Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ АУДИТУ РОЗРАХУНКІВ З ОПЛАТИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ АУДИТУ РОЗРАХУНКІВ З ОПЛАТИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ


Як відомо, аудит виконує соціальну функцію в процесі управління та є об’єктивною необхідністю у врегулюванні соціальнотрудових відносин шляхом активізації механізму трудових ресурсів, з одного боку, та правильного розподілу витрат на їх відтворення — з іншого. Необхідність удосконалення методичних аспектів аудиту розрахунків з оплати праці виходить з негативної динаміки порушення цивільних і господарських справ за розрахунками з оплати праці в Україні за останні кілька років.

Правильна побудова та чітке функціонування системи обліку розрахунків з оплати праці на підприємстві багато в чому залежать від наявності та ефективного функціонування системи внутрішнього контролю.

Сучасний незалежний аудит передбачає обов’язкове вивчення та оцінку структури внутрішнього контролю як основи для пла-

Часто підприємствах проведення аудиту розрахунків з оплати праці ускладнюється відсутню внутрішнього аудиту. Об’єктивно, можливість використовувати звіти внутрішнього аудиту дала б зовнішньому аудитору більше уявлення про те, на що необхідно звернути увагу.

Удосконалення аудиту заробітної плати полягає в напрацюванні й уточненні його окремих організаційно-методичних аспектів, основними з яких є посилення значення функції інтерпретації та оцінки політики підприємства щодо виплат працівникам, відбір прийнятних аудиторських процедур і стандартизація робочих документів аудитора [1, c. 74].

Визначення підходів до удосконалення організації та методики аудиту розрахунків за виплатами працівникам, а також посилення значення оплати праці, пов’язане з чітким окресленням предметної області контролю розрахунків з робітниками, яка складається із фінансової та статистичної інформації про виплат робітникам та пов’язаними з ними нарахуваннями, утриманнями та розрахунками; системним внутрішнім контролем, обліком особистого складу, оперативним та бухгалтерським обліком розрахунків з оплати праці, системою трудових відносин на підприємстві.

Основною проблемою класифікації трудових ресурсів є те, що вони не охоплюють всіх ознак, які характеризують затрати заробітної плати в господарській діяльності підприємства, об’єднують витрати різні за характером і цільовим призначенням, не забезпечують необхідного групування витрат на оплату праці для контролю результатів діяльності окремих підрозділів і виявлення резервів [2, c. 103].

Вирішення даної проблеми можливе на основі детальної класифікації витрат на оплату праці. В її основу повинні бути покладені: витрати на оплату праці робітників, безпосередньо зайнятих у процесі виробництва продукції; стимулюючі витрати; непродуктивні витрати; інші види витрат.

Для того, щоб уникнути великої кількості порушень, необхідно вдосконалювати організацію розрахунків оплати праці, перш за все, всередині підприємства. Зокрема, у процесі спостереження за оформленням документів з обліку оплати праці, аудитори можуть визначити «слабкі місця», що дасть змогу удосконалити систему руху документів, правильно розподілити роботу між пра-

нування видів, обсягу і тестів контролю та підтвердження. Це дає змогу раціонально організувати процес перевірки, забезпечує досягнення найкращих результатів при найменш можливому рівні витрат.

У сучасних умовах посилюється роль комп’ютерних технологій у процесах обліку та контролю господарської діяльності на підприємстві, в тому числі і в аудиті. Комп’ютерні технології можна використовувати на всіх стадіях аудиту: під час планування, здійснення, документування аудиторської роботи, оформлення аудиторського звіту. Застосування комп’ютерної техніки в певній мірі прискорює і уніфікує процес проведення аудиторських процедур, але суттєво впливає на способи і порядок їх проведення.

Отже, важливим напрямом розвитку і підвищення ефективності зовнішнього і внутрішнього аудиту розрахунків з оплати праці є удосконалення програмних продуктів і комп’ютерних технологій, що використовуються в даному процесі.

Література

1. Негреєва М.В. Формування програм аудиту заробітної плати на промисловому підприємстві / М.В. Негреєва, О.М. Панченко // Економіка і управління. — 2011. — №4. — С. 71–76.

2. Дрокіна О.Е. Шляхи вдосконалення аудиту оплати праці / О.Е. Дрокіна // Управління розвитком. — 2013. — № 15(155).

— С. 103–105. Казнадзей К.В., cтудент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Булкот Г.В., к.е.н., доцент кафедри аудиту


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ І АУДИТУ ДОХОДІВ І ВИТРАТ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА
ТЕНДЕНЦIЇ РОЗВИТКУ РИНКУ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНI, НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ПОКРАЩЕННЯ КОНТРОЛЮ ЇХ ЯКОСТI
АУДИТ ВИБУТТЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ: МЕТОДИКА ТА АНАЛІЗ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДОТРИМАННЯ КОДЕКСУ ЕТИКИ ПРОФЕСІЙНИХ БУХГАЛТЕРІВ В УКРАЇНІ
АУДИТ ТА АНАЛІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)