінський облік у системі прийняття управлінських рішень роз-

Революційні зміни в суті управлінського обліку, які спостерігаються у 90-х роках ХХ ст., є свідченням того, що процес управлінського обліку тісно пов’язаний з менеджментом підприємства, і як наслідок, дедалі частіше розглядається як складова процесу стратегічного управління. Це пов’язано передусім із посиленням ролі стратегічного управління за умов глобальних змін у технологіях та системах управління.

Якщо раніше управлінський облік був значною мірою зорієнтований на управління виробництвом, то тепер він невпинно перетворюється на стратегічний управлінський облік. Сучасний управлінський облік, використовуючи зовнішню та внутрішню інформації, забезпечує потреби не тільки виробництва, а й маркетингу, управління дослідженнями та інших функцій бізнесу. Він здійснює аналіз діяльності з урахуванням як поточних, так і довгострокових цілей, розробляє методи здобування інформації про вирішальні чинники успіху: витрати, якість, час тощо.

З огляду на це, головною метою управлінського обліку є допомога компанії у досягненні її стратегічних цілей. Досягнення стратегічних цілей означає задоволення потреб клієнтів, акціонерів та інших учасників господарської діяльності (постачальників, персоналу тощо).

Тому основну увагу зараз концентрують на створенні вартості для клієнтів, акціонерів та інших учасників господарської діяльності підприємства шляхом ефективного використання ресурсів [8, с. 17].

Для оцінки стану управлінського обліку на підприємствах України можуть бути використані результати анкетування [9], яке було проведено консультантами проекту Агентства США щодо міжнародного розвитку «Реформа бухгалтерського обліку та аудиту в Україні» (табл. 1—3).

Приведені дані є свідченням того, що в Україні:

• управлінський облік продовжує розглядатись переважно як підсистема обліку для поточного управління;

• недостатньо уваги приділяється питанням мотивації співробітників та контролю якості продукції;

• зберігається жорстка централізація інформації та прийняття рішень;

• відсутнє адекватне програмне забезпечення.

глядається саме як підсистема бухгалтерського обліку, оскільки саме бухгалтерський облік виступає як інформаційна система, що обслуговує процес прийняття управлінських рішень.

Таблиця 1

НАЙАКТУАЛЬНІШІ УПРАВЛІНСЬКІ РІШЕННЯ

Елементи управлінського обліку Процент підприємств, на яких це вважається суттєвим
1 Маркетингові рішення (нові види продукції, ціноутворення) 100
2 Розширення існуючих або розвиток нових напрямків діяльності 90
3 Оптимізаційні рішення (політика у відношенні закупівлі запасів, управління прибутковістю продукції/підрозділу) 90
4 Оптимізація організаційної структури 64
5 Управління ризиками 55
6 Планування та оптимізація податків 9
7 Мотивація менеджерів 9

Таблиця 2

ЕЛЕМЕНТИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ,

ЯКІ ВИЗНАЧЕНІ ПІДПРИЄМСТВАМИ ЯК НАЙБІЛЬШ

ВАЖЛИВІ ДЛЯ НИХ

Елементи управлінського обліку Процент підприємств, на яких це вважається суттєвим
1 Калькуляція витрат з метою визначення реальної повної собівартості одиниці продукції 100
2 Аналіз взаємозв’язку витрат, обсягів діяльності та прибутку 90
3 Ціноутворення 82
4 Впровадження системи калькулювання собівартості одиниці продукції з мінімальними витратами 82
5 Аналіз з метою прийняття рішень щодо розширення або скорочення виробництва продукції або обсягів діяльності структурних підрозділів 82
6 Класифікація витрат на постійні та змінні 72
7 Аналіз з метою прийняття рішень щодо виготовлення або закупівлі матеріалів, робіт, послуг 64

Закінчення табл. 2

Процент підприємств, на яких це вважається суттєвим

Елементи управлінського обліку

8 Аналіз з метою приймання замовлення або відмови від нього за наявності обмежень (завантаженість обладнання, сировинна база, людські ресурси) 64

