Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ ТА ЇЇ ДОЧІРНІХ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ЄДИНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ОДИНИЦІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ ТА ЇЇ ДОЧІРНІХ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ЄДИНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ОДИНИЦІ


Стаття присвячена особливості формування облікової політики юридичної особи з урахуванням потреб складання консолідованої фінансової звітності: холдингових компаній.

Ключові слова: облікова політика, дочірнє підприємство, холдингова компанія, елементи облікової політики, ПСБО.

Законодавчими актами України окреслено, що підприємства, які мають дочірні підприємства, крім фінансових звітів про власні господарські операції, складають і подають консолідовану фінансову звітність власникам (засновникам).

Метою складання консолідованої фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів материнського підприємства та його дочірніх підприємств як єдиної економічної одиниці.

З юридичного погляду, материнське підприємство та його дочірні підприємства є окремими юридичними особами і складають фінансові звіти про власні господарські операції. Однак, оскільки рада директорів (чи інший керівний орган) материнського підприємства одночасно володіє вирішальним голосом у радах директорів дочірніх підприємств, то сукупність зв’язаних підприємств (материнського та дочірніх) може розглядатися як окрема економічна одиниця — група.

Учасників (акціонерів) та кредиторів материнського підприємства цікавлять результати всіх операцій, що здійснюються під його контролем, зокрема — дочірніми підприємствами. У зв’язку з цим, поряд з фінансовими звітами окремих підприємств складається консолідована фінансова звітність. Характерною рисою такої звітності є те, що активи, зобов’язання, доходи та витрати двох чи більше юридично самостійних одиниць об’єднуються в окрему систему фінансових звітів.

Прийняття рішень користувачами базується на аналізі консолідованої фінансової звітності. В зв’язку з цим, консолідована фінансова звітність повинна надавати можливість користувачам порівнювати:

• консолідовані фінансові звіти групи за різні періоди та

• консолідовані фінансові звіти різних груп

Передумовою зрівняння консолідованих фінансових звітів є наведення відповідної інформації попереднього періоду та розкриття інформації про облікову політику юридичної особи та її дочірніх підприємств, як єдиної економічної одиниці та зміни облікової політики.

Аналіз економічних джерел [1—6] свідчить про те, що розгляду питання облікової політики юридичної особи та її дочірніх підприємств, як єдиної економічної одиниці в них не приділено достатньо уваги.

Отже, метою даної статті є розгляд призначення, змісту, порядку формування облікової політики юридичної особи та її дочірніх підприємств, як єдиної економічної одиниці та розкриття інформації про неї з метою підготовки та аналізу консолідованих фінансових звітів.

Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» облікова політика визначається як сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.

Оскільки консолідована фінансова звітність групи складається материнським підприємством на основі фінансових звітів материнського та його дочірніх підприємств з використанням єдиної облікової політики, питання встановлення облікової політики належать до компетенції ради директорів (чи іншого керівного органу) материнського підприємства. Повноваження материнського підприємства встановлювати облікову політику реалізується через визначення у розпорядчому документі переліку методів оцінки, обліку і процедур, щодо яких передбачено кілька варіантів законодавчою базою. Розпорядчий документ про облікову полі-

тику материнського (холдингового) підприємства та його дочірніх підприємств складається виконавчим органом управління материнським (холдинговим) підприємством — радою директорів, правлінням чи іншим керівним органом.

Перелік принципів, методів і процедур, що використовуються материнським (холдинговим) підприємством і його дочірніми підприємствами при підготовці фінансових звітів до консолідації наведено в табл. 1.

Розпорядчий документ про облікову політику може бути прийнятий як базисний на час діяльності кожного підприємства, яке входить до складу групи. Облікова політика та її можливі зміни розкриваються у примітках до фінансової звітності в описовій формі або прикладанням копій розпорядчого документу про встановлення облікової політики.

