Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 7.5. Кредитування підприємств за рахунок коштів міжнародних фінансово-кредитних інститутів


< Попередня  Змiст  Наступна >

7.5. Кредитування підприємств за рахунок коштів міжнародних фінансово-кредитних інститутів


7.5.1. Кредитування підприємств через відкриття кредитних ліній міжнародними валютно-кредитними організаціями

278 Співробітництво України з міжнародними валютнокредитними організаціями (МВКО) розпочалося зі схваленням у червні 1992 р. Закону України «Про вступ України до Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку та Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій».

Цього ж року було підписано Указ Президента від 14.07.1992 №

379/92 «Про членство України в Європейськом у банку реконструкції та розвитку». Згідно з названими документами підприємства дістали можливість залучати довготермінові кредити під державні гарантії.

Кредити під державні гарантії залучаються для розвитку пріоритетних галузей економіки. Порядок отримання таких кредитів зафіксовано в положенні «Про порядок залучення іноземних кредитів та надання гарантій Каб інету Міністрів України для забезпечення зобов’язань юридичних осіб-резидентів щодо їх погашення» (постанова Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 № 414).

Можливість отримати такий кредит реалізується через кредитні лінії Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), що надаються банками-агентами. Банки оформляють внутрішні кредитні угоди, договори застави та/або п оруки, здійснюють контроль за порядком кредитування і виконанням проекту під гарантію Кабінету Міністрів України (КМУ). Як правило, банки відкривають за дорученням підприємств безвідкличні документальні акредитиви на користь експортерів. На основі цих акредитивів оплачуються поставки обладнання чи надаються послуги. Після того як об’єкт кредитування введено в дію, позич альники починають погашати борги в терміни і в обсягах, передбачених угодами.

У процесі кредитування міжнародними банками українські банки-агенти можуть надавати підприємствам-позичальникам допомогу щодо складання бізнес-плану, інвестиційної програми проекту або техніко-економічного обґрунтування позички.

Банк-агент може надати підприємству допомогу в разі, коли останньому бракує:

• стартових коштів для сплати авансового платежу — 15 % від загальної суми імпортного контракту;

Кредитування підприємств

279• коштів на сплату страхової премії на користь іноземної страхової компанії;

• коштів для сплати належних платежів кредитору.

У таких випадках банк-агент може залучити кредит в іншого банку, але за обов’язкової умови, що погашення позички на авансовий та інші платежі субординовано з позичкою під гарантію уряду.

У листопаді 1998 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про заходи щодо додаткового забезпечення гарантійних або інших зо бов’язань Кабінету Міністрів України, які надаються в забезпечення зобов’язань юридичних осіб-резидентів, та вдосконалення системи відшкодування ними витрат Державного бюджету». Згідно з цим документом банки-агенти дістали змогу надавати зустрічні гарантії за кредитами, гарантованими урядом.

За кредитування під державні гарантії підприємствапозичальники є підконтрольними з бок у банку, який контролює їхні грошові потоки.

Основними міжнародними кредиторами державних підприємств є

Світовий банк і Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

За рахунок позичок Світового банку фінансуються проекти у вугільному секторі, енергетичній галузі, сільському господарстві, соціальній та управлінській сферах, медицині. Прикладом може бути, програма Світового банку, що пе редбачає структурну перебудову вугільної промисловості: закриття збиткових і переобладнання нерентабельних шахт, очищення навколишнього середовища, працевлаштування та перепідготовку працівників галузі. Проект розпочато у грудні 1996 р. Виплата основного боргу починається 2002 року і триватиме до кінця 2013 р. Уповноваженим представником України з обслуговування кредитної лінії Світового банку є Міністерство фінансів. Загальн а сума кредиту становить 300 млн доларів США. Європейський банк реконструкції та розвитку кредитує здебільшого великі проекти, спрямовані на підтримку енергетичної галузі, транспорту і міської інфраструктури. До таких проектів, наприклад, належать: реконструкція аеропорту «Бориспіль», телекомунікація ІТУР (Італія

—Туреччина

—Україна

—Росія), реконструкція Старобешівської теплоелектростанції, комерціалізація залізничного транспорту, модернізація аеронав ігаційної системи тощо.

За рахунок коштів ЄБРР здійснюються короткострокове та довгострокове фінансування проектів, які задовольняють вимоги ЄБРР.

Короткострокове кредитування здійснюється для реалізації експортних контрактів та придбання імпортної продукції з метою дальшого її використання в процесі виробництва.

Довгострокове кредитування виконується для фінансування основних засобів (придбання нового вітчизняного та імпортного

280 Типові умови кредитування такі: ? мінімальна сума кредиту — 50 тис. дол. США; ? максимальна сума кредиту — визначається для кожного уповноваженого банку індивідуально; ? термін короткострокового кредиту — від 6 до 12 місяців; ? максимальний термін довгострокового кредиту — 5 років; ? максимальна відстрочка погашення основної суми боргу — 2 роки (тривалість пільгового періоду); ? орієнтовна відсоткова ставка за кор истування кредитом — 15% річних.

