Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ ТА РОЗРАХУНКІВ З ОРГАНАМИ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ ТА РОЗРАХУНКІВ З ОРГАНАМИ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ


Організаційна модель обліку оплати праці залежить від організаційної форми ведення бухгалтерського обліку на підприємст-

Форми і системи оплати праці підприємство обирає самостійно відповідно до норм КЗпП [1] і Закону України про оплату праці [2]. Від форми і системи оплати праці залежить вибір форм первинних документів для обліку обсягів праці (виробітку, використання робочого часу тощо), а також методика і техніка розрахунку заробітної плати.

При децентралізованій формі обліку праці і відрядній формі оплати організаційна модель будується таким чином, що первинні документи (наряди на відрядну роботу, маршрутні листи, відомості виробітку тощо) обробляються в структурних підрозділах (виробництвах, цехах), а також узагальнення інформації про заробітну працю і утримання із неї фіксується в бухгалтерії підприємства або в обчислювальному центрі. Можливий варіант за якого весь облік розрахунків з оплати праці ведеться повністю на «АРМ бухгалтера» в структурних підрозділах, а в бухгалтерії підприємства здійснюється тільки зведений облік.

Трудові відносини на підприємстві між власником і працівником регулюються, крім нормативних і законодавчих актів, ще й за допомогою трудових договорів і угод. За цивільно-правовим договором, зокрема, за трудовою угодою, оплачується не процес праці, а його результат. Він визначається після закінчення роботи й оформлюється актами приймання-здачі виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких здійснюється їх оплата.

За умови централізованої моделі обліку розрахунків усі первинні документи з обліку праці складаються в структурних підрозділах і подаються для обробки до бухгалтерії підприємства або обчислювального центру.

Вибір організаційної моделі обліку фіксується в розпорядчому документі про облікову політику підприємства.

Ведення обліку розрахунків з органами соціального страхування в значній мірі залежить від діючої системи державного соціального страхування в Україні.

Запровадження єдиного соціального внеску на обов’язкове державне соціальне страхування [3] значно спростило розрахунки та облік розрахунків з органами соціального страхування, але такий збір негативно впливає на фінансовий стан підприємства і тому ми повністю приєднуємося до пропозицій, які сьогодні пропонуються в суспільстві щодо знищення ставок нарахувань єдиного соціального внеску (ЄСВ) на заробітну плату, що може спонукати роботодавців до відмови від «конвертної» зарплати.

ві (централізована, децентралізована), а також від форм оплати праці (відрядна, погодинна).

Розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для страхувальників, які використовують найману працю, визначається залежно від класу професійного ризику виробництва, встановленого відповідно до законодавства. Єдиний соціальний внесок нараховується за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі [2]. Сплата єдиного соціального внеску здійснюється платниками виключно в національній валюті шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунка.

В обліку витрат підприємства на оплату перших 5-ти днів хвороби потрібно змінити напрямок віднесення цих витрат. Економічно не обґрунтовано відносити їх у дебет рахунків витрат виробництва, а обґрунтованішим є їх віднесення за рахунок інших операційних чи інших витрат діяльності.

Кошти для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності виділяються Фондом на підставі заяви-розрахунку. Вона складається страхувальником у двох примірниках, один з яких зберігається у страхувальника, а другий — у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за місцем знаходженням страхувальника. Робочий орган виконавчої дирекції Фонду протягом десяти днів з дня подання страхувальником документів перевіряє правильність нарахування сум і перераховує страхувальнику кошти у сумі, зазначеній у заяві-розрахунку.

Необхідно спростити систему забезпечення виплат допомоги з тимчасової втрати працездатності (лікарняних). Діючий порядок, який вимагає від страхувальників подання заяви-розрахунку ускладнює не тільки сам процес надання допомоги, але її облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Вимагає уваги і питання значного скорочення звітності з соціального страхування. Недоцільно відображати у звітності практично всю інформацію, яка відображається в бухгалтерському обліку підприємства.

Працівники Фондів соціального страхування мають можливість її перевірити на підприємстві. Організація проведення перевірок покладається на керівників контрольно-ревізійних відділів виконавчих дирекцій відділень Фонду та керівників робочих органів цих відділень. Планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.

Література

1. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 №322-VII.

2. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. №108-95 ВР.

3. Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI. Мельник О.Б., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509»Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Коршикова Р.С., к.е.н., доцент кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА
ПОРІВНЯННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗАСТОСУВАННЯ МОДЕЛЕЙ В. БАУМОЛЯ ТА М. МІЛЛЕРА–Д. ОРРА ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ЗАЛИШКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ: ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ
ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ
УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ ОЦІНКИ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ КОМПАНІЇ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)