Posibniki.com.ua Менеджмент Операційний менеджмент 1.2. Нормативний рівень опрацювання матеріалу Тема 1. В ведення в дисципліну «Операційний менеджмент» Методичні поради щодо вивчення теми


< Попередня  Змiст  Наступна >

1.2. Нормативний рівень опрацювання матеріалу Тема 1. В ведення в дисципліну «Операційний менеджмент» Методичні поради щодо вивчення теми


У процесі опрацювання теми студент ознайомлюється з предметом, завданнями та методологією операційного менеджменту як науки та як навчальної дисципліни. Основні питання, які слід з’ясувати під час вивчення теми, — це: операційний менеджмент як складова частина менеджменту організації; предмет і завдання дисципліни; теоретичні основи та методологічна база операційного менед жменту. Базовими підручниками, придатними для самостійного опрацювання проблематики теми, є [1] і [7]; література, що може бути використана додатково, зазначається у процесі викладення рекомендацій щодо самостійного вивчення матеріалу окремих питань теми.

Перше питання — «Операційний менеджмент як складова менеджменту організації» — формує понятійно-категоріальний апарат, на базі якого й здійснюватиметься вся подальша робота з вивчення дисципліни. Ключовим поняттям тут, при родно, виступає операційний менеджмент, трактування сутності якого є плюралістичним, оскільки інтерпретувати його водночас можна як:

— управлінські дії, спрямовані на забезпечення ефективного функціонування операційної системи організації та досягнення цілей, поставлених перед нею;

— управління здійснюваними в рамках конкретної організації процесами виробництва визначених обсягів продукції чи по слуг;

— прийняття та контроль реалізації управлінських рішень, що забезпечують успішне здійснення операційної функції. З’ясувати сутність понять «підприємство», «організація», «менеджмент» студентові допоможе звернення до вже вивчених ним дисциплін «Основи менеджменту» та «Економіка підприємств», в понятійно-категоріальному апараті яких ці поняття виступають як базові; визначити ж зміст дефініцій термінів «операції», «виробництво», «управління виробництвом», «управління операціями» та встановити їх співвідношення, а також відокремити поняття «операційний менед жмент» од близьких йому за змістом допоможе опрацювання вступних частин підручників з операційного / виробничого менеджменту [1, с. 9—28; 7, с.9—22]. Слід зауважити, що у останньому виданні наведено графічну ілюстрацію (рис. 1.1, с. 11), що характеризує операційний менеджмент як складову частину менеджменту організації. Крім того, щоб з’ясувати місце операційного / виробничого менеджменту в системі управління підприємством і сформувати уявле ння про підприємство як про систему та як про об’єкт виробничого менеджменту, студентові слід опрацювати матеріал, вміщений у [4, с. 5—9, 18—22] (див. перелік основної рекомендованої літератури).

Сутність другого питання — «Предмет і завдання дисципліни», при вивченні якого передбачається, що студент з’ясовує предмет, мету та завдання курсу, його місце в системі дисц иплін економічного та управлінського циклу, зміст та логікоструктурну побудову курсу, викладено у передмові до цього посібника та у частині І «Навчальна програма». Додатково у процесі засвоєння матеріалу має сенс ознайомитися з [7, с. 4; 10, с. 17, 18], в яких розглядаються зв’язки курсу з іншими дисциплінами та обґрунтовується необхідність викладання курсу в системі пі дготовки менеджерів та економістів.

У рамках розгляду питання «Теоретичні основи та методологічна база операційного менеджменту» закладається конче необхідне для подальшої роботи над вивченням дисципліни «Операційний менеджмент» теоретикометодологічне підґрунття. Опрацьовуючи це питання, студент має самостійно повторити базові положення теорії управління та загальної теорії систем, засвоєні під час вивчення курсу «Основи менед жменту», та поновити в пам’яті сутність ключових концепцій сучасної економічної теорії, які він вивчав в процесі роботи над дисциплінами «Політекономія», «Макроекономіка», «Мікроекономіка», оскільки саме ці теоретичні положення й утворюють наукову основу та методологію курсу.

29 Контрольні запитання та завдання

1. Розкрити сутність понять «організація», «виробництво», «операція», «організація виробництва», «управління виробництвом», «операційний менеджмент» і визначити, як ці поняття співвідносяться одне з одним.

2. Апріорно визначити цілі та сформулювати основні завдання операційного менеджменту як виду практичної діяльності.

3. Дати визначення та розкрити сутність операційного менеджменту як:

навчальної дисципліни;

виду практичної діяльності;

царини знань.

4.Проаналізувати взаємозв’язки операційного менеджменту з генеральним (загальним) менеджментом та з іншими різновидами функціонального менеджменту.

5.Що являє собою операційний менеджмент з позицій функціонального підходу, кросфункціонального підходу?

Завдання для самоперевірки знань

Визначити справедливість або ж хибність запропонованих тверджень та аргументувати свою думку:

1. Терміни «виробництво» та «операції» є ідентичними й взаємозамінними.

2. Терміни «виробництво» та «операції» є альтернативними й взаємовиключними.

3. Операції — це сукупність процесів праці та природних процесів, що здійснюються з метою перетворення предметів праці на готову матеріа льну продукцію.

4. Виробництво — це процес надання продукції властивостей, що визначають ступінь її придатності задовольняти потреби споживачів.

5. Операційний менеджмент — це процес трансформації вхідних ресурсів (сировина та матеріали) в кінцеві результати, що можуть набувати форми готової продукції або послуг.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Тема 3. Операційний менеджмент як різновид функціонального менеджменту
Тема 4. Моделі та інструментарій обґрунтування рішень в операційному менеджменті Методичні поради щодо вивчення теми
1.3. Поглиблений рівень опрацювання матеріалу
Розділ 2 УПРАВЛІННЯ ПОТОЧНИМ ФУНКЦІОНУВАННЯМ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ
2.2. Нормативний рівень опрацювання матеріалу Тема 5. Планування та контроль реалізації операційної функції організації Методичні поради щодо вивчення теми
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)