Posibniki.com.ua Статистика Демографічна статистика ТЕМА 9 ІМІТАЦІЙНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ЧИСЕЛЬНОСТІ ТА СКЛАДУ НАСЕЛЕННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ТЕМА 9 ІМІТАЦІЙНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ЧИСЕЛЬНОСТІ ТА СКЛАДУ НАСЕЛЕННЯ


МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Головне завдання статистики як науки полягає у вивченні закономірностей, оцінюванні й моделюванні рівнів масових соціально-економічних процесів і явищ. Існують різні статистико-математичні методи моделювання та прогнозування, які вимагають спеціальної, досить глибокої підготовки. Деякі методи широко використовуються демографічною статистикою. Серед них певне місце посідає так зване імітаційне моделювання. Воно пол ягає у визначенні зміни певного показника за рахунок факторів, значення котрих змінює дослідник самостійно, підпорядковуючись певній меті. Наприклад, потрібно дізнатись, як зміниться смертність населення за рахунок змін у його статево-віковому складі та зростання сальдо міґрації. Саме такий підхід покладено в основу комп’ютерної системи «Spectrum».

Систему мо делювання «Spectrum» розроблено у США згідно із проектом «Полісі» у співпраці трьох впливових установ: The Futures Group International, Rsearch Triangle Institute і Центром народонаселення та розвитку. Перші комп’ютерні модулі було розроблено в 1986 році, згодом структура модулів щорічно поповнювалась, оновлювалась та уніфіковувалась. Мета проекту «Полісі» — оперативно забезпечити якісною аналітичною інформацією щодо процесів, які відбуваються з народонаселенням, їх перспективами та наслі дками соціально-економічної і демографічної політики кожної держави.

Україна — одна з перших держав Східної Європи, де здійснено апробацію та впровадження системи «Spectrum». Починаючи з 2000 року «Spectrum» використовується в деяких державних установах та закладах України. За сприяння кафедри статистики КНЕУ та Держкомстату України було розроблено нову версію одно го з модулів системи, яка враховує специфіку сучасних соціально-демографічних процесів в Україні. Так, модуль для демографічних прогнозів було адаптовано з урахуванням українських таблиць смертності. Проект «Полісі» забезпечує методичну та комп’ютерну підтримку системи.

Важливо, що система моделювання «Spectrum» дає можливість не лише самостійно розробляти різні сценарії прогнозу чисельнос ті та складу населення країни (регіонів), а й передбачати

Тобто система «Spectrum» пропонує нескладний у користуванні інструмент моделювання процесів смертності, народжуваності та міґрації населення, який дає моментальну та наочну картину результатів керування цими процесами. «Spectrum» — це система взаємозв’язаних комп’ютерних модулів для прогнозування та моделювання де мографічних і соціально-економічних процесів, пов’язаних із народонаселенням. Кінцева мета прогнозу — обґрунтування управлінських рішень щодо поліпшення політики народонаселення.

Система дає можливість: ? поставити певну проблему народонаселення: призупинення депопуляції, подовження тривалості життя, скорочення смертності немовлят, поліпшення репродуктивного здоров’я населення тощо; ? привернути увагу відповідних кіл, показавши, до яких результатів мо же привести існуюча політика; ? вказати можливі шляхи поліпшення ситуації за допомогою побудованих сценаріїв прогнозу.

Використання системи вимагає знання суті основних демографічних процесів: відтворення населення, смертності, народжуваності та плідності, міґрації, планування сім’ї. Для цього треба знати алгоритм розрахунку загальних, спеціальних та часткових демографічних п оказників, уміти їх інтерпретувати та оцінювати рівень за міжнародною шкалою.

Система передбачає володіння статистичними методами екстенсивного та інтенсивного аналізу, найпростішими методами моделювання та прогнозування. «Spectrum» потребує навичок роботи на персональному комп’ютері на рівні пересічного користувача. Система «Spectrum» базується на Windows, має зручний інтерфейс і функціонує в діалоговому режимі (вико ристовується російськомовна версія). Усі модулі системи мають сумісний інтерфейс із програмними додатками: Microsoft Word, Excel, Power Point. Отже, можна здійснювати операції експорту-імпорту в межах цих програм.

