Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ПРАВИЛА, МЕХАНІЗМ ТА ПОРЯДОК БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ІНДЕКСАЦІЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПРАВИЛА, МЕХАНІЗМ ТА ПОРЯДОК БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ІНДЕКСАЦІЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ


Индексация заработной платы направлена на доведение уровня начисленной заработной плати до её уровня под влиянием информации. Индексации подлежат доходы по основному месту работы, по совместительству, по договорам гражданско-правового характера в пределах прожиточного минимума. Механизм индексации заработной платы включает: условия осуществления индексации, период индексации, расчет коэффициента индексации. Бухгалтерский учет индексационных выплат аналогичен учету начисления заработной платы. Indexation of wages peruses the aim to achieve correspondence between the level of reckoned wages and its real level adjusted to inflation. Indexation is obligatory for incomes from the basic working place, from part-time compatible working places, for incomes from work according to agreements of civil law character in rate of minimum living standard. Mechanism of wages indexa-tion involves the terms of effecting indexation period of indexation, reckoning of indexation coefficient. Bookkeeping calculation of indexated payments is adequate to reckoning of wages.

Ключові слова: інфляція, індексація, грошові доходи, застрахована особа, громадяни, заробітна плата Інфляційні процеси за умов функціонування ринкової економіки зачіпляють не лише макроекономічні показники країни, а й нагальні інтереси найманих працівників з приводу обесцінення їхніх грошових доходів. Тому держава задля забезпечення нормальних умов існування та соціального захисту найманих працівників надає значну кількість гарантій і компенсацій в оплаті праці, однією з яких є індексація заробітної плати.

Законодавство з індексації на даний момент ще має певні суперечності та проріхи, які доставляють бухгалтерам-практикам деякий клопіт. Зауважимо одразу, що процес індексації є зайво трудомісткий і потребує значної затрати часу і великої кількості арифметичних розрахунків (особливо для середніх та великих підприємств із постійним рухом персоналу).

У зв’язку із прийняттям Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 06.02.2003 р. № 491-ІV (далі — Закон про індексацію) та розробленим у відповідності з ним Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078) механізм нарахування заробітної плати періодично може включати такий елемент — як індексацію зарплати.

Визначимо основні правила проведення індексації.

290 УДК 331.222Н. В. Шульга, старш. викл. кафедри обліку і аудиту,

Працюючим пенсіонерам у першу чергу індексується сума оплати праці, про що повідомляється органам Пенсійного фонду України (ПФУ). Органи ПФУ на основі наданої довідки здійснюють індексацію пенсій у межах прожиткового мінімуму, але з урахуванням проіндексованої зарплати.

У практиці виникають ситуації, коли працівник підприємства — застрахована особа, що знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, продовжує працювати і отримує заробітну плату за місцем виплати допомоги. Щодо цього питання, у листі від 12.09.03 р. Міністерства праці та соціальної політики України вказується, що працюючим матерям з неповним робочим часом, які зайняті доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у першу чергу індексується сума оплати праці за основним місцем роботи, а потім сума допомоги. На нашу думку ця позиція помилкова, оскільки такі висновки суперечать ст. 9 Закону про індексацію, якою встановлено, що якщо доход виплачується одним підприємством, установою, організацією, а формується із різних джерел, то сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частці у загальному доході.

Порядок індексації доходів встановлює спеціальні правила індексації доходів за неосновним місцем роботи для запобігання подвійної індексації. Згідно з п. 7 цього документу при роботі за сумісництвом індексації підлягає частина доходів працівника, що не перевищує прожиткового мінімуму, з урахуванням проіндек-

Індексацію зобов’язані проводити всі роботодавці. Необхідність у проведенні індексації не залежить від розміру нарахованого громадянам доходу, а також від своєчасності його виплати. Індексації підлягають грошові доходи громадян, отримані в гривнях на території України, і ті, що не мають разового характеру, а саме пенсії, стипендії, оплата праці найманих працівників (включаючи також компенсаційні виплати, що мають постійний характер), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по безробіттю, інші суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та деякі інші виплати. Суми індексації грошових доходів виплачуються за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні грошові виплати населенню. Індексації підлягають як доходи за основним місцем роботи, так і за сумісництвом чи договором цивільно-правового характеру в межах законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму, діючого на момент індексації на всіх місцях роботи.

