Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Професійні учасники ринку цінних паперів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Професійні учасники ринку цінних паперів


Професійні учасники РЦП — це суб’єкти, які на підставі отриманої ліцензії здійснюють професійну діяльність, об’єктом якої є цінні папери та різні аспекти організації функціонування ринку як особливі види комерційної діяльності. Професійна діяльність на РЦП є підприємницькою діяльністю, що спрямована на перерозподіл фінансових ресурсів за допомогою фінансових інструментів, а також на організаційне, інформаційне, технічне, консультаційне та інше обслуговування купівлі-продажу фінансових ресурсів. Професійними учасниками РЦП в Україні можуть бути лише юридичні особи, які здійснюють таки види професійної діяльності 2 : діяльність з торгівлі цінними паперами; діяльність з управління активами інституціональних інвесторів; депозитарну діяльність; діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку; клірингову діяльність.

1

Галанов В. А. Ценные бумаги : уч. пособ. — С. 45—47.

2

Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», ст. 2, ст. 16.Професійні учасники РЦП умовно можуть бути поділені на прямих (це безпосередні учасники) та інфраструктурних (допоміжні).

Прямі професійні учасники безпосередньо укладають угоди щодо купівліпродажу цінних паперів. Це юридичні особи, діяльність яких тісно пов’язана з наданням професійних послуг з опосередкування діяльності на фондовому ринку емітентів та інвесторів. До них в Україні, зокрема, належать торговці цінними паперами та особи, що здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів (компанії з управління активами).

Суб’єкти інфраструктури обслуговують процес укладання та виконання ринкових угод з цінними паперами або обслуговують процедури обліку та зміни прав власників цінних паперів. До них належать організатори торгівлі цінними паперами (біржі (в Україні організаторами торгівлі цінними паперами можуть бути виключно фондові біржі), позабіржові торговельно-інформаційні системи), зберігачі, депозитарії, інші клірингові або розрахунково-клірингові установи.

Регулювальні учасники ринку цінних паперів

Суб’єктами регулювання та контролю є державні та недержавні установи та організації, метою діяльності яких є встановлення правил його функціонування та організації, а також контроль за їх виконанням. Наприклад, в Україні регулювання ринку цінних паперів здійснює держава та саморегулівні організації.

Держава є важливим учасником РЦП: вона може бути постачальником фінансових ресурсів, їх користувачем, посередником, а також регулятором відносин на РЦП.

Учасників РЦП можна класифікувати також за формою та функціями (рис. 8.2) .

Рис. 8.2. Класифікація учасників РЦП за формою та функціями

Рис. 8.2. Класифікація учасників РЦП за формою та функціями

8.4. Операції учасників ринку цінних паперів

Випуск цінних паперів

Головною подією на ринку цінних паперів є випуск в обіг (емісія) цінного папера. Це здійснюється на первинному ринку ЦП.

1

Див., наприклад: Еш С. М. Фінансовий ринок : навч. посіб. — К. : Центр учбової літератури, 2009. —

С. 26; Унинець-Ходаківська В. П. Ринок фінансових послуг: Теорія і практика : навч. посіб. — Вид. 2-ге ; доп. і перероб.. — К. : Центр учбової літератури, 2009. — 392 с.Випуск в обіг цінного папера (видача, емісія) — це передання цінного папера емітентом на користь інвестора. Треба відрізняти поняття «випуск в обіг ЦП» та «випуск цінних паперів». В українському законодавстві випуск цінних паперів — це сукупність певного виду емісійних цінних паперів одного емітента, однієї номінальної вартості, які мають однакову форму випуску і міжнародний ідентифікаційний номер, забезпечують їх власникам однакові права незалежно від часу придбання і розміщення на фондовому ринку. Емісією вважається встановлена законодавством послідовність дій емітента щодо випуску та розміщення емісійних цінних паперів . Інвестиційні, спекулятивні та захисні операції інвесторів

Після розміщення цінних паперів емітентом вони потрапляють до першого власника — інвестора. Інвестори мають різну мету вкладання коштів у цінні папери. Найпоширенішим є розподіл операцій інвестора на: інвестиційні, під якими розуміють операції, спрямовані на:

— отримання відсоткового або дивідендного доходу від ЦП;

— участь в управлінні акціонерним товариством; спекулятивні, під якими розуміють операції, спрямовані на отримання позитивної різниці від зміни ринкових цін на цінні папери; захисні операції (хеджування, страхування), спрямовані на недопущення тих чи інших втрат інвестора від зміни цін або з інших причин.

Якщо перший власник продає цінний папір, він потрапляє в обіг, або на вторинний ринок.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Класифікація та характеристики основних видів цінних паперів
Акція як класичний інструмент ринку капіталів
Основні показники, що використовуються для характеристики акцій
Сертифікати ФОН як вид пайових цінних паперів
Основні показники, що використовуються для характеристики облігацій
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)