Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ


Сучасний етап розвитку економічних процесів на мікрорівні характеризується активізацією інтеграції, орієнтацією на вимоги зарубіжних ринків, упровадженням адаптивних систем управління та чіткими завданнями щодо гармонізації обліково-аналітичних процедур, які пов’язані, перш за все, із впровадженням Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ).

В Україні вже досить давно затверджена програма реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням МСФЗ [1]. Тобто, цей процес в Україні вже має певну історію.

Вітчизняні науковці, які досліджували ці питання, зокрема, Голов С.Ф. [2], Малюга Н.М. [4], Пархоменко В.М. [5] та інші досліджують переважно проблеми, що виникають у процесі

Значна кількість вітчизняних підприємств уже складають звітність відповідно до вимог МСФЗ. Однак цей процес повинен стати системніішим і професійнішим.

Метою проведеного дослідження стало визначення особливостей впровадження МСФЗ на підприємствах України.

Процес впровадження МСФЗ є складним і включає ряд етапів, де на кожному можуть і виникають певні труднощі. Вони стосуються: неузгодженості діючого в Україні податкового законодавства вимогам МСФЗ; підпорядкованості національних стандартів потребам податкової системи, а не завданням розвитку бізнесу, що суттєво ускладнює ряд облікових процедур; відсутності досвіду у переважної більшості бухгалтерів та обмеженої кількості кваліфікованих консультантів з питань впровадження.

Упровадження МСФЗ здійснює вплив не лише на облікові процедури та процеси складання звітності, а й на основну діяльність господарюючих суб’єктів. Так, наприклад, страхові компанії відповідно до вимог МСФЗ повинні створювати більші резерви. Акції компаній оцінюються за справедливою вартістю, тож активи підприємств будуть оцінюватись об’єктивніше, порівняно з балансовою оцінкою.

Порівняння процесів складання звітності вітчизняними підприємствами відповідно по П(С)БО та зарубіжними і вітчизняними підприємства відповідно до МСФЗ дає можливість визначити такі особливості: по-перше, форми звітності, складені відповідно до вітчизняних стандартів, є деталізованішими, натомість вимоги МСФЗ передбачають розкриття інформації, яка наведена у звітності у вигляді численних приміток; по-друге, впровадження МСФЗ потребує підвищення кваліфікації працівників у професійній сфері, з правових питань і з іноземної мови, а це вимагає додаткових витрат часу та фінансових витрат; по-третє, не всі господарюючі суб’єкти мають зацікавленість у складанні звітності за МСФЗ, оскільки це означає прозорість та оприлюднення тієї інформації, яка в умовах вітчизняної економіки досить часто підприємствами приховується.

впровадження МСФЗ на окремих підприємствах і надають рекомендації щодо їх імплементації у ширшому масштабі. Так, Г.Г. Кірейцев [3] відзначає, що концепція обліку та фінансової звітності, розроблена Міжнародною радою бухгалтерських стандартів, зорієнтована на задоволення потреб глобальних виробництв.

Отже, для того, щоб створити належні умови здійснення облікового процесу необхідно провести низку заходів:

— забезпечити фінансову та інформаційну підтримку процесу переходу на МСФЗ;

— створити умови для навчання й надання консультацій щодо особливостей ведення обліку за МСФЗ (проведення практичних семінарів, розробка концепції професійного навчання і підвищення кваліфікації бухгалтерів та аудиторів);

— створити ефективний механізм контролю за дотриманням МСФЗ.

Не зважаючи на особливості та труднощі процесів упровадження МСФЗ в Україні, слід констатувати:

— цей процес є об’єктивною реальністю і необхідністю для переважної більшості підприємства, діяльність яких пов’язана зі світовими ринками;

— рано чи пізно, а краще раніше, щоб вітчизняні підприємства впроваджували прозорі облікові процедури та могли використати власну звітність як додатковий аргумент інвестиційної привабливості.

Література

1. Про затвердження Програми реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів: Постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.1998 р. № 1706 [Електронний ресурс].

2. Голов С. Міжнародні стандарти фінансової звітності: Зміни та поширення // Бухгалтерський облік і аудит.

— 2009. — № 8–9.

— С. 43–52.

3. Кирейцев Г.Г. Глобализация экономики и унификация методологии бухгалтерского учета / Г.Г. Кірейцев // Научный доклад на 6–ой Международной научной конференции «Научные исследования в сфере бухгалтерского учета, контроля и анализа: теоретико–методологическое значение и направления дальнейшего развития», Житомир, 18–19 октября 2007 г. — Житомир: ЖГТУ, 2007. — 68 с.

4. Малюга Н.М. Концепція розвитку бухгалтерського обліку в Україні: теоретико-методологічні основи: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора екон. наук: 08.06.04 «Бухгалтерский облік, аналіз та аудит» / Малюга Наталя Михайлівна. — К., 2006. — 36 с.

5. Пархоменко В. Финансовая отчетность по международным стандартам / В. Пархоменко // Вестник налоговой службы Украины. — 2012. — № 11. — [Електронний ресурс].


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ СТАНДАРТІВ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ НА ПІДПРИЄМСТВАХ
ЕТАПИ ТА ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИКИ АУДИТУ КРЕДИТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА ТОВАРИ, РОБОТИ, ПОСЛУГИ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Розділ 3 РОЛЬ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
АНАЛІТИЧНІ МОЖЛИВОСТІ БАЛАНСУ БАНКУ
ДОХОДІВ І ВИТРАТ БАНКІВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)