Posibniki.com.ua Банківська справа Безпека банківської діяльності 9.5. Забезпечення економічної безпеки банку в період роботи тимчасової адміністрації


< Попередня  Змiст  Наступна >

9.5. Забезпечення економічної безпеки банку в період роботи тимчасової адміністрації


Світова фінансова криза та особливості її українського варіанта суттєво вплинула на діяльність вітчизняних банків. Останні, маючи порівняно незначний фінансовий ресурс, зазнали досить суттєвих втрат своїх активів і опинилися на межі втрати своєї ліквідності та платоспроможності. Різке падіння можливостей формувати свої ресурси за рахунок залучення вкладів населення, обслуговування клієнтів, проведення активних операцій знизило показ ники стійкості капіталу банків, що, у свою чергу, призвело до порушення встановлених Національним банком України нормативів та змусило деякі з банків відновлювати свою дієздатність через призначення їм тимчасової адміністрації.

Метою тимчасової адміністрації є тимчасове призупинення розрахунків банку з кредиторами та накопичення коштів для відновлення ефективної його діяльності. Разом з тим, як показу є досвід, поставлена мета досягається далеко не завжди в таких умовах, якими вони є сьогодні. Без сторонньої допомоги банкам дуже складно вийти з кризи і лише ефективне функціонування системи економічної безпеки банків під час роботи тимчасової адміністрації може бути запорукою успіху.

Більше того, у системі економічної безпеки банку в період роботи тимчасової адміністрації зосереджуються функції інформаційної, кадрової та фінансової безпеки.

Насамперед система економічної безпеки банку має передбачати особливу поведінку тимчасового адміністратора в процедурі як фінансового оздоровлення банку, так і взагалі у відновленні його платоспроможності. Оскільки тимчасовий адміністратор банку уособлює в собі всі органи управління діяльністю банк у, вкрай важливо виключити можливість неконтрольованого впливу керівників банку на ситуацію, що склалася навколо нього та його діяльності. Відомі випадки, коли працівники банку, прагнучи приховати певні порушення в їх роботі, вживають заходів щодо вилучення документів, електронної інформації, здійснюють вплив на працівників банку з метою примусити їх до необхідних керів никам дій, у тому числі і під час роботи тимчасової адміністрації.

Тут тимчасовий адміністратор має однозначно вжити заходів щодо виключення доступу всіх керівників банку до банківських документів, інформації, оприлюднити своє рішення щодо позбавлення керівників банку, повноважень давати обов’язкові до виконання вказівки, укладати угоди чи будь-яким іншим способом впливати на діял ьність банку. В окремих випадках тимчасовий адміністратор порушує клопотання перед Національним банком України про звільнення зазначених керівників з роботи в банку або ж вживає заходів щодо виключення можливості доступу таких осіб до банку.

За певних умов може виникати необхідність відсторонення від виконання обов’язків і окремих керівників установ (відділень, дирекцій) банку, щодо яких є підозра в їх недобр осовісній поведінці і перешкоджанні діяльності тимчасового адміністратора та заходам, що проводяться відповідно до його рішень.

Особливо великого значення в процедурі тимчасової адміністрації набуває питання збереження активів банку. Як показує досвід, в окремих випадках тимчасовий адміністратор може змінювати вид та склад охорони певних об’єктів, ос обливо тих, яким існує реальна загроза їх пошкодження, крадіжки майна, а то і знищення (склади, каси, місця зберігання документів та електронної інформації), обмежувати доступ до об’єктів, утворювати додаткові пости охорони та в інший спосіб посилювати режим охорони банку.

Суттєве значення у роботі тимчасового адміністратора мають заходи з кадрової безпеки. Оскільки значна частина прац івників

банку буде звільнена, слід посилити контроль за роботою і поведінкою персоналу. Для цього тимчасовому адміністратору необхідна буде власна команда фахівців, які очолять найважливіші напрями роботи (безпеки, юридичний, кредитний, валютний, касовий, цінних паперів, фінансовий, бухгалтерський, кадровий та ін.). Якщо тимчасовий адміністратор не має у своєму розпорядженні таких фахівців, то він підбирає їх із найбіл ьш досвідчених і перевірених працівників банку. За клопотанням Національного банку України такі працівники можуть залучатися з інших банків чи фінансових установ. У разі, якщо тимчасовим адміністратором призначається службовець Національного банку України, його команда може формуватись із службовців

Національного банку України. Крім того, в окремих випадках до складу тимчасової адміністрації можуть залучатися п рацівники державних установ та підрозділів, які мають досвід у фінансовій діяльності. Такі випадки можуть мати місце насамперед тоді, коли банк має у своєму статутному капіталі суттєву частку держави.

Зауважимо, що призначення тимчасової адміністрації практично завжди супроводжується певним соціальним напруженням навколо банку. За таких умов тимчасовому адміністратору необхідно буде мати фа хівців, здатних організовувати і проводити заходи щодо зняття такого напруження та періодично інформувати громадськість, вкладників та клієнтів банку стосовно дій тимчасового адміністратора, спрямованих на виведення банку із кризи.

