Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Ринок цінних паперів та фондовий ринок


< Попередня  Змiст  Наступна >

Ринок цінних паперів та фондовий ринок


Необхідно звернути увагу на те, що «ринок цінних паперів» деякі економісти ототожнюють із терміном «фондовий ринок». Але існує інша точка зору, яка полягає в тому, що фондовий ринок є лише частиною РЦП, а саме — ринком капіталів (тобто грошовий ринок, на якому обертаються ЦП з терміном до одного року (наприклад, вексельний ринок) — не включається до фондового ринку). У цьому випадку фондовий ринок розглядається як ринок капіталів, специфічність якого полягає в тому, що на ньому обертаються середньострокові та довгострокові ЦП, а основною його функцією є забезпечення процесу нагромадження капіталу, залучення інвестицій в економіку.

РЦП являє собою розгалужену сукупність суспільних відносин. Він призначений для акумулювання капіталу із подальшим його перерозподілом у вигляді інвестицій у виробничу і соціальну сферу шляхом випуску, придбання і вільного розпорядження цінними паперами їхніми власниками.

1

Побудовано за даними за 2004 р.: Ринок цінних паперів України. — 2006. — № 3—4. — С. 4

—5.В Україні РЦП стає однією з основних галузей фінансової сфери, без якої неможливим буде нормальне функціонування складного механізму ринкової економіки. Реформування власності в Україні супроводжувалося структурною перебудовою економіки і зумовило створення фондового ринку.

РЦП є складовою фінансового ринку. Відносини на фінансовому ринку характеризуються розподілом та перерозподілом вартості між учасниками ринку на поворотній або безповоротній основі. В основі відносин, що виникають у процесі випуску, обігу та погашення ЦП, є поворотні оплатні фінансові відносини. РЦП є складовою фінансового ринку, але не ринку матеріальних благ. На фінансовому ринку (і відповідно на РЦП) отримання доходу або збільшення наявного капіталу здійснюється без втручання у процес виробництва. Ринок цінних паперів здійснює розподіл та перерозподіл вартості тільки у сфері обігу, а не у сфері виробництва, бо забезпечує вкладання коштів в інструменти обігу, а не в матеріальні засоби виробництва та наймання працівників. РЦП є джерелом доходів та примноження вкладеного в цінні папери капіталу. Його фінансова природа полягає в тому, що інвестор не бере жодної трудової (діяльної) участі у створенні цього доходу або приросту капіталу. Придбаний ним ЦП є капіталом, що самозростає. Вкладаючи гроші в цінні папери, інвестор сподівається, що це принесе йому дохід .

8.2. Сутність ринку цінних паперів

Визначення та функції ринку цінних паперів

Ринок цінних паперів з економічної точки зору — це сукупність відносин між його учасниками з приводу випуску, обігу та погашення цінних паперів.

В економічній літературі є різні точки зору щодо визначення кількості функцій РЦП та їх назви. Основними функціями РЦП є такі.

1. Перерозподільна функція забезпечує перерозподіл вартості між учасниками ринку шляхом переміщення цінних паперів між ними. Специфіка цієї функції полягає в тому, що обмін грошей на цінний папір при його випуску може означати максимально короткий шлях перетворення вільних грошових коштів у функціонуючий капітал. Таким чином РЦП сприяє економічному розвитку та зростанню. З іншого боку, обіг ЦП між інвесторами може взагалі не мати нічого спільного з реальними інвестиціями, оскільки грошові кошти в цьому разі використовуються лише для купівлі ЦП, а не для придбання матеріальних ресурсів та наймання робочої сили.

2. Комерційна функція, яка пов’язана з примноженням прибутків, чистого доходу, капіталу. Це є метою всіх учасників ринку: емітенти та інвестори прагнуть збільшити свій капітал, але різними шляхами. Специфіка цієї функції призводить до того, що в процесі обігу ЦП з’являються такі учасники ринку, яких називають спекулянтами. Спекулянти намагаються отримати від ЦП не той дохід, який встановлює емітент, а дохід від коливання ринкової ціни ЦП. Спекулянта можна розглядати як інвестора, котрий спрямований на отримання доходу у вигляді цінової різниці.

1

Галанов В. А. Ценные бумаги : учеб. пособ. — М. : ФОРУМ: ИНФРА-М, 2008. — 208 с., с. 59.3. Оцінювальна функція (вимірювальна). Завдяки РЦП цінні папери отримують власну ринкову ціну. Ціна цінного папера є грошовою оцінкою капіталу, що представлений цим ЦП. Після обміну на гроші інвестора іншої вартості у неї не з’являється. Капітал має на меті зростання, тому ціна ЦП в якості оцінки капіталу має тенденцію до зростання.

4. Інформаційна функція полягає в доведенні у встановленому порядку інформації про події на ринку до всіх його учасників. Особливість цієї функції полягає у встановленні балансу між відкритістю та закритістю інформації на РЦП. Відкритість інформації потрібна для процесу ринкового ціноутворення, для поточного оцінювання представленого цінним папером капіталу. Закритість інформації є однією з умов конкуренції на ринку, витік важливої інформації може послабити позиції компанії на ринку, зменшити її прибутки та, як наслідок, ціну її цінних паперів.

5. Регулювальна функція. Ринок має функціонувати за відповідними правилами, яких усі учасники дотримуються добровільно або завдяки нормативноправовому закріпленню. Ця функція спрямована на забезпечення, підтримку та зміцнення довіри інвесторів, усіх інших учасників ринку до справедливості, обґрунтованості цін та прибутків на ринку ЦП.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Професійні учасники ринку цінних паперів
Обіг, погашення та вилучення цінного папера з обігу
Класифікація та характеристики основних видів цінних паперів
Акція як класичний інструмент ринку капіталів
Основні показники, що використовуються для характеристики акцій
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)