Таблиця 1

СКЛАДОВІ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ

МАТЕРИНСЬКОГО (ХОЛДИНГОВОГО) ПІДПРИЄМСТВА

ТА ЙОГО ДОЧІРНІХ ПІДПРИЄМСТВ

Об’єкт обліку Елементи облікової політики
12
Необоротні активи Методи амортизації; Вартісні ознаки предметів, які входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів; Переоцінка необоротних активів; Періодичність зарахування сум дооцінки необоротних активів до нерозподіленого прибутку
Запаси Методи оцінки вибуття запасів; Періодичність визначення середньозваженої собівартості запасів; Порядок обліку і розподілу транспортно-заготівельних витрат; Окремий субрахунок обліку транспортно-заготівельних витрат; Перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат, база їх розподілу; Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг)
Дебіторська заборгованість Метод обчислення резерву сумнівних боргів
Забезпечення Перелік створених забезпечень майбутніх витрат, платежів

Закінчення табл. 1

Об’єкт обліку Елементи облікової політики
12
Фінансові інструменти Дата визначення придбаних в результаті систематичних операцій фінансових активів; База розподілу витрат за операціями з інструментами власного капіталу
Дохід Порядок оцінки ступеня завершеності операцій з надання послуг; Порядок визначення ступеню завершеності робіт за будівельним контрактом
Витрати Клас 8 та/або 9 Плану рахунків бухгалтерського обліку
Витрати на податки Періодичність відображення відстрочених активів і відстрочених податкових зобов’язань
Сегменти Види сегментів, пріоритетний вид сегменту, засади ціноутворення у внутрішньогосподарських рахунках
Окремі об’єкти обліку Поріг суттєвості
Відокремлені підрозділи Окремий баланс
Примітки до фінансових звітів Зазначення неможливості застосування єдиної облікової політики за окремими об’єктами
Внутрішньогрупові операції Характер і зміст операції; Окремі субрахунки обліку;Обороти за об’єктами і суб’єктами; Залишок на субрахунках; Нереалізовані прибутки та збитки
Привілейовані акції Держателі привілейованих акцій; Дивіденди, пов’язані з кумулятивними привілейованими акціями, які утримуються за межами підприємства

Таким чином, застосування єдиної облікової політики материнським (холдинговим) підприємством і його дочірніми підприємствами є передумовою:

• складання та відповідно оприлюднення консолідованої фінансової звітності та

• порівняння консолідованих фінансових звітів групи за різні періоди.

З точки зору порівняння консолідованих фінансових звітів різних груп, слід зазначити, що всі звіти підготовлені у відповіднос-

ті з обліковими політиками, які на практиці можуть суттєво відрізнятися від однієї групи до іншої, та послідовно впливати на показники фінансової звітності.

Коли облікові політики розкриті, тоді стає можливим порівняти одну групу з іншою, здійснити коригування показників фінансової звітності з метою приведення звітів на одну порівняльну основу.

З метою порівняння консолідованих фінансових звітів різних груп в Примітках до консолідованих фінансових звітів, підготовлених материнським (холдинговим) підприємством, необхідно розкривати інформацію про облікову політику таких об’єктів обліку:

• метод обліку об’єднання підприємств;

• порядок визначення гудвілу та його облік;

• порядок визначення негативного гудвілу та його облік;

• порядок обліку майбутніх реорганізаційних витрат та витрат, пов’язаних з об’єднанням;

• оцінку строку корисного використання гудвілу, який виникає при об’єднанні;

• порядок визначення частки меншості в чистих ідентифікованих активах об’єкта придбання;

• методи переведення статей фінансових звітів дочірніх підприємств, складених в іноземній валюті.

Облікова політика визначається на основі Положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Положення (стандарти) обліку обмежують можливі облікові вибори для підготовки фінансових звітів, зокрема, консолідованих фінансових звітів. Виключно, лише такі Положення (стандарти) бухгалтерського обліку визначають відображення в обліку і звітності придбання часток в капіталі інших підприємств та порядок складання консолідованої фінансової звітності:

П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції»,

П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»,

П(С)БО 20 «Консолідована фінансова звітність».

