Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу 19.3. Загальна характеристика напрямів НТТП і його основні риси


< Попередня  Змiст  Наступна >

19.3. Загальна характеристика напрямів НТТП і його основні риси


На сучасному етапі всі аспекти економічного зростання і соціальні досягнення людства тісно пов’язані з науковим техніко-технологічним прогресом (НТТП), що ґрунтується на пізнанні природи і суспільства, застосуванні законів їх розвитку у виробництві.

В агропромисловому комплексі НТТП здійснюється за такими основними напрямами: технічним, технологічним, агрохімічним, біологічним і організаційно-економічним. Кожний із них охоплює широке коло конкретних проблем, розробка яких відкриває перед підприємствами широкі можливості для подальшого вдосконалення виробництва, збільшення обсягу продажу товарів вищої якості й одержання більших прибутків.

Наприклад, технічний напрям НТТП передбачає подальшу розробку теорії машин, автоматів і автоматизованих систем, комп’ютеризацію агропромислового виробництва, створення нової і вдосконалення існуючих техніки, обладнання, розробку систем машин для виробництва окремих видів сільськогосподарської продукції тощо, а технологічний розробку (удосконалення) ресурсо-, водо- та енергоощадних технологій, теорії і методів програмування врожаїв сільськогосподарських культур і продуктивності тварин на основі нових технологічних рішень.

Новаціями (кардинальними і локальними) за цими напрямами НТТП є одержані результати фундаментальних досліджень в теорії машин, автоматів і автоматизованих систем, теорії і методів програмування врожайності, а також результати прикладних наукових досліджень — нові та удосконалені техніка, витрат на основі бюджетування та автоматизації обліку, нові (удосконалені) технології виробництва агропродукції і продовольства.

Агрохімічний напрям НТТП пов’язаний із розробкою таких новацій, як нові (удосконалені) види мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин і тварин, безпечніших для людей і навколишнього середовища, досконаліші способи їх зберігання і внесення, створення (удосконалення) способів найповнішого використання поживних речовин із мінеральних добрив і ґрунтових запасів та досягнення на цій основі більшого економічного ефекту на кожну грошову одиницю витрат, пов’язаних із хімізацією виробництва.

Біологічний напрям НТТП передбачає створення новацій на основі подальшого розвитку традиційної селекції, генної інженерії (нові сорти і гібриди рослин, нові породи і лінії тварин), розробці нових біотехнологій, пов’язаних із виробництвом незамінних амінокислот, нових штамів грибків, із пошуком нових і ширшим використанням уже відомих ентомофагів і ентомопатогенів, вермикультури, створенням принципово нових біологічних способів діагностики тяжких захворювань тварин тощо.

Особливого значення на сучасному етапі набуває організаційноекономічний напрям НТТП. Центральною ланкою цього напряму за останнє десятиліття стала трансформація форм власності і створення та становлення нових форм господарювання на селі, що функціонують на засадах приватної власності. З утвердженням таких форм господарювання постала проблема впровадження в таких підприємствах принципово нового внутрішньогосподарського економічного механізму, який заінтересував би найманих працівників в ефективній праці, на досягнення високих результатів господарювання окремими виробничими підрозділами і підприємством у цілому.

Розв’язуватися ця проблема повинна разом із подальшим удосконаленням орендних відносин на селі (майнових і земельних), а також із впровадженням адекватних статусу приватних підприємств їх організаційної будови та організаційної структури управління.

Крім розглянутих важливими складовими ланками організаційноекономічного напряму НТТП є вдосконалення форм організації й оплати праці, розробка більш точних методів планування і прогнозування виробництва, обґрунтування об’єктивніших критеріїв оцінки ринкової позиції підприємств, забезпечення маркетингових переваг, вдосконалення організації виробничих процесів тощо.

Актуальною для цього напряму НТТП є проблема удосконалення інституціонального середовища щодо подальшого створення і забезпечення ефективного функціонування обслуговуючих кооперативів на селі та ринкової інфраструктури, розробки досконалішої системи управління агропромисловими холдингами, удосконалення економічних взаємовідносин між дочірніми підприємствами та материнськими компаніями, оптимізації співвідношення аграрної та промислової сфер великих агропромислових формувань, що функціонують у формі цілісних підприємств. тиційного забезпечення підприємств агропромислового комплексу, у тому числі шляхом залучення іноземного капіталу на світових фінансових ринках, удосконалення регуляторного механізму з метою недопущення надконцентрації виробництва і монополізації ринку сільськогосподарської продукції та продовольства в умовах прискореного розвитку глобалізаційних процесів.

