Posibniki.com.ua Економіка Актуальні питання розвитку агробізнесу в Україні ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ АГРАРНОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ АГРАРНОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ


ТОП — 5 ПОДІЙ 2013 РОКУ:

1. Рекордний урожай і експорт — минулого року було зібрано63, 051 млн т зерна.

2. Непідписання угоди про асоціацію з ЄС.

3. Падіння внутрішніх і світових цін на зернові.

4. Інтерес з боку інвесторів з Китаю, Ірану, Іраку.

5. Новий порядок реєстрації земельних прав. Тепер запрацювало два (замість одного) нові реєстри — Державний ЗемельнийКадастр і Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

УКРАЇНА І СВІТ. Україна займає чималу нішу в світовомуагросекторі:

1-ше місце в сіті за обсягом експорту соняшникової олії —56,5 %

3-тє місце в світі за обсягом експорту ріпаку — 10,5 %

4-те місце в світі за обсягом експорту кукурудзи — 12,7 %

5-те місце в світі за обсягом експорту ячменю — 11,1 %

5-те місце в сіті за обсягом експорту насіння соняшнику —9,7 %

5-те місце в світі за обсягом виробництва кукурудзи — 30млн т

5-те місце в світі за обсягом виробництва цукру — 1,7 млн т

8-ме місце в світі за обсягом експорту пшениці — 4,9 %

9-те місце в світі за обсягом виробництва пшениці — 22 млн т

Протягом останніх років великі аграрні компанії активно нарощують свої земельні активи. Тож найбільшими латифундистами в Україні станом на 2013 рік є: Ukrlandfarming, Кернел, NCH,МХП, Мрія, УАІ, Астарта, HarvEast, Агротон, Sintal.

Щодо частки с/г культур у структурі посівів, то впродовж1990–2013 рр. спостерігається значне збільшення частки посівівкукурудзи на зерно, соняшнику та сої. При цьому зменшуєтьсячастка посівів цукрового буряку та кормових культур. Таке зменшення посівів кормових культур є загрозою для розвитку тваринництва.УРОЖАЙНІСТЬ ТА ОБСЯГИ ВНЕСЕНИХ ДОБРИВ.Найбільше Україна вносить азотних добрив, потім фосфатних, інайменше — карбонату калію. Україна вносить найменше добрив при вирощуванні пшениці порівняно із Аргентиною, Європейським Союзом і Світом, і при цьому має урожайність вищуніж Аргентина і трохи меншу ніж світ. Отже, ми маємо чималірезерви для підвищення урожайності пшениці.

ПЕРЕДОВІ ТЕХНОЛОГІЇ. Передовими технологіями є: система нульового обробітку ґрунту (No

— Till), крапельне зрошення, супутниковий моніторинг посівів, мішки — зерносховища,диференційоване внесення добрив, генно-модифіковане насіння,система GPS-моніторингу.

ЦІНОВА СИТУАЦІЯ. Рекордний урожай в Україні — 63,052млн т та високі валові збори сільськогосподарських культур вінших країнах — основних експортерах зерна — гранично знизили світові ціни в ІІ кварталі 2013 року, особливо на кукурудзу.Щодо внутрішніх цін, то по усіх основних с/г культурах 2013 році порівняно із 2012 роком відбулось зниження цін, лише на союціни зросли майже на 2 %.

ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ ЗІ ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА.Отримавши в 2013 році рекордний валовий збір зерна, українськіагровиробники ще гостріше відчули дефіцит якісних потужностей зі зберігання. Так, в Україні щорічно ведеться будівництвоблизько 1,5 млн т нових потужностей, у той час як дефіцит сучасних елеваторів становить близько 21 млн т.

ЕКСПОРТ ЗЕРНОВИХ. В останні роки спостерігається тенденція до зростання експорту зернових. За шість місяців (липень–грудень) 2013 року українські компанії поставили на зовнішніринки близько 18,5 млн т зернових, що на третину більше порівняно з аналогічним періодом минулого роком. Найактивнішеекспортується кукурудза.

Найбільшими імпортерами кукурудзи є Єгипет, Півд. Корея таІспанія, пшениці — Єгипет, Півд. Африка та Таїланд, ячменю —Саудівська Аравія, ріпаку — Франція, Нідерланди та Німеччина,сої — Росія, Туреччина, Єгипет.

КРЕДИТУВАННЯ АГРОСЕКТОРУ. За різними оцінками,загальна потреба галузі у кредитуванні становить щонайменше90 млрд грн, з них щорічна потреба в оборотних коштах — 7–8млрд грн, решта — на оновлення основних засобів. У 2013 роціукраїнські агрокомпанії більше брали кредитів у національнійвалюті, аніж в іноземній, хоча % ставки в іноземній валюті значно нижчі.ІРО ТА ЄВРООБЛІГАЦІЇ. У 2012–2013 роках жодна українська аграрна компанія не провела публічного розміщення акційна біржі. Інтерес до українських аграрних компаній на Варшавській фондовій біржі ослаб, зважаючи на надлишок пропозиції, авиконати усі необхідні умови для розміщення на Лондонськійабо Франкфурській біржі може далеко не кожен.

Ряд агрохолдингів вирішують проблему в залученні фінансування шляхом випуску єврооблігацій. Протягом 2010–2013 роківаграрний сектор посідав друге місце у випуску єврооблігацій(2480) після банків.

ТОП-ОЧІКУВАННЯ 2014 РОКУ

1) зменшення регулярного тиску на аграрний ринок;

2) збереження податкових пільг;

3) укрупнення провідних компаній;

4) відновлення світових цін на зернові.

Список використаних джерел

1. Агропортал Latifundist http://latifundist.com/

2. Офіційний сайт державного комітету статистики htt://www.-ukrstat.gov.ua

3. The Food and Agricultural Policy Research Institute ( FAPRI)

4. Офіційний сайт Національного Банку України http://www.-bank.gov.ua/

5. CBONDSКаратнюк А. М., аспірант,науковий керівникМеджибовська Н. С., д.е.н., професор,Одеський національний економічний університет, м. Одеса


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ТОВАРУ «СОРТ»
НЕБЕСНЕ СВІТИЛО ДЛЯ АГРАРІЯ:РЕТРОСПЕКТИВА ТА МАЙБУТНЄ
ПЕРСПЕКТИВИ ТА РИЗИКИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ В РАЗІ ПРИЄДНАННЯ ДО ЄС
РОЗВИТОК АГРОПРОМИСЛОВОЇ ІНТЕГРАЦІЇ В УКРАЇНІ
СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ РИНКУ ЯЄЦЬ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)