Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА


В статье рассмотрены вопросы состояния системы налогообложения доходов субъектов малого предпринимательства, проведен анализ исчисления и взыскания налогов с доходов малых предприятий, раскрыты преимущества и недостатки упрощенной системы налогообложения доходов субъектов малого предпринимательства, проведено исследование влияния системы налогообложения на конечные результаты хозяйственной деятельности малого предпринимательства. The article examines the status of small business income taxation system, analyses tax charges and payments on small businesses incomes, provides advantages and disadvantages of simpli-fied system of small business income taxation, and explores the impact of tax system on the final results of business activities of a small business.

Ключові слова: єдиний податок, спрощена система оподаткування, фіксований податок, податковий кредит, загальна система оподаткування, прогресивна система оподаткування.

Формування ринкової економіки в Україні пов’язана із зростанням підприємницької активності в усіх сферах господарювання. Успішна трансформація адміністративно-командної економіки у соціально спрямовану ринкову неможлива без діяль

27 ності підприємств, які обумовлюють відповідні зміни як на мікро-, так і на макроекономічному рівні. Одним із перспективних напрямів створення конкурентно-ринкового середовища є розвиток малого бізнесу. Малий бізнес забезпечує свободу економічного вибору, реалізацію власного економічного інтересу та взаємоузгодженість інтересів різних суб’єктів господарювання. Не менш важливими ознаками ринкової економіки є реалізація підприємницького потенціалу, мобілізація самостійної ініціативи суб’єкта малого підприємництва.

Підприємництво виступає рушійною силою соціально-економічного розвитку. У зв’язку із зазначеним на сектор малого бізнесу необхідно орієнтувати адекватну до його потреб і можливостей політику податкового регулювання, яка має формуватися виходячи з особливостей розвитку цього сектора економіки. Неможливо добитися позитивного успіху, якщо регуляторні заходи не є адекватними стану та внутрішнім особливостям самого суб’єкта господарювання. Лише в разі адекватності й максимального стимулюючого характеру податкове регулювання стане органічною й невід’ємною складовою загальної державної політики розвитку малого бізнесу, критеріями ефективності якої є зростання загальної кількості працівників малих підприємств та зайнятих у сфері малого підприємництва.

Діючим законодавством передбачені наступні способи оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва:

• спрощена система оподаткування, обліку та звітності шляхом сплати єдиного податку для юридичних і фізичних осіб;

• загальна система оподаткування, обліку та звітності для юридичних і фізичних осіб;

• фіксований розмір податку шляхом придбання патенту для фізичних осіб.

Суб’єкти підприємницької діяльності віддають перевагу єдиному податку. До переваг єдиного податку можна віднести наступне:

• спрощено процедуру і порядок реєстрації платника єдиного податку, суб’єкти малого підприємництва можуть перейти на сплату єдиного податку будь-якого кварталу. При цьому суб’єкт малого підприємництва може відмовитися бути платником єдиного податку і перейти на загальну систему оподаткування не тільки з початку наступного календарного року, а також із початку будь-якого кварталу;

• значно спрощуються розрахунки, пов’язанні з визначенням сум податків;

• замість різноманітних форм податкової звітності по податках та зборах, які заміщуються єдиним податком, заповнюється одна форма звітності і надається в податковий орган один раз на квартал;

• відсутня необхідність здійснювати контроль за строками сплати по податкам та зборам, платником якого перестає бути суб’єкт малого підприємництва;

• суб’єкти малого підприємництва здійснюють податковий облік лише по тим податкам та зборам, платниками яких вони є;

• з’являється можливість маневрувати фінансовими ресурсами суб’єкта малого підприємництва;

• спрощується ведення поточного бухгалтерського обліку та форм фінансової звітності, що передбачено Національними стандартами бухгалтерського обліку.

Слід зазначити, що спрощена система оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва має переваги безпосередньо для держави, а саме: прозорість бази оподаткування; неможливість і недоцільність ухилення від сплати єдиного податку легально працюючими малими підприємствами; зростання податкових надходжень до бюджету за рахунок залучення до оподаткування малих підприємств, що раніше приховували свої доходи, тобто процесу детінізації економіки; збільшення внутрішніх і зовнішніх інвестицій в економіку України за рахунок створення привабливих умов оподаткування; скорочення витрат на адміністрування податків і зборів. Незважаючи на зазначені переваги спрощена система оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва залишається без належної правової фіксації на рівні правового акту вищої юридичної сили Закону України.

В 1998 р. на розгляд до парламенту Президентом було подано як невідкладний проект Закону України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», який було прийнято в першому читанні. Але відтоді його подальший розгляд зупинився.

