Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ПРОБЛЕМИ ВИБОРУ ОПТИМАЛЬНОЇ МЕТОДИКИ АНАЛІЗУ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТУВАННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПРОБЛЕМИ ВИБОРУ ОПТИМАЛЬНОЇ МЕТОДИКИ АНАЛІЗУ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТУВАННЯ


Основное внимание пределено методикам анализа финансового состояния предприятия — потенциального инвестиционного объекта. В частности преимущества методики анализа финансового состояния неплатежеспособных предприятий. Определены инвестиционные характеристики ценных бумаг акционерных обществ. The basic attention is given to techniques of the analysis of a financial condition of the enterprise — potential investment object. In particular it is opened advantages of a technique of the analysis of a financial condition of the insolvent enterprises. Investment characteristics of securities of joint-stock companies are determined.

Ключові слова: цінні папери, інвестиційна привабливість, фінансовий стан, фінансовий аналіз, інвестиційний портфель, облігація, акція

Однією з важливих проблем, які постають перед суб’єктами господарської діяльності, є залучення інвестицій у сільське господарство. Інвестиції власні збереження, майже кожен покупець фінансового активу в першу чергу сподівається покращити власне благополуччя в майбутньому. Але будь-які інвестиції в цінні папери є в тій чи іншій мірі ризиковими. Адже завжди є вірогідність отримання збитків або недоотримання очікуваного доходу.

Політичні, соціальні, економічні та інші фактори завжди впливатимуть на вибір потенційного інвестора. Інвестиційна привабливість окремих проектів в галузі сільського господарства набула нині важливого значення.

Розробкою та аналізом таких споріднених понять як «інвестиційна привабливість проектів», «система оцінки інвестиційних проектів» займалися такі провідні вітчизняні та зарубіжні вчені як

199

Метою статті є висвітлення особливостей переходу прав власності на цінні папери між суб’єктами.

Для досягнення поставленої мети слід вирішити наступні завдання:

• висвітлити основні характеристики методик проведення аналізу ефективності інвестування в Україні;

• визначити основні інвестиційні характеристики цінних паперів акціонерних товариств.

Так, в результаті дослідження спеціальної літератури [2, 5, 6, 7], нами були виокремленні наступні види аналізу інвестиційної привабливості проектів:

1. Фінансовий аналіз (за показниками бухгалтерської звітності).

2. Політичний та соціальний аналіз (бліц-опитування незалежних експертів, інфляційні процеси тощо).

До прихильників першої групи можна віднести таких економістів як В. І. Глазунов, Е. Й. Шилов, І. О. Бланк та ін.

В. І. Глазунов доводить, що оцінка інвестиційної привабливості дає відповідь на такі питання: куди варто вкладати кошти, скільки ресурсів можна вкласти в той чи інший проект, в який момент часу та на який термін доцільно робити інвестиції, щоб вони дали максимум прибутку [8 с. 82-85]. На нашу думку, процес інвестування порівнюється з даними про необхідність інвестицій в той чи інший об’єкт.

Е. Й. Шилов та О. В. Кухленко трактують інвестиційну привабливість як капіталовкладення у розширення та технічне переозброєння об’єкта інвестування [4, с. 4]. Таким чином, можна зробити висновок, що їхнє визначення, в основному, орієнтоване на реальні інвестиції.

На нашу думку досить повно розкриває сутність інвестиційної привабливості І. О. Бланк [1, с. 400]. Він стверджує, що інвестиційна привабливість є інтегрованим показником окремого об’єкта інвестування з позиції перспективності розвитку, обсягу і збуту продукції, ефективності використання активів та їх ліквідності, стану платоспроможності та фінансової стійкості. Він є активним ідеологом маркетингового та фінансового аналізу майбутнього об’єкту інвестування. В той же час дане визначення не враховує фактору обмеженості ресурсів при оцінці деяких об’єктів реального інвестування.

І. А. Бланк [1], А. Л. Смірнов [2], В. М. Суторміна [3], Е. І. Шилов [4] та ін. Але на сьогоднішні немає чіткого визначення даних термінів, тому проблема аналізу ефективності інвестування за єдиними для всіх країн стандартами є досить актуальною.

На наш погляд у широкому розумінні оцінку інвестиційної привабливості слід трактувати як послідовність дій потенційного інвестора, спрямовану на аналіз інвестиційного ризику.

