Posibniki.com.ua Менеджмент Операційний менеджмент Тема 4. Моделі та інструментарій обґрунтування рішень в операційному менеджменті Методичні поради щодо вивчення теми


< Попередня  Змiст  Наступна >

Тема 4. Моделі та інструментарій обґрунтування рішень в операційному менеджменті Методичні поради щодо вивчення теми


Функція Призначення Мета вивчення теми — поглиблення теоретичних знань щодо місця процесу прийняття рішень в операційному менеджменті та технологій їх прийняття, методів економіко-математичного моделювання операційної функції, інструментарію мікроекономічного моделювання операційної діяльності.

Самостійне опрацювання питання «Класифікація управлінських рішень і технологій їх пр ийняття» передбачає насамперед поновлення в пам’яті студента знань, набутих у процесі вивчення курсу «Основи менеджменту», зокрема таких його складових, як тема 3 «Основи теорії прийняття управлінських рішень» і тема 4 «Методи обґрунтування управлінських рішень». Саме у цих темах і було розкрито сутність поняття «рішення» та визначено місце прийняття рішень у процесі управління, охара ктеризовано види технологій (інтуїтивна, раціональна) та стани середовища прийняття рішень (визначеність, ризик, невизначеність), докладно розглянуто кількісні та якісні методи обґрунтування управлінських рішень. Найпростішим способом отримання цієї

43 44 інформації є звернення до текстів лекцій відповідного курсу, розміщених на сервері КНЕУ за адресою: ftp://10.1.1.66/Metodicum/econ_u/k_management/MANAGEMENT /LEKC_management.zip.

Для поглибленого вивчення цього питання студентові слід звернутися до розгорнутої характеристики кількісного та якісного інструментарію обґрунтування управлінських рішень, наведеної у класичному підручнику з менеджменту Р.Л. Дафта [40, с.768—793].

Для доповнення та поглиблення знань у межах зазначеного питання студентові має сенс опрацювати релевантний матеріал, вміщений у спеціалізованому підручнику з операційного менеджменту [2, с. 41—57] , у якому, крім теоретичних положень розглядаються приклади розв’язання задач щодо способів прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику, а також побудова дерева рішень.

Розгляд ключових економіко-математичних моделей та методів і можливих сфер їх застосування, зокрема в операційному менеджменті, складає зміст питання «Економіко-математичне моделювання операційної функції». Цей матеріал сту дентом уже опрацьовувався раніше, в процесі вивчення курсу «Дослідження операцій». Кількість підручників і посібників, які можуть бути залучені для поновлення та доповнення знань у цій галузі, дуже велика. Найпростіше скористатися літературою, рекомендованою і вже опрацьованою при вивченні відповідного курсу. Зокрема можна звернутися до джерела, в якому з яскравими прикладами викладено сутн ість моделей лінійного та динамічного програмування, управління запасами та елементи теорії масового обслуговування [52]. У підручнику [10], обраному за базовий при вивченні курсу «Операційний менеджмент», ці питання розглянуто у кількох розділах (с. 154—175, 249

—271). Розгорнуто, із ґрунтовним ілюстративним і графоаналітичним матеріалом питання дослідження операцій у виробничому менеджменті викладено у підручнику [8]. Його можна порадити використовувати й для по глибленого вивчення питання «Економіко-математичне моделювання операційної функції».

Як додаткове джерело, що містить і теоретичний матеріал, і приклади розв’язання типових задач, можна назвати фундаментальну працю М. Еддоуза та Р. Стенсфілда, присвячену виключно методам прийняття рішень [155, с. 81

—114, 400—457, 458—501]. Проблематика питання «Мікроекономічне моделювання операційної діяльності» опрацьовувалася студентом під час вивчення дисципліни «Мікроекономіка». Для відновлення в пам’яті знань студентові найпростіше — скористатися навчально-методичним посібником [92], в якому по кожній темі курсу наведено коротку змістовну частину, подано тести (частина їх — із відповідями), задачі та вправи з прикладами розв’язання, вміщено методичні вказівки до самостійного опрацюва ння матеріалу з посиланням на відповідні джерела. Студенту слід відсвіжити знання у сфері мікроекономічної теорії, звернувшись до розділу 2 «Теорія виробництва» цього посібника, особливо до матеріалу теми 6 «Мікроекономічна модель підприємства» (с. 53—59), теми 7 «Варіації факторів виробництва та оптимум товаровиробника» (с. 60—75), теми 8 «Витрати виробництва» (с. 75—85).

За роки, що минули після виходу в сві т зазначеного посібника, з’явилася ціла низка видань, в яких достатньо повно викладено ті проблеми теоретичної та прикладної мікроекономіки, які є методологічним підґрунтям операційного менеджменту. Варто звернути увагу на навчальний посібник [19] — у ньому, в темі 20 «Теорія виробництва і граничного продукту» (с. 424

—442) та темі 21 «Витрати і прибуток фірми» (с. 443—464), розглянуто ос новні наукові теорії стосовно цілей фірми, виробничих функцій та їхніх властивостей, витрат виробництва тощо. Назвемо також підручник [104], який у скороченій версії вже видавався раніше (у 1992 та 1996 рр.) і російською, і українською мовами. У главах 6 та 7 цього видання розглядаються базові постулати і концепції функціонування виробництва та змін витрат у коротко- та дов готривалому періодах. За цим підручником можна набути нормативних знань з таких питань, як економія від суміщення виробництв (с. 255—259), спільний вплив на витрати ефектів масштабу та навчання (с. 262—264) та ін.