Особливі заходи слід у цей період вживати щодо інформаційної безпеки. Як показує досвід, інформаційна безпека повинна забезпечуватися по трьох напрямах: мінімізація інформаційних ризиків пр и прийнятті тимчасовим адміністратором антикризових рішень, захист інформації з обмеженим доступом та протидія інформаційно-психологічному впливу на індивідуальну та колективну свідомість працівників, клієнтів банку, а також громадськість.

З метою мінімізації інформаційних ризиків необхідно буде посилити роботу щодо формування інформаційного ресурсу банку, інформаційно-аналітичного дослідження стану та поведінки клієнтів, ринку банківських послуг, інформац ійному аудиту боржників банку.

Для забезпечення захисту банківської інформації доцільним буде значне обмеження доступу до таємної та конфіденційної інформації банків, особливо банківської таємниці. А протидія

інформаційно-психологічному впливу має забезпечуватись активною пропагандою діяльності банку і його тимчасової адміністрації, швидким викриттям каналів подання негативної інформації та її спростуванням.

Але головним питанням у забезпеченні безпеки банку в даний період все ж таки є фінансова безпека. Остання має бути спрямована на формування фінансового ресурсу, недопущення його втрати і неефективного використа ння. Незалежно від існуючих у банку методик роботи з фінансами основними завданнями тимчасового адміністратора з фінансової безпеки будуть:

• моніторинг і прогнозування факторів, що обумовлюють загрози фінансовій безпеці банку;

• формування оптимальної структури боргових зобов’язань;

• визначення пріоритетів і оптимізація використання фінансових ресурсів;

• забезпечення балансу доходів і витрат у діяльності банку;

• протидія злочинним посяганням на фінансові ресурси банку та неефективного їх використання;

• розширення джерел та методів залучення фінансових ресурсів.

Велике значення у період роботи в банку тимчасової адміністрації має збереження фінансових ресурсів, так зване фінансове виживання. Тут слід вдатися до таких заходів як мінімізація витрат, перерозподіл коштів з метою оптимізації витрат, зниження собівартості послуг, економія коштів та строго цільове їх використання, формування умов для швидкої і ефективної від дачі від вкладання коштів. Водночас протидію неконтрольованому витоку коштів тимчасовий адміністратор здійснює за допомогою таких заходів: суворий і безумовний облік усіх коштів банку, планування використання коштів, забезпечення надійного зберігання коштів, цінностей та документів, установлення спеціального порядку доступу до фінансових ресурсів банку, контроль використання коштів та інші заходи.

Основні заходи фін ансової безпеки тимчасовий адміністратор концентрує на чотирьох напрямах, зміст яких відображено на рис. 9.10.

Рис. 9.10. Заходи фінансової безпеки банку у період тимчасової адміністрації

Як правило, до зазначених заходів тимчасовий адміністратор залучає весь персонал і всі підрозділи банку, приділяючи основну увагу саме питанням безпеки його фінансів.

Отже, заходи безпеки банку під час роботи в ньому тимчасової адміністрації мають бути не тільки обов’язковими, а й охоплювати всі види діяльності тимчасової адміністрації щодо відновлення платоспроможності та лі квідності банку.

РЕЗЮМЕ

Економічна безпека банку є основною складовою його безпеки. Разом з тим вона сама має певну структуру і спрямовує свої зусилля на захист матеріальних та фінансових ресурсів банку. Основою забезпечення економічної безпеки банку є фінансова безпека. У свою чергу, забезпечення фінансової безпеки базується на захисті банківських операцій. В основу методології захисту банківських операцій по кладено

елементи захисту технологій їх проведення на всіх етапах розвитку операцій: при їх підготовці, у процесі супроводження та на етапі завершення. Зазначені елементи спрямовані на виявлення ознак загроз операціям, їх оцінки та вжиття заходів щодо усунення загроз чи мінімізації ризику їх реалізації у процесі певної операції.

Важливим елементом забезпечення фінансової безпеки банку є п пеки ма ють поширюватись і на пр .лен н б банку є забезпечення економічної бе і ов ротидія втягуванню його в незаконну фінансову діяльність, яка виконується через установлення контролю за проведенням фінансових операцій клієнтами банку, виявлення в них ознак сумнівних та протиправних.

Заходи економічної без отидію рейдерським посяганнямна банк Своєчасне виявня підготовки рейдерських атак, виведення з-під удару рейдерів активів банку є ос обливо важливим для забезпечення економічої безпекианку.