До прихильників другої групи можна віднести розробки економіста В. К. Фальцмана.

Зокрема він пропонує вивчення макроекономічних показників та тенденцій в країні, регіоні, де знаходиться потенційний об’єкт інвестування, внутрішньо-політичних, демографічних та інших факторів, що можуть вплинути на діяльність об’єкта, що аналізується. На наш погляд, такий аналіз доречно робити при розробці бізнес-плану інвестиційного проекту. Дані такого аналізу можуть стати у нагоді лише тоді, коли їх можна порівняти за декількома однотиповими об’єктами.

В Україні затверджено такі методики аналізу фінансового стану підприємства:

1. Методика проведення поглибленого аналізу фінансовогосподарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій [9].

2. Вимоги Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку [10].

3. Рекомендації щодо визначення фінансового стану позичальників [11].

4. Методичні рекомендації щодо проведення аналізу фінансового стану підприємства-боржника при отриманні відстрочок (розстрочок) [12].

Проаналізувавши перелічені методики, нами було виявлено, що показники, розглянуті в цих методиках однакові, визначення цих показників також однакове. Специфікою лише є перелік показників, які характеризують ті чи інші підприємства чи організації.

На нашу думку методика аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій є найбільш повною серед затверджених в Україні. Вибір даної методики базується на тому, що:

• дана методика найбільш повно розкриває напрями та критерії оцінки інвестиційних проектів;

• дана методика є єдиною, яка дає змогу визначити інтегральний показник рентабельності інвестиційного проекту.

Крім того, в останні роки популярності набули наступні види вітчизняних методик фінансового аналізу об’єктів інвестування: оцінка інвестиційної привабливості окремих кампаній та фірм, розроблену І. О. Бланком [1];

Детальне вивчення перелічених методик дозволило зробити висновок про те, що жодна з них не дає повного аналізу підприємства. Зокрема, не розглядаються такі основні напрямки аналізу як: оцінка майнового стану підприємства, визначення інтегрального показника інвестиційної привабливості, оцінка ринкової активності тощо. Це означає, що показники за даними напрямами аналізу відсутні, а отже такі методики не можуть дати повного, детального та всебічного аналізу підприємства..

У світовій практиці склалася тенденція формувати інвестиційний портфель цінних паперів. Це означає, що існує деяка сукупність цінних паперів, що належать деякій особі (юридичній чи фізичній), яка здійснює керівництво даним портфелем (змінює його структуру, склад для покращення умов інвестування, надавши сукупності цінних паперів такі інвестиційні якості, які недосяжні з позиції окремо обраного цінного паперу і можливі лише при їх комбінації).

Цінні папери, що обертаються на ринку, мають різні інвестиційні якості. Тому, для того, щоб прийняти інвестиційне рішення, адекватне до сформованих параметрів зовнішнього середовища та цілей інвестора, необхідно виробити визначені критерії переваги. Цього можна досягти шляхом проведення аналізу особливостей випуску й обігу окремих видів цінних паперів, рівня їхньої безпеки, прибутковості, ступеня ліквідності й інших факторів, а також побудови на основі цього порівняльної оцінки різних цінних паперів з погляду інвестора .

В процесі вивчення економічної літератури нами були зроблені висновки про найбільш поширені показники, що характеризують цінні папери акціонерних товариств відносно інвестиційних цілей потенційного інвестора. (табл. 1)

З таблиці 1 видно, що найбільш привабливим типом цінних паперів, який мав би скласти основу портфелю інвестицій є облігація. Крім того, облігації є привабливими оскільки:

• дозволяють взяти в борг підприємству кошти під процентну ставку, як майже завжди, нижче за банківську;

• випуск облігацій не призводить до перерозподілу часток акціонерів;

методика оцінки ефективності та привабливості інвестиційних проектів, розроблена науковцями Київського державного технічного університету будівництва та архітектури; показники оцінки інвестиційної привабливості, рекомендовані рішенням координаційної ради з інвестиційної діяльності Промінвестбанку України від 04.03.1999 р. № 7.

• власники облігацій не мають один перед одним суттєвих переваг, оскільки вони не дають право своїм власникам приймати участь в управлінні підприємством.

