Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит НОВИЙ ЕТАП В РОЗВИТКУ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ


< Попередня  Змiст  Наступна >

НОВИЙ ЕТАП В РОЗВИТКУ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ


В статті висвітлюється організація і методика обліку біологічних активів і сільськогосподарської діяльності відповідно до положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» та проблеми, пов’язані із запровадженням цього стандарту в діяльність сільськогосподарських підприємств.

Ключові слова: біологічні активи, сільськогосподарська продукція, додаткові біологічні активи, витрати на місце продажу, фінансовий результат.

Розвиток інтеграційних процесів в економіці України, перехід до ринкових умов господарювання викликали необхідність і трансформації національної системи бухгалтерського обліку і фінансової звітності. Починаючи з 2000 року в країні впровадженанова система бухгалтерського обліку і фінансової звітності, яка базується на принципах і методиці Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (фінансової звітності).

Основним законодавчим актом, регламентуючим правові засади регулювання, організації і ведення бухгалтерського обліку та складання звітності в Україні, є Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року. Міністерством фінансів України розроблено і прийнято 30 національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

На початок 2006 року в сільському господарстві України функціонувало понад 60 тис. аграрних підприємств, в тому числі біля 11 тис. великих і середніх, а також понад 43 тис. фермерських господарств.

Великі і середні сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік за єдиним Планом рахунків бухгалтерського обліку активів капіталу, зобов’язань і господарських операцій затвердженим Міністерством фінансів України 30.11.1999 р. і Інструкцією щодо його застосування. Ці підприємства складають єдину фінансову звітність для господарюючих суб’єктів, до складу якої входять такі форми: Баланс (ф. № 1), Звіт про фінансові результати (ф. № 2); Звіт про рух грошових коштів (ф. № 3), Звіт про власний капітал (ф. № 4); Примітки до річної фінансової звітності (ф. № 5), інформація за сегментами (ф. № 6).

Фермерським господарствам у відповідності із законодавством надано право на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, тому вони ведуть спрощений бухгалтерський облік відповідно до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва». Фінансовий звіт фермерського господарства як суб’єкта малого підприємництва включає тільки дві форми: Баланс (ф. № 1-М), Звіт про фінансові результати (ф. № 2-М).

Процеси глобалізації і інтеграції економік країн Європи викликають необхідність і уніфікації бухгалтерського обліку в сільськогосподарських підприємствах, особливо в умовах субсидіювання сільського господарства країн Європейської співдружності. Тому Міністерство фінансів України розробило і 18 листопада 2005 року затвердило Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи», яке базується на принципах міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 41 «Сільське господарств» і вносить принципово новий підхід до концептуальних основ обліку, контролю і звітності сільськогосподарських підприємств.

П(С)БО 30 «Біологічні активи» визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про біологічні активи і про одержані в процесі їх біологічних перетворень додаткові біологічні активи й сільськогосподарську продукцію та розкриття інформації про них у фінансовій звітності. Норми П(С)БО 30 застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ) щодо сільськогосподарської діяльності.

П(С)БО 30 не поширюється на: сільськогосподарську продукцію, що зберігається після її первісного визнання; продукти переробки сільськогосподарської продукції; біологічні активи, не пов’язані із сільськогосподарською діяльністю. Цей стандарт набере чинності з 1 січня 2007 року.

Прийняття П(С)БО 30 «Біологічні активи» вносить суттєві зміни в порядок обліку біологічних активів рослинного і тваринного походження, а також доходів і витрат сільськогосподарської діяльності.

Під біологічним активом розуміють тварину або рослину, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або приносити в інший спосіб економічні вигоди.

Слід зауважити, що терміни «біологічний актив», «біологічні перетворення», «сільськогосподарська діяльність», «сільськогосподарська продукція», «витрати на місці продажу», «додаткові біологічні активи» та «поточні біологічні активи» використовуються суто для цілей П(С)БО 30 «Біологічні активи».

Як і в діючому плані рахунків поточні біологічні активи тваринного походження обліковуються на рахунку 21 «Тварини на вирощуванні і відгодівлі», а витрати на їх утримання (біологічні перетворення) — на рахунку 23 «Виробництво» субрахунок 232 «Тваринництво».

Поточні біологічні активи рослинного походження обліковуються на 23 «Виробництво» субрахунок 231 «Рослинництво».

Для обліку довгострокових біологічних активів (робоча і продуктивна худоба, багаторічні насадження) передбачається ввести новий рахунок 18 «Довгострокові біологічні активи» з такими субрахунками: 181 «Довгострокові біологічні активи рослинництва», 182 «Довгострокові біологічні активи тваринництва»), 183 «Довгострокові біологічні активи, які оцінюються за первісною вартістю», 184 «Незрілі біологічні активи», 185 «Інші довгострокові біологічні активи».