Особливо важливим для зпеки під час фінансового оздоровлення та роботи тимчасової адміністрації. Тут необхідні особливтехнології, пов’язані зі скороченням витрат банку, поверненням дебіторськї заборгованості, ідновленням ліквідності банку та залученням фінансових ресурсів, а також зі збереженням наявних активів банку.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ кономічна безпека банку безпеки банку в період роботи тим ої безпеки банку рактеру у повернення проблемної кре м посяганням на банки иванню) коштів, отр ит ної діяльності у

Е

Забезпечення економічної часової адміністрації

Забезпечення фінансов

Заходи фінансової безпеки загального ха

Заходи фінансової безпеки спеціального характер

Критерії економічної безпеки банку

Організація роботи банку щодо дитної заборгованості

Проблемний кредит

Протидія рейдерськи

Робота банків щодо протидії легалізації (відм иманих злочи нним способом

Робота банку з організації кред

Система заходів захисту матеріальних ресурсів банк

Система показників економічної безпеки банку

Стратегія економічної безпеки банку

Управління проблемним кредитом

Фінансова безпека банку

ПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ . Чим зумовлюється актуальність забезпечення економічної уміти під поняттям «економічна безпека банку»? х бути організовані перевірки матеріальних ямами має бути організовано забезпечення еруть участь у підготовці до кредитної одо ими? Якими мають бути ня клієнтом можуть прийматись до проведення банком операцій оту з протидії відмиванню совувати банку для забезпечення зувати на проведення рейдерських д вжити тимчасовому адміністратору для

1 безпеки банку?

2. Що слід роз

3. У чому полягає мета стратегії економічної безпеки банку?

4. Що має бути покладено в основу захисту матеріальни цінностей банку?

5. Як мають цінностей у банку?

6. За якими напр фінансової безпеки бан ку?

7. Які підрозділи банку б операції і які завдання на даному етапі вони повинні виконати?

8. Як слід організувати кредитну роботу банків щ повернення проблемної заборгованості?

9. Які банкноти слід вважати фальшив дії касира у разі вия влення ним фальшивих банкнот?

10. Яких заходів слід вжити банку в разі виявлен під час перерахування готівки недостач або надлишків банкнот (монет)?

11. Чи ксерокопії акцій чи сертифікатів?

12. Як слід організувати роб незаконно отриманих коштів?

13. Яких заходів слід засто своєї фінансової без пеки в умовах дії негативних факторів світової фінансової кризи?

14. Які ознаки можуть вка посягань проти банку?

15. Яких заходів слі забезпечення фінансової безпеки банку в період тимчасової адміністрації?

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ . Ви — член інвентаризаційної комісії. Під час інвентаризації осн . Ви — кредитний інспектор, здійснюєте супроводження од далі, щоб отримати об’єктивну інформацію пр . Ви — працівник підрозділу з питань фінансового мопо

1 овних засобів банку виявлено майно, на якому не було інвентарних номерів. Майно придатне для використання. На ваше запитання, звідки це майно і чиє воно, ніхто з тих, хто працює в даному приміщенні, не міг дати відповіді. Усі посилались на те, що воно перебуває в приміщенні вже давно. Якими мають бути ваші дії як члена інвентаризаційної комісії стосовно зазначеного майна?

2 нієї з кредитних операцій, у процесі якої виникла потреба перевірити цільове використання кредитних коштів. Вивчивши документи, що підтверджують використання позичальником кредитних коштів відповідно до договору, ви залишилися не повністю вп евненими в об’єктивності інформації, яка містилася в них. До того ж ви отримали інформацію від деяких контрагентів позичальника, що останній розриває з ними зв’язки так і не розпочавши роботи.

Як ви будете діяти о поведінку позичальника і використання ним кредитних коштів відповідно до до говору?

3 ніторингу. Під час розроблення вашим ідрозділм програми ідентифікації та вивчення своїх клієнтів керівник підрозділу доручив вам розробити анкети клієнтів банку — як фізичних, так і юридичних осіб. Як ви будуватимете свою роботу, щоб виконати поставлене вам завдання? Яка саме інформаціямає вказуватися в анкетах, щоб банк зміг провести ідентифі кацію своїх клієнтів? На якому етапі взаємовідносин з клієнтом банки формують відповідні анкети?

ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ПОГЛИБЛЕНОГО ВИВЧЕННЯ . Барановський О. О. Фінансова безпека в Україні (методологія 1 оцінки та механізми забезпечення) : монографія / Барановський О. О. — К. : КНТЕУ, 2004. — 759 с.

2. Богомолов В. А. Экономическая безопасность: учебное пособие для студентов ВУЗов, обучающихся по специальностям экономики и управления / Богомолов В. А. — М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2009 — 295 с.

3. Гамза В. А. Безопасность банковской деятельности / В. А. Гамза, И. Б. Ткачук. ? М. : Маркет, 2010. ? 408 с.

4. Економічна безпека / [Мельник П., Терангул Л. та ін.] ; за ред. З. С. Ва рналія. ? К. : Знання, 2009. ? 647 с.

5. Павлов А. В. Основы организации безопасности банков : учеб. пособие / Павлов А. В. ? М. : Академия, 2010. ? 128 с.

6. Чуб О. О. Банки в глобальній економіці : монографія / Чуб О. О. —

К. : КНЕУ, 2009.

— 340 с.

7. Ярочкин В. И. Безопасность банковских систем / Ярочкин В. И. —М. : Ось-89, 2004. — 416 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Частина 2. Розділ 10 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ БАНКУ В РОБОТІ З КАДРАМИ
10.2. Психологія недобросовісного працівника, клієнта, шахрая
10.3. Конфлікти у банку, їх попередження та вирішення
10.4. Управління кадровою безпекою банку
Розділ 11 ДІЇ УСТАНОВ БАНКІВ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)