Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні ЗНАЧЕННЯ ОБЛІКОВИХ ПІДСИСТЕМ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ЗНАЧЕННЯ ОБЛІКОВИХ ПІДСИСТЕМ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ


Проблема визначення облікової системи розглядалася українськими вченими ще з середини 90-х років. Фундатором наукової теорії облікової системи в Україні є Пушкар М. С. [1]. Однак, проблемі визначення місця і ролі облікової системи для прийняття управлінських рішень не було приділено належної уваги.

Облікова система слугує інформаційною базою для прийняття управлінських рішень. Облікова система повинна складатися з елементів, які взаємодіють між собою, залежать одне від одного і формують єдине ціле. З випаданням одного елементу, втрачає сутність вся система. Елементами облікової системи виступають підсистеми: бухгалтерський фінансовий і управлінський облік.

Кожна підсистема, маючи властиві лише їй принципи і методи обліку затрат, створює інформаційну базу, необхідну для прийняття управлінських рішень, тим самим задовольняючи кінцеву мету — ефективне функціонування підприємства. Теоретики Житомирської бухгалтерської школи під обліковою системою розуміють: «Системою бухгалтерського обліку можна назвати сукупність прийомів і методів за допомогою яких узагальнюється інформація про господарську діяльність підприємств... вирішуються чітко визначені задачі і забезпечується управління підприємством на основі реалізації його тактичних і стратегічних завдань» [2, с. 146].

До облікових систем необхідно підходити з точки зору їх ефективності. При виборі облікової системи необхідно визначити, наскільки вона може сприяти досягненню ефективності функціонування підприємства. Облікова система повинна забезпечувати дві основні функції: надавати інформацію для фінансового обліку і створювати систему ін-формації та контролю для управління підприємством. Ці функції забезпечує як інтеграційна так і окрема облікова система.

Регулювання витратами, обсягами виробництва і продажу продукції можливе при умові функціонування облікової системи, яка включає елементи прогнозування. Процесом прогнозування займається внутрішній аудит. Прогнози здійснюються у всіх сферах господарської діяльності підприємства. Організація прогнозів (планування) на кожному технологічному і господарському процесі дозволить приймати ефективні управлінські рішення.

Підсистема фінансового бухгалтерського обліку є інформаційною базою для прийняття рішень щодо інвестиційних проектів. Інформація відображається в складових фінансової звітності [3], якими є Баланс (Ф. 1), Звіт про фінансові результати (Ф. 2), Звіт про рух грошових коштів (Ф. 3), Звіт про власний капітал (Ф. 4), примітки до звітності. Баланс містить інформацію про активи, зобов’язання і власний капітал. На основі інформації, викладеної в Балансі, розраховуються показники платоспроможності підприємства, які дають можливість приймати рішення, щодо інвестування в обране підприємство. Інформація зі Звіту про фінансові результати показує, які результати господарсько-фінансової діяльності підприємства, суму прибутку і частку доходу, що припадає на одну акцію, а це є важливим для прийняття рішення щодо купівлі частки статутного капіталу підприємства. Визначається прибутковість операційної діяльності підприємства. Звіт про власний капітал слугує інформаційною базою, що показує на скільки, і за рахунок чого змінилися можливості незалежного і ефективного функціонування підприємства. Звіт про рух грошових коштів показує на що саме витрачало кошти підприємство протягом календарного року, на скільки ефективно і прибутково було вкладено інвестицію, що внесена на підприємство. Примітки до фінансової звітності розшифровують, більш детально, напрями використання внесених інвестицій і власного капіталу підприємства.

Підґрунттям для прийняття рішень керівництвом підприємства є інформація, викладена у підсистемі управлінського обліку. Залежно від обраного методу обліку затрат, підсистема управлінського обліку надає різні варіанти собівартості продукції, тому необхідно визначитися — чи відповідають обрані методи обліку затрат технологічному процесу, що застосовується на підприємстві. Для цього керівництво підприємства розробляє облікову політику, перевіряє її практичну значимість. Лише після уточнення розрахунку показників собівартості продукції обираються методи обліку затрат: позамовний, попроцесний чи нормативний. Усі три методи обліку затрат можуть застосовуватися за центрами відповідальності, в яких розраховуються отримані доходи і собівартість продукції. Відповідальний змушений вчасно реагувати на відхилення показників виробничого процесу. Залежно від обраного типу відповідальності (повна чи часткова) делегуються типові рішення: довгострокові чи короткострокові.

Довгострокові рішення повинні прийматися колегіально, тому що керівники відділків, цехів не мають повної інформації щодо економічних процесів, які впливають на ефективність функціонування всього підприємства. Короткострокові рішення, за видами повинні бути одноособовими і стосуватися лише перебудови внутрішньої структури технологічного процесу або підвищення продуктивності праці, зміни якості продукції.

Отже, облікова система складається з двох підсистем: фінансової та управлінської. Інформаційною базою, в межах фінансового обліку, є фінансова звітність, а в межах управлінського обліку — звітність відповідальних осіб. Дані фінансової звітності та звітності відповідальних осіб призначені для різних користувачів, а отже є підґрунтям для різних типів рішень.

ЛІТЕРАТУРА

1. Пушкар М С. Розробка систем обліку: навчальний посібник — Тернопіль: Карт-Бланш, 2003 — 198 с.

2. Організація бухгалтерського обліку / Ф. Ф. Бутинець, О. В. Олійник, М. М. Шигун, С. М. Шулепова. Житомир: ПП «Рута», 2001— 576 с.

3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності». — Бухгалтер № 13—14, 1999 р. —С. 67—70. О. М. Смолякова, ассистент, кафедра бухгалтерского учета, анализа и аудита в АПК, УО «Белорусский государственный экономический университет»


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ВНУТРІШНІЙ АУДИТ: ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ
ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ ЩОДО ІСНУВАННЯ СТРАТЕГІЧНОГО КОНТРОЛЮ
УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ТА АДМІНІСТУВАННЯ ПДВ
ОСОБЛИВОСТІ ОПЕРАТИВНОГО ОБЛІКУ НА ЗЕРНОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА: ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)