Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА


У сучасних умовах господарювання життєздатність економічної системи в значній мірі визначається спроможністю забезпечувати достатнє надходження та ефективне використання грошових коштів. Процес одержання грошових надходжень і здійснення грошових виплат (формування вхідних і вихідних грошових потоків) є передумовою безперервного та стабільного функціонування підприємства. Ефективне функціонування підприємства в значній мірі обумовлюється станом його грошових потоків, які є відображенням всього комплексу економічних процесів, що протікають на підприємстві [1].

Однією з основних складових загальної системи управління фінансово-господарською діяльністю будь-якого підприємства є підсистема управління його грошовими потоками. В основу реалізації цієї підсистеми закладено певні принципи управління: інформативна достовірність; збалансованість; забезпечення ефективності; забезпечення ліквідності і платоспроможності.

У свою чергу, організація обліку грошових потоків на підприємстві має бути спрямована на одержання інформації, необхідної для управління підприємством, оцінювання та прогнозування результатів як окремих господарських операцій, так і всієї його діяльності в цілому. В обліку грошових потоків підприємства одним із важливих завдань є контроль за надходженням і вибуттям грошових коштів та їх еквівалентів. Від безперервного руху грошей у сфері обігу і виконання ними функцій засобів обігу та засобів платежу в суттєвій мірі залежить фінансовий стан підприємства. Перевищення обсягів вхідних фінансових потоків над вихідними потоками збільшує фінансові активи підприємства, що впливають на його фінансову стабільність і платоспроможність.

Науковець Л.Т. Гіляровська стверджує, що нині має місце тенденція підвищення ролі бухгалтерської служби у різних сферах діяльності підприємств, що змушує працівників бухгалтерського обліку виступати в ролі фінансових експертів, від думки яких багато в чому залежить прийняття обґрунтованих управлінських рішень. І в цьому зв’язку важливим фактором фінансового оздоровлення підприємства є збільшення надходження грошових коштів і вдосконалення договірної роботи й дисципліни [2]. Важливо підкреслити, що відсутність мінімально необхідного запасу грошових коштів на підприємстві свідчить про його серйозні фінансові проблеми і загрозу втрати економічної незалежності підприємства. Надмірна ж величина грошових коштів говорить про те, що реально підприємство зазнає збитків, які пов’язані, по-перше, з інфляцією і знеціненням грошей і, по-друге, з упущеною можливістю вигідного їх розміщення й одержання додаткового доходу. Отже, згідно із принципами управління формують певну систему методів управління грошовими потоками. До складу основних методів управління відносять: аналіз грошових потоків; планування грошових потоків контроль за надходженням і використанням грошових коштів є системою спостереження і перевірки процесу надходження та використання грошових коштів з метою визначення відхилень від їх заданих параметрів; облік. Розробку системи обліково-аналітичного забезпечення управління грошовими потоками

Варто зазначити той момент, що кожне підприємство у своїй діяльності розробляє довгострокові або короткострокові плани залежно від наявності фінансових активів, які відіграють важливу роль у забезпеченні його стабільного фінансового стану. У зв’язку з цим, можна запропонувати такі заходи, направлені на збільшення потоку грошових коштів підприємства. Серед короткострокових заходів можна назвати: здача в оренду необоротних активів; раціоналізація асортименту продукції; реструктуризація дебіторської заборгованості у фінансові інструменти; використання часткової передоплати; розробка системи знижок для покупців. Серед довгострокових заходів можна запропонувати пошук стратегічних партнерів і потенційних інвесторів.

Таким чином, облік і контроль руху грошових потоків, сама система методів управління грошовими потоками на підприємстві надасть змогу зробити обґрунтовані заходи щодо оптимізації джерел їх надходження, раціонального використання та ефективного вкладення фінансових ресурсів. У даному аспекті завдання кожного підприємства — не допустити неефективного використання грошових потоків, що потенційно призведе до зниження платоспроможності, рентабельності, перебоїв у виробництві та реалізації продукції.

Згідно викладеного можна зробити висновок, що оскільки грошові потоки обслуговують господарську діяльність будьякого підприємства в усіх його напрямах, то від якісного управління ним і правильного прогнозування на майбутнє залежить подальший розвиток самого підприємства та кінцевий результат його господарської діяльності.

Література

1. Кошлач Н. О. Теоретичні аспекти формування системи управління грошовими потоками підприємства / Н. О. Кошлач, В. М. Кремень // Економічні науки : молодіжний науковий вісник УАБС НБУ — Суми, 2013. — № 4.

— С. 277–288.

2. Учебник для студентов вузов, обучающихся по специальности 080109 «Бухгалтерскийучет, анализ и аудит» / под ред. Л. Т. Гиляровской. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2012. — 423 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ АУДИТУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ
ПОСЛУГИ КОНСАЛТИНГУ В СФЕРІ ДІЯЛЬНОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ФІРМ
ПРОБЛЕМИ АУДИТУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ В АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВАХ
ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ
МЕЖІ КОМПЕТЕНЦІЇ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)