Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ЗНАЧЕННЯ ОБЛІКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ В УПРАВЛІННІ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

ЗНАЧЕННЯ ОБЛІКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ В УПРАВЛІННІ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА


Утворення дебіторської заборгованості зумовлене наявністю договірних стосунків між контрагентами, коли момент переходу права власності на товари (роботи, послуги) та їх оплата не збігаються за часом. Дебіторську заборгованість можна розглядати в трьох значеннях: по-перше, як засіб погашення кредиторської заборгованості, по-друге, як частку продукції, проданої покупцям, але ще не сплаченої, і, по-третє, як один з елементів оборотних активів, що фінансуються за рахунок власних або позикових засобів.

Безумовно, кожному суб’єктові підприємницької діяльності необхідно управляти дебіторською заборгованістю. Зростання дебіторської заборгованості може спричинити фінансовий крах господарюючого суб’єкта, тому бухгалтерська служба підприємства повинна організувати належний контроль за станом дебіторської заборгованості, що дасть змогу забезпечити своєчасне стягнення коштів, які утворюють дебіторську заборгованість. А для цього потрібно мати ефективну систему обліково-аналітичного забезпечення на підприємстві.

Поняття обліково-аналітичного забезпечення полягає у двох значеннях: 1) діяльність, пов’язана зі збором, реєстрацією, узагальненням, збереженням, передачею та аналітичним опрацюванням інформації; 2) забезпечення системи управління відповідною кількістю необхідної якісної інформації [2, с. 48].

У наш час проблема удосконалення обліку та аналізу дебіторської заборгованості підтверджується збільшенням її частки у складі активів підприємств. Це пояснюється невиконанням фінансових зобов’язань контрагентів, порушенням нормальногоциклічного процесу, пов’язаного з перетворенням такого активу в грошові кошти і, як наслідок, погіршенням платоспроможності. Для здійснення аналізу дебіторської заборгованості та прийняття управлінських рішень важливе значення має повнота і об’єктивність інформації.

Для надання користувачам своєчасної і якісної інформації персонал бухгалтерії повинен вирішити проблеми щодо організації й методики обліку дебіторської заборгованості: розробка та використання робочого плану рахунків; відображення в обліку виникнення або погашення іншої поточної дебіторської заборгованості відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.

Наприклад, при бухгалтерському опрацюванні документів з виникнення й погашення дебіторської заборгованості підзвітних осіб необхідно дотримуватися вимог не тільки Плану рахунків бухгалтерського обліку та інструкції щодо його застосування, але й відповідних нормативно-правових актів щодо своєчасної видачі підзвітних сум; своєчасного повернення підзвітним особам отриманих сум під звіт, визначення строків подання «Звітів про використання коштів, наданих під звіт або на відрядження»; розрахунку й відображення в обліку штрафних санкцій до підзвітних осіб підприємства і посадових осіб за несвоєчасне відшкодування або повернення до каси невитрачених підзвітних сум; відображення в обліку понаднормових сум добових, затверджених наказом керівника; контролю й відображення в обліку готівки на відрядження за допомогою корпоративних банківських платіжних карток. Існує проблема обов’язкового забезпечення ведення аналітичного обліку дебіторської заборгованості за розрахунками та іншої поточної дебіторської заборгованості за видами заборгованості, за строками її виникнення та погашення; за кожним дебітором. Вирішенню проблеми сприяє запровадження автоматизованої форми ведення обліку і наявність якісного програмного забезпечення, які забезпечують отримання якісної, своєчасної інформації, підвищують можливості контрольних і аналітичних функцій бухгалтерського обліку [1, с. 175].

Також до проблемних питань організації та методики обліку розрахунків з дебіторами належать: обов’язкове здійснення класифікації дебіторської заборгованості з дотриманням вимог щодо строку погашення протягом нормального операційного циклу; визначення оцінки при визнанні дебіторської заборгованості активом відповідно до вимог п. 6 П(C)БО 10 «Дебіторська заборгованість»; вибір методу визначення величини сумнівних боргів на підставі обов’язкового аналізу даних додатків до П(C)БО 10 «Де-біторська заборгованість»; дотримання вимог чинних нормативно-правових актів щодо забезпечення якісної методики аналітичного обліку дебіторської заборгованості за товари, продукцію, роботи, послуги [4, с. 58].

Отже, питання дебіторської заборгованості є досить актуальним, адже фінансовий стан підприємства значною мірою залежить саме від наявності та ефективного управління цим видом заборгованості, тому вдосконалення розробок обліково-аналітичного забезпечення управління дебіторською заборгованістю дозволить надати управляючому персоналу потрібну інформацію у визначений період часу відповідно до завдань, що стоять перед ним.

Література

1. Гладких Т.В. Обліково-аналітичне забезпечення управління оборотними активами: проблеми та напрями їх вирішення. // Проблеми і перспективи розвитку бухгалтерського обліку, аналізу та контролю в умовах глобалізації економіки : монографія / [колектив авторів] ; за заг. ред. проф. Вериги Ю.А., доц. Ночовної Ю.О. — Полтава : ПУЕТ, 2014.

— 333 с. — С. 172

—188.

2. Городянська Л.В. Організація контролю дебіторської заборгованості на підприємстві// Бухгалтерський облік і аудит. — 2013. — № 5.

— С. 46–53.

3. Хринюк О.С. Управління взаєморозрахунками як центральна ланка механізму підвищення економічної безпеки підприємства // Формування ринкової економіки. — 2012. — № 27.

— С. 196—203.

4. Шишков Н.Л. Обліково-аналітичне забезпечення управління розрахунками з контрагентами підприємства // Ефективна економіка. — 2014. — №3. — С. 57

—61. Бугаєвська М.Г., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Ходзицька В.В., к.е.н, доцент кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ВІДМІННОСТІ У СКЛАДАННІ БАЛАНСУ (ЗВІТУ ПРО ФІНАНСОВИЙ СТАН) ЗА НП(С)БО 1 І МСФЗ
ЗАСТОСУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ І ТЕХНОЛОГІЙ В ОБЛІКУ
ОБЛІКОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ТОВАРНИМИ ЗАПАСАМИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ОПТОВОЇ ТОРГІВЛІ
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОЛІПШЕННЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)