Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні ЗАСТОСУВАННЯ АРМ НА СКЛАДАХ ПРИ САЛЬДОВОМУ МЕТОДІ ОБЛІКУ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНИХ РЕСУРСІВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ЗАСТОСУВАННЯ АРМ НА СКЛАДАХ ПРИ САЛЬДОВОМУ МЕТОДІ ОБЛІКУ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНИХ РЕСУРСІВ


Безпосередній вплив на організацію обліку матеріально-технічних ресурсів має рівень розвитку складського господарства, структура і порядок зберігання, надходження і видачі матеріальних ресурсів.

Складське господарство як підсистема матеріально-технічного забезпечення включає комплекс складів і відповідальний персонал, що здійснює приймання, розміщення, збереження, облік, перевірку стану матеріальних ресурсів, підготовку їх до виробничого споживання у будівництві.

Для забезпечення збереження матеріальних ресурсів і правильного їх обліку необхідно: затвердити у відповідності до законодавства осіб, відповідальних за приймання, відпуск і списання матеріалів, за правильне і своєчасне оформлення цих операцій, а також за збереження матеріально-технічних ресурсів; складати з матеріально відповідальними особами у встановленому порядку письмовий договір про матеріальну відповідальність; обов’язково узгоджувати з головним бухгалтером призначення, звільнення і переміщення цих осіб і оформляти наказом підприємства список осіб, які мають право підпису документів про надходження, відпуск і списання матеріально-технічних ресурсів, у тому числі дефіцитних, відпускати матеріали в строгій від-повідності до проектно-кошторисної документації конкретних будівельних об’єктів.

Порядок обліку матеріалів на складах і в бухгалтерії залежить від методу обліку матеріалів. Дослідження довели, що найбільш раціонально в сучасних умовах на підприємствах капітального будівництва вести облік матеріально-технічних ресурсів за оперативно-бухгалтерським (сальдовим) методом.

В обліковій літературі продовжується дискусія стосовно оперативно-бухгалтерського (сальдового) методу обліку матеріально-технічних ресурсів. Зокрема звертається увага на те, що не дивлячись на певні переваги, даний метод має певні недоліки. Серед основних можна назвати наступні: незручність виявлення помилок; більша частина облікових робіт в бухгалтерії проводиться в кінці звітного періоду, що негативно впливає на строки оперативного аналізу та управління матеріальними ресурсами для ритмічності будівництва об’єктів.

Досліджуючи докази і твердження економістів, які виступають проти використання оперативно-бухгалтерського (сальдового) методу обліку матеріально-технічних ресурсів в сучасних умовах, коли широкого застосування мають персональні електронно-обчислювальні машини, неважко зауважити, що критики зазнає передусім сальдова книга, як обліковий регістр. Між тим відомо, що книга не саме головне в оперативно-бухгалтерському (сальдовому) методі. Суть оперативнобухгалтерського (сальдового) методу, полягає в оперативному систематичному контролі, який здійснюється бухгалтерією за роботою матеріально відповідальних осіб, якістю складського обліку, станом складського господарства як важливої передумови ефективної організації ведення будівельно-монтажних робіт.

Таким чином оперативно-бухгалтерський (сальдовий) метод обліку є найбільш прогресивним. Основними перевагами його є:

• оперативність та достовірність кількісного обліку на складі за допомогою карток складського обліку, які ведеться матеріально відповідальними особами в режимі АРМ працівників складу;

• систематичний контроль працівників бухгалтерії безпосередньо на складі за правильним та своєчасним документуванням операцій з руху матеріалів і веденню складського обліку матеріалів; надання бухгалтерам права перевірки відповідності фактичних залишків матеріалів в натурі даним поточного складського обліку;

• здійснення бухгалтерією обліку руху матеріалів лише у грошовому виразі за обліковими цінами і за фактичною собівартістю в розрізі груп матеріалів і місць їх зберігання;

• систематичне підтвердження (взаємоперевірка) даних складського і бухгалтерського обліку співставленням залишків матеріалів за даними складського (кількісного) обліку, прийнятих за прийнятими цінами, із страховим запасом матеріалів за даними бухгалтерського обліку;

• системність контролю за збереженістю матеріалів, правильність оформлення руху матеріалів та співставлення фактичних залишків ма-теріальних ресурсів з нормами їх запасів, для забезпечення ведення будівельних робіт.

