Posibniki.com.ua Макроекономіка Міжнародна економічна політика Напрями та перспективи розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Напрями та перспективи розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів


— С. 65. Підсумовуючи, можна сформулювати систематизацію основних напрямів і визначити перспективи розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів, які повинні сприяти формуванню позитивного впливу на сферу енергетики в цілому:

1. Організаційні напрями та залежні від них перспективи. ? Створення надійної системи оперативних і стратегічних резервів нафти та нафтопродуктів, що приведе до стабілізації ринків нафти і нафтопродуктів, відсутності коливань у пікові періоди та зменшення залежності від країн

—експортерів нафти. ? Проведення більш агресивної та чіткої політики у зовнішньоторговельній діяльності щодо нафти та нафтопродуктів, подальше реформування конкурентного нафтового ринку, що приведе до зростання економічної ефективності, підвищення інвестиційної привабливості, укрупнення позицій транснаціональних нафтових корпорацій, які володіють НПЗ та оптовими структурами збуту, поширення інтеграції країн-експортерів та країн-імпортерів.

2. Технологічні напрями та зале жні від них перспективи. ? Розвиток альтернативної енергетики, посилення залежності ринку нафти та нафтопродуктів від цінового чинника, що приведе до зміни структури паливно-енергетичного балансу. ? Впровадження нових та вдосконалення нинішніх технологій нафтовидобутку, модернізація НПЗ, використання на них якіснішої сировини, що приведе до вдосконалення структури споживання нафтопродуктів, збі льшення глибини переробки нафти на НПЗ світу з 70 % до 90 %. ? Максимальне залучення модернізованих технологій очищення відпрацьованих газів у нафтопереробні райони, що приведе до підтримки належного рівня екологічної безпеки, зменшення шкідливих викидів в атмосферу.

3. Фінансові напрями та залежні від них перспективи. ? Пошук та спрямування фінансових ресурсів, формування диверсифікованих джерел надходження нафти, що приведе до вдосконалення системи транспортування нафти трубопроводами, підвищення їх пропускної спроможності, виконання вимог до безпеки танкерів та екології транспортування. ? Підвищення та концентрація капіталовкладень, технологічного інвестування в сектор видобутку (розвідка та видобуток морських і наземних родовищ нафти), розвиток галузі на науковій основі (пошук нерозвіданих запасів нафти, розробка нових продуктів тощо). Ці напрями дозволять підвищити ефективність розробки нафтових родовищ, що вплине на зниження втрат її запасів у надрах, до розві дки нових родовищ мінерального палива, зниження собівартості видобутку, активізації енергозбереження, поширення міжнародних корпоративних інтеграційних процесів у нафтопереробному бізнесі.

Висновки

Питання розвитку ринку нафти та нафтопродуктів світу є актуальним на сьогоднішній день та потребує подальшого аналізу. Формування взаємозв’язків та визначення рівня розвитку країн тісно пов’язано із споживанням енергії. На підставі проведеного аналізу розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів можна зробити такі висновки. ? Нафтові кризи ХХ

—ХI сторіч пр извели до підвищення цін на рідке паливо й інші енергоносії, що вплинуло на спрямування основних коштів у розвиток сектора видобутку, зменшенню залежності економіки країн Заходу від споживання нафти. ? Частка нафти в загальному споживанні енергоресурсів постійно зростає, спостерігається тенденція перевищення попиту над пропозицією. Приріст споживання нафти буде спостерігатися як в інду стріальних державах, так і в країнах, що розвиваються. Основну частину додаткового попиту забезпечуватимуть виробники ОПЕК. Для забезпечення очікуваного приросту споживання світовому ринку потрібне значне збільшення нафтовидобувних потужностей. Зниження споживання нафтопродуктів можна забезпечувати за рахунок використання альтернативних видів палива. ? Існує можливість обмеження інвестувань у видобуток нафти з бок у міжнародних нафтових компаній через неможливість доступу до основних сировинних запасів, що викликано боротьбою за ресурси за умов зростання попиту, серйозними зривами поставок нафти. Загострення боротьби за ресурси може призвести до безпрецедентного використання запасів нафти. ? Україна має досить вигідне геополітичне становище та є транзитною державою. Сучасну систе му нафтопроводів України необхідно довести до стану, який відповідає міжнародним стандартам. Для забезпечення національної безпеки держави і створення умов для стабільної роботи та розвитку ПЕК необхідно диверсифікувати джерела надходження нафти. Географічне розташування України дозволяє залучити різноманітні джерела постачання нафти незалежними шляхами з Азербайджану, Казахстану, Туркменістану, країн Ближньо го і Середнього