Складовою цього напряму НТТП є створення новітніх інформаційноконсалтингових систем, логістичних систем, інформаційних технологій, розробка нових підходів до розвитку сільських територій, удосконалення соціальних відносин, нових методів вирішення екологічних проблем.

Основними рисами НТТП у ринковому середовищі є високий ступінь свободи вибору напряму наукових досліджень і впровадження у виробництво їх досягнень; взяття на себе науковими установами і підприємствами ризику від можливих негативних економічних результатів у процесі наукових розробок та їх реалізації в практику; конкуренція між розробниками у виборі наукових підходів, шляхів і методів розв’язання виробничих, економічних і соціальних проблем; децентралізований характер формування політики ведення науководослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР), відповідно до якого весь інноваційний цикл відбувається в поєднанні приватнопідприємницької діяльності підприємств і установ у галузі НТТП з державною діяльністю. Остання здійснюється шляхом створення і фінансування державних програм наукового техніко-технологічного прогресу.

У сучасних умовах побудови соціально-орієнтованої ринкової економіки, НТТП спроможний виконувати покладену на нього місію за умови стимулювання виробників науково-технічної продукції та її споживачів, забезпечення продукування конкурентоспроможних на світовому ринку результатів НДДКР. Як переконує досвід розвинутих країн Заходу, всі напрями і ланки НТТП повинні бути орієнтовані, врешті-решт, на споживання. Саме на споживчому ринку досягнення наукового техніко-технологічного прогресу знаходять найповніше втілення, оскільки вони соціально-орієнтовані в напрямі забезпечення позитивних змін в інтенсивності праці, підвищення реальних доходів працівників і дієвості управління виробництвом, створення сприятливіших умов роботи і відпочинку членів трудового колективу, підвищення безпеки праці.

Водночас слід пам’ятати, що розвиток НТТП не можливий в умовах сильної інфляції й гіперінфляції, оскільки за таких обставин стають неприйнятними не лише великі, а й нерідко навіть незначні інвестиційні проекти.

Для прискореного розвитку НТТП необхідна подальша інтеграція України в світові інформаційні потоки. Сучасна інформаційна інфраструктура — одна з найважливіших ланок НТТП, без достатнього рівня розвитку якої гальмуватиметься зростання економіки, розвиток освіти і самої науки. Тому подальша розбудова в Україні потужної інформаційної інфраструктури, що ґрунтується на широкому використанні сучасної обчислювальної техніки і засобів зв’язку й надалі залишатиметься одним із найактуальніших завдань, послідовне розв’язання якого дасть змогу підприємствам своєчасно, швидко і в доступній економіки, яка для них становить інтерес. Є всі підстави стверджувати, що високий рівень розвитку американського сільського господарства досягнутий і завдяки повній поінформованості фермерів США про сучасні досягнення науки і техніки в цій галузі. Зокрема, результати наукових досліджень, інша інформація з проблем розвитку сільського господарства зберігається в Національній сільськогосподарській бібліотеці в Белтовіллі і налічує мільйони одиниць. В бібліотеці широко використовуються найновіші електронні інформаційні системи, які дозволяють одержати будь-яку інформацію з банку даних за допомогою підключеного до телекомунікаційної мережі комп’ютера.

За створення нормального ринкового середовища виникають природні зв’язки НТТП з економікою через систему ринкових саморегуляторів (цін, відсоткових ставок тощо). У результаті НТТП розвивається саме за тими напрямами, в яких заінтересовані споживачі — підприємства, установи, інші юридичні, а також фізичні особи. Іншими словами, ринкова економіка сприйнятлива до наукового технікотехнологічного прогресу, а тому демонструє високі темпи його розвитку за двома напрямами: 1) традиційним, коли задовольняються потреби споживачів у новій техніці, технології, організації виробництва, нових товарах і послугах; 2) життєзабезпечуючим, коли наукові розробки та їх втілення спрямовані на розвиток соціальної сфери, збереження екосистеми, ліквідацію і недопущення негативних результатів від антропогенної діяльності, у тому числі й від негативних наслідків НТТП.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
19.5. Ефективність застосування хімічних засобів захисту рослин і тварин та основні пріоритети створення новацій за цим напрямом НТТП
19.6. Біологічний напрям наукового техніко-технологічного прогресу
19.7. Оцінювання економічної ефективності окремих новацій у рослинництві і тваринництві
19.8. Методичні підходи до оцінювання економічної ефективності інновацій у переробному виробництві
Тема 20. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ, ЇХ ГАЛУЗЕВА СТРУКТУРА І СТРУКТУРА УПРАВЛІННЯТ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)