Субрахунок 181 передбачається для обліку наявності та руху довгострокових біологічних активів в рослинництві (багаторічні

насадження), які оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу.

Витрати на місці продажу — витрати, пов’язані з продажем біологічних активів і сільськогосподарської продукт на активному ринку, зокрема комісійні винагороди продавцям, брокерам, непрямі податки, що сплачуються при реалізації продукції.

Визначення справедливої вартості біологічних активів і сільськогосподарської продукції ґрунтується на цінах активного ринку. За наявності кількох активних ринків біологічних активів і сільськогосподарської продукції їх оцінка ґрунтується на даних того ринку, на якому підприємство передбачає продавати біологічні активи та/або сільськогосподарську продукцію.

Оцінка сільськогосподарської продукції за договірними цінами допускається лише за обтяжливими контрактами.

На субрахунку 182 передбачається ввести облік наявності та руху довгострокових біологічних активів в тваринництві (робоча і продуктивна худоба), які оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу.

Субрахунок 183 передбачається для обліку наявності та руху довгострокових біологічних активів, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо і оцінка яких буде здійснюватися відповідно до П(С)БО 7 «Основні засоби» та 28 «Зменшення корисності активів».

На субрахунку 184 обліковуватимуть незрілі довгострокові біологічні активи (витрати на закладення і вирощування багаторічних насаджень, на формування основного стада робочої і продуктивної худоби (крім поточних біологічних активів — тварин на вирощуванні і відгодівлі, які обліковуються на рахунку 21).

Суттєвою особливістю обліку поточних біологічних активів є те, що одержана сільськогосподарська продукція при її первісному визнанні оцінюється за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу. Первісне визнання сільськогосподарської продукції відображається у тому звітному періоді, у якому вона відокремлена від біологічного активу.

За цією оцінкою і оприбутковуються додаткові біологічні активи

— приплід тварин, саджанці, живці, чубуки, сіянці, розсада тощо.

Сільськогосподарську продукцію після її первісного визнання оцінюють та відображають відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».

Біологічні активи відображаються на дату проміжного і річного балансу за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу.

Поточні біологічні активи, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, визнаються та відображаються за первісною вартістю. Така оцінка застосовується до періоду, у якому стає можливим визначити справедливу вартість поточних біологічних активів. Оцінка таких поточних біологічних активів здійснюється відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».

Якщо біологічні активи рослинного походження на активному рахунку оцінюються з урахуванням вартості землі та капітальних витрат на її поліпшення, та оцінка таких біологічних активів здійснюється за вирахуванням справедливої вартості землі та капітальних витрат на її поліпшення.

Витрати, пов’язані з біологічними перетвореннями біологічних активів, визначаються витратами основної діяльності. Облік витрат ведеться за окремими об’єктами обліку витрат (окремі види біологічних активів та/або їх група) відповідно до положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати».

До складу витрат, пов’язаних з біологічними перетвореннями, належать:

• прямі матеріальні витрати;

• прямі витрати на оплату праці;

• інші прямі витрати;

• загально виробничі витрати.

Прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці та інші прямі витрати протягом звітного (календарного) року відображаються за статтями калькулювання, перелік і склад яких установлюється підприємством.

Загальновиробничі витрати рослинництва і тваринництва розподіляються в оцінці звітного (календарного) року на кожен об’єкт витрат з використанням бази розподілу, установленої підприємством.

Фінансовий результат від основної сільськогосподарської діяльності складається з: ? фінансового результату від первісного визнання сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів; ? фінансового результату від реалізації запасів — сільськогосподарської продукції та біологічних активів, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу; ? фінансового результату від зміни справедливої вартості біологічних активів на дату балансу, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю за вирахуванням витрат на місці продажу.

Доходи (витрати) від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, одержаних унаслідок сільськогосподарської діяльності протягом звітного (календарного) року, визначаються як різниця між вартістю одержаних біологічних активів і сільськогосподарської продукції та витратами, пов’язаними з біологічними перетвореннями, облікованими на рахунку 23 «Виробництво». Зазначені доходи (витрати) включаються до складу інших операційних доходів (витрат) (рахунки 71 «Інший операційний дохід» і 94 «Інші витрати операційної діяльності»).

Таким чином, П(С)БО 30 «Біологічні активи» не передбачає калькулювання собівартості продукції рослинництва і тваринництва, хоча кожне підприємство має можливість обчислити собівартість продукції в системі внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.

Доходи від реалізації запасів — сільськогосподарської продукції та біологічних активів, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу, визначаються відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід». При цьому собівартість реалізованих біологічних активів і сільськогосподарської продукції дорівнює вартості, за якою вони відображаються в обліку на дату реалізації.