Сходу, при цьому суттєво посиливши роль держави-транзитера між країнами каспійського регіону та важливими ринками збуту в Європі. ? На наш погляд, для розвитку нафтового та нафтопереробного бізнесу України характерним є формування інтеграційних угруповань шляхом «знизу — догори». В Україні необхідно поширювати інтеграційні процеси за допомогою об’єднання основних циклів функціонування ринку нафти та нафтопродуктів (видобуток нафти, включаючи і нафту власного видобутку, транспортування, переробка та збут нафтопродуктів). Нафтопереробний бізнес може розвиватися та ефективно функціонувати за умов відсутності необґрунтованого політичного впливу та контролю. ? Осно вні напрями та перспективи розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів ми систематизували за ознаками. ? Організаційні: напрями — створення надійної системи стратегічних резервів нафти та нафтопродуктів, проведення чіткої політики у зовнішньоторговельній діяльності щодо нафти та нафтопродуктів, подальше реформування конкурентного нафтового ринку; перспективи — стабілізація ринків нафти та нафтопродуктів, відсутність коливань у пікові періоди, зменшення залежності від країн-експортерів нафти, підвищення інвестиційної привабливості, укрупнення позицій транснаціональних нафтових кор порацій, поширення інтеграції країнекспортерів та країн-імпортерів. ? Технологічні: напрями — розвиток альтернативної енергетики, модернізація НПЗ, використання на них якіснішої сировини, максимальне залучення модернізованих технологій очищення відпрацьованих газів у нафтопереробні райони; перспективи — зміна структури паливноенергетичного балансу, вдосконалення структури споживання нафтопродуктів, підвищення глибини переробки нафти на НПЗ світу з 70 % до 90 %, підтримка належного рівня екологічної безпеки. ? Фінансові: напрями — пошук та спрямування фінансових ресурсів, формування диверсифікованих джерел надходження нафти, підвищення та концентрація капіталовкладень, технологічного інвестування в сектор видобутку (розвідка та видобуток у морських і наземних родовищах нафти); перспективи — вдосконалення системи транспортування нафти трубопроводами, підвищення їх пропускної спроможності, виконання вимог до безпеки танкерів та екології транспортування, пі двищення ефективності розробки та розвідка нових нафтових родовищ, зниження собівартості видобутку, активізація енергозбереження, поширення міжнародних корпоративних інтеграційних процесів у нафтопереробному бізнесі.

Література

1. Брагинский О. Б., Шлихтер Э. Б. Мировая нефтепереработка. Экологическое измерение. — М.: Academia, 2002. — 262 с.

2. Маловецкий А.В. Инвестиционная политика нефтяных корпораций — региональный и корпоративный аспекты. — М.: Эдиториал УРСС, 2002.

— 272 с.

3. Економіка зарубіжних країн. Підручник / А. С. Філіпенко, В. А. Вергун, І. В. Бураківський, та ін. — К.: Либидь, 1998. — 416 с. 4. Энергетика: история, настоящее и будущее. Т.1. От огня и воды к электричеству. / В. И. Бондаренко, Г. Б. Варламов, И. А. Вольчин и др. — К.: 2005.

— 304 с.

5. Бурлака Г., Шерстюк Р. Метаморфозы и антиподы // Топливноэнергетический комплекс.