В результаті такої побудови обліку матеріально-технічних ресурсів з’являється можливість ефективно управляти витратами матеріальнотехнічних ресурсів в процесі виробництва, що дозволить вчасно попереджувати виникнення понаднормових витрат матеріалів та втрат ресурсів.

Проте як зазначалося вище основним недоліком сучасного стану обліку на складах будівельних підприємств є відсутність автоматизованої обробки інформації. Цей недолік можна усунути за допомогою впровадження АРМ складів. Створенню АРМ присвячені роботи М. Т. Білухи, Н. Г. Гордієнко, В. П. Завгороднього, І. І. Матієнко-Зубенко, які є надійною основою для роботи, впровадження АРМ на підприємствах капітального будівництва.

Впровадження інформаційних технологій у обліково-аналітичному процесі дає змогу істотно змінити застосування ПЕОМ створенням АРМ складів. За допомогою периферійної техніки збирання і підготовки даних з обліку матеріально-технічних ресурсів можна раціонально виконувати децентралізовану обробку даних на АРМ складів із використанням ПЕОМ.

Структурна схема обробки економічної інформації ПЕОМ в умовах АРМ складу приведена на рис. 1.

Впровадження автоматизованих систем обробки інформації для підприємств капітального будівництва на основі АРМ дає змогу вдосконалювати організацію і методологію бухгалтерського обліку, оскільки АРМ складу забезпечує первинну обробку інформації у місцях її виникнення з подальшою передачею на АРМ бухгалтера. При цьому працівник бухгалтерії вивільняється від виконання рутинних процедур кодування первинних документів, вивірення машинограм із первинними документами.

АРМ складу в єдиній технологічній мережі з АРМ менеджера дає змогу реалізувати інформацію для оперативного управління матеріальними потоками. Зокрема, забезпечує: контроль і формування інформації з надходження і відпуску матеріальних ресурсів; контроль за станом матеріальних запасів та ін.

Матеріально-технічні ресурси на склад будівельного підприємства приймають відповідно супровідних документів, які були виписані організацією-постачальником. При надходженні матеріально-технічних ресурсів на склад матеріально відповідальна особа у діалоговому режимі АРМ виписує:

1) прибутковий ордер;

2) вносить дані з прибуткового ордера в картки складського обліку.

Кінець

Здійснюється облік матеріалів на складі за аналітичними картками за формою № М-12. При цьому необхідно створити електронну картотеку, де будуть зберігатися відомості про матеріали. В кінці дня необхідно вивести залишок матеріалів на складі і відхилення від норм запасів.

Кінець

Рис. 1. Застосування АРМ складу на підприємстві капітального будівництва

При застосуванні АРМ складу зіставлення одержаного залишку з нормою запасу відбувається автоматично і готується документація для наступного замовлення матеріальних ресурсів.

Надходження на склад матеріалів власного виготовлення від підсобних виробництв, відходів будівельного виробництва, внаслідок ліквідації основних засобів, розбирання тимчасових будівель і споруд, оформляють накладними на внутрішнє переміщення матеріалів за формою М-11.

Обладнання, що надійшло на склад будівельно-монтажної організації, оприбутковується складанням акта приймання обладнання (ф. М-15). При надходженні обладнання на відповідальне зберігання складається окремий акт.

У тих випадках, коли кількість і якість оприбуткованих на склад матеріалів не відповідають даним супровідних документів, приймання матеріалів здійснюється комісією, у складі якої обов’язково повинен бути представник постачальника. За результатами перевірки кількості та якості матеріалів складається акт про приймання матеріалів (форма М-7), який є підставою для подання претензій постачальнику.

