Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОСОБЛИВОСТІ АУДИТУ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОСОБЛИВОСТІ АУДИТУ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ


У процесі управління підприємством значна увага приділяється внутрішньому і незалежному аудиту господарських операцій, в тому числі особливо важливим є аудит розрахункових операцій [1, 2].

Варто зазначити, що на сьогоднішній день у бухгалтерському обліку є дві основні проблеми, пов’язані з розрахунковими операціями: незаконні транзакції, які можуть бути здійснені управлінцями та співробітниками і недостатність інформації, що необхідна для належного управління такими операціями.

Тому розглянемо деякі етапи аудиту розрахунків більш конкретніше, зокрема — перевірку розрахунків із постачальниками та підрядниками. Метою аудиту є встановлення правильності ведення обліку розрахунків із постачальниками та підрядниками за товарно-матеріальними цінностями; доцільність і ефективність різних форм розрахунків.

При перевірці аудитор повинен з’ясувати: чи є договори на поставку матеріально-виробничих запасів (виконання робіт, послуг) і чи правильно вони оформлені. При наявності дебіторської та кредиторської заборгованості необхідно встановити дату виникнення та причину їх утворення, чи є заборгованість, за якою минув термін позовної давності, які приймаються міри до її стягнення. Також слід перевірити відповідність записів аналітичного обліку записам у журналах-ордерах, головній книзі, фінансовій звітності. Окремим аспектом перевірки є правильність обліку авансів, отриманих в іноземній валюті. При надходженні товарно-матеріальних цінностей, на які не отримані розрахункові документи, необхідно перевірити, чи не значаться цінності, що надійшли, як оплачені, але перебувають на шляху або не вивезені зі складів постачальників і чи не значиться вартість цих цінностей як дебіторська заборгованість; чи здійснювалася інвентаризація розрахунків; повноту оприбуткування матеріальних цінностей, адекватність встановлення цін на матеріальні цінності, правильність списання витрат із кредиту розрахунків з дебіторами та кредиторами на собівартість продукції (робіт, послуг); чи пред’являлися штрафні санкції постачальникам при порушенні договірних зобов’язань; правильність відображення в обліку операцій при оплаті векселями. Слід встановити, чи пред’являлися претензії постачальникам і підрядникам у випадку невідповідності цін і тарифів, обумовлених договорами, недотримання умов постачання, невідповідності якості стандартам або технічним умовам.

Типовими помилками в аудиті розрахунків з постачальниками та підрядниками є: відсутність договорів з постачальниками або неправильне їхнє оформлення; знищення справжніх документів; неналежне ведення обліку (неналежна якість аналітичного обліку, формальне проведення інвентаризації розрахунків і інше); неправильне оформлення та пред’явлення претензій по договорах; відображення на рахунках бухгалтерського обліку нереальної дебіторської та кредиторської заборгованості; невідповідність даних у рахунках постачальників обліковим даним; неправильне або неправомірне відображення на рахунках обліку сум ПДВ, виділених у рахунках постачальників; некоректна кореспонденція

Що стосується аудиту розрахунків з покупцями та замовниками, то основною метою контролю є встановлення правильності ведення обліку розрахунків з покупцями та замовниками за реалізовану (відвантажену) продукцію, виконані роботи, зроблені послуги, а також доцільність і ефективність різних форм розрахунків з покупцями та замовниками.

При перевірці розрахунків з покупцями та замовниками аудитору необхідно з’ясувати: чи укладені договори поставки продукції, чи містять вони основні необхідні умови; правильність ведення первинного обліку при відвантаженні продукції, виконанні робіт, наданні послуг покупцям і замовникам; виявляється правильність ведення обліку відвантаженої продукції на рахунках продажів, правильність формування дебіторської та кредиторської заборгованості по розрахунках з покупцями та замовниками, правильність обліку отриманих авансів, правильність документального оформлення операцій з реалізації товарів (надання послуг), інше.

З наведеного можна зробити висновок, що на підприємствах будь-якого розміру, форми власності та підпорядкування обов’язково має бути організований функціональний аудит розрахункових операцій, що має здійснюватися як зовнішніми, так і внутрішніми аудиторами і підвищувати ефективність управління дебіторської та кредиторською заборгованістю на підприємстві, забезпечувати ефективне використання економічних ресурсів підприємства.

Література

1. Аудит Монтгомери / Ф. Л. Дефлиз, Г. Р. Дженик, В. М. О’Рейли, М. Б. Хирш ; пер. с англ. под ред. Я. В. Соколова. — М. : Аудит, ЮНИТИ, 1997. — 542 с.

2. Робертсон Дж. Аудит / Дж. Робертсон ; пер. с англ. — М. : KPMG, Аудиторская фирма «Контакт», 1993. — 496 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ АУДИТУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ АУДИТУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ
ПОСЛУГИ КОНСАЛТИНГУ В СФЕРІ ДІЯЛЬНОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ФІРМ
ПРОБЛЕМИ АУДИТУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ В АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВАХ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)