— 2005. — № 9.

6. Бурлака Г., Шерстюк Р. Передовой зару бежный опыт // Нефтяная экономия. — 2006. — № 1. — С. 7.

7. Бурлака Г. О причинах кризисных явлений на рынке нефтепродуктов Украины // Зеркало Недели. — 25.06.05. — 01.07.05. — № 24 (552).

8. Викторов С. Энергетика — 2030: дорога к кризису? // Энергетическая политика Украины. — 2003. — № 10. — С. 8—10.

9. Водянніков О. По літика ЄС в сфері використання біологічного палива: напрями адаптації національного законодавства України до права ЄС // Юридичний журнал. — 2004.

— № 4. — С. 5—7

10. Гусак Л. Мировой рынок нефти: существует ли предел роста цен? // Газета «2000». — 23.09.2005.

11. Енергетична стратегія України на період до 2030 року. (матеріали засідання робочої групи Мінпаливенерго). — К.: Інститут загальної енергетики

Національно ї академії наук України, 2006. — 132 с.

12. Забезпечення енергетичної безпеки України / Рада національної безпеки і оборони України, Нац. ін-т проблем міжнародної безпеки. — К.: НІПМБ, 2003.

— 264 с.

13. Корнілов І. Є. Особливості функціонування нафтового ринку України у світлі нормативів ЄС і МЕА у сфері енергетичної безпеки // Стратегічна панорама.

— 2004. — № 1. — С. 116—124.

14. П іріашвілі Б. З., Чиркін Б. П., Чукаєва І. К. Перспективний паливноенергетичний баланс — основа формування енергетичної стратегії України до

2030 року. — К.: Наукова думка, — 2002. — 240 с.

15. Прейгер Д. К., Корнилов И. Е. Международное регулирование нефтяного рынка и особенности его развития в регионах мира // Нефть и газ. — 2003. — № 10. — С. 74—86.

16. Приходько О. В по исках средства от нефтяной зависимости // Зеркало

Недели. — 04.06.05. — 10.06.05. — № 21 (549).

17. Рычик В. Энергоемкостью по потребителям. Прогноз мирового потребления энергии // Топливно-энергетический комплекс. — 2005. — № 1. — С. 28.

18. Сиромаха А. Как должны создаваться нефтяные резервы: Опыт Германии // Зеркало Недели. — 04.06.05. — 10.06.05. — №21 (549).

19. Тарнавский В. Завершился уникальный год. Мировой рынок нефти в 2004 году: итоги, тенденции, пе рспективы // Топливно-энергетический комплекс. —

2005г. — № 1.

— С. 48.

20. Oil and Gaz: Production & Marketing // Standard & Poor’s Industry Surveys

— Oktober 18, 2001, P. 6 — 23.

21. Oil & Gas // Worldwide Look at Reserves and Production, Vol. 102, No. 47/

— December 20, 2004. — P. 22—23.

22. R. Reinhard, R. Casadesus-Masanell, D.J. Hanson. BP and the Consolidation of the oil industry, 1998

— 2002. — July 29, 2003, P. 1 — 37.

23. emigration.russie.ru/news/6/8325_1.html (Нефть кончится раньше, чем вы думаете — 2

8.04.05). 24. iee.org.ua/ru/detailed/prognoz/476 (Иноземцев В. ВВП стран мира: Экономика Азии будет фактором глобальной стабильности в 2006 г. — 20.02.06)

25. www.from-ua.com/politics/424d4a5318482/ (Контуры мирового будущего. Доклад по «Проекту-2020» Национального разведывательного совета США).

26. www.media.topping.com.ua/news/society/2005/04/20/503983.html (Нефтяные войны ХХ века // Подробности. — 20.04.05).


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Аналіз останніх публікацій і досліджень
Світові тенденції торгівлі деревинною лісопродукцією
Сучасні тенденції розвитку лісової галузі України
Показники вимірювання екологічно відповідальної торгівлі
Висновки та пропозиції
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)