Posibniki.com.ua Банківська справа Безпека банківської діяльності 6.2. Організація охорони установ банків


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.2. Організація охорони установ банків


Охорона банків організовується відповідно до вимог існуючих правових норм, які регламентують порядок, організацію охорони та обладнання банківських установ.

Основним документом в банку з охорони є Акт з організації охорони установи банку, в якому визначаються вимоги до технічного стану приміщень та обладнання їх технічними засобами охоронної сигналізації, суб’єкти, що залучаються до охорони ус танови банку, вид охорони та способи, а також інші питання. Зміст акту та відомості, що в ньому вказуються, мають базуватися на вимогах Положення про вимоги щодо технічного стану і організації охорони приміщень банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2007 р. № 493 зі змінами, внесеними постановою Правління Національного банку України від 10 липня 2

009 р. №398. Крім того, на організацію охорони банків впливатимуть положення Інструкції з організації охорони установ банків Державною службою

охорони при Міністерстві внутрішніх справ України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 серпня 2005 р. № 700 (для випадків коли установи банків охороняються підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України), Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг, пов’язаних з охороною державної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян, затв ерджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 грудня 2009 р. № 505, Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівливої дії» від 07 вересня 1993 р. № 706.

В основі розроблення системи охорони банку та організації її функціонування лежить принцип створення послідовних рубежів безпеки, на яких загро зи мають бути своєчасно виявлені, а їх поширенню протистоятимуть надійні перешкоди. Ефективність системи охорони банку можна оцінити тривалістю часу з моменту виникнення загрози до початку її ліквідації.

Вибір форм, методів і засобів охорони залежить від таких факторів:

• можливі способи злочинних посягань на банки;

• характеристика технічної укріпленості установ банків;

• наявність уразливих місць у технічній укріпленості установ банку;

• умови місцевості, де розташовані установи банку, їх конструктивні особливості;

• режим і характер роботи установ банку, розмір грошових і матеріальних цінностей;

• режим охорони установ банку;

• якісно-кількісні характеристики сил охорони;

• технічна оснащеність сил охорони.

Основними принципами охорони банківських об’єктів є:

• законність — усі заходи охорони мають випливати з вимог і положень нормативно-правових актів, не порушувати прав, свободи, честі і гідності громадян, не створювати загрози власності та діяльності банку;

• пасивність та активність охорони — заходи охорони повинні поєднувати дії щодо захисту об’єктів та протидії протиправним посяганням на них;

• скритність та демонстративність охорони — охорона об’єктів не може бути повністю скритою, про те, що вони

• економічна доцільність — вартість послуг охорони, утримання власних сил і засобів охорони не повинна перевищувати вартості цінностей, що охороняються;

• конкретність — заходи охорони мають бути спрямовані на захист конкретних об’єктів, цінностей, забезпечення відповідного режиму діяльності конкретної установи банку;

• безперервність — банківські об’єкти повинні завжди залишатися під охороною.

Установи банків організовують охорону власною службою охорони або залучають до охорони на договірних засадах спеціальні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України чи юридичні особи, яким надано право на здійснення охоронної діяльності (надання охоронних послуг) згідно з чинним законодавством України. Вибір сил охорони покладається на керівника установи ба нку.

Для вирішення питання про прийняття банківської установи під охорону силами підрозділів МВС її керівники направляють до регіонального управління (відділу) Державної служби охорони (ДСО) лист з проханням здійснити первинне обстеження установи. На основі листа проводиться обстеження об’єктів банківської установи міжвідомчою комісією у складі представників регіонального управління (відділу) ДСО, територіального орга ну внутрішніх справ, підрозділу ДСО, пожежної охорони, регіонального управління відповідного банку та керівника установи банку, що обстежується. Комісія повинна визначити вид та систему охорони, заходи технічної укріпленості, оснащення засобами охоронно-пожежної сигналізації (ОПС) і тривожної сигналізації (ТС), безпеки, зв’язку тощо. За результатами обстеження складається акт. Крім того, актом оформляється при йняття в експлуатацію засобів охоронної, охоронно-пожежної і тривожної сигналізації, установлених в установі банку.

