Posibniki.com.ua Інформатика Системи моніторингу 5.3. БАНКІВСЬКИЙ МОНІТОРИНГ 5.3.1. Концептуальні положення банківського моніторингу


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.3. БАНКІВСЬКИЙ МОНІТОРИНГ 5.3.1. Концептуальні положення банківського моніторингу


Наявна система банківського нагляду за змістом, структурою, завданнями, функціями, суб’єктами та об’єктами визначається ме-

ності, коментарів до цих документів, а також пропозицій про вдосконалення (зміни) нормативно-правової бази науково технічної діяльності.

Відповідно до Закону України «Про банки та банківську діяльність» функції банківського нагляду здійснює Національний банк України. Система банківського нагляду функціонує як єдиний механізм у складі центрального апарату та регіональних управлінь НБУ.

Функції банківського нагляду, що здійснюється на різних стадіях функціонування банків (створення нових банків, їх реорганізація, діяльність і ліквідація), детально викладено в літературі (наприклад, [5]). Якщо перші дві та четверта з них належать до адміністративних, то третя є контрольно-аналітичною. Звідси випливає, що для попередження про кризові явища у банківській сфері необхідно і банківський нагляд, і всю систему банківського регулювання загалом орієнтувати на відстеження й аналіз економічного стану в країні, діагностування змін в економічної ситуації та врахування їх як найважливішого чинника, що визначає розвиток банківської системи. Іншими словами, треба розглядати банківську сферу як найважливішу підсистему економіки, вивчати її розвиток в єдності із загальноекономічними процесами. Це завдання може успішно виконати моніторинг банківської системи у частині спостереження за її діяльністю.

Саме моніторинг може відіграти особливу роль у забезпеченні стабільного функціонування й ефективного розвитку банківської системи, яка характеризується підвищеним ризиком і потребує безперервного спостереження за суб’єктами господарювання, оперативного аналізу та діагностики тенденцій їх діяльності. Банківський моніторинг слід розглядати з двох позицій: з позиції управління (як частину системи управління) і з позиції організації (як частину організаційної системи).

Банківський нагляд і банківський моніторинг істотно різняться як за ознаками, що формують їх як системи, так і за кількістю рис, що характеризують ту чи іншу ознаку.

Відмінності мети і предмета банківського нагляду та банківського моніторингу передусім визначає відмінність їх об’єкта. Об’єктом банківського нагляду як методу контролю є окремі ба-

тою контролю банківської діяльності. Стратегічна мета банківського нагляду полягає у своєчасному реагуванні на порушення та негативні тенденції в діяльності банків для нормалізації, зміцнення їх фінансового становища й підтримки стабільності і надійності як кожного з них, так і банківської системи загалом. Крім того, нагляд призначений для захисту вкладників від незадовільного менеджменту й обману, а саміх банків — від системного ризику.

Отже, банківський моніторинг державного і регіонального рівнів включає три підсистеми: підсистему моніторингу банківської діяльності, тобто внутрішнього середовища банківської системи; підсистему моніторингу суб’єктів господарювання реального сектору економіки; підсистему фінансових ринків.

Дві останні є підсистемами зовнішнього середовища, де розвивається банківський сектор економіки (рис. 5.8.)

Рис. 5.8. Підсистеми банківського моніторингу

Рис. 5.8. Підсистеми банківського моніторингу

Банківський моніторинг — це система збирання й оброблення інформації для оцінювання поточного стану та діагностики тенденцій розвитку її внутрішнього і зовнішнього середовища з метою формування інформаційно-аналітичної бази системи підтримки прийняття управлінських рішень щодо забезпечення стабільного функціонування та вдосконалення банківської системи та її елементів.

Наведене визначення не тільки розкриває зміст банківського моніторингу, а й чітко фіксує його основні складові як підсистеми управління: мета — формування інформаційно-аналітичної бази системи підтримки прийняття управлінських рішень щодо ефективного функціонування та удосконалення банківської системи та її елементів; об’єкти — зовнішнє і внутрішнє середовище банківського сектору економіки та його складових;

нки та їхня сукупність. Натомість об’єктом банківського моніторингу є не лише кредитні організації та банківська система як така, тобто внутрішнє її середовище, а й зовнішнє середовище банківської системи: стан і динаміка економіки країни (регіону) та її основних сфер, у тому числі розвиток її реального сектору та фінансової сфери.

Основні елементи банківського моніторингу пов’язані між собою та зумовлюють одне одне: мета визначає об’єкти і суб’єкти моніторингу, а також його предмет. Звідси випливають функції та методи банківського моніторингу як аналітично-інформаційної системи ( рис. 5.9).

Рис. 5.9. Склад системи банківського моніторингу

Рис. 5.9. Склад системи банківського моніторингу

З огляду на викладене глобальну систему банківського моніторингу доцільно розглядати у вигляді трьох взаємопов’язаних систем моніторингу: моніторинг банківської діяльності; банківський моніторинг суб’єктів господарювання; банківський моніторинг фінансового ринку.

предмет — функціонування і розвиток банківської системи та її елементів; суб’єкти — Національний банк України, його територіальні управління та кредитні організації; функції — збирання й оброблення інформації для оцінювання поточного стану та діагностики тенденцій розвитку банківської системи; методи — оцінювання та діагностика діяльності кожної кредитної установи та банківської системи загалом.

Доцільність такої градації систем банківського моніторингу випливає також з відмінностей їхніх об’єктів, цілей та задач їх досягнення.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Частина 2. 5.3.2. Моніторинг банківської діяльності
5.3.3. Моніторинг суб’єктів господарської діяльності
5.3.4. МОНІТОРИНГ ФІНАНСОВИХ РИНКІВ
5.4. Розподілена система моніторингу
5.5. МОНІТОРИНГ ДІЯЛЬНОСТІ ВИРОБНИЧОЇ СИСТЕМИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)