Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ


Під дебіторської заборгованістю розуміють виражені в грошової форми зобов’язання юридичних і фізичних осіб, які, зазвичай, виникають при реалізації товарів, продукції, робіт і послуг.

Організація обліку та аналізу дебіторської заборгованості має вагоме значення для управління підприємствами будь-якої галузі та форми власності. Результати правильної організації обліку та аналізу дебіторської заборгованості безпосередньо впливають на фінансову стійкість, базу оподаткування підприємства, виконання плану доходів і витрат і, як наслідок, на досягнення стратегічних цілей його розвитку в умовах ринку та забезпечення конкурентоспроможності, прибутковості господарської діяльності.

Питанням обліку розрахунків з дебіторами та аналізу дебіторської заборгованості присвячені наукові праці багатьох вітчизняних учених: А.М. Герасимович, С.Ф. Голов, В.І. Єфіменко, Л.М. Кіндрацька, М.В. Кужельний, Ю.А. Кузьмінський, В.Г. Лінник, Є.В. Мних, І.М. Парасій-Вергуненко, О.А. Петрик, В.В. Сопко та ін. [2].

Незважаючи на це, залишається ще багато невирішених питань. Зокрема: відсутня чітка схема деталізації та співвідношення різних видів дебіторської заборгованості у загальній їх структурі; порушення узгодженості між дебіторською та кредиторської заборгованостями; методи визначення резерву сумнівних боргів; потреба змін в організації аналітичного і синтетичного обліку дебіторської заборгованості.

зького національного університету: Економічні науки. — №1(3). — 2008. — С. 115–119.

Вирішення зазначених проблемних питань дозволить значно вдосконалити організацію та методику обліку розрахунків з дебіторами.

Зокрема, основними напрямами удосконалення організації обліку дебіторської заборгованості, на нашу думку, є:

• створення ефективної системи контролю за якістю обліку розрахунків з дебіторами;

• розробка чіткої та досконалої класифікації дебіторської заборгованості;

• уніфікація способів її оцінки та врегулювання аналітичного обліку, що дозволить накопичувати інформацію про розрахунки за дебіторами з різними рівнями деталізації і узагальнення.

Потребують розробки також моделі співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованостей і певного інструментарію, який дозволив би швидко та якісно виявляти негативні явища, що впливають на кількісні та якісні зміни цих заборговано-стей.

Важливо вдосконалювати методику визначення суми резерву сумнівних боргів. Необхідно внести зміни в діюче законодавство для стимулювання створення підприємствами цього резерву.

Бажано внести зміни у П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», де чітко були б розмежовані поняття довгострокової та короткострокової дебіторської заборгованостей.

При цьому бухгалтерський облік дебіторської заборгованості повинен мати таку систему рахунків, яка б достатньою мірою відображала і характеризувала всю господарську діяльність з достатньою конкретизацією і забезпечувала отримання об’єктивної та своєчасної інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень.

Отже, облік дебіторської заборгованості є досить складним, тому для чіткості та відображення правдивої інформації у фінансовій звітності та визначення реального фінансового стану всього підприємства необхідно вирішити зазначені проблеми в обліку дебіторської заборгованості.

Література

1. Гавалешко С.В. Проблеми обліку дебіторської заборгованості // електронний ресурс [http://www.rusnauka.com].

2. Лищенко О. Г. Управління дебіторською заборгованістю як фактором фінансової стійкості підприємства / О.Г. Лищенко, І.С. Середа // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. — 2010.

— № 3. — С. 84–89.

проблеми пов’язані з управлінням дебіторською заборгованістю [1].

3. Терещенко В.С., Сударікова К.Г. Облік дебіторської заборгованості: проблеми та шляхи вирішення // Електронний ресурс [http://www. rusnauka.com].

4. Федорченко О.Є. Удосконалення створення і обліку резерву сумнівних боргів / О.Є. Федорченко // Зб. наук. праць ЧДТУ. Серія: Економічні науки. — Вип. 21.

— Черкаси: ЧДТУ, 2008.

— С. 131–134. Пенькова Н.О., студентка ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Ларікова Т.В., к.е.н., доцент кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА ПРОДУКЦІЮ, ТОВАРИ, РОБОТИ, ПОСЛУГИ
ЗМІНИ В ПОДАТКОВІЙ СИСТЕМІ: ЇХ ВПЛИВ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС ТА АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКЕ НОРМАТИВНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ПРАЦІ ТА ЇЇ ОПЛАТИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)