Прийняття об’єкта під охорону оформляється договором між органом охорони і банком. Одночасно з договором складається дислокація, в якій вказуються об’єкти, що підлягають охороні, час та вид охорони.

Юридичні особи, які мають право надавати пос луги охорони, здійснюють прийняття установи банку під охорону за домовленістю сторін або так само, як і з підрозділами МВС.

Відповідно до використання сил та засобів охорони остання поділяється на фізичну та технічну. У свою чергу, фізична охорона здійснюється силами фізичних осіб через установлення стаціонарних постів, виділення груп для супроводження вантажів і цінностей, патрульних груп, груп охорони посадових осіб банку.

Технічна ж охорона забезпечується встановленням у визначених місцях технічних засобів охорони (ТЗО), які поділяют ься на засоби затримання, засоби охоронної та засоби пожежної сигналізації, засоби спостереження за територією і приміщеннями установи банку, обладнання для реєстрації внесення (винесення) заборонених матеріалів і виробів.

За рішенням керівника установи банку залежно від обсягів готівки та інших цінностей, строків їх зберігання, місця розташування установи банку, облаштування касового вузла, інших умо в може обиратись один із таких видів охорони:

• цілодобова фізична охорона з підключенням відповідних технічних засобів охорони для спостереження сил охорони;

• у робочий час — фізична охорона з підключенням відповідних технічних засобів охорони для спостереження сил охорони, у неробочий час — охорона тільки за допомогою відповідних технічних засобів охорони, що підключені для спостереження сил охорони;

• цілодобова охорона тільки за допомогою відповідних технічних засобів охорони, що підключаються для спостереження сил охорони.

Обраний вид охорони є обов’язковим на час перебування відповідних обсягів готівки і цінностей у банку. Потреба у використанні відповідного виду охорони, за відсутності передбачених відповідними документами НБУ обсягів готівки та цінностей визначається керівником установ банку. Пр и збільшені готівки та цінностей в установі банку її керівник має своєчасно вжити заходів щодо посилення охорони, технічної укріпленості приміщень установи, інших заходів для забезпечення надійного їх зберігання. Відомості про охорону банку є банківською таємницею і не підлягають розголошенню.

Керівник банку або уповноважена ним особа при організації охорони визначає:

• організацію пропускного та внутрішньооб’єктового режимів;

• місця встановлення технічних засобів охорони та їх кількість;

• технічні засоби охорони для забезпечення відповідного

• конкретні (мінімально можливі) терміни оперативного реагування сил охорони на сигнали технічних засобів охорони;

• дії працівників банку і сил охорони у разі спрацювання технічних засобів охорони, а також їх дії у непередбачених ситуаціях;

• взаємодію між різними суб’єктами охорони, якщо має місце залучення до виконання завдань охорони різних суб’єктів;

• порядок реагування касових працівників банків у разі вчинення протиправних дій, графік проведення тренувань та інструктажів з ними;

• порядок взаємодії з органами внутрішніх справ у разі нападу, злочинного посягання, спрацювання сигналізації та для інших ситуацій.

Безпосереднє виконання роботи з організації охорони банківських об’єктів покладається на керівника служби охорони або ж керівника служби безпеки банку. Досвід організації охорони банків показує, що вказані керівники у таких випадках мають дотримуватися такого алгоритму роботи: ви вчення об’єктів охорони та визначення найбільш уразливих місць у їх захисті; вивчення можливих загроз банківським об’єктам; визначення мети, завдань, видів і режиму охорони об’єктів банку; визначення складу сил та засобів охорони і розроблення штатного розкладу підрозділу охорони (проведення переговорів із залученими силами охорони та обстеження банківських об’єктів міжвідо мчою комісією); розроблення нормативноправових документів з питань охорони; підбір і розстановка персоналу підрозділу охорони; визначення та планування заходів охорони; організація приймання об’єктів під охорону (підписання договору із залученими силами про охорону об’єктів); забезпечення заходів охорони та контроль їх ефективності.