Звертаємо також увагу студентів на навчальний посібник з мікроекономічної теорії виробництва та витрат [48], в якому викладено суттєво розширений, порівняно із традиційною навча льною літературою, мікроекономічний інструментарій дослідження виробництва як системи «витрати

—випуск», поглиблено математичну та графоаналітичну інтерпретацію базових мікроекономічних концепцій та моделей, наведено результати емпіричних досліджень функцій виробництва та витрат.

45 Рекомендації щодо самостійного набуття навиків розв’язання типових задач

Приклади типових задач наведено нижче — це завдання 1—3 для самоперевірки знань (див. «Контрольні запитання та завдання»).

Практичні рекомендації щодо побудови дерев рішень і методики прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику супроводжено прикладами розв’язання відповідних задач, наведених у підручниках [2, с. 41—57; 155, с. 81

—114] та практи кумі [3, с. 9

— 22].

Навчитися самостійно розв’язувати типові задачі з моделювання розподілу (використання) ресурсів, завантажування обладнання, ознайомитися із загальною постановкою задачі динамічного програмування та самостійно розглянути задачі про розподіл капіталовкладень та про заміну устаткування можливо, якщо опрацювати приклади розв’язання відповідних задач, наведені у [8, с. 432—460, 537—549; 52, с. 245—272; 155, с. 400—501].

Поновити у пам’яті навик и розв’язання задач з курсу «Мікроекономіка» допоможе опрацювання відповідних методик розв’язання, наведених у [27; 49; 86; 100].

Контрольні запитання та завдання

1. Дати визначення понять «рішення» та «прийняття рішень»; охарактеризувати сутність класичної, поведінкової, ірраціональної моделей прийняття рішень.

2. Дати порівняльну характеристику інтуїтивної та раціональної технологій прийняття рішень (сутність, основні переваги та вади, сфери застосування).

3. Класифікувати методи обґрунтування управлінських рішень за критерієм ступеня невизначеності інформації про ситуацію прийняття рішення.

4. За яких умов при обґрунтуванні управлінських рішень доцільно використовувати: аналітичні методи; статистичні методи; методи математичного програмування; теоретико-ігрові методи; експертні методи?

5. Якими є сфери застосування кількісних методів обґрунтування рішень в операційному менеджменті?

6. Розкрити економічну сутність проблеми черг; визначити сутність ключових понять теорії масового обслуговування: «система масового

4647 обслуговування», «процес обслуговування», «канали обслуговування», «черга».

7. Як Ви розумієте взаємозаміщуваність виробничих факторів? Наведіть приклади.

8. Сформулювати правило спадної віддачі змінного фактора виробництва. Як його можна застосувати при обґрунтуванні управлінських рішень щодо збільшення чи зменшення обсягів випуску продукції?

9. Постійна, спадна та зростаюча віддача від масштабу та її відображення у функціях виробництва та витрат.

10. Концепція мінімально ефективного випуску та її використання при обґрунтуванні розміру виробництва.

Творче завдання

Написати есе на тему: «Математизація управління — данина моді, об’єктивна необхідність чи просто маскування того, що менеджер не володіє управлінським мистецтвом?».

Завдання для самоперевірки знань

Завдання 1. Розв’язати задачу, умови якої наведено нижче.

Завод з виробництва електронного устаткування випускає персональні комп’ютери та системи підготовки текстів. На поточний момент засвоєно ви робництво чотирьох моделей: «Юпітер» — обсяг пам’яті 512 Кбайт, одинарний дисковод; «Венера» — обсяг пам’яті 512 Кбайт, подвійний дисковод; «Марс» — обсяг пам’яті 640 Кбайт, подвійний дисковод; «Сатурн» — обсяг пам’яті 640 Кбайт, жорсткий диск.

У виробничому процесі задіяно три цехи — цех вузлового складання, складальний та випробувальний. Розподіл часу, потрібного для о броблення кожної моделі у кожному цеху, а також максимальні виробничі потужності цехів наведено у табл. 1, максимальні прогнозні значення попиту та доход від реалізації одиниці продукції кожної моделі — у табл. 2.

Таблиця 1

ЧАС НА ОБРОБЛЕННЯ КОЖНОЇ МОДЕЛІ У КОЖНОМУ ЦЕХУ

Цех Час на одиницю продукції, год Максимальна
«Юпітер» «Венера» «Марс» «Сатурн» виробнича потужність, год/міс.
Цех вузлового складання 5 8 20 25 800
Складальний цех 2 3 8 14 420
Випробувальний цех 0,1 0,2 2 4 150

Таблиця 2 ОБСЯГ ПРОГНОЗОВАНОГО ПОПИТУ ТА ДОХОДУ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ ОДИНИЦІ

ПРОДУКЦІЇ

Показник Модель
«Юпітер» «Венера» «Марс» «Сатурн»
Максимальне прогнозне значення попиту, в місяць 100 45 25 20
Дохід, ум. од. 15 30 120 130

Побудувати задачу лінійного програмування для проблеми виробництва виробів в асортименті, якщо мета полягає в максимізації загального щомісячного доходу.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Розділ 2 УПРАВЛІННЯ ПОТОЧНИМ ФУНКЦІОНУВАННЯМ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ
2.2. Нормативний рівень опрацювання матеріалу Тема 5. Планування та контроль реалізації операційної функції організації Методичні поради щодо вивчення теми
Рекомендації
Тема 6. Забезпечення усталеного функціонування операційної системи Методичні поради щодо вивчення теми
Тема 7. Управління якістю та продуктивністю операційної діяльності
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)