Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Бухгалтерський облік, контроль і аналіз у сучасній економічній науці та практиці ОЦІНКА ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В СИСТЕМІ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ РАХУНКІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОЦІНКА ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В СИСТЕМІ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ РАХУНКІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ


в наслідок цього змінюються цілі, що постають перед підприємством. Так, усе більше і більше стали приділяти увагу довгостроковим(стратегічним) цілям. Це свідчить про те, що останнім часом сформулювалась нова точка зору на управлінський облік, яка полягає втому, що він призначений головним чином для сприяння розробки івпровадження ділової стратегії на підприємстві [2].

Дослідження проблем формування, комплексного та ефективного використання доданої вартості має вирішальне значення длявизначення напрямів подальшого розвитку підприємства та створення умов його інноваційної переорієнтації.

Додана вартість та її структура є базовою основою для прогнозування майбутніх тенденцій в економіці і пріоритетних напрямів розвитку національного господарства [1].

У результаті дослідження з’ясовано, що на рівні підприємствав системі інформаційних ресурсів бухгалтерських рахунків формується агрегований показник доданої вартості. Як узагальнюючий показник, додана вартість оцінює кінцевий результат господарювання підприємства, його економічний потенціал за певнийпроміжок часу, а по відношенню до ресурсного потенціалу щодообсягів діяльності може слугувати критерієм ефективності використання ресурсів. Зростання доданої вартості має бути прийнятояк основна критеріальна ознака розвитку економічного потенціалу і ринкової вартості підприємства [2].

Для визначення доданої вартості як інтервального показникадіяльності підприємства за інформаційними ресурсами рахунківбухгалтерського обліку можливо використати наступну модельрозрахунку [3].

ДВР = ДОД – МВР + БНА – БВА + ПКА – УКА ++ ПВП – УВП + ПВД – УВД;

ДВС = АНМ + ДПП + ВСП + ВОП + ЧПП + БНА – БВА + ПКА –– УКА + ПВП – УВП + ПВД – УВД;

ДСП = АНМ + ДПП + ВСП + ВОП + ЧПП; ВРС = ДПП + ВСП;

СПП = ВОП + ЧПП; ДРО = ДОД – МВР;

ДПС = БНА + БВА + ПКА – УКА + ПВП – УВП + ПВД – УВД;

ДСО = АНМ + ДПП + ВСП + ВОП + ЧПП.

УДК 657.1:658(043.3)Мороз Ю. Ю.,д.е.н., професор кафедрибухгалтерського обліку,Житомирський національнийагроекологічний університет

До цього класу рахунків будуть належати 10 рахунків, 7 з якихбудуть характеризувати створену додану вартість підприємствомв процесі господарської діяльності, і 3

— поза процесом господарської діяльності.

Для розрахунку доданої вартості, створеної підприємством упроцесі господарської діяльності використовуватимуться інформаційні ресурси рахунків 80 «Дохід підприємства», 81 «Матеріальні та прирівняні до них витрати», 82 «Розподіл амортизаційноївартості», 83 «Доходи працівників», 84 «Витрати на соціальні заходи», 85 «Податкові платежі», 86 «Чистий фінансовий результат», а створеної доданої вартості поза процесом господарськоїдіяльності — 87 »Зовнішні безповоротні надходження і використання активів», 88 «Зміна корисності активів на балансових і позабалансових рахунках», 89 «Приріст вартості ділової репутаціїпідприємства».

де ДВР — сукупна додана вартість підприємства за реалізованими об’єктами господарської діяльності; ДВС — додана вартістьпідприємства за створеними об’єктами господарської діяльності;ДОД — дохід від реалізації об’єктів господарської діяльності;МВР — матеріальні та прирівняні до них витрати в частині реалізованих об’єктів діяльності; БНА — безповоротні надходженняактивів; БВА — безоплатно використані активи; ПКА — прирісткорисності активів; УКА — убуток корисності активів; ПВД —приріст вартості ділової репутації; УВД — убуток вартості ділової репутації; АНМ — розподілена амортизаційна вартість необоротних активів; ДПП — нараховані доходи персоналу підприємства; ВСП — поточні витрати і внески на соціальні потреби;ВОП — витрати на податки з діяльності підприємства; ЧПП —чистий прибуток підприємства; ПВП — приріст вартості прав таубуток зобов’язань, що обліковуються на позабалансових рахунках підприємства; УВП — убуток вартості та приріст зобов’язань, що обліковуються на позабалансових рахунках підприємства; ВРС — витрати на робочу силу підприємства; СПП —створений прибуток підприємства; ДСП — дохід для самофінансування підприємства; ДРО — додана вартість від реалізованихоб’єктів діяльності; ДСО — додана вартість від створенихоб’єктів діяльності; ДПС — додана вартість, сформована позапроцесами створення і реалізації об’єктів діяльності.Інформацію про додану вартість підприємства можливоодержати через рахунки класу 8, передбачивши зміну його назви з «Витрати за елементами» на «Формування доданої вартості».

За умови впровадження запропонованих підходів відпадає необхідність у бухгалтерських рахунках для відображення господарських операцій щодо безповоротного надходження, використання і зміни корисності активів і з’являється можливість формування показників національних рахунків України безпосередньоза інформаційними ресурсами рахунків бухгалтерського обліку.

Зазначена модель дає змогу розкрити функціональний взаємозв’язок компонентів доданої вартості підприємства; врахувати,спираючись на використання системи показників, безліч факторів, що на її впливають; виявити реалізовану і нереалізовану частини доданої вартості і складових її компонентів.

Література

1. Лапин Е. В. Оценка экономического потенциала предприятия :монография / Е. В. Лапин. — Сумы : Университетская книга, 2004.

—360 с.

2. Панков Д. А. Добавленная стоимость как связующее звено вуправлении финансовыми потоками на микро- и макроуровне и обьектбухгалтерского экономического учета и анализа / Панков Д. А., КухтоЮ. Ю. // Бухгалтерський облік, контроль і аналіз: проблеми теорії таметодології: монографія. — К.: Національна академія статистики, обліку та аудиту. — 2013. — С. 545—562.

3. Мороз Ю. Ю. Обліково-інформаційна система моніторингу економічного потенціалу підприємства: монографія / Ю. Ю. Мороз. —Житомир: ПП «Рута», 2011. — 352 с.УДК 657Нападовська Л. В., д.е.н., професор, завідувач кафедри бухгалтерського обліку, КНТЕУ


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗВИТОК БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА РОЛЬ КОНТРОЛІНГУ В УМОВАХ ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО СЕРЕДОВИЩА ЗБАЛАНСОВАНОГО СТАЛОГО РОЗВИТКУ
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО КВІНТЕСЕНЦІЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
ВИЗНАЧЕННЯ СТАТУСУ ОРГАНІЗАЦІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУЯК ГАЛУЗІ НАУКОВОГО ЗНАННЯ
ЯК ВИРОБНИЧИЙ РЕСУРС СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ РОЗВИТКУ ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ: ОЦІНКАТА ВІДОБРАЖЕННЯ В ОБЛІКУ
КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ РОЗВИТКУ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПРИБУТКУ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ ТА РИЗИКУ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)