Нині діє Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», в редакції від 28 червня 1999 р. № 746/99, який має ряд недоліків, зокрема:

1) чітко не визначений перелік доходів суб’єктів малого підприємництва, які підлягають оподаткуванню;

2) суб’єкти малого підприємництва, які обрали ставку єдиного податку 6 % і сплачують ПДВ, не мають права виписувати подат-

кову накладну, у зв’язку з чим втрачають покупців, яким не відшкодовується вхідне ПДВ, тобто покупці не мають права на податковий кредит;

3) обмежений обсяг виручки від реалізації продукції, а також чисельності працюючих (дохід 1 млн грн, чисельність працюючих — 50 осіб) не дозволяє значній кількості таких підприємств застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності;

4) внаслідок зниження ставок податку на прибуток знижується ефективність спрощеної системи оподаткування.

Спрощена система оподаткування для фізичних осіб передбачає наступні обмеження:

1) обсяг виручки від реалізації продукції за календарний рік не повинен перевищувати 500 тис. грн;

2) чисельність найманих працівників, включаючи членів сім’ї, що приймають участь у здійсненні підприємницької діяльності, не повинна перевищувати 10 осіб.

Відповідно з чинним законодавством ставка єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва — фізичних осіб встановлюються місцевими рядами за місцем її діяльності в межах від 20 до 200 грн на місяць та збільшується на 50 % за кожну особу в разі використання у підприємницькій діяльності платником єдиного податку найманої праці, включаючи членів сім’ї.

На наш погляд, ставка єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва — фізичних осіб повинна встановлюватися залежно від обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за попередній звітний період (квартал) у таких межах: до 100 000 гривень………………….від 20 до 100 гривень від 100 001 до 300 000 гривень.……від 101 до 200 гривень від 300 001 до 500 000 гривень.……від 201 до 300 гривень

У разі, якщо на протязі звітного періоду (кварталу) фізичною особою було перевищено обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зазначений у свідоцтві платника єдиного податку, то така особа зобов’язана протягом 15 календарних днів наступного місяця, за місяцем, у якому відбулося таке перевищення, подати заяву до органу державної податкової служби та здійснити перерахунок ставки єдиного податку, починаючи з місяця, в якому відбулось таке перевищення.

Водночас ми вважаємо, що необхідно зменшити сплату єдиного податку платнику податку за кожного найманого працівника з 50 %, яка діє нині, до 30 % ставки єдиного податку.

Запровадження диференційованих нових ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва фізичних осіб залежно від обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) буде відповідати принципу побудови системи оподаткування — принципу соціальної справедливості.

У разі, коли платник єдиного податку — юридична або фізична особа, перевищив передбачені чинним законодавством критерії або добровільно відмовився від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, він повинен подати заяву до відповідного податкового органу не пізніше ніж за 15 днів до закінчення звітного кварталу з проханням перевести його на загальну систему оподаткування.

Повернення на звичайну систему оподаткування можливе у таких випадках:

1. За власним бажанням платника після того, як платник застосував спрощену систему на протязі хоча б одного податкового періоду (кварталу), після чого він може повернутися до звичайної системи оподаткування. Відмова від застосування спрощеної системи оподаткування протягом того податкового кварталу, в якому був здійснений перехід на оплату єдиного податку, чинним законодавством не припускається, оскільки умови оподаткування протягом звітного періоду (кварталу) повинні бути незмінні.

2. Обов’язкове повернення при порушенні вимог чинного законодавства, яке платник податку зобов’язаний здійснити, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Умови, за яких платники єдиного податку юридичні особи втрачають право перебувати на спрощені в системі оподаткування, обліку та звітності і зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності з наступного звітного періоду (кварталу) у разі настання будь-якого з випадків:

1) здійснення розрахунків у не грошовій формі, тобто бартер;

2) перевищення середньо облікової чисельності працюючих, (50 осіб);

3) перевищення в межах звітного податкового періоду вартісного критерію (1 млн грн).

На наш погляд, необхідно збільшити вартісний критерій з 1 млн грн до 3 млн грн, оскільки відповідно з чинним законодав-

ством до категорії «мале підприємство» відносяться підприємства, в яких розмір річного валового доходу не перевищує 500 тис. євро. Водночас на спрощену систему оподаткування можуть перейти суб’єкти малого підприємництва при умові, якщо річна виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 1 млн грн.

Крім того серед проблем, пов’язаних з правом роботи суб’єкта малого підприємництва з єдиним податком відповідно до існуючих обмежень, слід відзначити:

— застосування різних за економічною суттю та за одиницею виміру показника обсягу діяльності (критерієм для визначення малого підприємства є валовий дохід, а критерієм для застосування спрощеної системи оподаткування виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

— несумірність показників обсягу діяльності: для визначення критерію суб’єкта малого підприємництва валовий дохід обчислюється в євро, а виручка в гривнях, до того ж будь-які вказівки щодо методики перерахунку валового доходу в євро в чинному законодавстві відсутні;

— відсутня методика визначення граничної чисельності найманих працівників.

