< Попередня  Змiст  Наступна >

10.2. Місцевий бюджет


Місцевий бюджет — план утворення та використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій і повноважень місцевого самоврядування.

Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до

Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки

Крим та інших місцевих бюджетів.

Органи місцевого самоврядування у селах, селищах, містах, районах у містах самостійно розробляють, затверджують і вико

68нують відповідні місцеві бюджети згідно з вимогами законодавства України.

Місцевий бюджет поділяється на поточний бюджет і бюджет розвитку.

Кошти поточного бюджету спрямовуються на фінансування установ і закладів, що утримуються за рахунок бюджетних асигнувань, і не належать до бюджету розвитку.

Доходи бюджету розвитку формуються за рахунок частини податкових надходжень, коштів, за лучених від розміщення місцевих позик та інвестиційних субсидій з інших бюджетів і спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку відповідної території, пов’язаних із здійсненням інвестиційної та інноваційної діяльності, на фінансування субвенцій та інших видатків, пов’язаних з розширеним відтворенням.

Доходна частина місцевого бюджету формується за рахунок власних, ви значених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов’язкових платежів.

У доходній та видатковій частинах місцевого бюджету окремо виділяються доходи, необхідні для виконання власних повноважень, і доходи, необхідні для забезпечення виконання делегованих законом повноважень органів виконавчої влади.

Втручання державних органів у процес ск ладання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених законами.

Держава гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб.

Крім того, участь держави у формуванні доходів місцевих бюджетів полягає у фінансовій підтримці місцевого самоврядування, участі у фор муванні доходів місцевих бюджетів, здійсненні контролю за ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком.

У випадках, коли доходи від закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків та зборів перевищують мінімальний розмір місцевого бюджету, держава вилучає із місцевого бюджету до Державного бюджету частину надлишку в порядку, встановленому законо м про Державний бюджет.

У разі, коли вичерпано можливості збалансування доходів та видатків місцевих бюджетів і при цьому не забезпечується покриття видатків, необхідних для здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень та забезпечення

69населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб, держава забезпечує збалансування місцевих бюджетів шляхом передачі необхідних коштів до відповідних місцевих бюджетів у вигляді дотацій, субвенцій, субсидій відповідно до закону.

Держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для з дійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються у Законі України про Державний бюджет України.

Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов’язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових рес урсів. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами, компенсуються державою.

10.3. Позабюджетні та вільні бюджетні кошти

Органи місцевого самоврядування можуть мати позабюджетні цільові (у тому числі валютні) кошти, які перебувають на спеціальних рахунках в установах банків.

Порядок формування та використа ння позабюджетних цільових (у тому числі валютних) коштів місцевого самоврядування визначаються положеннями про ці кошти, що затверджуються щорічно відповідною радою.

Доходи, додатково одержані у процесі виконання місцевих бюджетів, суми перевищення доходів над видатками, що утворилися в результаті збільшення надходжень до бюджету чи економії у видатках, вилученню не пі длягають, крім випадків, передбачених законом. Рішення про використання таких коштів приймається відповідною радою.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
10.6. Порядок передачі державного майна у комунальну власність
Місцевий референдум
11.3. Порядок проведення місцевого референдуму
11.4. Консультативний референдум
12.3. Порядок проведення місцевих виборів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)