Результати моделювання подаються у формі різноманітних графіків: стовпчикових та стрічкових діаграм, статево-вікових пірамід (гістограм), лінійних графіків та у формі вихідних таблиць. Причому для всіх графіків, окрім пірамід, мож на показати одночасно три варіанти прогнозу. Піраміди можуть подаватись одночасно лише за двома варіантами прогнозу.

можливі наслідки певних змін у соціально-економічній та демографічній політиці держави.

У комп’ютерну систему «Spectrum» входить чотири основні модулі: ? «Демпродж» — програма для здійснення демографічних прогнозів (чисельності населення, його складу, характеристик демографічних процесів: смертності населення в цілому та немовлят зокрема, народжуваності, середньої очікуваної тривалості життя; міґраційних процесів); ? «Фемплен» — програма для прогнозування процесу планування сім’ї (сумарного рівня народжуваності, попере дження небажаних та незапланованих народжень, забезпеченості засобами контрацепції та ступеня охоплення ними); ? «РЕПІД» — програма для прогнозування соціальноекономічних наслідків зміни в демографічних процесах та репродуктивному здоров’ї населення.

Ця програма розрахована на країни зі швидкими темпами зростання чисельності населення. Враховуючи, що в Україні тенденція зміни чисельності насе лення має протилежний напрям, «РЕПІД» у нашій країні не використовується. ? «МПС» — програма для прогнозування наслідків епідемії СНІДу.

Для застосування всіх зазначених модулів потрібно мати вихідну інформацію. Існуюча державна статистика України повністю забезпечує модуль «Демпродж» та частково «Фемплен». Для повного інформаційного забезпечення «Фемплен» та «МПС» потрібно регулярно проводити вибіркові обстеження та оновлювати базу даних на державному рівні. Сьогодні МОЗ Украї ни має дані про кількість зареєстрованих випадків захворювання на СНІД, але значна кількість таких випадків залишається незареєстрованими, оскільки для населення України, згідно із «Законом про права людини» це — справа добровільна. Тому «МПС» впроваджуватиметься в навчальний процес після актуалізації відповідних даних на державному рівні. Сучасна база даних для «Фемплен» достатньо об’єктивна та по вна. Вона ґрунтується на матеріалах опитування жінок України щодо фактичної та бажаної кількості дітей у сім’ї, структури засобів контрацепції тощо.

Комп’ютерна система «Spectrum» допомагає виховати у дослідника соціальну відповідальність за свої дії. Все це досягається завдяки використанню комп’ютерних моделей двох т ипів: ? аналітичних, ? інформаційно-пізнавальних.

Аналітичні моделі дають можливість:

До групи аналітичних моделей належать «Демпродж» та «Фемплен». Інші дві моделі «РЕП ІД» та «МПС» інформативнопізнавальні, оскільки мають на меті викликати відповідну реакцію зацікавлених кіл. Втім, для здійснення прогнозів у сфері планування сім’ї, розповсюдження СНІДу треба мати прогнозні рівні чисельності населення, в тому числі жінок плідного віку тощо. Тому всі три моделі: «Фемплен», «РЕПІД» та «МПС» ґрунтуються на ба зовій моделі «Демпродж». Отже, першим етапом моделювання є складання демографічного прогнозу.

Комп’ютерний модуль «Демпродж» виконує такі демографічні прогнози: ? чисельності населення в цілому та окремих вікових груп (0— 4 роки, 5

—14, 15—64, 65 та старше); ? чисельності населення в розрізі місцевості (міська/сільська); ? чисельності населення о кремих регіонів (областей, країн); ? показників різних демографічних процесів природного руху (смертності, очікуваної тривалості життя, народжуваності та плідності), а також міґрації, природного приросту (абсолютного та відносного), відтворення населення.

Прогноз здійснюється в кілька етапів: ? вибір регіону ; ? обґрунтування прогнозного періоду, а саме базисного та кінцевого року (короткостроковий 1

—5 років, середньостр оковий 5—10 років, довгостроковий 20—50 років); ? підготовка (збирання) та введення базових реальних даних у такій послідовності: чисельність наявного населення в розрізі віку та статі, сумарний коефіцієнт народжуваності (плідності),

