Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Торговці цінними паперами


< Попередня  Змiст  Наступна >

Торговці цінними паперами


Згідно із Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку провадиться торговцями цінними паперами — господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперам є виключним видом діяльності, а також банками. Юридична особа, яка діє на підставі спеціальних дозволів (ліцензій), виданих у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Для її отримання професійний учасник має відповідати таким встановленим вимогам . І. Вимоги до установчих документів та статутного капіталу:

1) операції з цінними паперами для торговця цінними паперами становлять виключний вид діяльності, що має бути відображено в його установчих документах;

2) формування та збільшення розміру статутного капіталу торговця цінними паперами здійснюється винятково грошовими коштами;

3) розмір статутного капіталу торговця цінними паперами визначається видом ліцензованої діяльності: дилерська діяльність — не менш як 500 тис. грн; брокерська діяльність — 1 млн грн; діяльність з управління цінними паперами — 7 млн грн; андерайтинг — 7 млн грн. ІІ. Кваліфікаційні вимоги до спеціалістів та керівних посадових осіб викладено у табл. 4.1.

Таблиця 4.1

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ ДО СПЕЦІАЛІСТІВ ТА КЕРІВНИХ ОСІБ ТОРГІВЦЯ

Вид діяльності Дилерська Брокерська, управління цінними паперами, андерайтинг Поєднання кількох видів професійної діяльності
Кількість сертифікованих фахівців, не менше: 23 4
для філії чи іншого відокремленого підрозділу 12 3
сертифікована керівна посадова особа зі стажем роботи на фондовому ринку не менше 3 років

1

Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку — діяльності з торгівлі цінними паперами. Рішення ДКЦПФР від 26.05.2006 № 346.ІІІ. Організаційні й технологічні вимоги, а саме — наявність приміщення та необхідного технічного забезпечення для провадження діяльності з торгівлі цінними паперами, що відповідають встановленим регулятором вимогам.

Торгівля цінними паперами як вид професійної діяльності на фондовому ринку включає:

Дилерську діяльність, якою визнається здійснення операцій купівлі-продажу цінних паперів від свого імені й за свій рахунок шляхом публічного оголошення цін покупки і/або продажу певних цінних паперів із зобов’язанням покупки і/або продажу цих цінних паперів за оголошеними цінами особою, котра здійснює таку діяльність. Професійний учасник ринку цінних паперів, що здійснює дилерську діяльність, іменується дилером. Дилером може бути тільки юридична особа, що є комерційною організацією.

Андерайтинг — розміщення (підписка, продаж) цінних паперів торговцем цінними паперами за дорученням, від імені та за рахунок емітента. У разі публічного розміщення цінних паперів андерайтер може брати на себе зобов’язання за домовленістю з емітентом щодо гарантування продажу всіх цінних паперів емітента, що підлягають розміщенню, або їх частини. Якщо випуск цінних паперів публічно розміщується не в повному обсязі, андерайтер може здійснити повний або частковий викуп нереалізованих цінних паперів за визначеною в договорі фіксованою ціною на засадах комерційного представництва відповідно до взятих на себе зобов’язань.

Діяльність з управління цінними паперами — діяльність, яка провадиться торговцем цінними паперами від свого імені за винагороду впродовж визначеного терміну на підставі договору про управління переданими йому цінними паперами та грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери, а також отриманими в процесі цього управління цінними паперами та грошовими коштами, які належать на праві власності установнику управління, в його інтересах або в інтересах визначених ним третіх осіб.

Брокерською діяльністю визнається здійснення цивільно-правових операцій з цінними паперами як повіреного або комісіонера, що діє на підставі договору доручення або комісії, а також довіреності на здійснення таких операцій за відсутності посилань на повноваження повіреного або комісіонера в договорі.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Недержавні пенсійні фонди
Управління активами інституціональних інвесторів
4.4. Банки на фінансовому ринку
Операції банків із цінними паперами
4.6. Фінансові компанії
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)