9Бюджетування63

10 Контроль за виконанням бюджетів та аналіз відхилень 63
11 Організація обліку за центрами відповідальності 50
12 Аналіз рішень за спеціальними замовленнями (ціна замовлення нижче звичайної ціни продукції) 45
13 Оцінка інвестованих проектів 27
14 Контроль якості продукції 9

Таблиця 3

ПРОБЛЕМИ, ЯКІ ЗАВАЖАЮТЬ ВПРОВАДЖЕННЮ УПРАВЛІНСЬКОГО

ОБЛІКУ В ЯКОСТІ ЦІЛІСНОЇ СИСТЕМИ

Проблеми Процент підприємств, на яких ця проблема вважається суттєвою
Необхідність отримання додаткових знань щодо управлінського обліку керівництвом підприємства 64
Недостатність співробітників, які мають достатній рівень кваліфікації для забезпечення ведення управлінського обліку 55
Недостатність програмного забезпечення щодо управлінського обліку 45
Недосконалість організаційної структури підприємства 18
Недостатність комп’ютерної техніки 9

Не комплексний характер управлінського обліку не дозволяє ефективно використовувати його в якості інструменту корпоративного управління.

В той час, як саме, управлінський облік може бути реальним фактором підвищення якості корпоративного управління тільки в

Звісно, широке запровадження управлінського обліку в практику українських підприємств стримують певні чинники, серед яких особливо слід зазначити відсутність необхідних знань у менеджерів вищої та середньої ланки. Проте, слід зазначити, що зацікавленість в елементах управлінського обліку серед керівництва підприємств все ж спостерігається, тому потребує поглибленого вивчення. Разом з тим, для ефективного та економічно доцільного використання елементів управлінського обліку керівництву підприємства необхідно керуватися певним інструментарієм детальне вивчення якого буде враховано в подальших дослідженнях.

Література:

1. Бухгалтерський управлінський облік: Підручник для студентів спеціальності 7.050106 «Облік і аудит» вищих навчальних закладів. За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця; 2-е вид., перероб. і доп. — Житомир: ПП «Рута», 2002. — 480 с.

2. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999.

3. Жужгина И. А., Фомченкова Л. В. Место и роль общей системы учета в стратегическом управлении организацией // Менеджмент в России и за рубежом. — № 3 / 2000. — http://www.dis.ru/manag/arhiv/2000/3/3.html

4. Сопко В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник. — 3-тє вид., перероб. і доп. — К.: КНЕУ, 2000. — 578 с.

5. Нападовська Л. В. Управлінський облік: Монографія. — Дніпропетровськ: Наука і світ, 2000. — 450 с.

6. Аткинсон, Энтони А., Банкер, Раджив Д., Каплан, Роберт С., Янг,

Марк С. Управленческий учет, — 3-е издание.: Пер. с англ. — М.: Издательский дом «Вильямс», 2005. — 898 с.

7. Technical Pronouncements // IFAC Handbook, 1999. — 988 p.

8. Голов С. Ф. Управлінський облік. Підручник — 2-ге вид. — К.:

Лібра, 2004. — 704 с.

9. Голов С. Управленческий учет как фактор повышения качества корпоративного управления. // Налоговое планирование. — № 3 (15) майиюнь 2005.

— С. 51—61.

10. Посібник з бухгалтерського обліку. / Проект ТACIS Європейського Союзу «Навчальна програма з бухгалтерського обліку в Україні»,

2004. — 554 с .

Стаття надійшла до редакції 20 грудня 2005 р.

комплексі з іншими факторами: стратегією, структурою, мотивацією, інформаційними технологіями [9].

УДК 657.1 С. В. Сагова, старш. викл. кафедри бухгалтерського обліку

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
МЕТОДИКА АУДИТУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ НА ЗЕРНОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Розділ І. ГРОШІ, ФІНАНСИ І КРЕДИТ. ТАРИФНА ПОЛІТИКА В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ВАРТІСТЮ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ
ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ В УМОВАХ ІНСТИТУЦІЙНИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ СУСПІЛЬСТВА
ЗАЛУЧЕННЯ КАПІТАЛУ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)