Posibniki.com.ua Економіка Актуальні питання розвитку агробізнесу в Україні МЕТОДИКА АУДИТУ РОЗРАХУНКІВ З ПІДЗВІТНИМИ ОСОБАМИ ЗА КОШТАМИ, ВИДАНИМИ НА ЗАКУПІВЛЮ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ


< Попередня  Змiст  Наступна >

МЕТОДИКА АУДИТУ РОЗРАХУНКІВ З ПІДЗВІТНИМИ ОСОБАМИ ЗА КОШТАМИ, ВИДАНИМИ НА ЗАКУПІВЛЮ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ


У процесі господарської діяльності виникає необхідність видачі з каси готівки працівникам підприємства під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції. У цьому випадку виникаютьрозрахункові відносини з підзвітними особами.

Факт здійснення господарської операції засвідчує первиннийдокумент. Згідно п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерськийоблік та фінансову звітність» первинні документи повинні бутискладені під час здійснення господарської операції, а якщо ценеможливо — безпосередньо після її закінчення. Не виняток і закупівля сільгосппродукції у фізичних осіб.Для оформлення операцій із закупівлі сільгосппродукції у фізичних осіб використовують такі первинні документи: закупівельний акт або відомістьзакупівлі сільськогосподарської продукції [4].

Додатком до закупівельного акта, у разі закупівлі сільськогосподарської продукції без утримання ПДФО є копія довідки форми № 3 ДФ.

При аудиторській перевірці аудитор перевіряє правильність заповнення закупівельного акту, чи дотримані всі вимоги чинного законодавства, перевіряє наявність усіх необхідних реквізитів, такожперевіряє вчасність і правильність видачі коштів під звіт та звітування за них.

У разі перевірки аудитором відомості закупівлі сільськогосподарської продукції аудитор обов’язково перевіряє правильність ікоректність заповнення первинних документів, строки видачі та звітування за видані грошові кошти на закупівлю сільськогосподарської продукції у фізичних осіб, перевіряє на наявність всіх підтверджуючих первинних документів, які мають бути підкріплені доавансового звіту, аудитор перевіряє правильність розрахунку авансових коштів, ПДФО.

Про таку відомість мова йде лише у п.1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, в якому серед інших касових документів згадується відомість закупівлі сільсько-

господарської продукції, за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції. Абзац 3-й п.3.4Положення про ведення касових операцій регламентована більшконкретна інформація, а саме зазначається, що підприємства, щозаймаються закупівлею товарів сільгосппродукції, проведеннямрозрахунків, які не врегульовані законодавством України, можуть видавати готівку здавальникам за відомостями, у яких зазначаються прізвища та адреси здавальників, обсяги зданої продукції й суми виплаченої готівки, що засвідчуються підписомсільськогосподарських виробників [4].

Крім того під час закупівлі сільгосппродукції слід дотримуватися певних правил розрахунків. Відомо, що гранична сума розрахунків готівкою — 10 тис. грн, але якщо мова йде про закупівлю сільськогосподарської продукції, то такий ліміт не діє, цевстановлено п.2.3 Положення ведення касових операцій [3].

Після виконання доручення щодо закупівлі сільгосппродукціїдовірена особа складає в обов’язковому порядку Звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт встановленоїформи. Для подання цього звіту підзвітна особа має 5 банківськихднів, що йдуть за днем першої закупки (п.2 Порядку складанняЗвіту про використання коштів, виданих на відрядження або підзвіт), проте, як вже раніше зазначалось, не більше 10 робочих дніввід дня видачі готівки під звіт (п. 2.11 і 2.12 Положення про ведення касових операцій). Якщо підзвітна особа буде купувати сільськогосподарську продукцію у відрядженні, то строк, на який виданоготівку під звіт, можуть продовжити до завершення терміну відрядження (п. 2.11 Положення про касові операції) [3].

У ході аудиторської перевірки розрахунків за коштами, виданими на закупівлю сільськогосподарської продукції, аудитор перевіряє всі особливості таких розрахунків. Адже, закупівля сільськогосподарської продукції має ряд особливостей, на які аудитор звертаєувагу. Перевіряє наявність усіх первинних документів, правильністьрозрахунку виданих і повернутих коштів, перевіряє всі особливостіщодо закупівлі продукції у фізичних чи юридичних осіб, чи є вониплатниками ПДФО (або ж має бути копія Довідки 3ДФ).

Отже, проведення аудиторської перевірки розрахунків з підзвітними особами за коштами, виданими на закупівлю сільськогосподарської продукції, дає можливість не лише оптимізуватичас на її проведення, а й підвищити якість аудиторських послуг.

Список використаних джерел

1. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755 — VІ.

Голуб К. І.,науковий керівникМельничук В. В., к.е.н., доцент,ДВНЗ «Київський національний економічний університетімені Вадима Гетьмана», м. Київ


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
МЕТОДИКА АУДИТУ РОЗРАХУНКІВ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ ТА ПІДРЯДНИКАМИ
КОНТРОЛЬ І АНАЛІЗ В УПРАВЛІННІ ДІЯЛЬНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ АПК
ОСНОВИ АНАЛІЗУ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА
ШЛЯХИ ЕКОНОМІЇ ВИТРАТ НА ОПЛАТУ ПРАЦІ В СЕЗОННОМУ ВИРОБНИЦТВІ
ОСОБЛИВОСТІ АНАЛІЗУ СТАНУ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ АПК
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)