Збільшення (зменшення) на дату балансу балансової вартості біологічних активів, які оцінюються за справедливою вартістю за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу відображається у складі інших операційних доходів (інших операційних витрат).

Сума до оцінки та уцінки на дату балансу балансової вартості довгострокових біологічних активів, справедливу вартість яких на дату балансу достовірно визначити неможливо, а також фінансовий результат від вибуття таких довгострокових біологічних активів визначається і відображається у порядку, установленому Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби».

Цільове фінансування, пов’язане із сільськогосподарською діяльністю, визначається доходом у порядку, установленому Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 «Дохід».

П(С)БО 30 «Біологічні активи» передбачає розкриття інформації про біологічні активи у Примітках до річної фінансової звітності (ф. № 5). Для цього передбачається доповнити Примітки додатковими розділами.

Впровадження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» вимагає внесення відповідних змін і допов-

нень до Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції щодо його застосування, до П(С)БО 2 «Баланс», П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати», П(С)БО 14 «Оренда», П(С)БО 15 «Дохід», П(С)БО 16 «Витрати».

Ще в процесі розробки Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» в економічній літературі з’явилися статті економістів-аграрників, які критично ставилися до окремих положень стандарту. Ці зауваження можна об’єднати в три групи.

Деякі економісти-аграрники критикували методику оцінки сільськогосподарської продукції і додаткових біологічних активів при їх первісному визнанні за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, мотивуючи тим, що в інших галузях економіки (видах економічної діяльності) така методика оцінки готової продукції не застосовується. В той же час сотні тисяч суб’єктів малого підприємництва — юридичних осіб, які застосовують Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», оцінюють залишки випущеної продукції за справедливою вартістю (ціна реалізації за вирахуванням непрямих податків, витрат на збут і суми прибутку, виходячи з прибутку для конкретного виду готової продукції).

Друга група економістів вважає, що запропонована методика обліку біологічних активів згідно П(С)БО 30 «Біологічні активи» не дає змоги організувати належний облік витрат на виробництво конкретного виду продукції, а відтак не дозволяє здійснити калькуляцію собівартості виробленої сільськогосподарської продукції і додаткових біологічних активів. Раніше вже було відмічено, що сільськогосподарські товаровиробники мають можливість в системі внутрішньогосподарського (управлінського) обліку обчислювати собівартість сільськогосподарської продукції і додаткових біологічних активів як за неповними (виробничими), так і за повними витратами.

В продовження цього зауваження ці економісти вважають, що оцінка сільськогосподарської продукції і додаткових біологічних активів, що використані на внутрішньогосподарські потреби (насіння — на посів, корми — на годівлю тварин тощо), за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, дещо видозмінить (викривить) собівартість одержаної продукції, особливо продуктів від переробки сільськогосподарської продукції. Але в умовах ринкової економіки така оцінка використаної сільськогосподарської продукції на внутрішньогоспо-дарські потреби дає змогу виявити реальну економічну ефективність виробництва окремих видів продукції та діяльності окремих видів виробництв. І, нарешті, третя група економістів вважає, що залишки на кінець календарного року (дату балансу) сільськогосподарської продукції і додаткових біологічних активів, що оцінені за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, штучно збільшують суму одержаного чистого прибутку за фінансовий (календарний) рік, а відтак і суму податків, які підлягають сплаті в бюджет держави. Дійсно це має місце. Але практика дооцінки залишків сільськогосподарської продукції та тварин на вирощуванні і відгодівлі до ціни реалізації мала місце в діяльності сільськогосподарських підприємств у 80-х роках минулого століття.

Таким чином, затверджене Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» враховує вимоги МСБО 41 «Сільське господарство» і сприяє адаптації українського законодавства з бухгалтерського обліку до міжнародного.

ЛІТЕРАТУРА

1. Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року.

2. Мельничук Б. В. Впровадження положення (стандарту) з сільського господарства // Облік і фінанси АПК. — 2004. — № 2.

—С. 29—33.

3. Пархоменко В. М. Фінансова звітність: Нюанси формування та перспективи розвитку // Облік і фінанси АПК. — 2005. — № 1. — С. 4—13.

4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи». Затв. Наказом Міністерства фінансів України від 18 листопада 2005 року № 790. Стаття надійшла до редакції 15.02.06 р.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОЦІНКА ПОДАТКОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ
ФОРФЕЙТИНГОВІ ПОСЛУГИ БАНКІВ
ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА
ДЕЯКІ ПИТАННЯ СУТНОСТІ ТА ФУНКЦІЙ ДЕРЖАВНИХ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
МОЖЛИВОСТІ ЗАЛУЧЕННЯ АКЦІОНЕРНОГО КАПІТАЛУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)