Таблиця 1

РОЗМІР МІСЯЧНОГО ПРИБУТКУ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ (ТОВАРІВ, РОБІТ, ПОСЛУГ), СТАВОК ПОДАТКУ ТА РОЗМІР ПОДАТКУ

НА ПРИБУТОК ДЛЯ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЮРИДИЧНИХ ОСІБ

Розмір місячного прибутку Ставки податку і розмір податку Рентабельність реалізованої продукції (%)
від 0 до 20 000 грн 5 % До 5 %
від 20 001 до 40 000 грн 1000 грн +10% від суми, від 5 % до 10 %

що перевищує 20 000 грн

40 001 до 60 000 грн 3000 грн +20% від суми, що перевищує 40 000 грн від 10 % до 20 %
від 60 001 до 80 000 грн 7000 грн +25% від суми, що перевищує 60 000 грн від 20 % до 30 %
від 80 001 до 100 000 грн 12000 грн+35% від суми, від 30 % до 40 %

від

що перевищує 80 000 грн

100 001 і більше грн 19000 грн+50% від суми, що перевищує 100 000 грн від 40 % і більше

від

Загальна система оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва — юридичних осіб передбачає сплату усіх податків, які сплачуються середніми і великими підприємствами, а саме податок на додану вартість, податок на прибуток, плата за землю, плата за торговий патент, податок на промисел та інші податки, передбачені чинним законодавством.

З метою збереження принципу соціальної справедливості пропонуємо ввести для суб’єктів малого підприємництва — юридичних осіб прогресивну систему оподаткування, зокрема, щодо податку на прибуток. Сутність прогресивної системи оподаткування прибутку полягає в тому, що збільшення прибутку передбачає встановлення вищих ставок податку на прибуток.

Рекомендуємо наступну шкалу ставок податку на прибуток для суб’єктів малого підприємництва — юридичних осіб залежно від рівня рентабельності продукції (товарів, робіт, послуг).

З табл. 1 видно, що податок на прибуток від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) суб’єктів малого підприємництва — юридичних осіб зростає залежно від збільшення прибутку та підвищення рівня рентабельності.

Запропонована прогресивна шкала оподаткування прибутку сприятиме розвитку низькорентабельних малих підприємств, оскільки значна сума прибутку буде залишатися в їх розпорядженні, яка може бути спрямована на розширення виробництва, підвищення заробітної плати працюючих.

Сутність загальної системи оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва — фізичних осіб полягає у тому, що оподатковуваним доходом є сукупний чистий дохід, який визначається як різниця між валовим доходом (виручкою від реалізації продукції) і документально підтвердженими витратами, які безпосередньо пов’язані з одержанням доходу. Чинним законодавством передбачена єдина ставка податку 13 %. Така система оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва фізичних осіб порушує принцип соціальної справедливості.

У зв’язку із зазначеним рекомендуємо ввести прогресивну шкалу оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва — фізичних осіб (табл. 2).

Таким чином, можна зробити висновок, що прогресивна система оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва — юридичних і фізичних осіб забезпечить збільшення надходження доходів у державний бюджет, принцип соціальної справедливості стабілізацію цін на споживчі товари, стимулювання підприємницької діяльності.

Таблиця 2

Розмір місячного доходу Ставка і розміри податку
сукупний чистий дохід у межах мінімальної заробітної плати не оподатковується
сукупний дохід від однієї мінімальної заробітної плати до 10 мінімальних заробітних плат включно 10 % суми, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати
сукупний дохід від 10 до 20 мінімальних заробітних плат включно податок з 10 мінімальних заробітних плат + 20% суми, що перевищує 10 мінімальних заробітних плат
сукупний дохід від 20 до 30 мінімальних заробітних плат податок з 20 мінімальних заробітних плат + 35% суми, що перевищує 20 мінімальних заробітних плат
сукупний дохід більше 30 мінімальних заробітних плат податок з 30 мінімальних заробітних плат + 50% суми, що перевищує 30 мінімальних заробітних плат

Література

1. Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами» від 21 грудня 2000 р., № 2181—III.

2. Указ Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 р. № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» від 28 червня 1999 р. № 746/99.

3. Указ Президента України «Про особливості оподаткування новостворених суб’єктів малого підприємництва» від 27 червня 1999 р.

4. Указ Президента України «Про створення кредитно-гарантійної установи підтримки малого та середнього підприємництва» від 20.05. 1999 р., № 540/99.

5. Габрук О. Г. Оподаткування малого бізнесу. — К.: Вісник податкової служби України, 2004. — 160 с.

Стаття надійшла до редакції 9 червня 2006 р.

35 УДК 336.763.33І. О. Вдовіна, асистент кафедри фінансів,

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
МОЖЛИВОСТІ ЗАЛУЧЕННЯ АКЦІОНЕРНОГО КАПІТАЛУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ БАНКУ
КЛАСИФІКАЦІЯ СТРАХОВИХ ПОСЛУГ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ЇЇ ВПОРЯДКУВАННЯ
РОЛЬ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ В АКТИВІЗАЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ
ОБҐРУНТУВАННЯ МЕТОДИКИ РОЗРАХУНКУ СТРАХОВОГО ПЛАТЕЖУ ПО СТРАХУВАННЮ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)