Аналогічні правила встановлені для індексації доходів працюючих студентів та учнів денних відділень. Заробітна плата за місцем їх роботи індексується на підставі довідки з місця їх навчання про розмір стипендії, тобто стипендія індексується першочергово.

Звернемо увагу, що досі спірним питанням щодо індексації доходів громадян є відпускні працівникам. У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30.10.2003 р. № 024-130 відмічається, що усі виплати, обчислені виходячи із середньої заробітної плати, у тому числі за час щорічної та додаткової відпустки, індексації не підлягають, але при визначенні їх розміру сума індексації враховується як складова частина оплати праці. Звертаємо увагу, що такі висновки не випливають ні із Закону про індексацію, ні з Порядку індексації.

Навпаки, згідно зі ст. 6 Закону про індексацію індексації підлягає заробітна плата без будь-яких застережень, а відпускні є складовою фонду оплати праці. Логіка Міністерства праці та соціальної політики України, мабуть, у тому, що відпускні розраховуються вже з урахуванням сум проіндексованих доходів, а отже це може призвести до подвійної індексації.

Не підлягають індексації доходи, вказані в п. 3 Порядку індексації. Зокрема, до них відносять доходи від передачі майна в оренду, оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів працедавця, допомога за тимчасовою непрацездатністю, допомога у зв’язку з вагітністю і пологами, одноразова допомога при народженні дитини, допомога на поховання та деякі інші, що мають разовий характер. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних та демографічних груп населення, тобто у тій частині суми доходу, яка не перевищує прожитковий мінімум (п. 4 Порядку індексації). Індексація повинна проводитись по кожному працівнику окремо, тобто персоніфіковано. Вважаємо, що для бухгалтерів, бажаючих законними способами оптимізувати для себе і свого підприємства процедуру індексації доходів своїх працівників, це найбільш

сованої заробітної плати за основним місцем роботи. Отже, у цьому випадку індексується частина доходів, яка дорівнює різниці між прожитковим мінімумом і проіндексованою заробітною платою за основним місцем роботи. Для цього, в бухгалтерію підприємства, де працює сумісник, подається довідка з основного місця роботи.

Визначальними у даному питанні є місяць прийняття працівника на роботу і місяць підвищення йому заробітної плати, які відповідно з нормами Порядку індексації є так званими базовими. Індексація доходів за такі місяці не здійснюється. А увесь механізм проведення відповідних розрахунків починається заново. Відповідно, тим бухгалтерам, які вибрали для свого підприємства режим законної оптимізації процедури проведення індексації доходів, достатньо лише правильно вибрати відповідний місяць, у якому необхідно здійснити підвищення заробітної плати, і тоді зникають усі «індексаційні» ускладнення.

Відповідно з «індексаційним» законодавством механізм індексації заробітної плати включає вирішення таких питань: умови здійснення індексації зарплати; період індексації зарплати працівника; розрахунок коефіцієнта індексації.

Проведення індексації заробітної плати найманих працівників відбувається у випадку, якщо величина індексу споживчих цін перевищила межу індексації, встановлену у розмірі 101 %. Індекс споживчих цін для проведення індексації (далі — індекс споживчих цін) розраховується наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р., виходячи із індексів споживчих цін, які публікуються Держкомстатом (далі — індекси інфляції). Якщо величина індексу споживчих цін перевищує встановлену межу 101 %, то з місяця, наступного за місцем такого перевищення, розрахунок індексу споживчих цін починається знову. Але, як вже було вказано, порядок проведення індексації передбачає своєрідну персоніфікацію цього процесу. І якщо на підприємство був прийнятий новий працівник (або комусь із працівників було підвищено розмір заробітної плати), то для нього увесь розрахунок здійснюють індивідуально. Індексація грошових доходів здійснюється з місяця, наступного за тим, у якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін (індекс інфляції). Тобто, чергове підвищення грошових доходів населення повинно починатися з місяця, наступного за місяцем опублікування індексу інфляції, на основі якого було розраховано такий індекс споживчих цін (наростаючим підсумком) розмір якого перевищив межу індексації (через місяць після перевищення межі індексації). В проміжках між такими місяцями індексація доходів здійснюється на базі розрахованого раніше коефіцієнта. У відповідності з Порядком № 1078 коефіцієнт індексації необхідно розраховувати як величину приросту індексу споживчих цін.