Окремі положення визначають форми консолідованих фінансових звітів:

П(С)БО 2 «Баланс»,

П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати»,

П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів»,

П(С)БО 5 «Звіт про власний капітал». Інші Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, крім П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»,визначають облікові підходи при відображенні окремих об’єктів в обліку та звітності, та відповідно, формують облікову політику групи.

Аналіз положень діючих П(С)БО свідчить, що в Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, не враховано ряд елементів облікової політики, важливих для користувача консолідованих фінансових звітів. Серед них варто виділити такі:

• майбутні цілі та майбутні витрати, пов’язані з реорганізацією та об’єднанням підприємств;

• оцінка строку корисного використання гудвілу, який виникає при придбанні;

• методи переведення фінансових звітів дочірніх підприємств, складених в іноземній валюті;

• хеджування чистих інвестицій в іноземній валюті здійснених через запозичення в іноземній валюті.

Зазначені елементи облікової політики, порядок їх відображення у консолідованій фінансовій звітності є об’єктами окремого розгляду.

Облікова політика є оприлюдненням облікових виборів ради директорів материнського (холдингового) підприємства, які застосовуються при підготовці фінансових звітів для консолідації. Важливість її застосування та оприлюднення визначають такі чинники:

1. Оприлюднені дані (і потенційні, створені завдяки ефективності окремого підприємства) знаходяться під впливом облікових політик, обраних менеджментом материнського підприємства. З метою розуміння ефективності та можливостей підприємства, що звітує (материнського (холдингового) та його дочірніх підприємств, як єдиної економічної одиниці) важливо розуміти облікові політики, якими керуються при підготовці фінансових звітів з метою її консолідації.

2. Облікові політики можуть бути відмінними між підприємствами, що готують консолідовані фінансові звіти. Порівняння показників окремих груп вимагає узгоджувальної основи для порівняння. Для цього необхідно розуміти відмінності в облікових політиках і їх вплив на показники фінансових звітів підприємств, що складають і подають консолідовані фінансові звіти.

3. Положення (стандарти) бухгалтерського обліку не враховують всі елементи облікової політики, які необхідні користувачам для розуміння та порівняння консолідованих фінансових звітів різних груп.

ЛІТЕРАТУРА

1. Матвеев А. А., Суйц В. П. Консолидированная отчетность: Методика и практика: Учебно-практическое пособие. — М. : ИД ФБКПРЕСС, 2001.

— 176 с.

2. Плотников В. С., Шестакова В. В. Финансовый и управленческий учет в холдингах (Под редакцией док. экон. наук, проф. В. И. Бариленко. — М. : ИД ФБК-ПРЕСС, 2004.

— 336 с.

3. Пучкова С. И. Бухгалтерская (финансовая) отчетность: Учеб. пособ. — М. : ИД ФБК-ПРЕСС, 2002. — 272 с.

4. Пучкова С. И., Новодворский В. Д. Консолидированная отчетность: Учебное пособие / Под ред. Н. П. Кондракова. — М.: ФБКПРЕСС, 1999.

— 224 с.

5. Селезнева Н. Н., Скобелева И. П. Консолидированная бухгалтерская отчетность: Учебное пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. — 110 с.

6. Уманців Г. В. Холдингові компанії та промислові фінансові групи у сучасній економіці. — К.: ВІРА-Р, 2002.

— 429 с. Стаття надійшла до редакції 16.01.2006 р. УДК 657.1 Ю. А. Кузьмінський, д-р екон. наук, професор Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ВДОСКОНАЛЕННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБЛІКУ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
ПІДХОДИ ДО КЛАСИФІКАЦІЇ ОЦІНОК, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ
РАЗРАБОТКА СИСТЕМЫ ПОКАЗАТЕЛЕЙ ПРИБЫЛИ, ИСПОЛЬЗУЕМЫХ ДЛЯ ОЦЕНКИ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ОРГАНИЗАЦИИ
ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ В ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯ СПРОЩЕНОГО ПЛАНУ РАХУНКІВ
ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ТА ПЕРЕДУМОВИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)