Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА ТА ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ЇЇ АУДИТУ ТА АНАЛІЗУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА ТА ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ЇЇ АУДИТУ ТА АНАЛІЗУ


Необхідність складання звітності на сучасному етапі розвитку господарських відносин в Україні визначається потребами в інформації про результати діяльності та фінансовий стан різних

учасників господарського життя країни. Таку інформацію можна отримати за допомогою аналізу показників фінансової звітності, які надають загальну характеристику фінансово-майнового стану юридичної особи.

Звітність є одним із зведених або вторинних бухгалтерських документів, показники яких також сприяють забезпеченню виконання бухгалтерським обліком покладених на нього функцій. Серед останніх на перший план виступають сприяння збереженню майна конкретних власників, можливість визначення фінансових результатів кожної із господарських операцій підприємства та надання інформації про результати діяльності для прийняття виважених управлінських рішень. Фінансову звітність, відповідно до НП(C)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», зобов’язані складати підприємства, які мають самостійний баланс і є юридичними особами. Саме тому важливе значення має аудит звітності та етапи його проведення.

Фінансова звітність — це сукупність форм звітності, укладених на основі даних фінансового обліку з метою одержання користувачем узагальненої інформації про фінансовий стан і діяльність підприємства, а також змінах у його фінансовому стані за звітний період в установленій формі для прийняття цим користувачем визначених управлінських рішень. Державним органам управління необхідна інформація про фінансову звітність для формування макроекономічних показників, своєчасність сплати податків, визначення національного доходу і розподіл ресурсів тощо [3, с. 248].

Аудит фінансової звітності передбачає оцінку облікової та іншої економічної інформації шляхом вивчення реально існуючих зв’язків і взаємозв’язків між показниками.

Метою дослідження є виявлення підходів щодо побудови методики аудиту фінансової звітності в науковій і навчальнопрактичній літературі та розробка пропозицій щодо удосконалення етапів аудиту фінансової звітності, а також їх документального оформлення.

Під методикою аудиту розуміють порядок і послідовність застосуваня методів аудиту, які дають можливість провести перевірку фінансової звітності підприємства системно та у найдоцільнішій послідовності [1, с. 104].

Методика, що представлена сукупністю методів, які обираються аудитором для проведеня перевірки, повина забезпечити об’єктивність, що дозволить здійснити глибоке вивченя даних фінансової звітності з метою встановленя ї достовірності. Мето-дика аудиту дає можливість: визначити реальний, якісний і кількісний стан об’єктів, що відображаються в фінансовій звітності та вивчаються аудитором в ході ї перевірки; виявити відхиленя від базового або нормативного стану й оцінити ці відхиленя за критеріями доцільності та законості.

Методика аудиту ґрунтується на застосувані аудитором у ході перевірки таких методів і методичних прийомів: загальнонаукових, які характеризують філософську основу пізнаня та використовуються в дослідженях різних наук; спеціальних, запозичених з інших наук, які використовують аудитори, вивчаючи факти господарського житя; методичні прийоми та способи господарського контролю.

Специфікою використання загальнонаукових методів є можливість їх застосуваня на будь-якому етапі перевірки. Широко застосовуються спеціальні методи, запозичені з інших наук: соціологічний метод; структурно-функціональний метод; статистичний метод [2, с. 301].

Особливістю методики аудиту фінансової звітності є те, що поряд із загальнонауковими методами дослідженя при вивчені звітності підприємств використовуються спеціальні методи та методичні прийоми господарського контролю. Найінтенсивніше у процесі аудиту фінансової звітності аудитором застосовуються методичні прийоми документального та фактичного контролю. Способи аудиту — це сукупність прийомів і засобів, спрямованих на отриманя об’єктивних та обґрунтованих знань про об’єкт, що досліджується.

Отже, дослідженя фінансової звітності відбувається за допомогою комплексу методів, що включають способи та прийоми, які й формують методику аудиту. Останя ж є лише частиною загального порядку проведеня аудиту. До методів і прийомів, які забезпечують формуваня аудитором об’єктивного висновку щодо якості звітності, належать загальнонаукові та спеціальні методи й методичні прийоми дослідженя. Зазначені методи та методичні прийоми перевірки в процесі аудиту фінансової звітності слід застосовувати у певному порядку — відповідно до етапів аудиту.

Література

1. Аудит: [навч. посіб.] / Г.М. Давидов. — [2-ге вид., перероб. і доп.]- К.: Т-во «Знання», КОО, 2001. — 363 с.

2. Аудит: теорія і практика / ЗагороднійА.Г. та ін. — Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2003. – 364 с.

3. Основи аудиту: навчальний [посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти] / Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча. — К.: Каоавела; Львів: Новий світ — 2000, 2002. — 504 с. Безугла А.Ю., студент ОЕФ, 4 курсу, напрям підготовки 6.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Гнилицька Л.В., д.е.н., професор кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ДЕПОЗИТНИХ ОПЕРАЦІЙ У БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВАХ
ЗНАЧЕННЯ ОБЛІКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ В УПРАВЛІННІ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА
ШЛЯХИ ОПТИМІЗАЦІЇ БЕЗГОТІВКОВИХ РОЗРАХУНКІВ ТА ЇХ ОБЛІКУ
ВІДМІННОСТІ У СКЛАДАННІ БАЛАНСУ (ЗВІТУ ПРО ФІНАНСОВИЙ СТАН) ЗА НП(С)БО 1 І МСФЗ
ЗАСТОСУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ І ТЕХНОЛОГІЙ В ОБЛІКУ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)