охарактеризувати сучасний стан та динаміку розвитку певного процесу (чисельності населення, народжуваності та смертності); визначити перспективи розвитку на майбутнє (коротко-, середньо- та довгострокові прогнози); скласти різні сценарії розвитку процесу (подальше падіння рівнів народжуваності або уповільнення цього процесу). Наприклад, сценарії прогнозу можна складати, змінюючи стартові пара метри прогнозу (структуру дітородного контингенту, вікову плідність тощо) або періоду прогнозу за незмінних стартових параметрів. Інформативно-пізнавальні моделі демонструють: стан процесів, їх зміну та наслідки можливих змін; шляхи приборкання негативних змін або сприяння прогресивним змінам. вікові коефіцієнти народжуваності (плідності), співвідношення статі серед народжених, середня очікувана тривалість життя при народженні в розрізі статі, модельна таблиця смертності, сальдо міґрації в розрізі статі; ? висування припущення щодо гіпотетичних рівнів зазначених вище показників, окрім чисельності та структури населення; ? складання альтернативних прогнозів; ? подання результатів моделювання у графічній або табличній формі; ? аналіз та порівняння р езультатів моделювання за різними сценаріями прогнозу.

Моделі можуть створюватись двома шляхами: ? редагуванням існуючого базового файлу, який міститься в програмному забезпеченні «Spectrum» (папка Data); ? побудовою нових прогнозів.

Навігація модулем «Демпродж» редагуванням базового файла

Пуск ? Програми ? «Spectrum» ? «Spectrum»

Далі встановлюється мова. Для цього на панелі меню обирається кнопка «Опции» ? «Окружение» ? Язык ? Русский ? Chart font ? Ms Sans Serif ? Ok.

Потім відкривається базовий файл ukraine1 із розширенням pjn:

Файл ? Открыть прогноз ? ukraine1.pjn ? Сохранить как ? Новое им я файла (ukraine2.pjn) ? Ok. Ім’я файла записується без проміжків, а знак * знімається.

Далі здійснюється редагування:

Редактировать ? Прогноз ? Установить последний год ? Все активные модули отключены ? Ok.

Редактировать ? Демография ? Параметры прогноза ? Шкала (тысячи).

Не включать прогноз города/ села ? Валюта 1995 $ США ? Ok.

Демографические данн ые ? Відкривається меню, де зазначено такі позиції: Население 1-го года, Возрастные коэффициенты рождаемости (ВКР), Суммарный коэффициент рождаемости (СКР), Соотношение полов, Продолжительность жизни, Модельная таблица смертности, Внешняя миграция. Потім вводяться фактичні дані за перший рік та гіпотетичні в останньому році прогнозу, а в проміжку прогнозного періоду дані інтер полюються (відповідна кнопка) або дублюються до кінця прогнозного періоду. Для цього весь прогнозний проміжок виділяється, охоплюючи початковий та кінцевий рівні ряду, та натискується кнопка «Интерполировать» (Дублировать). Існують деякі особливості введення демографічних даних:

Введені дані можна інтерполювати, якщо існує стійка тенденція зміни сальдо міґрації або використовуються прогнозні рівні інших авторитетних досліджень. В іншому випадку сальдо міґрації ду блюється.

По закінченні введення даних (Ok) у діалоговому меню «Демографические данные» натиснути «Закрыть» та перейти до показу результатів моделювання. На панелі меню «Показать» ? Демография ? обирається будь-який аспект статистичного аналізу ? (населення, народжуваність, смертність тощо), Наприклад, Рождаемость ? Суммарный коэффициент рождаемости (плодовитости) ? Вводы р едактированы ? Перепрогнозировать ? Да ? Конфигурировать ? Указать интервал (1 год, если ежегод-

чисельність населення (тис. осіб) записується через знак коми «,»; вікові коефіцієнти народжуваності в початковому році записуються за фактичними даними, а після цього перераховуються в % до підсумку командою «Нормализовать». Після чого знов виділяється період прогнозу та дані дублюються до кінця прогнозного періоду або інтерполюються, якщо використовуються гіпотетичні рівні; моде льні таблиці смертності обираються з числа типових запропонованих моделей. В Україні використовуються спеціально розроблені модельні таблиці смертності, що враховують існуючий режим дожиття чоловічого та жіночого населення, а також реальний рівень смертності немовлят. Такою модельною таблицею є «Обычай». Зазначена модель ґрунтується на вікових коефіцієнтах дожиття в розрі зі статі. Важливо, що їх рівні по всіх областях України описуються майже однаковими кривими розподілу, тому модельна таблиця «Обычай» може використовуватись як базова для України та її областей. Якщо прогноз здійснюється для іншої держави, тоді варто обрати одну з запропонованих модельних таблиць, що мають близькі значення зага льного показника смертності та смертності немовлят, а також невелику варіацію вікових коефіцієнтів дожиття, середньої очікуваної тривалості життя та відповідну вікову структуру населення і режим його відтворення; сальдо зовнішньої міґрації вводиться окремо для чоловіків та жінок, виходячи з середньорічного за останні два роки загального сальдо та поточної (за останній рік) статевої стру ктури всього населення регіону. Такий підхід використовується з метою погашення суттєвих річних коливань сальдо міґрації, що мають місце в Україні протягом останніх років.

