Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ


На сьогоднішній день у результаті глобалізацій них процесів Україна намагається інтегруватися до світової економіки. Проте це неможливо без побудови чіткої системи бухгалтерського обліку, що дозволить оптимізувати процес обробки інформації про господарські операції суб’єкта господарювання.

Неналагоджена та неефективно діюча система обліку запасів може спричинити несвоєчасне забезпечення виробництва запасами або до їх надлишкового накопичення. Таким чином, особливої актуальності набувають проблеми організації обліку виробничих запасів у зв’язку з потребою отримання оперативної і достовірної інформації для здійснення управління підприємством і процесами, які в ньому відбуваються. Це необхідно для потреб менеджменту з метою раціоналізації управління такими активами та підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання в цілому.

Проаналізувавши наукові праці дослідників і фахівців у галузі обліку [1—4], можна виокремити такі проблемні аспекти, що притаманні організації обліку виробничих запасів:

— неоднозначність визначення поняття «виробничі запаси»;

— складність визначення справедливої вартості запасів;

— низький рівень оперативності інформаційного забезпечення системи обліку виробничих запасів підприємств;

— відсутність комплексного поєднання даних усіх видів обліку підприємства для забезпечення керівництва підприємства необхідною управлінською інформацією;

— невідповідний рівень оперативного регулювання процесів утворення запасів (визначення оптимального їх рівня; вивчення обсягів, причин створення та політики реалізації понаднормативних запасів).

Серед факторів, що зумовлюють вищезазначені проблемні питання доцільно виділити такі, як: незадовільна організація складського господарства, порушення правил приймання виробничих запасів, завищення собівартості придбаних матеріалів, неповне оприбуткування запасів, нераціональне витрачання матеріалів на виробництво, порушення норм і лімітів відпуску матеріалів, порушення порядку проведення інвентаризації, присвоєння товарно-матеріальних цінностей, помилки і підробки в документах, заміна нових матеріалів старими, помилки у визначенні сум уцінок запасів і їх відображення в обліку, недостатня комп’ютеризація обробки даних з обліку виробничих запасів.

Отже, слід погодитися з О. Рибалко [5], що необхідними передумовами належної організації обліку виробничих запасів, серед іншого, є раціональна організація складського господарства, правильне групування (класифікація) запасів, розробка норм витрачання запасів. Тому, для вдосконалення організації обліку виробничими запасами на вітчизняних підприємствах пропонуємо виділити такі напрями:

1) підвищення оперативності інформаційного забезпечення управління виробничими запасами підприємств, а саме удосконалення системи автоматизації обліку виробничих запасів, що дозволить спростити облік надходження, наявності та руху запасів, а також їх вибуття на сторону та переоцінки;

2) обґрунтування раціональних методів проведення інвентаризації виробничих запасів, зокрема розробка поетапної інструкції, чіткої номенклатури запасів по споріднених класифікаційних групах, а також встановлення періодичності проведення інвентаризацій відповідно до особливостей окремих класифікаційних груп;

3) обрання найприйнятнішого методу оцінки виробничих запасів, виходячи зі специфіки діяльності підприємства та з метою оптимізації витрат і приведення вартості матеріалів до реалістичнішої.

Таким чином, на підставі викладеного матеріалу можна зробити висновок, що чітка та правильна організація обліку виробничих запасів дозволить керівництву вчасно отримувати якісну інформацію про їх наявність і рух, що сприятиме підвищенню ефективності процесу виробництва на всіх стадіях обробки і ви-

Література

1. Шендригоренко М. Т. Облік виробничих запасів: актуальні питання та напрямки їх вирішення / М. Т. Шендригоренко // Вісник Криворізького економічного інституту КНУ. — 2013. — № 2.

— С. 102–106.

2. Попович К.В. Удосконалення організації обліку виробничих запасів на підприємствах України / К.В. Попович, О.В. Шушлякова // Управління розвитком. — 2013. — № 15 (155).

— С. 65–68.

3. Данілочкіна О. В. Актуальні проблеми організації і ведення обліку виробничих запасів підприємствами України / О. В. Данілочкіна, В. О. Голод // Економічний вісник. — 2012. — № 18/1.

— С. 47–49.

4. Ужва А.М., Гасяк Т.Ю. Організація та ведення обліку виробничих запасів в інформаційному середовищі /А.М. Ужва, Т.Ю. Гасяк// Економіка АПК. — 2013. — № 4 (32), т. 1.

— С. 149–153.

5. Рибалко О. М. Вдосконалення обліку виробничих запасів / Рибалко О. М. // Держава і регіони. Серія «Економіка та підприємництво». — 2008. — № 3.

— С. 210–215. Миронова К.О. студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Примаченко О.Л., к.е.н., доцент кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПОРІВНЯННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗАСТОСУВАННЯ МОДЕЛЕЙ В. БАУМОЛЯ ТА М. МІЛЛЕРА–Д. ОРРА ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ЗАЛИШКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ: ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ
ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ
УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ ОЦІНКИ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ КОМПАНІЇ
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)