У кредитному договорі встановлюються терміни сплати відсотків за кредитом ЄБРР. Протягом усього строку кредитування підприємство надсилає в банк щомісячні та щоквартальні повідомлення про хід виконання робіт згідно з бізнес-планом.

За рахунок коштів ЄБРР кредитуванню підлягають тільки фінансово окупні та забезпечені заставою проекти. Пр и цьому вартість застави не повинна бути меншою за 140% суми загальної кредитної заборгованості в разі підтримки позичальником коефіцієнта обслуговування боргу.

Кредитні кошти не спрямовуються: на рефінансування вже існуючих зобов’язань приватних підприємств або на фінансування придбання цінних паперів діючих підприємств і нерухомості; на реалізацію проектів, пов’язаних з ігро вим бізнесом, виробництвом або продажем зброї тощо.

Підприємство здійснює платежі згідно з умовами кредитної угоди, укладеної з банком.

Для отримання кредиту за рахунок коштів ЄБРР підприємство-позичальник подає в уповноважений банк відповідні пакети

 Рис. 7.13. Документи, які подає підприємство для отримання кредиту ЄБРР

281

Рис. 7.13. Документи, які подає підприємство для отримання кредиту ЄБРР

Крім цих документів, підприємство-позичальник подає в банк бізнес-план, на підставі якого оцінюється ефективність запропонованого проекту.

За позитивної оцінки фінансового стану підприємства та проекту укладається кредитна угода між уповноваженим банком та позичальником.

Приклад6

Підприємство «Альфа» на придбання обладнання звертається до уповноваженого банку із клопотанням про надання кредиту на суму 2200000 дол. США під 16% річних на 5 років з пільговим періодом кредитування 1 рік (відстрочка погашення основної суми боргу). На основі прогнозу прибутку та прогнозу руху грошових потоків підприємства (табл. 7.9) розраховується коефіцієнт обслуговування боргу:

К де К б — коефіцієнт обслуговування боргу;

б = (П – П п +А в + В к )/З з , б = (П – П п +А в + В к )/З з ,

282 П п — податок на прибуток;

А в — амортизаційні відрахування;

В к — відсотки за кредитом за всіма позичками підприємства;

З з — загальна заборгованість підприємства з урахуванням кредиту ЄБРР.

Таблиця 7.9

ПРОГНОЗ ПРИБУТКУ ТА РУХУ КОШТІВ ЗА РОКАМИ, дол. США

Розрахунок коефіцієнта обслуговування боргу в перший рік:

Розрахунок коефіцієнта обслуговування боргу в перший рік:

(555280 – 166584 + 115000 + 352000) /352000 = 2,43. (555280 – 166584 + 115000 + 352000) /352000 = 2,43.

У перший рік не погашається сума основного боргу, а в наступні періоди (2

—5 років) основний борг погашається підприємством частинами (по 550000 дол. США).

Підприємства України мають можливість отримувати кредити за рахунок коштів Світового банку, Агентства США з міжнародного розвитку, Фонду «Євразія», а також коштів урядів зарубіжних країн. Переважно кредити надаються малим та середнім підприємствам через уповноважені банки України. Загальний огляд Кредитування підприємств

283

Таблиця 7.10

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРЕДИТНОЇ ПІДТРИМКИ УКРАЇНСЬКИХ

ПІДПРИЄМСТВ ЗА РАХУНОК КОШТІВ МІЖНАРОДНИХ ФІНАНСОВО

КРЕДИТНИХ ІНСТИТУТІВ ТА МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Продовження табл. 7.10

Продовження табл. 7.10

1

1

Див.: Довідник підприємця: підтримка малого та середнього бізнесу в Україні. — К., 1999.

Закінчення табл. 7.10 Кредитування підприємств

284 кредитної підтримки малих та середніх підприємств України за рахунок коштів міжнародних організацій, а також коштів урядів окремих країн подано в табл.7.10 .

Закінчення табл. 7.10 Кредитування підприємств

№ з/п

Кредитор

Загальна вартість проекту

Призначення коштів / мета проектів

285

Під час кредитування підприємств міжнародними валютнокредитними організаціями виникають певні труднощі. По-перше, це оцінка вартості майна, що надається в заставу. Вартість активів у заставі оцінює Фонд державного майна України. Ця оцінка є остаточною і в майбутньому не коригується. Тому на практиці невиконання зобов’язань за підприємством-позичальником та за відшко дування витрат державного бюджету за гарантіями уряду вартість майна, що продається на аукціоні, виявляється нижчою від початково встановленої.

По-друге, це проблема визначення достатньої суми застави, коли підприємство-позичальник не має високоліквідних активів.

По-третє, це проблема валютного ризику за одержання іноземних позичок. Наприклад, якщо валютою позички є долар США, а основним постача

286 ки країн Європи, то перед підприємством може постати проблема покриття валютного ризику.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
Знос і амортизація основних засобів
8.5. Джерела і порядок фінансування капітальних вкладень
ОЦІНКА ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
9.3. Показники оцінки фінансового стану підприємства
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)