У разі пожежі наряд охорони або пра цівники банку повідомляють про це пожежну охорону, чергового органу внутрішніх справ і управління (відділу) охорони, керівника банку і вживають заходів щодо врятування цінностей і майна.

При загоранні в грошових сховищах не дозволяється відкривати їх і порушувати цілісність печаток до прибуття посадових осіб об’єкта, відповідальних за зберігання цінностей.

Кількісний склад си л охорони на один цілодобовий пост визначають за діючою плановою нормою робочого часу працівників, які безпосередньо забезпечують охорону банку. За

специфікою роботи особовий склад сил охорони може нести службу вдень і вночі за 8-, 12-, 24-годинним графіком чергування.

Загалом діяльність сил охорони передбачає виконання трьох груп завдань:

• аналітичні, пов’язані з отриманням інформації про загрози охороні банку та джерела таких загроз, а також аналізом стану охорони банку;

• процедурно-відбивні, пов’язані з організацією охорони об’єктів установи банку, своєчасною реакцією сил охорони на виникнення загроз, відбиттям і локалізацією посягань на об’єкти охорони банку, взаємодією сил охорони з ДСО, ліквідацією наслідків посягань і відновленням режиму охорони;

• попереджувальні, пов’язані зі створенням іміджу сильного і надійного режиму охорони, своєчасним виявленням ознак підготовки посягань на об’єкти охорони, завчасним зосередженням сил і засобів охорони на загрозливих ділянках та об’єктах охорони, проведенням заходів дезінформації зловмисників.

До виконання завдань охорони можуть залучатись особи, які досягли 18-річного віку і відповідають кваліфікаційним ви могам, визначеними наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 23 грудня 2004 р. №336 “Про затвердження Випуску 1 «Професії працівників що є загальними для всіх видів економічної діяльності»” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Керівник підрозділу охорони має відповідати кваліфікаційним вимогам, викладеним у Ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з надання послуг, пов’язаних з охороною держ авної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян, затверджених наказом МВС України від 01 грудня 2009 р. № 505.

Не залучаються до охоронної діяльності особи:

• які не досягли повноліття;

• які за станом здоров’я і фізичного розвитку відповідно до висновку закладу охорони здоров’я не можуть виконувати обов’язки з охорони майна та громадян;

• які перебувають на обліку в органах охорони здоров’я з приводу психічної хвороби, алкоголізму чи наркоманії;

• визнані судом недієздатними або обмежено дієздатними;

• які мають непогашену чи не зняту судимість за умисні злочини;

• яким у судовому порядку заборонено займатись охоронною діяльністю або роботою, пов’язаною з матеріальною відповідальністю;

• які не зареєстровані за місцем проживання в установленому законом порядку;

• які ухиляються від призову на строкову військову службу, військового обліку та спеціальних зборів.

З огляду на те, що персонал банку відіграє важливу роль у забезпеченні встановленого режиму охорони, на нього покладаються такі обов’язки: знати встановлений у банку режим охорони та виконувати його вимоги; забезпечувати надійне зберігання пропускних документів, нікому їх не передавати. У разі їх втрати негайно повідомити про це службу охорони банку і свого безпосереднього керівника; ретельно дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку роботи, установленого в банку; надавати доступ на територію банку виключно в межах своїх повноважень; забезпечувати контроль за обладнанням та майном, яке надано в користування працівникові для забезпечення виконання його обов’язків; негайно повідомляти службу охорони про підозрілу поведінку відвідувачів, клієнтів банку чи інших осіб.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
7.1. Інформаційні ризики та інформаційні загрози в банківській діяльності
7.2. Управління інформаційними ризиками в діяльності банків
7.3. Інформація з обмеженим доступом у банківській діяльності
7.4. Система захисту інформації в банку
7.5. Протидія інформаційно-психологічному впливу в діяльності банку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)