Таблиця 1 ІНВЕСТИЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ ВІДПОВІДНО ДО ЦІЛЕЙ ІНВЕСТУВАННЯ

Тип цінного паперу Вид цінного паперу Привабливі характеристики цінного паперу
надійність прибутковість зростання прибутковості
Облігація Короткострокова Довгострокова Надійна Надійність зростає Найбільш стабільна Стабільна Майже не зростає По-різному
Акція Привілейована Звичайна Досить надійна Майже не надійна Стабільна Коливається По-різному Швидко зростає

Не дивлячись на наявні переваги, більшість вітчизняних економістів стверджують, що корпоративні облігації ще й досі є непопулярними в Україні, і це обумовлено наступними факторами: ? державні облігації не викликають довіри у інвесторів, а отже, підприємствам, що випускають корпоративні облігації також довіряти не можна; ? відсутня впевненість у інвесторів у повній та своєчасній виплаті відсотків по облігаціях; ? відсутність гнучкої інфраструктури спричиняє незручності у інвесторів, які не завжди впевнені у можливості швидко реалізувати облігації; ? відсутність законодавчо врегульованого питання що конвертації облігацій в акції (лише у привілейовані) і навпаки.

Таким чином, при проведенні поглибленого аналізу об’єктів методологія оцінки ефективності інвестицій повинна базуватись на показниках, що багато років застосовуються у всьому світі, а також враховувати специфіку українського фондового ринку.

Різноманітність визначень понять: інвестиційна привабливість проектів, система оцінки інвестиційних проектів тощо не дає чіткого уявлення про те, які саме інвестиції слід аналізувати (реальні чи фінансові). Виділено дві групи видів методик аналізу інвестиційної привабливості проектів. Виокремлено серед затверджених в Україні п’яти методик аналізу фінансового стану підприємства найоптимальнішу та обґрунтовано такий вибір. Визначено інвестиційні характеристики цінних паперів акціонерних товариств.

Література:

1. Бланк И. А. Инвестиционный менеджмент. — К.: МП «ИТЕМ» ЛТД, 1995. — 48 с.

2. Смирнов А. Л. Организация финансирования инвестиционных проектов. — М.: Консалбанкар, 1993. — 134 с.

3. Суторміна В. М. та ін. Фінанси зарубіжних корпорацій: Навч. посібник / В. М. Суторміна, В. М. Федосов, Н. С. Рязанова; за ред. В. М. Федосова. — К.: Либідь, 19893. — 247 с.

4. Шилов Э. И., Кухленко О. В., Гойко А. Ф. Методы оценки эффективности и привлекательности инвестиционных процессов / Метод. рекомендации. — К.: КГТСУА, 1996. — 91 с.

5. Бочаров В. В. Метод финансирования инвестиционной деятельности предприятия. — М.: Финансы и статистика, 1998. — 214 с.

6. Ковалев В. В. Методы оценки инвестиционных проектов. — М.: Финансы и статистика, 1999 — 144 с.

7. Панков Д. А. Бухгалтерский учет и анализ в зарубежных странах: Учеб. пособие. — Минск: Экоперспектива, 1998. — 238 с.

8. Глазунов В. И. Оценка эффективности использования акционерного капитала // Бухгалтерский учет. — 1997. — № 3, с. 82—85

9. Положення про Реєстр неплатоспроможних підприємств та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1996 р. № 1403.

10. Вимоги державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо аудиторської перевірки відкритих акціонерних товариств та підприємств-емітентів облігацій (крім комерційних банків, інституціональних інвесторів), затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку від 19.03.1999 р.

11. Постанова Правління НБУ від 21.11.19996 р. № 301.

12. Лист ДПАУ від 15.06.1998 р. № 7141/10/20-0017.

Стаття надійшла до редакції 15 листопада 2005 р.

УДК 65.012.12 Н. В. Іщенко, аспірант кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ДЕПОЗИТНИМИ ОПЕРАЦІЯМИ
ПРОБЛЕМИ БЮДЖЕТУВАННЯ В УМОВАХ ІНФЛЯЦІЇ
ОБЛІК ІНВЕСТИЦІЙ У ДОЧІРНІ ПІДПРИЄМСТВА
ПРЕДМЕТ ОРГАНІЗАЦІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ
ОБЛІК ДОХОДІВ ВІД НАДАННЯ ПОСЛУГ З ВАНТАЖНИХ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)