прийнятний варіант ведення відповідного обліку. Хоча можливі і ситуації, за яких на підприємстві може застосовуватись загальний коефіцієнт індексації, але це скоріш виключення, ніж правило.

Сума індексації визначається шляхом множення доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, діленого на 100 %: /100%ПЗПінд і ?= ? .

Приріст індексу споживчих цін, який використовується під час проведення індексації, визначається:

П i = (П і-1 : 100)

— (П n : 100) ?

100, де П і-1 — приріст індексу споживчих цін, на підставі якого проводилася попередня індексація;

П n — приріст індексу споживчих цін за період, за результатами якого вкотре було перевищено поріг індексації.

Приріст індексу споживчих цін за період, за результатами якого вкотре було перевищено поріг індексації, розраховується:

П n = (І і? І і+1? … ? І n ) ? 100 – 100, де І і — індекс споживчих цін базового місяця, ділений на 100; І і+1 — індекс споживчих цін місяця, наступного за базовим місяцем, ділений на 100; І n — індекс споживчих цін місяця, в якому було перевищено поріг індексації, ділений на 100.

Нарахування сум виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників (як і звичайне нарахування заробітної плати) відображається за кредитом рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці» (субрахунок 661 «Розрахунки по заробітній платі»; рекомендується навіть виділення в аналітиці — як «компенсаційні виплати») і дебетом рахунків обліку витрат. При цьому рахунок, що дебетується, залежить тільки від того, до якої категорії персоналу відноситься працівник підприємства: 23 «Виробництво» — основний та допоміжний виробничий персонал; 91 «Загальновиробничі витрати» — обслуговуючий та керівний виробничий персонал; 92 «Адміністративні витрати» — адміністрація підприємства; 93 «Витрати на збут» — персонал, що зайнятий збутом продукції (робіт, послуг); 94 «Інші операційні витрати» — працівники соціальнокультурної сфери підприємства та деякі інші.

Оподаткування індексаційних сум здійснюється у звичайному порядку, тобто індексаційні виплати включаються до загального оподатковуваного доходу працівника і оподатковуються ПДФО та соціальними зборами.

Отже, можна зробити висновок, що досконале знання розкритого нами механізму проведення індексації не тільки позбавить

Література

1. Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 06.02.2003 р. № 491-ІV // Бухгалтерія. Збірник систематизованого законодавства. Випуск 5. — 2005 р.

2. Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 // Бухгалтерія. Збірник систематизованого законодавства. Випуск 5. — 2005 р.

3. Голубенко В. Индексация доходов сегодня // Бухгалтерия. — 2004 г. — № 14. — С. 81

—85.

Стаття надійшла до редакції 3 квітня 2006 р. УДК 33Н. М. Ясинецька, канд. екон. наук, доц. кафедри аудиту

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Розділ І. ГРОШІ, ФІНАНСИ І КРЕДИТ. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ РИНКУ ДЕПОЗИТНИХ ПОСЛУГ
МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ
МІСТО КИЇВ — ГЕНЕРАТОР БЮДЖЕТНИХ НАДХОДЖЕНЬ ДЕРЖАВИ
ПРОЯВИ РЕГУЛЯТОРНОГО ЗАХОПЛЕННЯ НА СТРАХОВОМУ РИНКУ
БЮДЖЕТНІ ПІЛЬГИ ДІТЯМ, ЩО ПОСТРАЖДАЛИ ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)