ные данные; 5 лет и т. д.) ? Тип диаграммы ? Последний год (выбрать) ? Ok ? Закрыть ? Файл ? Сохранить прогноз ? Печать ? Выход.

Література

1. Кирмейер Ш., Стоуэр Дж. Комплект компьютерных моделей «Спектрум», Проект Полиси. — Нью-Йорк, 1998.

— С. 2—160.

Термінологічний словник

Базовий файл — файл, що містить вихідні реальні дані про параметри населення.

Демографічні дані — діалогове меню, що містить числові демографічні параметри населення. Інтерполяція

— наближений розрахунок відсутніх рівнів у середині динамічного ряду.

Нормалізація — перерахунок значення вікових коефіцієнтів у відсотках до підсумку.

Конфігурування

перетворення однієї форми подання результатів моделювання на іншу.

Плани практичних занять

Заняття 1

1. Прогнозування чисельності та складу населення за базовою моделлю.

2. Прогнозування показників природного руху за базовою моделлю.

3. Прогнозування показників відтворення населення за базовою моделлю.

4. Подання результатів у табличній та графічній формі.

Заняття 2

1. Моделювання чисельності та складу населення за оптимістичним та песимістичним сценаріями.

2. Прогнозування показ ників природного руху за умов незмінного режиму дожиття або плідності.

3. Моделювання показників відтворення населення за різними сценаріями прогнозу. Подання результатів у табличній та графічній формі.

Навчальні завдання

1. Користуючись базовою моделлю «Населення України», сформуйте базовий файл для області України.

2. Зробіть прогноз чисельності і складу населення області за умови зміни всіх складових природного руху. Результати подайте у графічній формі.

3. Зробіть прогноз показників природного руху населення області за умови зміни його статевовікової структури (постаріння, помолодшання). Результати подайте у графічній формі.

4. Спрогнозуйте показники відтворення населення області за умови зміни статевовікової структури та характеру вікової плідності.

5. Зробіть оптимістичний прогноз чисельності та складу населення області. Результати проаналізуйте.

6. Побудуйте песимістичний прогноз-застереження для чисельності і складу населення області. З’ясуйте наслідки впливу зазначених змін на трудові ресурси області.

7. Зробіть прогноз чисельності і складу населення області за умови зміни режиму дожиття та незмінного режиму плідності. Зробіть висновки і підготуйте управлінські рішення щодо демографічної політики.

Розв’язування типових задач

Побудова нових прогнозів чисельності і складу населення регіону та порядок навігації показано нижче:

Файл ? Новый прогноз:

Редактировать ? Демографические данные ? Параметры прогноза:


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ТЕМА 7 РЕЖИМ ВІДТВОРЕННЯ НАСЕЛЕННЯ. МОДЕЛІ НАСЕЛЕННЯ
ТЕМА 6 СТАТИСТИЧНЕ ВИВЧЕННЯ НАРОДЖУВАНОСТІ ТА ПЛІДНОСТІ
ТЕМА 5 СТАТИСТИЧНЕ ВИВЧЕННЯ ШЛЮБНОСТІ ТА РОЗЛУЧУВАНОС
Частина 2. ТЕМА 4 ТАБЛИЦІ ДОЖИТТЯ І СЕРЕДНЬОЇ ОЧІКУВАНОЇ ТРИВАЛОСТІ ЖИТТЯ
Частина 1. ТЕМА 4 ТАБЛИЦІ ДОЖИТТЯ І СЕРЕДНЬОЇ ОЧІКУВАНОЇ ТРИВАЛОСТІ ЖИТТЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)