Бухгалтер матеріального відділу регулярно перевіряє правильність записів у картках складського обліку і підтверджує це своїм підписом в останній графі картки.

Після перевірки завідувач складом здає, а бухгалтер приймає прибутково-видаткові документи на матеріали за реєстром типової форми (форми М-13). Після закінчення місяця завідувач складу переносить залишки із карток у відомість залишків матеріалів на складі.

Відомість залишків передається в бухгалтерію, де залишки матеріалів за кожним складом звіряються з даними обліку, який ведеться в бухгалтерії у відомостях руху матеріалів.

Облік матеріалів у бухгалтерії ведеться у грошовому вимірнику за обліковими цінами, за матеріально відповідальними особами, балансовими рахунками, субрахунками і обліковими групами, за даними складського обліку відомості залишків матеріалів.

Обробка первинних документів у бухгалтерії і звірка даних з обліком на складі полягає у наступному:

— після перевірки документів, які надійшли в бухгалтерію їх розцінюють і групують:

• за складами і матеріально відповідальними особами;

• за групами або видами матеріалів;

• за постачальниками та іншими джерелами постачання (прибуткові документи);

• за будівельними об’єктами.

В групі матеріального обліку за кожним реєстром здачі документів підраховують обороти з надходження і вибуття матеріалів за номенклатурними групами. Дані заносяться у накопичувальну відомість, яка складається окремо з надходження і вибуття матеріалів.

На основі накопичувальної відомості заповнюється відомість «Руху матеріальних ресурсів», де показують надходження і вибуття матеріалів по їх балансовим рахункам, субрахункам і групам матеріальних ресурсів.

Залишки матеріалів за кожним складом, який представлений в оборотній відомості, порівнюються з залишками матеріалів, визначеними за цим складом в книзі залишків.

При використанні АРМ, за даними первинних прибуткововидаткових документів створюються носії облікової інформації. Після цього первинна інформація обробляється па ПЕОМ і складаються оборотні або оборотно-розрахункові відомості матеріалів за складами.

З складу матеріали відпускаються на будівельні роботи, в переробку, в формі реалізації на сторону, внутрішнього переміщення на інші склади. Будівельні матеріали повинні відпускатися за вагою, обсягом, площею у суворій відповідності до норми витрачання ресурсів, що безпосередньо повинні розроблятися будівельним підприємством та щорічно затверджуватися керівником підприємства.

Найбільш ефективно вести облік матеріально-технічних ресурсів на ПЕОМ за оперативно-бухгалтерським (сальдовим) методом безпосередньо на АРМ у місцях зберігання і використання матеріалів. Накопичення інформації в єдиній базі даних дозволяє управляти матеріальними потоками у будівництві і забезпечує ритмічне їх надходження і раціональне використання у будівництві.

ЛІТЕРАТУРА

1. Білуха М. Т. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. — К.: 2000. — 692 с.

2. Ерофеева В. А., Принцева С. А. Бухгалтерский учет в строительстве (с элементами налогообложения). — М.: Юрайт-Издат, 2004. — 517 с.

3. Завгородній В. П. Автоматизація бухгалтерського обліку, контролю, аналізу та аудиту. — К.: АСК, 1998. — 768 с.

4. Матієнко-Зубенко І. І., Терещенко Л. О., Богославець О. І. Інформаційні системи і технології в обліку: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2004. — 288 с. С. С. Лихо, ассистент, Бобруйский филиал УО, Белорусский Государственный экономический университет


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ ДОХОДІВ І РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК У СТРУКТУРІ УПРАВЛІННЯ МАЛИМ ПІДПРИЄМСТВОМ
СТРАТЕГІЧНІ ПРОЦЕСИ В ОРГАНІЗАЦІЯХ І ШЛЯХИ ЇХ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ДИСКУСІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ ТЕОРІЇ ТА МЕТОДОЛОГІЇ КОНТРОЛЮ
ОСОБЛИВОСТІ КОМП’ЮТЕРНОГО АУДИТУ В БАНКАХ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)